Emirdag Kültür ve Haber Portalı

Süzgeç
 • Belediye Parkı Yaza Hazırlanıyor

  Emirdağlıların aileleri ile yazın dinlenmek için tercih ettikleri belediye çay bahçesi yeniden düzenleniyor. Eski taburun karşısında bulunan Belediye çay bahçesini çevreleyen duvarların üzerindeki tel örgüler kaldırılıyor. Yol kenarına sarkan ağaçlar budanarak yeni düzenlemeler yapılıyor. Yeni yapılan düzenleme ile Belediye Çay bahçesi istinat duvarı yıkılarak yerine hoş görünümlü bir duvar yapılacak.

  Konuyla ilgili açıklama yapan belediye başkanı Cengiz Pala; “Ailelerimizin kullandığı bu alanda tel örgülü duvar çirkin bir görüntü oluşturuyordu. Park ve yeşil alanlarda kullanılan yeni kalıplarla belediye çay bahçesi duvarı estetik bir yapıya sahip olacak ve hoş bir görüntü sergilenecek. Tel örgünün kaldırılması ile olası fakat istenmeyen kazaları da önlemiş olduk. Emirdağ’ın çehresini her yönü ile değiştirmeye devam edeceğiz” dedi.
 • Okul Bahçesinden Çıkınca Sigara Yakıyorlar

  Emirdağ’da lise caddesi denilince akıllara okullar gelir. Evet okulları dolduran öğrenciler buradaki ismi farklı okullarda eğitimlerini almaya devam ediyorlar. Lise caddesindeki okullarda eğitim alan öğrenciler nerdeyse her fırsatta okul önünde bulunan caddeye çıkarak öğrenciler sigaralarını içiyorlar ve bir şey olmamış gibi derslerine tekrar dönüyorlar. Rıhtım boyunu gezerseniz eğer, flört eden liseli öğrencileri de görmeniz mümkün. Bu keşmekeşliğin yaşandığı kurumun eğitim yuvalarının olması ise çok üzücü bir durum.
 • Turkisch Lady derneginin Gent subesi kuruluyor

  Brukselde yillardir Derya Alic baskanliginda basarili calismalariyla taninan Turkisch lady derneginin Gent subesi kuruluyor.

  Kurucu baskanligini Ayfer Kuru’nun yapacagi Turkisch Lady-Gent derneginin ilk faailiyeti Turk kokenli birinci nesil bayanlarimizla Gent Belediye baskani Resul Tapmaz’i ziyaret etmek oldu.

  Misafirlere tarihi belediye sarayini gezdiren Resul Tapmaz belediye calismalari hakkinda bilgi verdi ve ekledi “ sizler birinci nesil olarak cok zor sartlar altinda gelecek nesilin iyi sartlarda yasamasi ve yasadigi ulkede guzel yerlere gelebilmesi icin cok emekler verdiniz ve bunda en buyuk pay ozellikle kadinlarimizin yani annelerimizin sizlerin hakkini asla odeyemeyiz. Bugun sizleri bu tarihi mekanda agirlamak benim icin buyuk bir onurdur.
  Daha sonra kadinlarimiza Ayfer Kuru rehberliginde sehrin cestli tarihi binalari gezdirildi ve gemi turunun sonunda aksam yemgiyle son buldu.

 • Emirdağ İlköğretimlerarası Yarışma Sonuçlandı

  Mithatpaşa ilköğretim okuluEmirdag İlçe Genelinde geçtiğimiz haftalarda 4 ayrı grupta birinciler seçilmişti. 4. Ve 5. Sınıflar arasında yapılan bu yarışmanın ilçe finali 29 Mart Pazartesi günü tamamlandı.
  4. Sınıflarda Kurudere, Emirdag, Adayazı ve Mithatpaşa İlköğretim Okulları arasında Adayazı İlköğretim okulu İlçe birincisi oldu.Yarı Finale cıktı.
  5. Sınıflarda Bademli, Fatih, Mithatpaşa,  Aşağı Pribeyli İlköğretim Okulları arasında Mithatpaşa İlköğretim okulu ilçe birincisi olarak, Afyonkarahisar genelinde Yarı finale katılmaya hak kazandı.
  İlçe Birincileri İscehisar da Bayat, İhsaniye, İscehisar ve Emirdağ Birincileri final için yarışacaklar, bu yarışma da katılan ilköğretim okullarımıza başarılar diliyoruz.
 • Al Fesli Gız

  Al Fesli KızBir vakıtlar Çaygışla'da güccük bi gız varımış. Anası sayayı herkes gibi atıp da başındaki al fes boşa çıkınca festeki altınları dulukbastılara varasıya gadar sökmüş.
  Gücük gızın başındaki yazmayı atıp, gür saçlarını yelde savurtturması ananın pek cinine gediyomuş. Aynı zamanda nazar deer deyi de gorkuyomuş.
  Ana,   güççük gızı teknede yeşil sabınınan bi gözel çimdirdikten sona geydirmiş. Al fesi de başına geçirmiş. Zoba küreeninin üsdüne köz goyup, üzerlik tütütmüş. Gücük gızı dumanın üstünden bi o yana bi bu yana zıplatmış.
  Yaşı yere gelmiyesiceyi al fes daha bi gözel yapmış. Aynıya bakınca kendi bile gözelliğine hayran galmış. Yatağa bile fesiynen girer olmuş. Köyün çocukları da, ana-babası da onun Ümmügülsüm olan adını artık "Alfesli" diye çığırır olmuş.

  Bigün anası gapının eşiğine dikilip:
  "- Gıız, Alfesliiiiiiiiiiiii, güneşin annacında dura dura fesin irengini soldurdun ganı yere akmıyasıca! Gel dutmaç yaptım, sitile goydum! Ebene götür de yesin soomadan! " diye çırmış.
  Alfesli, götün götün anasına gederken oynaştığı arkadaşlarına el sallamış.
  "- Çabık get. Dötünü başını sallama. Çığradan da dışarı çıkma. Garşına gurt çıkar, guş çıkar," deyi tembihleyen anası eline sitili dutuşturup, götüne de bi şaplak vurmuş.

  Çaygışla'nın Kemçik Eşe'si, oruç dutduğununan bayram etmesini bilmedik, geçimsiz bi dul garıymış. Bu sebepten güveysi Yanbasan Ali, garısının yalvarmalarına aldırış etmeyip, çulunu gapıya goymuş. Kemçik Eşe'de köyün epey dışındaki gonudan gomşudan yoksun esgi evine getmiş. Ahali Balçıka'ya gettiğinden Yanbasan'ın utanıp, sıkılacağı da yoomuş. Muutarın 'ayıptır, günahtır,' sözlerine de gulak asmamış.
  Çifçisi, çobanı Gavır'a gettiğinden bağlar, tarlalar ormana garışmış. Çobansız geçi, goyun olamayacağına göre de köyde bi kaç inek ve her hanede de köpek varımış. Bu yüzden de gurt-guş irejime girmiş gibi pek zayıfımış.

  Emmeeeeeeeeeee;
  Muutarın oolu Gasalak Arif, yeni aldığı tomafiliynen Balçıka'dan Türkiye'ye izine gelirken Alamanya'daki saadıcı Guldur Osman'a uuramış. Alamanya'da elde tesbik gibi yılan gezdirmek adettenimiş. Gasalak, bacağına dolanan güçcük bi yılanı, "densizin biri gaybetmiş," deyi alıp, cırcırlı cebini açıp içine goymuş, cıcırını da gapatmış. Guldur, demiş:
  "- Şura girek de bu yılana sıçan yavrısı alak. Acından mı öldürücüğün," demiş, bilmiş bilmiş.
  Guş, börtü-böcek, yılan, hatta maymın bile satılan dükgana girip on dene cıscıbıldak sıçan yavrısı almışlar. Bi kahat gutuya goymuşlar. Günaşırı bi dene yavrı sıçan yılana verileceemiş.
  İşde o yılanı gazasız-belasız Gasalak, Çaygışla'ya gadar getirmiş.
  Köyün gayfesinde elinde yılanınan oynaşırkana demişler:
  "- Sok şu yüzü souk hayvanı cebine. Çoluk-çocuk her gördüğü yılanı  böle ağısız sanar da eller. Ağılı yılan da analarını beller. Başımıza iş açmayak Gasalak."
  Gasalak, yılanı cebine goymuş. Goymuş emme cırcırını çekmeyi unutmuş. Yılan da bi yolunu bulup, yağ gibi gayfenin damındaki gamışların arasına süülmüş. Türkçe'yi örenesiye toprak yalayarak idare etmiş. Sona da gayıp, ağaçların içine dalmış. Ne bulduysa mideye endirmiş. Davşanları bilem yuduyomuş. Kör Dombili'nin eşşein sıpasını bilem yutmuş da köylü canavarlardan şüpelenmiş.
  İşde o yılan, Alfesli gız, "Anam dutmaçın üstüne yarpız yakıp dökmeyi unutduysa," deyi çığradan çıkıp yarpız ararkana, güççük gızı görmüş. Yuttuğu davşan yavrısının derisini gusup, başına geçirmiş. Papatyalardan da bi taç yapıp, oturtmuş başına. Bi çalının arkasından başını uzadıp:
  "-Nere gediyon gözel gııız?" demiş.
  Alfesli Gız'ın yüreği dirpedek atmış.
  "- Kele bibi sen de kimsin? B..um aazımdan geleyazdı; donuma işetdin! Ebem görürse malamat eder beni. Vaa, heç akıl yok ellehem sende! Donum şu depenin ardındaki ebemin evine gedesiye gurusa bari."
  "- Sende de heç öd yokmuş be gızım. Her duyduğu sesten yörük gızı gorkar mı heç? Ya garşına bi boğa yılanı çıksa nediciğidin? Deel işemek, s.çardın bile! Demek depenin ardındaki ebene gediyon. Ne işi var depenin ardında ebeyin?"
  "- Bibim heç sorma orasını. Babam anamın altınlarını satıp gavıra gideceedi, 'sattırmam' deyi dutturdu ebem. Soona, ' Hergün hergün ne çimiyonuz ikiniz de! Guyudan su daşıya daşıya gızımın yamızları çöktü iki yanına," deyince babam da mitilini gapıya attı. Şimdik yalınızbaşına o esgi evde yaşıyo. Az yarpız toplayınca ona gedeceem. Anam dutmaç yaptı da, onu götürüyom."
  "- Hava pek ısıcak. Gavırcılar böön-yarın gelmeye başlar gızım. Ben de Güveççi'ye gediyom. Benim çocuklarım da gelecek. Haydı bana eyvallah! Ebeyin evine gedesiye bu ısıcakta gurur donun."
  "- Get güle güle bibi, donum gurudu bile."

  Alfesli Gız yarpız toplayadursun, yılan süzülüp getmiş Kemçik Eşe'nin evine. Gafasıyla küt küt vurmuş gapıya. İçerden öleğez bi ses gelmiş:
  "- Kimoo?!"
  "- Kim olacak, benim ebe! Anam dutmaç yolladı bi sitil. Ben de yarpız topladım yolda gelirkene." demiş yılan.
  "- Gız lâlki! Ööretemedim sana gapı açmayı. Kaçıncı gelişin bu. Takatım mı var galkıp da gapı açmaya! Teli çekiver! Sesine nooldu ööle?!"
  "- Tamam tamam, höykürme."
  "- Sus edepsiz! Getir sitili ordan bi gaşık alıp da! Midem gazınıyodu açlıkdan! El içine yakışmadık baban olacak dangalak görmedi ya anan eline sitili dutuştururkan?!"
  Yılan, teli çekmiş, gapı ardına gadar açılmış.
  "- Benim midem de gazınıyo, babası da batsın, anası da," deyip, gafasından gavramış Kemçik Eşe'yi. İki yutkunup, yutmuş. Çorapları gusduktan sonra gafasına bi yazma alıp örtmüş, yatağın içine girip, Alfesli Gız'ın gelmesini beklemiş.

  "- Ben geldim ebee!" diye seslenmiş Alfesli Gız.
  "- Gapı açık, yittiriver," demiş yılan.
  "- Anam dutmaç yolladı bi sitil. Ben de yolda gelirkene yarpız topladım. Isıcak ısıcak içecemişsin, anam ööle dedi."
  "- Göönüm çekmiyo şimdik, tel dolaba goyuver de gel yanıma. Seni pek öösedim," demiş yılan.
  "- Ben de seni öösedim garip ebem; sesini gısıp da otursaydın ya biziynen. Bak, sesini şimdik gısmışsın. Hasda mısın yoosam?"
  "- Hasdayım emme seni öpünce geçer hasdalığım. Hele sokul böğrüme," demiş yılan.
  Alfesli Gız:
  "- Dişlerini niye dakmadın ebem?" demiş.
  "- Gırıldı guzum. Dişsiz guru ekmeği geveleye geveleye aazım da yara oldu."
  "- Gederkene götürüyüm de anam Kel Berber'e yapıştırtsın."
  "- Damak mı galdı gızım diş dutacak. Gel, bak hele," demiş yılan.
  Alfesli Gız başını uzatınca da curpadak, arabaşı yutar gibi yutmuş güççük gızı.
  Yılanın garnı davıl gibi şişmiş. Bi de aarlık çökmüş ki üsdüne, demen getsin.
  "- Çapalanacak bosdanım mı var; hazır garnım doymuşukana şu yatakda acık kesdiriyim," demiş, gış uykusuna dalar gibi dalmış uykuya. Ve başlamış tıslamaya.
  "- Tıssssssssssssssss! Tısssssssssssss! Tısssssssssssssssss!"
  Muutar da gomşu köyden bi inekle dana satın almış da köye dönüyomuş. 'Öldü mü galdı mı şu Kemçik, hele bi bakıyım,' deyi eve dooru yaklaşmış. Yaklaşmış ki:
  "- Abavvvvvvvvvv, bu kemçik guru fasilye mi yedi de böle heç kesiksiz ossuruyo," deyip, gapıya uzanmış. O ne? Gapı aralık. Uzatmış başını, garşıdaki yatağa bakmış, Kemçik uyuyo. Hasda mı ki deyi yorganı açsa ki gocaman bi yılan yatakda tıraktör tekeri gibi gıvranmış yatıyo. Barnaklarının ucuna basa basa götün götün gapıdan gerisin geri çıkmış. İneenen danayı da atıp, dabanları yaalamış köye dooru.
  Bi evlek goştuktan sona durmuş. Kendi kendine:
  "- Kimseye söylemeyim, desem, eninde sonunda söölerim. Bilirim aazımda guru eşşek boku ıslanmaz. Adım gorkaa çıkar. Len sen gosgoca bi muutarsın. Uyuyan yılandan mı gorkacaan. Dön geri de bi yiitlik yap. Öldürdükten sona da kuyruğundan dut, sürüye sürüye köye götür ki namın vilayete yayılsın. Beklim gazaya belediye başganı bilem olurum," demiş, geri dönmüş.
  Evin gıyısında eline alacak bi şey aramış sessizce. Bakmış duvara dayalı bi ananat sapı duruyo. İki avucuna da tükürüp, ananadın sapını eline almış, varmış yılanın başına.
  Yılan bu sırada tam da gözel bi ürüya görüyomuş. Bi yılan, "ille seninle sevişecem," diyomuş.
  Muutar ananadın sapını ilk indirdiğinde:
  "- Yavaş sarıl, garnım dıka-basa tok," demiş, ürüyasındaki yılana.
  Muutar da her vuruşta:
  "- Çıkaar!" diyomuş.
  "- Yavaş sarıl, garnım tok dedim ya."
  "- Çıkaar!"
  "- Çıkarıyım bari. Soona geri yudarım," diye, önce Alfesli Gız'ı gusmuş, sona da Kemçik Eşe'yi.
  Muutar, cin guvvatıynan yılanın gafasına vurunca yılanın ürüyası da yarım galmış, almakda olduğu soluğu da.
  Muutar, göt cöbünden bi yaalık çıkarıp annındaki teri silerkene Kemçik Eşe bi taraftan zorla soluk almaya çalışıyo bi taraftan da gonuşuyomuş:
  "- Niye geç galdın Tekdaşşak! Azgalsın havasızlıkdan booluyodum. Neymiş bu alamet şey bi bakıyım," demiş ve yılana bakmış. Bakmasıynan yılbırt gibi fırlayıp, köye dooru topukları götünü döve döve goşmuş.
  Alfesli Gız, aalıyomuş. Muutar, cöbünden çıkardıı kahatlı şekeri verip, avutmuş.
  Sona yılanın guyruğundan dutup çekmiş dışarı çıkarmak uçun. Mümkünatı mı var; solumuş galmış.
  Ombeş dakka soona Kemçik Eşe, götüne köylüyü dakıp gelmiş. Yılanı gören doğumu yakın bi gelinin aarısı dutup, bi çam aacının dibinde doormuş. Çok yeniyetme gızın dodakları fossadak gabarıp, uçuklamış. Muutar, güççük barnağıyınan gızların dodaklarına Gremper sürmüş.
  Köy bekçisini köye salıp bi gaanı getirtmiş. Yılanı yüklemişler, köye götürmüşler. Meraklı köy köpekleri önce sokulmuşlar, soona da gorgup çenileye çenileye ormana doru gaçmışlar.
  Gonşu köylerden yılanı görmeye gelen geleneymiş. Muutarın evinde tavık, horuz, bulgur, mercimek  galmamış gelenlere sufra açacaam deyin.
  Ünü vilayetten bilem daşmış. Yeni gurulan bi partinin ilçe başganı bilem gelmiş tomafille. Muutar bunu fırsat bilip köy bekçisine belediye başganlığına niyetli olduğunu fısıldatmış il başganının gulağına. O da, "düşünek," demiş köy bekçisinin dediine göre. Muutar da bunun üzerine yeni aldığı danayı inekten ayırmakda bi sakınca görmemiş, gazanı gurdurmuş köy meydanına.
  Velâkiiin;
  Gara boyalı bi tomafil gelmiş köye. Şüferinen barabar bi de işliğinin golu kısa da gıravatı uzun körpe birisi inmiş. Bakmış üsdüne sineklerin çöreklendii yılana. Elindeki foturaf makinesiyle iresim üsdüne iresim çekmiş. Soona dönmüş muutara:
  "- Sen kime sordun da öldürdün bu yılanı muutar? Bu foturafları Angara'ya yollayacam. Bu yılan goruma altındakı yılanlara giriyosa çıran yandı demektir," demiş ve bi çay bilem içmeden getmiş.
  Televizikte habarların tiryakisi olanlar:
  "- He ya muutar. Bazı gurt-guş, hatta ayı bilem goruma altındaymış. Cezası da gamıyonnan adam öldürenden daha çoomuş. Hapis cezasını geç, para cezasını bilem köyü satsan ödeyemezsin," demiş, her biri bi yandan.
  Muutar, solu Emirda'da almış. Varmış yeni gurulan partinin başganına, demiş, "böle böle."
  Başgan da:
  "- Dakma gafanı muutar; seni mebus yaparık, dokunulmazlıın olur. Kimse bi şey yapamaz. Bak sana örnek vereyim," deyip, mebusların suçlarını sıralamış da sıralamış.
  Muutarın aklı yatmış bu fikre. Gavırdaki oollarına, damatlarına habarı uçurmuş.
  "- Mebus oluyom, gredi-mıredi, borç-harç bol para getirin."
  Şimdi muutar dört gözünen erken seçim bekliyomuş.
  Muutarın hasmı da:
  "- Uyuyan yılanın b.kunu mu yiyecedi? Su içen yılana bile dokunulmaz demiş atalarımız. Galdı ki uyuyan yılana dokunmak. Gafa yok ki. Yılanın ahı duttu, muutarınız yakında felç geçirir," demiş.
  Demiş emme, kendisi felç geçirmiş. Çünküm Angara ööle yılanın Türkiye'ye girmesinin olaandışı bişey ve de yassak olduunu, yapılacak bi işlemin bulunmadıını yazılı olarak muutara bildirmiş. Resmî bildirinin altına da dolaşık harfinen özel bi not ilişdirmiş:
  Şööle bi not:
  "- Utan utan! Tırakdör pumpasıyla gücük yılanı şişire şişire boğa yılanına döndürmüş, bi yılkı halkı gandırmışsın. Bana galsa dövleti uuraşdırdıın uçun ombeş gün osun seni deşiğe dıkar, mamirin de harcırahıynan onu getiren tomafilin benzin parasını alırdım emme, müdürüm dedi ki, "dokunma muutara; bizim partidendir kendileri.
  Muutar, elinde Angara'dan gelen yazıyı dötcöbünden ayırmadı cüzdeninde ölesiye gadar saklamış.
  Bu mesel de burada bitmiş. Haydin uyun galik…

  Yüksel ÖNAÇAN
 • Dünya Tiyatrolar Günü Brükselde Kutlandı

  Binfikir Tiyatro Okulu öğrencilerinden oluşan Binfikir Oyuncuları, Brüksel’de, 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü’nü kutlandı.
  Kutlama programında Yönetmen Cüneyt Tamoğulları’nın yeni yorumuyla ilk kez seyirci ile buluşan “Saint Nicolas, Nasrettin Hoca ve Gülmeyen Kız” adlı müzikli danslı çocuk oyunu dışında tiyatro ile ilgili konuşmalar, Binfikir Oyuncuları’nın yazıp oynadığı skeçlerden örnekler ve Sibel Dinçer yönetimindeki Gavur Gelinler Grubu’nun kısa bir dinletisi yer aldı. Halk Ozanı Fakı Edeer ise etkinlik kapsamında sanatseverlere Emirdağ yöresi köy seyirlik oyunlarını anlattı.
  Proğrama Brüksel Hükümeti Tarihi Anıtlar, Temizlik, spor ve İmardan Sorumlu Devlet Bakanı Emir KIR, Muavin Konsolos Ali İhsan İZBUL,Schaerbek Belediye Başkanı ve aynı zamanda Devlet Bakanı olan Türk dostu Bernard CLERFAYT,Brüksel Flaman Kültür Bakanı  Bruno De Lille,Brüksel Milletvekili Mahinur Özdemir; Schaerbek Belediye Başkan Yardımcısı Sait KÖSE,Schaerbek Belediye Meclis Üyesi Sadık KÖKSAL ve Gent Milletvekili Veli Yüksel Emirdağ Karacalar Köyü Muhtarı Nurettin ŞAHBAZ ile çok sayıda sivil toplum örgüt temsilcileri ve kalabalık bir halk topluluğu katıldı.        
  Fakı Edeer İle Emirdağ Yöresi Köy Seyirlik Oyunları Mülakatı
  Aşık Yoksul DERVİŞ in Tavsiyeleri ile Dokuz Eylül Üniversitesi, araştırmalarıyla Antoloji kitaplarına ismi geçmiş;SAZIN ve SÖZÜN SULTANLARI adlı kitapta ondan fazla derlemesine yer verilmiş,ayrıca bir çok öğrenci yetiştirmiş,yetiştirdiği ögrenciler TRT  de sen Türkülerini söyle programında ikincilik ve üçüncülik ödüllerine layık görülmüştür.Belçikada ki neredeyse ozanlarımızın tek temsilcisi olan bu degerli ozanımız ve sairimizi bu önemli günde unutmadık ve sizlerle buluşturmak istedik.
  -Seyirlik oyunlarından bahsedelim;Seyirlik oyunları nasıl oynanırdı?
  Seyirlik oyunlar;ben köy kökenli olduğum için,Emirdağ yöresi köylerinden Suvermez,Dereköy,ve Karacalar köyünde Seyirlik oyunlar gördüm.En hoşuma gidenlerden EFE oyunu ,ARAP oyunudur.EFE oyunu Düğünlerde oynanır,Gelin almaya giderken,Hayırlı olsuna ve Kınaya giderken oynanır.Eskiden Düğünler hasat zamanı olurdu.Çünkü kış mevsiminde çok kişide para olmadığı için Düğünler Harmandan sonra,hasat kaldırılıp paraya çevrildikten sonra yapılırdı.Bu düğünler 4 Gün sürerdi.
  EFE oyununu idare eden bir kişi vardır.EFE yi o seçerdi,EFE nin birde yardımcısı KAMBUR vardır.8 tane erkeğe kız elbisesi giydirlerdi.EFE nin görevi Kızların kaçırılmaması,onları koruması görevidir.Düğünlere eskiden yürüyerek gidilirdi.Düğüne davetli diğer gençler Kızları kaçırmak isterlerdi.EFE elindeki Kırbaç ile acımasız şekilde Kızları kaçırmaya teşebbüs eden gençlere vururdu.Çünkü Kızlardan birrsi kaçırılırsa kendisi cezaya çarptırılırdı.Bu ceza karşılığında ya bir koyun,ya da gençlere çerez.tatlı gibi şeyler vermek zorunda kalırdı.KAMBUR EFE nin en iyi yardımcısıdır.Kızı Kaçırmaya teşebbüs edenlerle EFE meşgul olurken;KAMBUR da diğerleri ile ilgilenir,o da baş edemezse Kadınlar devreye girer, EFE ye yardımcı olurlardı.
  Arap oyunu ise Kına Gecelerinde ve Özel günlerde oynanırdı.Oyun belkide uzun yıllar  içiçe yaşadığımız araplardan bize geçmiş olabilir.ARAP denildiğinde bizde Esmer kişi anlaşılır.Arap oyununda ya deri yada bir yastık alınırdı.Arap yalandan onunla güreş tutardı.Yani yalancı pehlivan olurdu.Kendisine temsili olarak sataşmalar yapılırdı.arap ta buna mükabil Ya köy muhtarını,ya köydeki bazı ağaları,ya da Köydeki kocakarılardan bazılarını taklit etmek suretiyle onları hicv ederdi.Hiç kimse bu konuda alınganlık göstermezdi.Eğlence ve gülme amaçlıı olduğu için herkes Arap ın yaptıklarını ve söylediklerini ciddiye almazdı.Herkes güler,geçerdi.
  Birde Oğlan evinde oynanan DEVE oyunu vardı.Ben Deve oyununu ömrümde bir defa gördüm oynanırken,Ağaçtan bir deve maketi yapılmıştı,iki kişi bu maketi elleriyle tutarlardı ve üzerine kumaş bezler örtülerek deve şekli verilirdi.Deve yi çeken bir tane SAVRAN vardır.iki tane yardımcısı vardır,Devenin sağında ve solunda köçekler vardır.Köçekler oyunlar oynarken,Deveci Deveyi Ihdırır(Çöktürür),Kaldırır,Seyreden Halkın üzerine doğru sürer,Deve Azar kaybolur,bir neyi temsili Tiyatro oynanırdı.Şimdiki gibi görsel iletişim araçları olmadığından Halk bunlara çok ragbet ederdi.Halk eğlenmek maksadı ile
  bu ve buna benzer çok sayıda oyunlar yaratıyorlardı.
   
  Yine Kültürümüzün bir parçası olan Kurban kesimini temsili olarak anlatan KÖROĞLU KOÇAKLAMASI ile Oynanan KASAP HAVASI oyunu vardır.
  Bir tane oyunu hiç bilmeyen KURBAN seçilir.Onu kesilecek Koyun yaparlar,gömleğinin arasına Urgan dediğimiz ipi Bağırsakmış gibi koyarlar.KURBAN başına ne geleceğini hiç bilmez.Bir tane deneyimli oyuncu Eline aldığı iki tane bıçakla yöresel çalgıcıların çaldığı Köroğlu Koçaklaması müziği eşliğinde KURBANIN etrafında oyun oynayarak dolaşır,Aynı Kurban keser gibi Temsili olarak Koyun Rolünü oynayan KURBAN ı keser.Gömleğinin arasına koyulmuş olan Urganı.Koyunun Bağırsaklarıymış gibi yavaş yavaş çeker,çıkartır.Bu oyunun en güzel ve espirili tarafı ise Kasap ın KURBAN ın derisini yüzmek için bacağının kenarından küçük bir delik açarak kurbanın derisinin kolay çıkması için şişirileceği yerden KURBAN IN Pantolon Paçasından bir Güğüm suyu boşaltıp KURBAN rolünü oynayan oyuncuyu sırılsıklam ıslatmasıdır.Şu anda Emirdağ ve yöresinde bu oyunlar çok az olmak şartıyla KARACALAR KÖYÜ nde devam ettirilmektedir.Belçikaya göçten sonra yöremizdeki bazı oyunlarımız malasef kayboldu.
  Yeri gelmişken belirtmek isterim.Gazi Üniversitesi nin bir projesi var.Yurtdışında Yaşayan Halk ozanlarını ve eserlerini kayıt altına almak için çalışma olacak.Bu konuda sayısı çok az olan halk ozanlarımız var ise bizlere müracaat etsinler,değerlendirelim.Bu devirde üzülerek söylemek isterim,popüler kültürün yaygın olduğu günümüzde Türkiye genelinde ikibin tane kaldı.bu ozanlarımızın kimse yüzüne bakmıyor.Her kültüre saygımız vardır;ama kendi kültürümüzü kaybetmemek şartı ile. Yöre kültürümüz üzeri küllenmiş bir köz yığını gibidir.Eşeledikçe neler çıkar neler.
   
  Yöremizde Ayrıca AYICI oyunu.Hedik diş çıkarma oyunu vardır.Ayıcı Oyunu Yeniden doğuşu anlatmak amacıyla Koyunların Kuzular karnında canlandığı mevsimlerde oynanır.AYICI lar iki kişidir.Üzerlerine Çanlar takarlar,Gençler arasında tertip edilir,Kapı kapı dolaşılıp,Bahşiş alırlar.Yılın bereketli geçmesi amacıyla ev sahipleride onlara bahşişler verirler.Ben burda siyasilerimizden ve sivil toplum kuruluşlarından destek bekliyorum.kaybolmakta olan kültürel degerlerimizi gelecek kuşaklara aktarabilmek için tiyatro,piyes,skeç seklinde oynanmak suretiyle yaşatılarak degerlendirilmesini istiyor bu vesile ile hepinize saygılarımı sunuyorum.
  Mülakatın ardından Halk ozanımız Fakı Edeer Sazı ve sözü ile Emirdağ yöresi türkülerinden oluşan sırasıyla;Nasıl Özlemeyim,Eğil Gül Ağacı,Harmana Sererler Sarı Samanı,Benimde Canım Var(şiir)Dolandımda Geldim Emirdağ dan adlı eserleri seslendirdi.
   
  Haber/Foto:Şükrü SAĞLAM
  www.topakev03.com
 • Yönetici olmak ne demek

  Tecrübelerini çalışan takım arkadaşlarınla paylaşmak, hep beraber beyin fırtınası oluşturup ve yöneticinin doğru karar vermesinde takım arkadaşlarının önemi çok büyüktür.
  Yönetici olunca en büyük hatalar şöyle başlar; (En doğrusunu ben bilirim, ben yaparım, o beni dinlemeli, ben ona hattini bildiririm, zaten ben ondan tecrübeliyim …………uzar gider)
  Ve  böylece  etrafındaki  tebrübeli insanları uzaklaştırıp , daha sonra onun  dediğini yapan  kişiler  olur  ama aslında bir şeyin farkına daha sonra varırlar . Yönetici olarak  artık   kendini geliştirmenin sonuna geldiğini anlar.

  Tecrübeli  insanlarla çalışmak   başarıyı  getirir bu yolda
   
  Tecrübeli  insanlardan faydalanmak ayrı bir yöneticilik işidir . Onu ancak    herşeyde benim dediğim  olacak , fikrinde olmayan  yöneticiler yapar.  Sonuç  olarak ; tecrübeli  insanlarla çalışan yöneticiler , başarıdan  büyük payı  alan  olucaktır.

  Yönetici nasıl yetişir?  Bilgi sahibi  insanlarla çalışan, fikirlerinden yararlanan ,yenilige acık olan  kişi iyi bir yönetici  olur.

  Bu özellikleri olmayan kişiler ,takım arkadaşlarına  faydası olmayan  bir yönetici olur
   
  Daha sonra  kendileri herşeyi ben bilirim fikrini savundukları için:aslında hiçbir şey bilmediklerinin göstergesi  degilmidir!!!!!!
                              
  EMRİNİZ OLUR EFENDİM !  diyen bir yönetici sistemi gelişti.
                                
  İşletme  sahipleri durumun farkına varır ve Genel müdürü , işletme müdürü   olarak Degiştirmediler mi?Akabinde yetkileri de kısıtlanmadı mı?

  Emriniz  Olur Efendim ´in getirileri oldugu gibi götürüsüde   daha cok    olmuştur.
  Kendi yetkisini  bilmeyen   veya   kullanmasını bilmeyen  ama  diger takım arkadaşlarının yetkisini  kullanmak istemenin sonucu ; kendi  yetkilerini kaybetmeleridir.
                               
  Güzel  bir  fıkra  var  tam   bu  konu ile ilgili  paylaşmak  isterim

  OTEL
  Patron otele  her geldiğinde   müdürü  ofisinde hep  birileri ile  görüşür olarak  görür ve bu bir kaçkez tekrar eder   müdürün çalışmadığını  düşünür .
   
  Müdürü işten çıkarır  ve  yeni bir müdürü  işe alır.
   
  Yeni müdür patron her geldiğinde  arkasında dolaşır , ne derse  emriniz olur efendim  der . Bu  da patronun hoşuna gider Çünkü  yeni  müdür hiçbir fikir  üretmez  ,sadece  emriniz olur  der .
   
  Belli bir süre sonra  otelde işler  tersine döner ;misafir sayısı azalır ve   otel zarar etmeye başlar . Patron düşünür  yeni müdür almıştım  hep dediğimi yapıyor , çalışıyor, her işe  koşuyor( bahçeye atılan gübreden   , çöp  odasına varıncaya  kadar takip ediyor) Her işten de  anlıyor  der ! On  da bir sorun yok  fakat   işler bir türlü düzelmiyor.

  Dahada kötüye gider, sonunda patron  tüm personeli toplar ve  durumu personeli   ile paylaşmak ister . Konuyu  personele anlatır ve görüşlerini  söylemelerini ister
  Başta kimse konuşmak istemez .İçlerinden   biri  konuşmak  ister ama  beni işten atmazsanız  konuşurum  der .
   
  Patron   ona tamam  işten atmam der ve personel  konuş maya  başlar, Yeni müdür  iyi bir insan ama  hep   bizim işimizi yapmaya çalışıyor, her işe karışıyor der
   
  Eski müdür kendi işini yapıyordu ve oteli  müşteri  ile dolduruyordu  ama şimdi  biz kendi işimizi yapamıyoruz çünkü  yeni müdür  herşeyi ben biliyorum  diyor   durum bundan ibaret der.

  Toplantı biter  patron düşünür ? Emriniz olur diyen müdürün aslında  müdür olarak kendi görevini   yapmadığını  anlar.

  Sevdiğim  güzel sözlerden  biri ile yazımı  bitirmek istiyorum (Bilgi sahibi  olmadan  yetki sahibi   olmak )  Turizme  ne kadar   zarar veriyor  durum ortada……..

  Saygılarımla

  Ramazan KIR
  Executive Chef
 • Elhan Köyü’nde Ağaç Dikme Seferberliği

  27 Mart 2010 Cumartesi günü mutlu bir güne uyanan Elhan Köylüler sabahın erken saatlerinden itibaren ağaç dikmek için Köy sokaklarındaydı.
  Adeta bahar şenliği içinde geçen ağaç dikme faaliyetinde, görülmeye değer görüntüler oluştu.
  Yaşlı genç herkes Köy Muhtarlığınca tahsis edilen araçların da yardımıyla, önce çukur açıp sonra da çam fidanlarını köy sokaklarına dikmek için ter döktü.
  Ayrıca isteyen köylülere bahçelerine dikmek üzere meyve fidanları da dağıtıldı.
  Alınan bilgiye göre, Lütfiye Kortan önderliğinde başlatılan ağaç temin çalışmaları olumlu sonuç verdi ,
  Öte yandan ağaç dikme çalışmalarının bugün de devam ettiği ve neredeyse çam ağacı olmayan sokak kalmayacağı bildirildi. Ayrıca Köy Mezarlığının da bu çalışmalar kapsamında ağaçlandırılacağı öğrenildi.
  Elhan Köyü’ndeki ağaç dikme seferberliğinin dikkat çeken bir diğer yönü ise bu çalışmaların günler öncesinde Facebook Elhan hayran sayfasında tartışmaya açılmasıydı. Köylüler böylece bu konudaki görüşlerini interaktif bir şekilde önceden ortaya koymuş oldular. Hatta başka ülkelerde ve Türkiye’nin başka şehirlerinde yaşayan Elhan Köylüler de bu çalışmaya uzaktan katkı sağlamış oldu.
  Görüştüğümüz Elhan Köylüler, asıl zorluğun şimdi başladığını, bu fidanların yetiştirilmesi için her türlü çabayı göstermeye de hazır olduklarını söylediler.
 • Bir Sezonun Arkasından

  2009-2010 Afyonkarahisar Süper Amatör Futbol Sezonu geçen hafta sonu oynanan karşılaşmalarla sona erdi. Bana göre Afyon süper amatör ligi hiç heyecanlı ve zevkli geçmedi. Şampiyon üç hafta önceden belli oldu. Ligden düşen takımlar haftalar öncesinden belli olduğu bir lig tatsız tuzsuz Emirdağsporumuz’un şampiyonluğu ile bitmiş oldu.
  Afyon süper amatör ligi her yıl 12 takımla sezona başlıyor. Bu yılda öyle başlayacak diye bekliyorduk. Nedenini bilmediğim bir sebepten Afyon gençlik spor katılım payını yatırdığı halde, maçlar başlamadan ligden çekildi. Ligin bitmesine 5-6 hafta kala Çay Çağlayan Belediye spor da ASKF Başkanlığına dilekçe vererek ligden çekildiğini açıkladı.  Döger Belediye Spor ise Sandıklı Belediye spor ve Emirdağ spor maçlarına çıkamadığı için ligden otomatik olarak düştü. Böylelikle ligden üç takım da düşmüş, düşen takımlar haftalar öncesinden belli olduğundan, ligin alt tarafının bir anlamı kalmadı. Şampiyonluk mücadelesi vereceğini beklediğim Dinar Belediye spor, Afyon Demirspor hatta İhsaniye Belediye spor ise ligden erken kopunca, Şampiyonluk mücadelesi de Emirdağ spor ile Sandıklı Belediye spor arasına kaldı. İkinci yarı hiç puan kaybetmeyen Emirdağ spor ligin bitmesine üç hafta kala şampiyonluğunu ilan ederek adeta ligi üç hafta önceden bitirmiş oldu. Ligin son haftalarına kalan son üç maç ise ligde kalan bütün takımlar için formaliteden öteye gitmedi.
  Ligden çekilmek ya da bir dilekçe ile belirli bir süre oynayıp ben ligden çekiliyorum demek bu kadar kolay olmamalı. Özellikle maçların yarısından fazlasını oynayıp ligde kalamayacaklarını anladıkları anda ligden çekilen takımlara, ağır cezalar verilmeli. Şampiyonluğa oynayan takımların gol averajlarını etkiledikleri gibi, gol krallığına oynayan futbolcuları da etkilemektedir. Bu takımlarla oynayıp, puan kaybeden takımlara tekrar puanları verilmedi. Ligden düştükten sonra  kalan maçlara çıkamadıklarından rakiplerine üç puan verildi. Ligden çekilen takım düşme potasındaki takımlardan veya şampiyonluğa oynayan takımlardan puan aldılarsa, kalan maçlara çıkmadıklarından diğer rakibe özellikle maçına çıkmadığı takımlar şampiyonluğa veya düşmemeye oynuyorsa otomatik olarak puanı kazanarak rakibine göre  avantaj sağlamıştır.  Böyle takımlar bu yıl olmasa bile önümüzdeki yıllar için büyük sıkıntılar getirebilir. Bu yüzden özellikle sezona başladıktan sonra ligden çekilmek zorlaştırılmalıdır. Küstüm ben oynamıyorum dememeli. Futbolcuların gol krallığına giderken veya diğer takımların kaderleri ile oynamak bu kadar kolay olmamalıdır.
  Sezon başında okuyucularımız hatırlayacaktır, bir yazı yazmıştım, Emirdağ spor Afyon süper amatör liginin Barcelonası, Real Madrid’i diye, söylemiştim, aynen çıktı. Nasıl İspanya da Real Madrid’in, Barcelonanın rakibi yoksa, Afyon Süper Amatörde de Emirdağspor’un rakibi yok. Yirmi maç oynamış takım sadece ve sadece iki beraberlik aldı. Bunlarda şansız beraberlikler, Demirspor maçının son dakikalarında kaçırdığımız penaltı, Emirdağdaki oynadığımız İhsaniye Belediye spor maçında kaçırdığımız yüzde yüzlük pozisyonlar gol olsa, yirmi maçın yirmisini de kazanacaktık. En yakın rakibimiz Sandıklı Belediye spor üç yenilgi bir beraberlik aldı, bu üç yenilginin ikisi Emirdağ sporumuzdan, Bu takım Afyon süper Amatörünün Real Madrid’i Barcelonası değilmi?
             
              Gerçekten iyi bir kadromuz var ve bu yıl inşallah hedefimiz olan üçüncü lige çıkacaklar. Futbolcu arkadaşlarımıza da ayrıca sonsuz teşekkür ediyorum. Maaşlarını veya peşinatlarını zamanında alamadıkları oldu, başka ufak tefek problemler oldu hiç bir zaman problem yapmadılar. Çıktılar aslanlar gibi mücadele edip, hak ettikleri şampiyonluğu kazandılar.Bizlere ve Emirdağ halkına bir kez daha böyle bir mutluluğu yaşattılar.Hepsine sonsuz teşekkürler,ayaklarınıza ellerinize kafalarınıza sağlık arkadaşlar.Sizlerden aynı başarıyı inşallah terfi maçlarında da bekliyoruz.

          
                  İlçemizde çok fazla sosyal aktivite yok. Sadece hafta sonu çocuğumuzu da alıp götürebileceğimiz Emirdağ spor’un maçları var. Bu takıma sahip çıkılmalı, maddi ve manevi destek verilmelidir. Belediye Başkanımız Cengiz PALA problemleri çözeceğini söylemese belki de terfi maçlarına gidemeyecektik. Bu iş sadece Cengiz PALA’nın desteğiyle veya yönetimin çırpınması ile olmuyor. Bu takım ne Cengiz PALA’nın ne de yönetimin. Herkes elini taşın altına sokmalı, takıma destek olmalıdır.
              
                   Gerçekten iyi bir kadro, takımıza sahip çıkan bir Belediye Başkanımız ve hepimize sahip çıkan taraftar kitlemiz var. Belediye Başkanımız Cengiz PALA’nın sporu sevmesi ve her zaman Emirdağ sporun yanında olması, takımımıza her zaman maddi ve manevi destek vermesi, yönetimle sürekli irtibat halinde olup, bütün sıkıntıları gidermeye çalışıp hepsini çözmesi, takdir edilmesi gerekmektedir. Ben kendi adıma ve yönetim kurulu adına Belediye Başkanımız Cengiz PALA’ya sonsuz teşekkür ediyorum.

 • Gavura Gönder Beni Baba

  Diyorlar, kocadan çıkmış İbili'nin kızı
  Telefon edelim, beklemeyelim yazı
  De ki, bizim oğlan çocukluya da razı
  Gel etme, gavura gönder beni baba

  Emmi, dayı vermedi kızlarını bana
  Satalım ahırda ne varsa; inek dana
  Varır varmaz yollarım parasını sana
  Gel etme, gavura gönder beni baba

  Anamı da seni de aldırırım oraya
  Hacca gidersiniz, takılmadan kur’aya
  Askerliği de yaptırırım Euro’ya
  Gel etme, gavura gönder beni baba
   
   
  Geçen Hamık aradı Gent’ten, dedi ki, kardeş
  Burada hayat, Türkiye’ye göre beleş
  İş güç çok, sen hele buraya yerleş
  Gel etme, gavura gönder beni baba
   
   
  Dört çocuk varsa en küçüğü üç yaşında
  Çocuk parasını, vali alamaz maaşında
  Tatil parası var yazın, primi yılbaşında
  Gel etme, gavura gönder beni baba
   
   
  Gavur bitti diyen, fesatlığından diyor
  Öğretmen-polis, gitmek için istifa ediyor
  Millet akın akın niye gavura gidiyor
  Gel etme, gavura gönder beni baba
   
   
  Buradan giden bütün berduş, serseri
  Varınca oraya açmış hepsi birer işyeri
  Söyle bana, benim onlardan neyim geri
  Gel etme, gavura gönder beni baba
   
   
  Üç katlı ev yaptık mı dibine küllüğün
  Ağzı tam bir karış açık kalır köylünün
  Gördünüz mü derler, oğlunu Süllü’nün
  Gel etme, gavura gönder beni baba
   
   
  Sevdiğim bile gavurcu oldu on beşinde
  Gidip de oturum alan var yetmişinde
  Bir bit yeniği var ama bu işin içinde
  Gel etme, gavura gönder beni baba
   
   
  Gel gönder gayrı inat etme hacı peder
  Yoksa Kabakçı bu yolda olacak heder
  Binmezsem BMW’ye gözlerim açık gider
  Gel etme, gavura gönder beni peder
   
  HAKİKİ KABAKÇI
  cayvesimit@hotmail.com
 • Minikler Başkanla Röportaj Yaptı

  Emirdağ Atatürk İlköğretim Okulu 8. Sınıf öğrencilerinden Merve Sular ve Neslihan Yıldırım, Emirdağ Belediye Başkanı Cengiz Pala ile röportaj yaptılar.
  Öğretmenlerinin verdiği performans ödevi için gazetecilik yapan minikler, Başkan Pala’yı soru yağmuruna tuttular. Yaklaşık 1 saat süren röportaj da başkanın yaşını, makamını sevip sevmediği, personellerinin çalışmasını yeterli bulup bulmadığı gibi sorular, yer aldı.
 • Bülent Gök Başkanı Makamında Ziyaret Etti

  Geçtiğimiz yıl ocak ayında sonuçlanan, Trt türkü Yarışma Programı “Sen Türkülerini Söyle” 2. Olan hemşerimiz Bülent Gök, Emirdag Belediye Başkanı Cengiz Pala’yı makamında ziyaret etti.
  Belçika da ikamet eden Bülent Gök yaklaşık 8 aydır Türkiye de albüm çalışmaları nedeniyle bulunuyor. Mayıs ayı içerisinde çıkaracağı albümde 2 de Emirdağ Türküsüne yer veren ve “ilk defa bir Emirdağ’a ait uzun havayı seslendirdim.” Diyen Bülent Gök, Emirdağ Belediye Başkanına desteklerini beklediğini belirtti.
  Emirdağ Belediye Başkanı Cengiz Pala da “ Hemşerimizin nezaket ziyaretine teşekkür ediyorum. Bende Emirdağ Belediye Başkanı olarak Emirdağ’ın değerlerine sahip çıkmak asli görevim. Bülent Gök’ü de Emirdağ Gurbetçi Festivaline ekibiyle birlikte bekliyoruz.”  Dedi.
 • Topakev Taş Levhası Yapıldı

  Emirdağ Belediyesi tarafından ilçemizin sembolu haline gelen Topakev Taş Levhası belediye binasının arka girişine yapıldı. Yapılan örnek uygulamadan sonra yapılan Topakev’ler ilçemizin giriş ve çıkışlarınada konulacak. İlerleyen zamanlarda yeşil alanların ve parkların olduğu bölgeleride Emirdag’ın sembolü olan topak evin maketi süsleyecek.Tas  Levha Topak evlerin konulduğu noktalarda aydınlatması yapılarak güzel bir görünüm kazanması sağlanacak.

   Belediye Başkanı Cengiz Pala yaptığı açıklamada; “İlçemizin çehresini güzelleştirmeye çalışırken ilçemizin simgesi olan topakev figürünü kullandık. Hemşerilerimizin beğeneceğini umduğum maket topak evler en kısa zamanda tesbit ettiğimiz noktalara yerleştirilecek” dedi.
 • Yaşlılar Başkan Palayı Ziyaret Etti

  Emirdağ Huzurevinde kalan yaşlılardan bir kısmı ver Müdür Hakan Ertaş eşliğinde bir takım ziyaretlerde bulundular.
  Yaşlılar Haftası etkinlikleri kapsamında yapılan ziyaretlerde Kaymakam Zekeriya Güney ve Emirdağ Belediye Başkanı Ziyaret edildi.
  Kapıda karşıladığı yaşlılarla sohbet eden Başkan Pala " Biz öyle bir kültürle yetişdik ki bizde büyüğe saygı vardır. Ben şunu söylüyorum geçmişini bilmeyen geleceğini göremez. Onlar bizim başımızın tacıdır. Emirdağ Huzurevi'in yurt dışından gelen misafirlerimizle ziyaret etmiştik. Emirdağ huzurevini çok beğendiklerini hatta yaşlandıklarında burada kalmak istediklerini belirttiler. Bu nedenle huzurevimiz iyi bir müdürle yönetilitiyor. Kendisine çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum. " dedi.
  Emirdağ Huzur Evi Müdürü Hakan Ertaş şunları ekledi. " Biz 18-24 mart yaşılar haftası nedeniyle bir takım ziyaretlerde bulunduk. Huzurevinde kalan her yaşlı için 3 ağaç dikildi. Başkanımızın bu konuda desteklerinden dolayı teşekkür ediyoruz.

 • Binfikir Oyuncuları Dünya Tiyatrolar Günü´Nü Kutluyor

  2008 yılında çalışmalarına başlayan Binfikir Tiyatro Okulu öğrencilerinden oluşan Binfikir Oyuncuları, Brüksel´de, 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü´nü kutluyor.
  Kutlama programında Yönetmen Cüneyt Tamoğulları´nın yeni yorumuyla ilk kez seyirci ile buluşacak olan "Saint Nicolas, Nasrettin Hoca ve Gülmeyen Kız" adlı müzikli danslı çocuk oyunu dışında tiyatro ile ilgili konuşmalar, Binfikir Oyuncuları´nın yazıp oynadığı skeçlerden örnekler ve Sibel Dinçer yönetimindeki Gavur Gelinler Grubu´nun kısa bir dinletisi yer alıyor. Halk Ozanı Fakı Edeer ise etkinlik kapsamında  sanatseverlere Emirdağ yöresi köy seyirlik oyunlarını anlatacak.
  "Saınt nıcolas, nasrettin hoca ve gülmeyen kız" 10. Kez sahnelenecek
  Daha önce Binfikir Oyuncuları Tiyatro Grubu tarafından Belçika´da 7 ayrı kentte 9 kez sahnelenen ve 2500 izleyiciye ulaşan "Saint Nicolas, Nasrettin Hoca ve Gülmeyen Kız" adlı müzikli danslı .ocuk oyunu, 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü nedeniyle 10. kez sanatseverlerle buluşacak.
  Post Modern Köy´Den Örnekler Sahnede
  Etkinlik´te Binfikir Yazım Atölyesi öğrencilerinden oluşan Binfikir Yazım Ekibi´nin Mizah Yazarı  Erdinç Utku rehberliğinde kaleme aldığı skeçlerden örnekler de yer alıyor. Skeçler, Sibel Dinçer´in yönetmenliğini yapacağı ve Binfikir Oyuncuları´nın dönem sonunda sahneleyeceği "Postmodern Köy" adlı komediden seçildi. Belçika´daki ucubik hallerimizin de iğnelendiği "Postmodern Köy"de  Türkler ve Belçikalılar´ın karşılıklı önyargıları ti´ye alınıyor.
  Fakı Edeer Köy Seyirlik Oyunlarını Anlatacak
  Belçika´da yaşamını sürdüren Halk Ozanı Fakı Edeer etkinlikte,  gelin almaya gidilirken oynanan "Efe Oyunu"; kına gecelerinde erkek evlerinde oynanan "Arap Oyunu"; düğünlerde oynanan "Deve Oyunu" ve Köroğlu koçaklaması ile oynanan  "Kasap Oyunu" gibi Emirdağ yöresi köy seyirlik oyunlarını anlatacak.   
  Gavur Gelinler
  Sibel Dinçer yönetiminde farklı  kökenlerden kadınlardan oluşan "Gavur Gelinler" sadece seslerini kullanarak müzik yapıyor. "Gavur Gelinler" şimdiye kadar  Fête de la Musique, les Halles de Schaerbeek, La Maison des Arts gibi kurumların organizasyonlarında yer alırken, çeşitli mahalle kutlamaları, sosyal içerikli bayramlar gibi etkinliklerde Türk Halk Müziği parçalarını söylemeye devam ediyor.
  Giriş  Ücretsiz
  27 Mart Cumartesi günü saat 14.00´den itibaren "Rue Gallait/straat 86, 1030 Schaerbeek"  adresindeki De Kriekelaar Kültür Merkezi´nde gerçekleştirilecek olan ve girişin ücretsiz olduğu Dünya Tiyatrolar Günü kutlaması  ile ilgili ayrıntılı bilginin info@binfikir.be e-mail adresinden veya 0484 52 89 02 nolu telefondan alınabileceği bildirildi.

 • Okumanın Önemi

  İslam Dini ilme, okuyup yazmaya büyük önem vermiştir. Cenab-ı Allah, Kur’an-ı Kerim’de: “Yaratan Rabbinin adıyla oku! O, insanı bir aşılanmış yumurtadan yarattı. Oku! Rabbin, en büyük kerem sahibidir. O Rab ki kalemle (yazmayı) öğretti. İnsana bilmedikleri şeyi öğretti”(1) buyurmak suretiyle, insanın daima eğitim ve öğretimle iç içe bulunması gerektiğini belirtmiştir.

  Okumak bir ilaç gibidir. Bize hayatı sevdirir, düşüncelerimizi olgunlaştırır, zihnimizi açar, güzel görmemizi sağlar ve genel kültürümüzü artırır. Rabbimiz: “Deki: Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu? Doğrusu ancak akıl sahipleri bunları hakkıyla düşünür”(2) buyurarak, bilenlerle bilmeyenlerin eşit olmağını, okuyan ve faydalı ilim tahsil eden kimselerin okumayanlara göre daha üstün olduğunu beyan etmektedir. Bir başka ayette de: “Kime hikmet verilmiş ise ona çok hayır verilmiş demektir”(3) buyurmak suretiyle bilginin ve bilgi sahibinin değerinin ne kadar yüce olduğunu ortaya koymuştur. Onun için okumaya çok önem vermeli, okuyan bir toplum olmalıyız. Bugün ilim ve teknolojide üstünlüğü yakalamış olan milletler çok okumakla, ilme önem vermekle bu seviyeye gelmişlerdir. Bizim tarihimize baktığımız zaman da, kurduğumuz medeniyetin altında okumaya ve öğrenmeye önem verişimizin yattığı görülmektedir.

  Yüce Dinimiz ilim ve eğitimi ibadet kabul etmiştir. İlim öğrenmek için harcanan çaba, Allah yolunda harcanmış bir çabadır ve insanı cennete götürür. Alim bir kimse, yaşadığı topluma ve hatta bütün insanlara ışık tutar, yol gösterir. O öğrendiği bilgi ile hem kendisine hem de diğer insanlara yararlı olur. Peygamber Efendimiz de bir hadis-i şeriflerinde: “İlim tahsil etmek, Allah katında nafile olarak kılınan namaz, tutulan oruç ve yapılan hacdan daha hayırlıdır.”(4) buyurmaktadır.

  Hz. Ali ise şöyle söylemektedir: “İlim maldan hayırlıdır. Çünkü malı sen koruyacaksın, hâlbuki ilim seni korur. İlim hâkim, mal mahkûmdur. Mal harcamakla azalır, ilim harcamakla çoğalır.”(5)

  Hutbemi bir hadis-i şerifin meâli ile bitiriyorum:“ Ya öğreten, ya öğrenen, ya dinleyen, ya da ilmi seven ol. Fakat beşincisi olma(yani bunların dışında kalma) helâk olursun.”(6)

  (1) Alak,1–5                         

  (2) Zümer, 9

  (3) Bakara, 269

  (4) Camiu’s-Sagîr, 2/45.

  (5) İhyay-ı Ulumiddin

  (6) Mecmauz- zavaid
 • Orman Haftası Kutlanıldı

  “ Yeşil görmeyen gözler, renk zevkinden yoksundur. Burasını öyle bir ağaçlandırın ki kör bir insan dahi yeşillikler arasında olduğunu anlasın.”M.Kemal Atatürk

  Emirdağ ilçesinde, Emirdağ İlköğretim okulu personellerince hazırlanan “Orman Haftası” programı Anadolu Öğretmen Lisesi Konferans salonunda sunuldu.
  Hazırlanan programa Emirdağ İlçe Milli Eğitim Müdürü Gıyasettin Taş, Daire amirleri, okul müdürleri, öğrenci velileri katıldı.
  Program;”Saygı Duruşu yapılıp, İstiklâl Marşımızın söylenilmesi ile başladı.
  Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Emirdağ İlköğretim Okulu 5/A Sınıf Öğretmeni Arif Yıl yaptı. Yıl konuşmasında;” Ağaç topluluklarının bulunduğu geniş alanlara orman denir. Orman bir ülkenin en önemli doğal zenginlik kaynağıdır.
  Evimizde kullandığımız birçok eşya, okulumuzdaki sıra, masa, pencere, kapı ağaçtan yapılmıştır. Ayrıca her gün kullandığımız kalem, defter, kitap gibi ders araçlarımız da ağaçtan elde edilir.
  Orman, toprak kayması, erozyon, sel baskını gibi felaketleri önler.
  Orman, pek çok hayvanın evi, yuvası ve barındığı yerdir.
  Orman, gittikçe atmosferi kirlenen dünyamızın oksijen kaynağıdır.
  Orman piknik yaptığımız, temiz hava aldığımız, göz zevkimizi tatmin ettiğimiz alanlardır.
  Dünyamızda yaşam başladığından beri canlı, cansız varlıklar bir arada, iç içe yaşayarak bir denge oluşturmuşlardır. Doğal dengenin düzenli olarak sürüp gitmesinde ormanlar çok önemli bir yer tutar.
  Eskiden dünyamızın önemli bir bölümü ormanlarla kaplıydı. Dünya nüfusu arttıkça tükenmez gibi görünen ormanlar azalmaya başladı. Günümüzde tehlikeli boyutlara vardı.Özellikle sanayileşme,ormanların yok olmasına yol açtı.Bu durum karşısında sorumluluk duyan,düşünen insanlar önlem almak gereksinimini dile getirmeye başladılar.Sorun birey ülke sorunu olmaktan çıktı.Uluslar arası düzeye ulaştı ve Birleşmiş Milletler gündemine girdi.Ormanın ve ağacın önemine eğilmek için harekete geçildi.Bütün dünyada orman haftası yapılması için görüşmeler yapıldı.21 Mart’ta Güney Yarımkürede sonbahar,Kuzey Yarımkürede ilkbaharın başlangıç günü olması nedeniyle 1971’de Avrupa Tarım Birliği ve Birleşmiş Milletler Gıda Tarım Örgütü bu günü “Dünya Ormancılık Günü” olarak kabul etmişlerdir.
  Ülkemizde de her yıl bugünden başlamak üzere bir hafta ORMAN HAFTASI olarak değerlendirilmektedir.
  Günün ana amaçları, ormanların korunması, geliştirilmesi, çok yönlü yararlanma ilkeleri gibi konuların çeşitli etkinliklerle halka duyurulması ve halkın bu yönde bilinçlendirilmesini sağlamaktır.
  Konu ülkemiz açısından çok önemlidir. Ormanlarımız gittikçe azalmaktadır. Ormanlar senin, benim, onun değil hepimizin ve gelecek kuşaklarındır. Bugün yurdumuz yüzölçümünün yüzde on üçe yakını ağaçlarla kaplıdır. Özellikle Karadeniz, Marmara ve Akdeniz bölgeleri orman bakımından zengindir. İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerimiz ağaç bakımından fakirdir. Ormanlarımızın korunmasına ve ağaçlandırılmasına çok önem vermeliyiz.
  Bunun için:
  1. İzin alınmadan ağaç kesilmemelidir.
  2. Kaçak kesim yapanları, ilgililere haber vermeliyiz.
  3. Ormanda, orman yakınında ateş yakmamalıyız.
  4. Ormana yanar kibrit, sigara atılmamalıdır.
  5. Yangın görülür görülmez, en kısa zamanda ilgililere haber verilmelidir.
  6. Ormana başıboş hayvan bırakılmamalıdır.
  7. Her fırsatta uygun yerlere ağaç dikmeliyiz.
  8. Ormanın yararları konusunda sürekli olarak çevremizi bilinçlendirmeliyiz.
  9. Ormanın bekçiyle değil, sevgiyle korunduğunu unutmamalıyız” dedi.
  Programa Atatürk’le ilgili anılarla devam edilip Öğrenciler tarafından Şiir ve yazılar okundu. Ormanla ilgili sunu(Ormanlarla ilgili ilginç Bilgiler),Ormanla ilgili film, Koro ve Piyes’le hazırlanan program tamamlandı.
 • Ak Parti Kadın Kolları Yaşlıları Unutmadı

  Emirdağ AKP Kadın kolları Huzurevindeki yaşlıları ziyaret etti. Ziyaret 17.30’da Emirdağ AKP kadın kolları yönetiminin katılımı ile gerçekleşti. Emirdağ’lı AK kadınlar Huzurevinde hayatını idame ettiren yaşlılara evlerinde yaptıkları mantı yemeğinden ikram ettiler. Tüm Türkiye’de 18-24 Mart tarihleri arasında kutlanan yaşlılar günü münasebeti ile böyle bir etkinlik gerçekleştirdiklerini belirten Emirdağ AKP Kadın kolları başkanı Tülay Kuyun yaptığı açıklamada; "Büyüklerimizi sadece özel gün ve haftalarda değil yılın her gününde hatırlayarak onlarla birlikte olduğumuzu onlara hissettirmeliyiz. Toplumsal yaşamın temel kuralı karşılıklı sevgi ve saygıdır. Türk toplumu bu temel kural doğrultusunda toplumsal dayanışmayı yaşamın her evresinde ilke edinmiştir. Yaşlılara bugün gösterilecek sevgi ve saygı gelecek kaygılarımızı azaltacak, hangi yaşta olursa olsun tüm bireylerin yaşama güvenle bakmalarını sağlayacaktır. Unutmayalım ki hepimiz yarınların yaşlılarıyız. Toplumsal dayanışmanın önemli göstergelerinden birisi, yaşlıların karşılaşabileceği sorunların en aza indirilmesi ve bunların çözümüne ulaşabilme olanaklarının onlara sunulmasıdır. Tüm büyüklerimizin yaşlılar haftasını kutluyor, nice sağlıklı ve mutlu günler temenni ediyor, sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz" dedi.
 • Yeni Hamam Parkı Düzenleniyor

  Mülkiyeti Emirdağ Belediyesine ait olan Yeni Hamam yanında bulunan park yeniden düzenleniyor. Yapılan bu düzenleme ile park halka açık bir hale gelecek. Peyzaj mimarisi ile yapılacak olan park çimlendirilerek yeniden ağaçlandırılacak. Parkın Düzenlenmesi ile Emirdağ’ın çehresine daha güzel bir yeşil alan kazandırılmış olacak.
  Yapılan Çalışmalar sonunda, Eskişehir caddesine çıkan yol da genişletilmiş olacak.
 • Yazma Nedenlerim

  Yazıma bir itirafla başlayayım izninizle.

  Bu satırların yazarı bendeniz bugüne kadar hiçbir yazımı beyinleri ve gönülleri yanlış anlamaya şartlanmış fanatikler için yazmadım ve hiç kimseyi iknaya zorlamadım.

  Bütün risklere rağmen kimsenin adamı olmamaya ve ben olarak kalmaya özen gösterdim.

  Keşkelerle yaşamaya alışık olmadığımdan hiç kimse gibi olmaya özenmedim.

  Sevgi, saygı  samimiyet çerçevesinde sağduyu, sanat ve bilimi rehber edindim.

  Yargılayıp insanları çekmecelere hapsetmedim.

  Moda tabirle yaftalamadım.

  ***

  O halde kendimi terapi amaçlı yazan benim için hedef kitle hep sağduyulu insanlar oldu.

  Ve bugün adım gibi eminim ki sessiz ama nitelikli bir okuyucu kitlem var.

  Tıklanma oranım belki küçük, ama etki alanım oldukça büyük.

  Sevdikçe sevilmek güzel bir duygu !

  Sevildikçe sevmek ise onun kaçınılmaz yan etkisi…

  ***

  Yazmak demek eleştirilere açılmak demektir.

  Fakat eleştirilere açık olmak demek kurbanlık kuzu gibi her türlü safsatayı  dinlemek değildir.

  Diyalog küfür, hakaret, aşağılama ve küçümseme kaldırmaz.

  Yani söyleyeceğimi de, haddimi de bilirim.

  Bu güne değin polemiklerden özellikle kaçındım.

  Çünkü benim derdim her zaman ve her konuda haklı olmak değil.

  Hiç kimseye kendi kutsallarımı dayatmıyorum.

  Kişilerle hesaplaşmıyor, dalaşmıyormadığım gibi her türlü dayatmayı da kabul etmiyor ve tüm enerjimle reddediyorum.

  Allah’a  şükür, herkes kadar akıl, zeka, kültür, diploma, lisan, vs… bende de var.

  Allah bana da akıl, fikir, mantık, mukayese gücü bahşetmiş.

  Bırakın tercihlerimi kendi beynimle yapayım…

  Artısıyla, eksisiyle, sevabıyla, günahıyla ceremesi bana ait !

  Zira sürüye katılmak ve kurbanlık koyunlar gibi melemek en kolay çözüm…

  Gideceğiniz yeri başınızdaki kurnaz çoban tayin eder ve yorulmadan “yaşarsınız” !

  ***

  Bir Amerikan hazır gıda, hamburger üreticisinin Fransa’da 350 mağazası var.

  Bunlardan sekizinde altı ay süreyle islami usûllere göre kesilmiş helâl et denemesi yapıyor.

  Bu sekiz mağazadan birisi de belediye başkanı sosyalist olan Roubaix şehrinde.

  Ve bu mağaza şehrin merkezindeki tek hamburgerci.

  Belediye başkanı  müslüman olmayanlara karşı ayrımcılık yapıldığı görüşünde.

  Hamburgerci kâr derdinde.

  Politikacı  oy derdinde.

  Müslümanlar inançlarının dikkate alındığını sanarak seviniyorlar.

  Müslüman olmayanlar kendi ülkelerinde dışlanma psikozuna girmek üzere.

  Sağdan soldan “domuzuma dokunma” sesleri duymaya başladım Belçikalılarda.

  ***

  Otellerde veya uçaklarda da, saygı ve hoşgörü gereği, islamiyete uygun servis yapılırdı.

  İsteyen yer, içer ; istemeyen yemez içmezdi.

  Önceleri otobüs ve uçaklara sigara da içilir ve içmeyenler çok rahatsız olurdu.

  Şimdi yasaklandı ve bence çok iyi oldu.

  ***

  Geçenlerde bir dernek açılışında bulundum.

  Kozmopolit davetliler arasında alkol alanlar da vardı.

  Ama ikramda, Türk etkinliklerinin çoğunda olduğu gibi, yine alkol yoktu…

  Niye diye sorduğumda bir beyefendiden “sebep olmak büyük günahtır” cevabını aldım…

  İkna olmadığımı görünce biraz üzüldü galiba…

  Anlaşılan bazı kişiler benim gibilerin günaha girmesini engelleyerek sevap kazanıyorlardı !

  Gülümseyen yüzleriyle hoşgörüden bahsederek…

  ***

  Kısacası  ben gördüklerini ve yaşadıklarını kendince yorumlayan ve yazan bağımsız ve özgürlükçü bir adamım.

  Yürürlükteki yasalara uymak kaydıyla isteyen istediğini yapar…

  Kimse kimseye karışamaz ve hiçbir dayatmada bulunamaz.

  İşte bu nedenle ben sağduyu sahibi insanlara hitap ediyorum.

  Birşeyler verebiliyorsam da ne mutlu bana…

  Beni ben olduğum için sevmeyenler ise okumasınlar daha iyi…

  İnternet çağında herşeyin kolayı var !

  Bir tıklarsınız, yok olur giderim…

  Yok seviyorsanız, yeni paylaşımlarda buluşmaya davet ediyorum sizleri…

  Sevgi, saygı  ve samimiyetle…


  Brüksel, 24 Mart 2010
  yurtyakup@gmail.com
 • İl Millli Eğitim Müdürlüğünden Emirdağ Ziyareti

  Afyonkarahisar İl Milli Eğitim Müdürü Hidayet YILDIRIM, İl Milli Eğitim Müdürlüğü İlköğretim Müfettişleri Başkanı Mustafa Avcil,İl Milli Eğitim Şube Müdürü Rıfat Eksik ve A.Fevzi Özdemir 23 Mart 2010 günü Emirdağ İlçesindeki Fatih İlköğretim Okulu, Gülsüm Hatun Sağlık Meslek Lisesi, Metin Zülbiye Sarı Anadolu Lisesi, Anadolu Teknik Lisesi - Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi’ni ziyaret ettiler.

  Ziyaretler esnasında Emirdağ İlçe Milli Eğitim Müdürü Gıyasettin Taş , Şube Müdürleri Fevzi Karaduman ve Emel Kerçin de hazır bulundular. Sınıflar Ziyaret Edilip, Öğretmenlerle Toplantı Yapıldı Ziyaret edilen okullarda imkânlar ölçüsünde sınıflara da uğrayan yöneticiler, öğretmenler odasında okulların tüm öğretmenlerinin katılımıyla ayrı ayrı toplantılar düzenlediler.

  Eğitim-öğretimde süre olarak bir hayli yol alındığı, II. kanaat döneminin ortalarına gelindiği şu günlerde öğrencilerimizin okuma yazma, hazırlık kursları, sınav müracaatları, proje çalışmaları konularında okulların yönetici ve öğretmenlerinden bilgiler alan İl Milli Eğitim Müdürü YILDIRIM ve beraberindeki yöneticiler Emirdağ İlçesi’ndeki okullarda teneffüs ettikleri havadan etkilenerek memnun olduklarını dile getirdiler.

  İl Milli Eğitim Müdürü Hidayet YILDIRIM, öğretmenlere hitaben yaptığı konuşmalarda gerek merkezi gerekse mahalli projelere verdikleri öneme değinerek; “Eğitimde başarının artması, toplumla bütünleşmemiz ve okul-aile işbirliğini daha kolay sağlamamız; yürütmekte olduğumuz bu projelerle daha kolay hale gelecektir. Gösterdiğiniz çabalardan dolayı hepinizi ayrı ayrı kutluyorum. Eğitimde seviyenin ve kalitenin yükselmesi adına üzerine düşen görevi layıkıyla yerine getiren eğitim kurumlarımızdaki tüm yönetici, öğretmen, eğitim çalışanı ve öğrencilerimiz ile onların ailelerine tek tek teşekkür ediyorum.“ dedi. Okullarda öğretmenlerimizin görüş ve önerileri ile isteklerini de dinleyen İl Milli Eğitim Müdürü YILDIRIM ve beraberindeki yöneticiler, ziyaret ettikleri okulların ihtiyaçları hakkında da kısa kısa notlar aldılar.

  Milli Eğitim Müdürü YILDIRIM eğitimde başarıyı arttırmak amacıyla İl Milli Eğitim Müdürlüğünce uygulanan projeler hakkında öğrenci ve öğretmenlerin görüşlerini alarak uygulanan projelere gereken önemi vermelerini istedi.
 • Muhtarlar Odası Açıldı

  Emirdağ köy muhtarlarının, Muhtarlar Odası Beyaz Saray İş Hanında bugün saat 11.00’de açılışı yapıldı. Açılışa İlçe Kaymakamı Zekeriya Güney, İl genel Meclis Üyeleri, MHP İlçe Başkanı Ceylan Morca, AKP İlçe Başkanı A.Kadir Yılmaz ve köy muhtarları katıldı. Emirdağ Hamzacılı Muhtarı Mustafa Koçak yaptığı açıklamada; “Biz burayı Emirdağ’da birlik ve beraberliğin sağlanması, Bürokrasi ile birebir görüşerek sorun ve dertlerin çözüme ulaşması için açıldı. Emirdağ’daki köylere gidecek hizmetleri birleştirerek daha iyi hizmet alınmasını sağlamaya çalışacağız. Köylülerimiz Emirdağ’ına geldiklerinde Muhtarlarını bulabileceği ve köylülerimizin bir noktada buluşabileceği yer olması, muhtarlar odasının açılması hizmetin kolaylaşmasını sağlayacaktır. Yönetim arkadaşlarıma ve tüm muhtarlarımıza gösterdikleri alakadan dolayı teşekkür ediyorum. Emirdağ’a ve köylerimize hayırlı olsun” dedi. Tüm Köylere Eşit ve zamanında hizmet götürülebilmesi için yönetim oluşturuldu. Yönetim başkanlığına Hamzacılı Muhtarı Mustafa Koçak gelirken Yönetim kurulu şu isimlerden oluştu. Ümraniye Köyü Muhtarı Mesut Çıtak, Eşrefli Köyü Muhtarı Battal Eksik, Başkonak Köyü Muhtarı Hasan Yurday Çiftlik Köyü Muhtarı İsak Korkmaz Yarımca Köyü Muhtarı Eren Çekiç’ten oluştu.
 • TKY ödülleri sahiplerini buldu

  MEB’nın düzenlemiş olduğu “Toplam Kalite Yönetimi (TKY) Uygulamaları Ödül Yönergesi” çerçevesinde “Yılın Kaliteli Kurumu” değerlendirmesinde, ilimizden kurum bazında Gazi Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi, ekip bazında ise Sandıklı Mehmet Akif Ersoy İlköğretim Okulu birinci oldular.
  Emir Murat Özdilek Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi salonunda, yapılan ödül töreninde dereceye giren okullara ödülleri Milli Eğitim Müdürü Hidayet Yıldırım tarafından verildi. Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yapılan AR-GE 2009-2010 ödül töreninde, yılın Kaliteli Kurumu kategorisinde birinci Gazi Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi olurken, Yılın Kaliteli Ekibi kategorisinde ise Sandıklı Mehmet Akif Ersoy İlköğretim Okulu birinci seçildi. İl Kalite Kurulu’nca 26 Ocak 2010 tarihinde yapılan değerlendirme sonucunda kurum bazında 2’liği Şuhut Mahmut İÖO. 3.’lüğü ise Emirdağ Halk Eğitim Merkezi kazandı. Ekip bazında ise 2.’liği Emirdağ Aziziye İÖO. alırken, 3.’lüğü ise yine Emirdağ’dan Fatih İÖO kazandı.

  “KALİTE ÇALIŞMALARI İLİMİZE YENİ BİR MODEL GETİRDİ”

  Ödül töreni ile ilgili bilgiler aktaran Toplam Kalite Yönetimi İl Formatörü Yusuf Ali Canca; “Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2004 yılında uygulamaya koyduğu TKY Uygulama Yönergesi ile birlikte eğitimde kalite çalışmaları başlatılmış, Avrupa Kalite Yönetimi Vakfı tarafından geliştirilen Mükemmellik Modeli esas alınarak, kurumsal performansın ölçümüne ilişkin bir model geliştirilmiştir. Bu model esas alınarak Milli Eğitim Bakanlığı tarafından her yıl revize edilerek yayınlamış olduğu Ödül El Kitabı doğrultusunda ilimizde yapılan çalışmalar neticesinde dereceye giren okullar seçildi ve ödülleri verildi” dedi.

  “FARKINDALIK YARATMAK VE YÖNETMEK ÇOK ÖNEMLİDİR”

  Törende konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Hidayet Yıldırım; “Eğitim alanında yapılan en büyük faaliyetlerden biri de Kalite Ödüllerinin dağılımıdır. Buradaki önemli olay ise, bir farkındalık meydana getirilmeye çalışılmasıdır. Toplam 22 okulumuz Toplam Kalite için bizlere müracaatta bulunmuştur. Önce bir farkındalık meydana getirebilmek, sonra bunu yönetebilmek çok önemli. Bu bir son değildir, devamı gelecektir. Bunun ilk olmadığını biliyoruz. Arkadaşlarımızı iyi ya da kötü takip ediyoruz. Süreci, yönetimi bakımından önemli görüyoruz. Salonda bulunan bütün arkadaşlarımız bizim açımızdan hakikaten çok değerli. Yaptıkları çalışmaları ciddiye almış kişilerdir” dedi.

  “YÜZDE YÜZ MEMNUNİYET VARSA AMACA ULAŞTIK DEMEKTİR”

  Mehmet Akif Ersoy İlköğretim Okulu’na bir tane projeksiyon cihazı verebildiklerini belirten Yıldırım; “Şuan 18 derslikli bir okul ve bütün dersliklerinde projeksiyon var. Toplam kalite yönetimi eğer kaliteyi bütün cepheleri ile bir yere götürüyorsa toplam her başlık altında kaliteyi yükseltiyorsa bunun sonucunda yüzde yüz müşteri memnuniyeti dediğimiz sonucu alıyorsak o zaman amacımıza ulaşmışız demektir. Paydaşlarımızın hepsini sonraki süreçteki memnuniyet derecelerinde artış varsa attığımız taş yerine varmış demektir. Derece almak güzel bir olay. Mutlaka daha yükseğini almak daha güzel. Herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi.
 • Fakir Öğrenciler Yararına Kermes Açıldı

  Emirdağ da faaliyetini Sürdüren Köylüm Derneği Fakir Öğrenciler yararına bir kermes düzenledi.
  Gıda üzerine yapılan kermeste, farklı yörelere ait hamur işlerinin yanında, sarma ve salata çeşitleri de bulunuyor. Eskişehir Caddesinde Cengiz kasetçilik yanında yapılan kermes sabah 08.00 ile akşam 20.00 saatleri arasında açık olacaktır.
  Düzenlenen kermes 22 Mart Pazartesi ile 29 Mart Pazar günleri arasında hizmet verecektir.
 • Nevruz Çeşitli Etkinliklerle Kutlanıldı

  Emirdağ ilçesinde, Cumhuriyet İlköğretim Okulu personelince hazırlanan Nevruz Kutlama programı okul bahçesinde yapıldı.
  22 Mart 2010 Pazartesi günü okul bahçesinde yapılan programa Emirdağ Kaymakamı Zekeriya Güney, Belediye Başkanı adına Belediye Meclis Üyesi Kadir Bilal,Okul Müdürleri ve öğrenci velileri katıldı.
  Saygı duruşunun yapılıp,İstiklal Marşımızın Söylenilmesi ile başlayan program Halk Ozanı Yoksul Derviş (Şemşettin Kubat)’ın deyişleri ile devam etti.
  Günün anlam ve önemini belirten konuşma Okulun Türkçe dersi öğretmeni Mustafa Kaya tarafından yapıldı.
  Öğrenciler tarafından okunan şiirlerden sonra Nevruz ateşi Emirdağ Kaymakamı Zekeriya Güney tarafından yakıldı.Program konuklara ikram edilen pilav ve ayranla son buldu.
 • 2010 Key Ödemeleri Başladı

  1987 yılında çıkartılan bir kanunla Emlak fonu olarak çalışanlar adına işveren tarafından yatırılmıştır. 1995 yılı itibari ile bu uygulama kalkmıştır. Konut Edindirme Yardımı ödemeleri İlçemizde 02.04.2010 tarihine kadar düzenli bir şekilde ödeme yapacak. İlçemiz Ziraat Bankası hak sahiplerine T.C Kimlik Numarasının son iki rakamına göre değişik günlerde ödeme yapacak.

  T.C KİMLİK NO’SU

   00, 02, 04, 06, 08 olan hak sahiplerine 22/03/2010

  10, 12, 14, 16i 18 olan hak sahiplerine 23/03/2010

  20, 22, 24, 26, 28 olan hak sahiplerine 24/03/2010

  30, 32, 34, 36, 38 olan hak sahiplerine 25/03/2010

  40, 42, 44, 46, 48 olan hak sahiplerine 26/03/2010

  50, 52, 54, 56, 58 olan hak sahiplerine 29/03/2010

  60, 62, 64, 66, 68 olan hak sahiplerine 30/03/2010

  70, 72, 74, 76, 78 olan hak sahiplerine 31/03/2010

  80, 82, 84, 86, 88 olan hak sahiplerine 01/04/2010

  90, 92, 94, 96, 98 olan hak sahiplerine 02/04/2010 Tarihlerinde ödeme yapılacaktır. Banka Kartı olan hak sahipleri yukarıdaki sıralamaya bağlı kalmaksızın istedikleri zaman ATM’den hesaplarına aktarma yaparak KEY ödemelerini alabiliyorlar.

  KEY ÖDEMELERİ 1 TL OLANLAR BİLE VAR-

   Toplam 2.8 milyar TL’nin ödeneceği KEY tutarları 1 TL ile 1391 TL arasında değişiyor. KEY ödemeleri, 1987-1995 döneminde hesabına prim kesilen 8 milyon 493 bin 956 kişiyi kapsıyor. Ödeme dilimlerine göre, en çok hak sahibi 3 milyon 800 bin kişi ile 0-50 TL arasında bulunuyor. 2 milyon 922 bin kişi 50 ile 500 TL arasında, 972 bin kişi de 500 ile bin TL arasında KEY parası alacak.
 • Eskici

  O yıllar, eskicinin iki eli ve iki eski bisiklet tekerinin taşıdığı arabasında çinko taslar, sahanlar bulunuyordu. Daha sonra çinkoların yanında alüminyum tas, tabak, hamur ve çamaşır leğenleri görülmeye başladı.
  Eskici:
  "- Taslar, tabaklar, leğenler!" diye duyulduğunda kadınlar, ellerindeki işlerini bırakır, daha önceden hazırladığı süvarilikli (dizleri ve kıçı yamalı) hatta yırtık bir pantolonu, ceketi, gömleği, ya da kalaylanması gereken bakır bir kap-kacağı koltuğunun altına sıkıştırır, eskicinin arabasının başında toplanırdı.
  Mutfaktaki kap-kacağını yenilemek isteyen kadınların arasından biz sümüklüler başımızı uzatır, kenarlarında mavi ya da siyah çizgisi olan sahanların ortasındaki sedef gibi parlayan, başımızı aşağı-yukarı hareket ettirdikçe renkleri değişen gözalıcı altıgen süse bakardık. Henüz oksitlenmemiş alüminyum leğenlerde de tekdüze renkler değişirdi ama çinko sahanların ortasındaki kadar albenisi olmazdı.
  Bası-kesi, çelik-çomak, yazı-tura, kütük, kaçak-polis, hatta çaput bir topla futbol oynayan çocuklar bile oyunlarını bırakır, eskiciyle analarının ya da komşu teyzelerin yapacağı değiş-tokuşa tek tek odaklanırdı.
  Duvarın birisini boydan boya katetmiş sergendeki bakır siniler, 'dilikli' denilen yine bakır sahanlar, kapaklı çorba tasları zamanla kayboldular. Çinko ve alüminyum bakıra galip gelmişti.

  Çinko ve alüminyumun bu zaferi fazla sürmedi.
  Önce naylon tas, tabak, leğenler, kovalar eskicinin arabasında yerlerini aldı. Hemen sonra da melamin tabaklar naylonlara arkadaş oldular.
  Süvarilikli pantolon ve tersyüz edilmiş ceketler çoktan kaybolmuştu. Az rengi atmış elbiseler, yün kazaklar, başka bakır kap-kacak kalmadığından bakır hamur leğenleri eskiciye sunulur olmuştu.
  "- Kız bacım, o hamur leğeni kaynanandan miras; herifin kızmasın sonra?" diyen komşusuna:
  "- Çok ağır bacım. Fırına gidesiye tepemi deliyor," diyebilen birileri, yedi-on kilo gelen bakır leğenleri verip karşılığında kırmızı bir hamur, mavi bir çamaşır leğeni alabiliyor olmuştu.
  Yandanoyna Hatça, kocasının bayramdan bayrama giydiği takım elbisesini verip karşılığında altı melamin tabak almak istediğinde yan komşusu Topal Eşe:
  "- Kız kocan kızar bak. Adamın yepyeni urbasını niye veriyon?" diye uyarmasına:
  "- Aman! Senede iki sefer giyiyor; giymese n'olacak sanki," demiş ve değişimi gerçekleştirmişti. Akşam kocası Gostak Arif eve gelip de duvarda asılı beyaz bir örtünün altındaki elbisesini göremeyince sormuş, Yandanoyna aldığı melaminleri sırıtarak kocasına gösterdiğinde yedi sülalesi ağır hakaretlere uğramış, sırtında tahta bir sandalye kırılmış ve soluğu babaocağında almıştı. Anası olacak Bolkeseden, damadına bayram öncesi yeni bir elbise yaptıracağına söz vermişti de Yandanoyna Hatça evine öyle dönebilmişti.

  Günümüze kadar çeşidi az da olsa tahta ve toprak yerini koruyabildi. Cam, kağıt, çelik ve emaye kaplı saçlardan oluşan mutfak araç ve gereçleri diğerlerine savaş açmış durumda. Bu savaşta yavaş da olsa zafere ulaşacakları kesin.

 • Şöforler Odasının 30 Yıl Sonra Başkanı Değişti

  21 Mart Pazar günü Belediye Düğün Salonunda Emirdağ Esnaf Şoförler ve Otomobilciler Odası’nın Olağan Genel Kurul toplantısı yapıldı. 30 yıldır Emirdağ Şoförler ve Otomobilciler odası Başkanı Ali Kargın başkanlık seçimi için aday olmadı. Tek Aday ve Tek Yönetimle seçime giren Cevat Örnek Emirdağ Şoförler ve Otomobilciler Odası başkanı seçildi. İşte yeni yönetim;

  YÖNETİM KURULU BAŞKANI

  Cevat ÖRNEK

  Yönetim Kurulu Asil

  Murat Potuk Süleyman Koyuncu Yusuf Yurday Yusuf Akın Fikret Yavuz Bülent Torun

   YÖENETİM KURULU YEDEK

  Metin Kırca Yiğit Erdem Ayhan Kırpık Turgut Çil Uğur Dağcı Yüksel Yüce Türkeün Acet

  DENETİM KURULU ASİL

   Ahmet Karahüyük Tanju Uyar Sinan Pala

  DENETİM KURULU YEDEK

  Güneş Yiğiter Kamil Çelik Metin Türkmen

  Türkiye Şoförler Odası Federasyan Başkanı Fevzi Apaydın Genel kurul toplantısına telgraf mesajı ile genel kurulun hayırlara vesile olmasını diledi.

  Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanlığı

  2010-2014 Faaliyet raporu ise şöyle

  Üyelerin her türlü problemine yardımcı olmak, Esnaf Kefalet Kooperatifi ile olan ilişkilerin düzenli tutulması, kredi ihtiyacı olan üyelerimize yardımcı olunması, Belediye ile iyi olan ilişkilerin devam ettirilmesi, Fiyat tarifelerinin tesbitin de esnafa en iyi şekilde yardımcı olmak, Üye aidatlarının düzenli toplanması, sermaye artırımına gidilmesi, sosyal ve kültürel faaliyetlerde bulunmak.

  Emirdağ Şoförler ve Otomobilciler odası Başkanı Cevat Örnek; “283 üyemiz var, tüm üyelerimize gereken hizmeti en iyi şekilde sunmaya yönetimimle beraber gayret göstereceğiz ve çalışacağız. İlçemize hayırlı olsun” dedi.

  Emirdağ Şoförler ve Otomobilciler Odası Genel kuruluna Afyon Merkez ve civar ilçe oda başkanlarıda onur konuğu olarak katıldı.

  Cevat Örnek Kimdir ? 1957 Emirdağ doğumlu Örnek üç çocuk babası 20 yıl İsviçre de yaşayan Örnek Türkiye’ye geri dönüş yaptıktan sonra Emirdağlılara Otobüs işletmeciliği yaparak hizmet verdi. 2000 ylından sonra minibüscü olarak çalışmasına devam eden Örnek aynı zamanda Emirdağ Minibüs işletmeciliği Kooperatif Başkanlığınıda yürütüyor.

 • Arabaşı Gecesi Yapıldı

  Emirdağlılar her yıl düzenlenen geleneksel Arabaşı gecesini bu yıl Afyonkarahisar Belediyesi Yemekhanesinde gerçekleştirdiler.
  Hafta sonu ilimizde düzenlenen geceye Emirdağ Belediye Başkanı Cengiz Pala, MHP il Başkanı Kemallettin Yılmaz, Afyon Emirdağlılar Dernek Başkanı Yücel Demircigediği ve 300 yakın Emirdağlı katıldı. Afyon’da ve çevre ilçelerde bulunan Emirdağlıların katıldığı geceyi Afyonkarahisar Emirdağlılar Dayanışma ve Yaşatma Derneği yönetim kurulu düzenledi.

  “Geleneğimizi yaşatıyoruz”

  Geleneksel Arabaşı gecesinde canlı müzik eşliğinde arabaşı yiyerek bir birleriyle sohbet eden Emirdağlılar bu kültürü her zaman yaşatacaklarını söylediler. Gecede konuşma yapan Cengiz Pala “böylesine güzel bir gecede bulunmaktan mutluluk duyuyorum. Arabaşı uzun kış gecelerinde bir sohbet vesilesi olarak sofralara konulurdu. Bu gelenek Emirdağlılara özgü bir gelenektir. Biz bu geleneği yaşatmak için elimizden geleni yapıyoruz. Bu organizasyonun Afyon Belediyesinin yemekhanesinde yapılması da ayrı bir güzellik kattı. Bize bu salonu tahsis ettiği için Afyonkarahisar Belediye Başkanımız Burhanettin Çoban’a ve gecenin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.
 • Emirdağ Spor 12- Sulun Spor 0

  Emirdağ ilçesinde, 21 Mart 2010 Pazar günü Emirdağ Spor ile Sülün Spor arasında oynanan maçta, Emirdağ Spor 12 – 0 sahadan galip ayrıldı.
  Afyonkarahisar Süper Amatör Lig'in şampiyonu ve namaglûp lideri Emirdağ Spor ligin son haftasında Sülün Spor ile deplasmanda karşılaşması gerekiyordu.
  Ancak, Son maçını Emirdağ Spor Yöneticilerinin talebi üzerine Sülün spor ile kendi evinde karşılaştı.
    İki takımında önemli bir iddiasının olmadığı son karşılaşma kardeşlik çerçevesinde geçti.  
      Bu sezon sergilediği üstün performansını şampiyonlukla süsleyen kırmızı beyazlı ekip ligde oynadığı 20 maçın 18'sinde sahadan galip ayrılırken sadece 2 maçında bir puanla yetindi. 3. lig hedefine kilitlenen Emirdağ Sporda ligin bitmesiyle beraber gözlerin terfi maçlarına çevrileceği tahmin ediliyor.
 • Başsağlığı

  Başkent Brüksel´in Merkez belediyesi sınırları içinde Bulvar Willebroek üzerinde eski bir binayı yıkmakta olan 30 yaşındaki ´Kepçe´ lakaplı Murat Sivrice üzerine düşen duvar neticesi yaşamını yitirdi.
  Olayla ilgili soruşturma sürdürülürken, Murat Sıvrice´nin ilçemiz Başkonok köyü halkından olduğu,evlilik yolu ile Belçika´ya geldiği ve eşinden ayrılıp,teyzesinin yanında kaldığı öğrenildi.
  Çevresinde çok sevilen ve çalışkanlığı ile tanınan Murat Sivrice´nin cenazesi bugün (19 Mart Cuma) Fatih Camii´nde kılınacak cenaze mamazı sonrası memleketine gönderileceği öğrenildi. Merhuma Cenab-ı Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileriz.
 • Emirdağ Esnaf ve Sanatkarlar Odası Seçimi

  19 Mart Mart cumartesi günü Esnaf Odası secimi Divanın oluşturmasıyla başladı.
  Divan başkanlığına Abdulkadir Konak , Başkan Yardımcılığına Muzaffer Çelik üyelikleri Alihsan Tapmaz , Seydi Öz ve Lütfi İhsan Atılgan seçildiler.
  Sakin süren seçimde kayıtlı 791 üyeden 632 si oy kullandı. Oda başkanlığı için  Muzaffer Aşık , İzzet Karyemez, Ahmet Erkart ve Arif Denizli den oluşan 4 liste yarıştı
  Seçim sonucuna göre  Muzaffer Aşık    - 335 oy alarak başkan oldu. Diğer adayların oy dağılımı ise İzzet Karyemez  -125 , Ahmet Erkart -88 ve
  Arif Denizli  -84 oy aldı
  Sonuca Göre Yeni Yönetim Şu isimlerden oluşuyor.
  Halil Eryörük, Ahmet Yılmazer, Zübeyir Acet, Saffet Çuna, Yüksel Gökçen, Osman Keskinden oluşan Yönetimi Muzaffer Çelik, Bayram Özkan, Ceylan Özkara denetim Kurulu olarak 4 yıl görev aldılar.


 • İlköğretimler Arası Bilgi Yarışmaları Yapıldı

  19 Mart Cuma Günü saat 09.00 da aynı anda 4 farklı okulda, 4 farklı grupta İlköğretim Okulları karşılaştı.
  Yapılan Yarışma sonucuna göre
  1. grupta yarışan Bademli, Yukarı Kuru Dere, Bağlıca ve Çaykışla İlköğretim Okulları arasında 4. sınıflarda Yukarı Kurudere, 5. Sınıflarda Bademli İlköüretim okulları birinci oldu.
  2. Grupta ise Adayazı , Davulga, Pribeyli ve Gömü İlköğretim Okulları Karşlaştı. Yarışma Sonucuna Göre 4. sınıflarda Adayazı , 5. Sınıflar arasında Bademli İlköğretim Okulları birinci oldular.
  3. Grupta ise Atatürk , Mehmet Akif, Yibo , Mithat Paşa ve Cumhuriyet İlköğretim Okulları yarıştı. 3. Grup Galipleri İse hem 4. sınıflarda hemde 5. Sınıflarda Mithat Paşa İlköğretim Okulu oldu.
  4. Grup İlköğretim Okulları ise Aziziye, İnkılap ,Şükrü Mola ve Emirdağ İllköğretim oldu. Yarışma Sonucuna göre 4. Sınıflarda Emirdağ, 5. Sınıflarda Fatih İlköğretim Okulları İlçe merkezinde Çeyrek Finale kaldı.
  Emirdag Genelinde ytapılan yarışmada çıkan grup birincileri 29 Mart Pazartesi günü saat 09.00 da İlçe Kapalı Spor salonunda karşılacaklar. Karlışaşma sonucu 4. ve 5. sınıflarda  Birinciler ise yarı Final için 6 Nisanda Afyonkarahisar da yarışmaya hak kazanacaktır.
 • Liderle Son Buluşma Emirdağ da

  Emirdağ Spor ligin bitmesine 3 hafta kala Şampiyonluğunu ilan etmişti. En yakın rakibi olan Yeni Sandıklı Belediye Spor’a 7 puan fark attı. Son maçını deplasmanda yapması gerekirken matematiksel olarak ligi tamamlayan Emirdağ Spor Yöneticilerinin talebi üzerine Sülün spor ile kendi evinde karşılaşacak. İki takımında bir iddiası olmadığı son karşılaşmanın kardeşlik çerçevesinde geçmesi bekleniyor.
  Emirdağ Sporu karşılaşma sonrası bekleyen ise 3. Lig yükselme maçları, geçtiğimiz yıllarda da kaldığımız fakat tatmin edici bir sonuç elde edemediğimiz yükselme maçlarını bu yıl rahat atlayabilecek miyiz?
  2009 - 2010 Emirdağ spor İstatistikleri
  EMİRDAG SPOR  
  1 Sıralama
  53 Pu
  19 Oynanan Maçlar
  2,79 Pu/Maç
  65:6 Gol
  3,42:0,32 Gol/Maç
  17 (89,47%) Galibiyet
  13:1 ile İSCEHİSAR SPOR (İÇ) En Farklı Galibiyet
  0 (0,00%) Mağlubiyet
    En Farklı Mağlubiyet
  12 Galibiyet
  19 Mağlubiyetsiz Maç
  Dön

 • Esnaf Odası Genel Kurulu Bugün Yapılıyor

  Emirdağ Esnaf ve Sanatkarlar Odası Genel Kurul Toplantısı saat 10.00’ da Emirdağ Belediye Çınar düğün salonunda gerçekleşecek. Genel kurulun başlayabilmesi için üyelerin yarısından bir fazlasının katılması gerekiyor.
  Emirdağ Esnaf ve Sanatkarlar Odası Genel Kurul Toplantısında salt çoğunluk sağlanırsa gündem maddeleri okunacak ve aylardan beri beklenen Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanlığı seçimi yapılacak.

  Yaklaşık 791 üyesi ile Emirdağ´ın en önemli sivil toplum kuruluşlarından biri olan Emirdağ Esnaf ve Sanatkarlar Odası´nda seçim sürecinin sonuna yaklaşıldı. Mevcut başkan Muzaffer Aşık´ın yanı sıra, adaylıklarını açıklayan İzzet Karyemez, Ahmet Erkart ve Arif Denizli ile birlikte dört adayın kazanmak için uğraş vereceği seçim, 20 Mart Cumartesi günü gerçekleştirilecek.

   Eyüp Güzle´nin vefatı sonrası 2007 yılı Ocak ayında yapılan seçimle beraber başkanlık görevine gelen Muzaffer Aşık, Emirdağ´da esnaf olarak çalışmalarını sürdürüyor. Oda seçimlerinde aday olan bir diğer isim ise Köfteci Çavuş ismiyle bilinen İzzet Karyemez, Eyüp Güzle´nin döneminde 2. başkanlık görevini yürütüyordu. Ahmet Erkart ise 1983 yılından bu yana çeşitli sektörlerde Emirdağ´da esnaflık faaliyetlerini yürütüyor. Diğer aday 38 yıllık esnaf Arif Denizli, geçmişte Esnaf ve Sanatkarlar Odası´nda yönetim kurulu üyeliği ve ikinci başkanlık görevlerini yürüttü. Tüm adaylara başarılar diliyoruz.

  Seçimlerde 650 den fazla üyenin oy kullanması bekleniyor.
 • Ülkü Ocağından Anlamlı Program

  Emirdağ Ülkü Ocağının düzenlediği 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri anma programı, Emirdağ Belediye Çınar salonunda saat 19.30’da başladı.
  Program; Baş Komutan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve tüm şehitlerimiz adına bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı. Şehitlerimizin Aziz ruhuna Karani Hoca Mevlid-i şerif okudu ve dualar etti.
  Günün anlam ve önemini anlatan konuşmayı Emirdağ Ülkü Ocağı Başkanı Ramazan Diker yaptı. Emekli Öğretmen Ahmet Köken “Çanakkale Şehitlerine” isimli şiiri okudu. Konukları 1914’lü yıllara götüren Orotoryo izleyicilerin beğenisini topladı.

  Şehit Yoklaması
  Orotoryo gösterisinin hemen ardından şehit yoklaması yapıldı. Şehitlerimizin isimleri okundukça sanki ruhları hissedilircesini programa katılanların burada sesleri yüreklerde kor oldu. İşte isimleri okunan şehitlerimiz; Yaşar oğlu Yusuf Dazkırı-Afyon, Yaşar oğlu Ali Afyon-Merkez, Ali oğlu Osman Afyon-Evciler, Celal oğlu Cafer Afyon-Dinar, Haydar oğlu Raşit Afyon-Merkez, Satılmış oğlu Haydar Afyon-Sandıklı, Ahmet oğlu Recep Afyon-Şuhut, Ethemoğlu Ali Afyon-Bayat, Hüseyinoğlu Adem Afyon-Davulga, Bakiroğlu Yusuf Emirdağ, Apdullah Orhan Emirdağ, Ata Öncü Emirdağ, Fakı Eryürük Emirdağ, Mehmet Danışman Emirdağ, Şaban Uyanık Emirdağ, Ayhan Çemrek Emirdağ, Doğan Alaz Emirdağ, Gürsel Başoğlu Emirdağ, Halil Durmaz Emirdağ, Önder Pala Emirdağ, Yücel Kır Emirdağ, Yüksel Şahan Emirdağ, Yüksel Yeşildağ Emirdağ. Tüm şehitlerimizi rahmetle anıyoruz.

  Şehit yoklamasının ardından Hasan Çelik şiir okudu. Çanakkale Geçilmez slayt gösterisi izlendi. Gençlerin hazırladığı “silahını vermeyen Şehit” piyesi programa katılanlarca ayakta alkışlandı. Son olarak Çanakkale türküleri dinletisi yapılarak program sona erdi.

  Programa Emirdağ MHP İlçe teşkilatı, İl Genel ve Belediye Meclis üyleri, CHP kadın kolları başkanı, Yönetimi ve İlçe başkanı Mehmet Pala, Şehit aileleri ve çok sayıda halk katıldı.
 • 18 Mart Anma Programı Emirdağ

  Emirdağ da 18 Mart Şehitleri Anma Programı bu yıl ilk defa Suvermez Köy Şehitliğinde yapıldı.
  Mili Emlak tarafından tadilatı ve çevre düzenlemesi yapılan Şehitlik, Suvermez köyü Muhtarının talebiyle her yıl Emirdağ ilçe merkezinde yapılan program bu yıl Suvermez Şehitliğinde yapıldı.
  Yapılan programa Emirdağ Kaymakamı Zekeriya Güney, Emirdağ Belediye Başkanı Cengiz Pala,  Garnizon Komutanı, kurum amirleri, okul müdürleri ve öğrenciler katıldı.
  Çelenklerin sunulmasının ardından Saygı Duruşu ve İstiklal marşı okundu. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Astsubay Çavuş Kaan Alkan yaptı.
  Arkasından lise öğrencileri tarafından Ali İhsan Ünal ve Zeynep yılmaz tarafından şiirler ve Çarşı Camii imamı Fahri Uçak tarafından şehitlerin anısına dua okundu.
  Suvermez köyünden tamamlanan anma programının arkasından Emirdağ Anadolu Öğretmen Lisesinde konferans verildi.
 • Belçika'nın AB dönem başkanlığı için hazırlıklar sürüyor

  AVRUPA Birliği(AB) dönem başkanlığı 1 Temmuz 2010 tarihinde İspanya´dan devir alacak olan Belçika´da hummalı bir çalışma sürüyor.
  Belçika Federal Hükümeti´nin en büyük koalisyon ortaklarından Parti Sosyalist(PS), Avrupa Parlamentosu´ndaki sosyalistlerle bir araya gelerek, şimdiden dönem başkanlığı için strateji çalışmalarına ağırlık verdi.
  PS´nin AP milletvekili Frederic Dearden ve PS´nin eski bakanlarından  Marc Tarabella ile Brüksel Bölge milletvekili Emin Özkara, Brüksel Schaerbeek Belediye Meclis üyesi Halis Kökten´in de hazır bulunduğu çalışmalarda;´Türkiye´nin AB üyeliğinin desteklenmesi´ politikalarının yanı sıra;´ Avrupa´da daha canlı, dinamik, paylaşımcı bir anlayışın egemen olması,sosyal adalet tesisi,ekonomik krizlerin aşılması,kalkınma planlarının devreye sokulması, çevresel politikalara öncelik verilmesi,küçük esnafın (KOBİLER) desteklenmesi,Avrupa Birliği ülkelerindeki uyum politikalarının sürdürülmesi,uluslararası politikalarda ise Avrupa Birliği ortaklığının daha yapıcı hale getirilmesi,Akdeniz ülkeleri ile Afrika ve diğer ülkelerle iyi ilişkilerin kurulması ve güçlendirilmesi´  ilke olarak benimsendi.
  Yapılan çalışmalar ile ilgili olarak Özkara ve Kökten;´ Böyle anlamlı çalışmalara, Türk kökenliler olarak katılmamız, onur verici. AB kapısında bekleyen Türkiye´nin Belçika´nın dönem başkanlığı sırasında, açılmamış bazı müzakere başlıklarının açılması için  kararlı bir tutum izlemesini önerdik´ dediler..

  (2) Rum, 50
 • Eskişehir’de Emirdağ’lılar Vakfı Mali Kongresi Yapıldı


  Eskişehir’de Emirdağlılar Vakfının Mali kongresi, Emirdağlılar Vakfı lokalinde üyelerinin büyük katılımıyla gerçekleşti.
  Gündem gereği; Divan teşekkül ettirildi
  Divan başkanlığına Muharrem Kubat, Divan Üyeliklerine Ahmet Urfalı ve Gazi Durusu getirildi.
  Bir dakikalık Saygı duruşu yapılarak İstiklal Marşı okundu. Daha sonra faaliyet raporunun okunmasına geçildi. Emirdağlılar Vakfı başkan yardımcısı Ceylan Keskin şunları söyledi;”Yılda üç sefer Emirdağlılar Vakfının dergisini çıkarıyoruz. SMS yoluyla üyelerimize açılışları, ölümleri ve kan ihtiyaç olursa bildiriyoruz.
  2006 yılında 84 kişiye öğrenci bursu verildi,
  2007 yılında 94 kişiye öğrenci bursu verildi,
  2008 yılında 105 kişiye öğrenci bursu verildi,
  2009 yılında 102 kişiye öğrenci bursu verildi,
  2010 yılında 110 kişiye öğrenci bursu verildi,
  emirdag_vakfi_kongre
  Ayrıca ücretsiz olarak OKS ve OSS kursları için dershanelere ücretsiz öğrenci gönderdik. Odun pazarı belediyesi tarafından Vakfımıza tarihi ev bağışlandı. Biz bu evi restore ederek Emirdağ’ının geleneksel ve göreneksel giysilerini ve yemeklerini bu tarihi evde tanıtacağız” dedi.
  Faaliyet raporu oy birliği ile kabul edildi.
  Denetleme raporu okundu. Yönetim kurulu ufak bir değişiklikle tekrar oluşturuldu.
  Buna göre:
  Orhan Özkır, Suat Er, Yusuf Tantış, Özden Yüksel, Ömer İyigün Cemal Çekiç, Yücel Yenilmez, Seydi Tiftik, Ceylan Sezer, Ayhan Denizli, Ertuğrul Altınel, Mehmet Urfalı, Ceylan Keskin.
  Denetleme Kurulu: İskender Aktaş, Ünsal ( Doğan ) Güneş, Sait Çıldır
  Yönetim ve denetleme kurulu genel kurula sunuldu. Oy birliği ile ibra edildi. Tahmini bütçe okundu, oy birliği ile kabul edildi.
  Dilek ve temenniler bölümünde, Fikret Akın söz alarak şunları söyledi;”Emirdağ’da bademlik mevkisi yeni ağaçlar dikilerek yenilendi ve mesire yeri olarak kullanılmaya başlanıldı. Vakıf olarak bizde Emirdağ’ın yeşillenmesine katkıda bulunduk. Köylerimizin çoğunda yayla şenlikleri yapılmaya başlanıldı.”dedi.
  Vakıf Başkanı Orhan Özkır söz alarak şunları söyledi;”Yönetim kurulu üyemiz Murat Karacasu Doçentlik sınavlarına hazırlandığından kendi isteği ile ayrıldı. Bu arkadaşımıza yaptığı hizmetlerden dolayı teşekkür ederiz. Eskişehir’de yüz yirmin Emirdağ’lı var. Bu hemşerilerimiz Vakfımıza üye olsalar ve aidatlarını verseler ve de sosyal etkinliklere katılsalar vakfımız daha çok hizmet edecektir. Geçen yıl sanatçı Kubat’ı gecemizde getirdik yüz yirmibin Emirdağ’lıdan sadece dört yüz kişiye bilet satabildik. Her konuda Emirdağ’lı hemşerilerimizden destek bekliyoruz”
  Mali kongreye Suat Er ( Eskişehir Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkanı), Yücel yenilmez ( Eskişehir Eczacılar Odası Başkanı) Seydi Tiftik ( Avukat),İstemi Çelik ( Eczacı ), İsmail Acet ( İş Adamı ) mali kongreye katılanlar arasındaydılar.
 • Gençlerimiz Çanakkale Yolcusu

  Emirdağlı gençler, Emirdağ Belediyesi Başkanı Cengiz Pala tarafından organize edilen gezi ile bugün 3 minibüsle saat 16.30 da Çanakkale’ye hareket ettiler. 75 öğrenci Çanakkale Zaferinin 95. yıl kutlama etkinliklerine katılacaklar.

  Belediye Başkanı Cengiz Pala yaptığı açıklamada; Çanakkale savaşları yüzyılın savaşları ve atalarımızın destanlaştırdığı kurtuluş mücadelemizin adıdır Çanakkale Zaferi. Baş kumandan Mustafa Kemal Atatürk’ün dehasının ve aziz Tük milletinin vatan sevgisini canlarıyla ödeyerek gösterdiği bir zaferdir Çanakkale Zaferi. Ulusal kurtuluş mücadelemizin kaynağı olan Çanakkale Zaferinde verdiğimiz 250 binin üzerinde şehitlerimizin nurlandırdığı bu topraklarda özgürce yaşadığımızı gençlerimizin daha iyi anlaması adına Çanakkale gezisi tertipledik. Koca Seyitler, kınalı kuzular, şehitlerimiz, atalarımız, analarımız babalarımızın kazandığı bu büyük zaferin kazanıldığı yerleri bu anlamlı günde ziyaret etmeleri, tarihin yaşandığı yerleri gençlerimizin görmeleri milli ve manevi duygularını artıracaktır.

  Emirdağ belediyesi olarak gençlerimiz için tertip ettiğimiz bu gezi, anlamlı Çanakkale zaferi kutlamaları günüyle pekişmiş olacaktır” dedi.
 • Davet


  Afyon'da Emirdağlılar Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği olarak 20/03/2010 tarihi Saat:19:00'da Afyon Belediyesi Yemekhanesi'nde Geleneksel Arap Aşı Gecesi yapıyoruz.
  Tüm Emirdağlılar ve Emirdağa Gönül Verenler Davetlidir.
  İrtibat Tel: Local 0272 2147 265 ve 0507 2320 717

 • Esnaf Odası Başkan Adaylarına tarafsızız

  Ak Parti ilçe Başkanlığında yapılan İlçe yönetimi, belediye Başkanı, Belediye Meclis Üyeleri, İl Genel Meclisi üyelerinin de katıldığı geniş kapsamlı toplantıda Esnaf ve Sanaatkarlar odası seçimlerinde tarafsız davranılması kararı alınmıştır. Seçim startı verildiği günden bu yana tarafsızlığını koruyan partimiz tarafsızlığını sürdürmektedir.
  Esnaf Odası seçimlerine katılan bütün arkadaşlara başarılar diliyorum. Seçimlerin dostluk ve centilmenlik içerisinde geçmesini temenni ediyorum.  Kazanan kim olursa olsun ama sonuçta Emirdağ kazansın.
                                      Ak Parti İlçe Bşk
                                    Av. Abdülkadir YILMAZ

 • Başsağlığı

  Belçika nın Başkenti Brükselde Uzun yıllar Dörtyol Kahvesini işleten Emirdağlı Ercan DOĞAN nin oğlu İzzettin DOĞAN işe giderken sıkışan trafikte araç park etme yüzünden çıkan kavga sonucu kafasına aldığı darbe sonucu ağır yaralı olarak hastahaneye kaldırılmıştı. 16 Mart Salı günü Sabah 04.00 civarında yaşam mücadelesini kaybeten İzzettin DOĞAN Hakkın Rahmetine kavuştu.Cenazesi önümüzdeki günlerde Emirdağ a gönderilip ilçe kabristanında defnedilecektir.Evli ve 3 çocuk babası olan İzzettin DOĞAN ye Allahtan Rahmet,kederli ailesine ve yakınlarına başsağlığı dileriz.
 • Jandarmadan Trafik Semineri

  İlçemiz Jandarma Trafik Timleri Fatih İlköğretim okulunda öğrencilere trafik konulu seminer düzenledi. Düzenlenen seminerde öğrencilere karşıdan karşıya geçiş kuralları, yaya geçidi işaret ve levhalarının ne olduğu ve nasıl kullanılacağı, yaya geçit türleri hakkında bilgi verildi. Slayt gösterisi ile sunumun devam ettiği bölümde Fatih İlköğretim öğrencilerine; emniyet kemerinin kullanılması ve önemi, servis araçlarının öğrenciler tarafından nasıl kullanılacağı, trafik lamba ve ışıklı uyarı cihazlarının anlam ve görevleri öğrencilere aktarıldı. Fatih ilköğretim öğrencileri verilen seminerle trafik kuralları hakkında bilinçlendiklerini belirterek, Fatih İlköğretim okul müdürü ve öğretmenleri jandarma trafik timlerine uyguladıkları bu programdan
 • Yılmaz,Devir Konusuna Açıklık Getirdi

  Emirdağ İlçemizdeki tabura ait arazilerin Afyon Kocatepe Üniversitesi'ne devriyle ilgili protokol imzaları yaz aylarında atılmıştı. Ama taburun devrinin tam olarak gerçekleşmediği yani resmiyette bu arazilerin hala hazine arazisi olduğu geçtiğimiz günlerde AKP İlçe Başkanı A.Kadir Yılmaz tarafından gündeme getirilmişti.
  Geçtiğimiz günlerde taburun resmi olarak devir işlemleriyle ilgili olarak Ankara'ya giden AKP İlçe Başkanı ve beraberindekiler geçtiğimiz Cumartesi günü bir dizi ziyaretlerde bulunmak üzere ilimize gelen Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'le devir konusunu görüştüler.
   AKP İlçe Başkanı Abdilkadir Yılmaz Emirdağ Gazetesine önemli açıklamalarda bulundu. Taburun devriyle ilgili son durumu sorduğumuz A.Kadir Yılmaz, bu konuda şunları kaydetti :
  "Çarşamba günü ilçemizde geniş katılımlı bir toplantı yaptık. İl Genel Meclis Üyemiz Yusuf Demir, haftasonu ilimize Sayın Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in geleceğini söyledi. Ayrıca taburun devri ile ilgili bir sıkıntı varsa bu konunun Sayın Şimşek'e Afyon'da iken bir randevu alınarak iletilebileceğini belirtti. Bu arada ilçemizdeki taburun Afyon Kocatepe Üniversitesi'ne devri ile ilgili çeşitli şaibeler gündemdeydi.
   Biz de Sayın İl Başkanımız Mehmet Zeybek'i arayarak Sayın Maliye Bakanımız Mehmet Şimşek''ten konuyla ilgili randevu ayarlamasını talep ettik.
  Sayın Zeybek, Cumartesi günü Sayın Bakan'ın AK Parti il binasını ziyaret edeceğini belirtti. O sırada bizim de Sayın Şimşek'le görüşebileceğimizi ve bu konuda Sayın Şimşek'e bilgi verildiğini belirtti. Ben de buradan konuyu Sayın Belediye Başkanımız Cengiz Pala'ya ve Yüksekokul Müdürümüz Metin Yılmaz'a ileterek bu görüşmeyle ilgili saati kendilerine bildirdim.
  Taburun devriyle ilgili sıkıntımızı Sayın Bakanımıza Milletvekillerimiz Halil Aydoğan ve Sait Açba eşliğinde söyledik. İldeki eski koordinatörümüz Bekir Bey, Burhanettin Çoban ve il Başkanımız Mehmet Zeybek de konuyu bildikleri kadarıyla Sayın Şimşek'e anlattılar. Okul Müdürümüz Metin Yılmaz ise konuyla ilgili olarak Sayın Bakanımıza ayrıntılı bilgi verdi.
  BAKAN BEY İMZAYI CUMA GÜNÜ ATMIŞ...
  Maliye Bakanımız Mehmet Şimşek ise kendisinin Cuma günü taburun devriyle ilgili imzaları attığını taburun binalarının tamamen AKÜ'ye devredildiğini belirtti. Taburun Adaçal mevkiindeki diğer kısımlarının da peyder pey AKÜ'ye devredileceğine dair söz verdi' dedi.
  Yılmaz ayrıca Sayın Şimşek'ten yüksekokul için öğretim görevlisi talebinde bulunduklarını da belirtti.
  PLATFORM DİMDİK AYAKTADIR...
  İlçemizdeki 'Tek ses, tek yürek' platformunun da çözülmekte olduğuna dair görüşlerini sorduğumuz Yılmaz ise bu konuyla ilgili olarak da şunları kaydetti:
  'Bu platformun çözülmekte olduğuna dair söylentiler olduğunu biliyorum. Ama Emirdağ'da platformun çözülmesi sözkonusu değildir. Bu işin tamamlanarak bu öğrencilerin buraya gelmesi Emirdağ'ın olmazsa olmaz meselesidir. Ne olursa olsun neye mal olursa olsun biz bu işin tamamlanması için mücadele edeceğiz. AK Parti İlçe Başkanı olarak ben burada tek başıma bile kalsam bu iş için mücadele vereceğim. Platform şu anda görevini yürütmektedir. Bu platformda görev alan arkadaşlar hiçbir menfi çıkar gözetmeksizin çalışmaktadırlar. Platformda görev alan arkadaşlara da ayrıca teşekkürlerimi sunuyorum.
  Tabi burada Sayın Kaymakamımız Zekeriya Güney'e, Yüksekokul Müdürümüz Metin Yılmaz'a, Ahmet Şahbaz nezdinde diğer platform üyelerine, Sayın Milletvekilimiz Sait Açba'ya, bu konuyu kendi şahsi meselesi gibi meseleye sarılan Halil Aydoğan'a, Jandarma Alay Komutanımıza, Jandarma Genel Komutanımıza ve özellikle Sayın Bakanımız Veysel Eroğlu'na da teşekkürlerimi sunuyorum.
  Netice itibariyle Emirdağ bu konuda birlik-beraberliğini sürdürmek zorundadır..." dedi.
 • 7. Ekip Okul Müdürleri Bayat İlçesin’de Toplandı

  Afyonkarahisar il Milli Eğitim Müdürlüğünce İl’deki eğitim ve öğretimin kalitesini yükseltmek amacıyla oluşturulan “İlköğretim Okulu Müdürlerinin Dostluk ,Dayanışma ve Ortak Harekatı Projesi” kapsamın’ da oluşturulan grublardan “7 Ekip Okul Müdürleri” toplantısı Bayat İlçesinde yapıldı. Afyonkarahisar ilinden 11, Bayat ilçesin’den 5 ve Emirdağ ilçesinden 18 olmak üzere toplam 34 İlköğretim Okulu Müdürünün katıldığı toplantının 2.Bayat ilçesinde  yapıldı. Bayat ilçesi öğretmen evinde yapılan toplantı öncesinde grublara ayrılan İlköğretim Okulu Müdürleri Bayat ilçesindeki okulları gezdiler. Öğle yemeğinin ardından yapılan toplantıya Bayat İlçe Kaymakamı Fatih Kaya ve Bayat İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Ceylan’da .Atşegül Arsoy Yatılı Bölge İlköğretim Okulu Müdürü ve aynı zamanda 7. ekip lideri Nihat Selek’in başkanlığında yapılan toplantıda ekibin çalışmalarının değerlendirildi. Toplantıda şimdiye kadar yapılan çalışmalar ile bundan sonra yapılması planlanan faailiyetler belirlendi. Toplantıda konuşan Bayat ilçe kaymakamı . Ekip olarak çalışmalarınızı  canı gönülden destekliyor ve takdirle karşılıyorum. Bundan sonraki çalışmalarınızda’ da her türlü desteği vermeye hazırım” dedi.
 • Pınarbaşı Emirdağ´ın Markası Olacak

  Türkiye’de ilk kez Bakanlık Bir Birliğe 660 Bin TL ödenek çıkardı ve Mesire alanı kurulması için çalışmalar başladı. 2004 yılında fikir olarak başlayan 2007 yılında projeleri hazırlanan Mesire alanı için ödenek 2010 yılında çıktı. Bakanlık ilk kez böylesine bir proje için ödenek çıkardı.Bakan Veysel Eroğlu’nun Emirdağ ziyaretinde Başkan Pala’ya evinde verdiği sözü yerine getiridi ve projeye onay verdi.
   Bu müjdeli haber sonrasında Başkan Pala’ya Teşekkür ziyaretinde bulunan Birlik Müdürü Abdil Bayar ‘Şu andan itibaren diyebiliriz ki Pınarbaşı Emirdağ’ın markası olacak. Evet gerçekten pınarbaşı önümüzdeki aylarda görülmeye değer bir mesire alanına kavuşuyor. 70 Dönümlük alan içerisinde, 70 Adet Kamelya, 5 km uzunluğunda Bisiklet ve yaya yolu 17 Adet çeşme,21 Adet Barbükü 5 Adet Tuvaleti iki farklı yerde çocuk oyun parkı, yer satrancı 3 Adet Büfe, 1 Adet Çay Bahçesi 1 Adet Eğlence Merkezi ve tamamı çimlendirilmiş sahası ile Mesire alanı ihalesi Mayıs Ayı içerisinde gerçekleşecek ve çalışmalara başlanacak. Bu proje için 660 Bin Tl’lik ödenek çıktı. Bu gerçekten Türkiye de ilk kez olan bir olay. 2007 yılından bu yana bekleyen proje için Belediye Başkanımız Cengiz Palanın şahsi gayretleri sonucu Bakanlığımızın çıkardığı ödenek’le Pınarbaşı Mesire alanı halkımıza hizmet verecek. Bu anlamda yedi peyzaj mimarı arkadaşımız ve iki mühendis arkadaşımız projenin en ucuz maliyetli ve en iyi görsel objelerle hizmet vermesi için çalışıyorlar. Bu arada DSİ Genel Müdürü, A.Fikret Kasalak, Şube Müdürü Suzan Armağan ile ekip arkadaşlarına da ayrıca Teşekkür etmek istiyoruz. Böylesine büyük bir projede Emirdağ’lı Hemşerilerimizin ve tüm sivil siyasi örgütlerin birliğimize destek olmalarını bekliyoruz. Sayın Başkan Pala bu anlamda üzerine düşen görevi yapmıştır. Emirdağ’ına en büyük hizmetlerden bir tanesi de bu projenin hayata geçirilmesidir. Asıl olan hizmettir ve Başkanımız hiç bir şekilde siyasi davranmamış ve Emirdağ için çabalamıştır, Birlik adına bir kez daha kendisine Teşekkür ediyorum’dedi. Başkan Pala ise yaptığı açıklamada ‘ Seçildiğim günden bu yana siyasi davranmadım, siyaset düşünmedim. Ben Emirdağ için var gücümle çalışacağım bunu halkımız biliyor kötü niyetli olanlar istediğini konuşsun. Bu İlçenin hizmete ihtiyacı var ve ben elimden ne gelirse yapmaya çalışacağım. Sayın Bakan Veysel Eroğlu’nu evimde ağırladığım zaman gündeme getirdiğim ve yıllardır bekleyen bir proje şimdi hayat buluyor ve bu işten Emirdağ insanı kazançlı çıkacak. Beni ilgilendiren bu, bunun için çalışmalarıma hız kesmeden devam edeceğim. Her şey Emirdağ için Memleketim için’ dedi.
  Bu duygu düşüncelerle yapılacak seçimin Emirdağımıza hayırlı olmasını diler bütün esnaflarımıza sağlıklı günler hayırlı işler dilerim. Esnaflarımızın 20 Mart’ta yapılacak olan seçime, demokratik haklarını kullanmaya seçime davet ediyorum.
 • Arif Denizli den Basın Açıklaması

  Sizlerinde bildiği gibi 20 Mart 2010 tarihinde Emirdağımızın Esnaf ve Sanatkarlar Odası başkanlık seçimleri var. Yapılacak seçimlerde yıllardır süregelen olumsuzlukları sona erdirmek için adayım. 38 yıllık esnafım sizlerden biriyim, emekliyim. Sizlere hak ettiğiniz fakat bir türlü alamadığınız hizmeti vermek için işimi de bir kenara bırakıp bu işi profesyonelce yapacağım. Bütün gayretimizle sizlere daha iyi hizmet vermeye çalışacağız. Yıllardır çok laf, boş laf edenler gidecek. Hep sizlerle beraber olacak; inanılır, güvenilir bir yönetim gelecek. Sorumluluk taşıyan ne yaptığını ve yapacağını bilen bir yönetim. Esnafımızın hakkını hukukunu savunamayanlar gidecek, yasalar çerçevesinde esnafımızın lehine kararlar alanlar gelecek. Sorun yaratan değil, çözüm üretenler olacağız. Esnaflarımız ekonomik anlamda zor günler yaşamaktadırlar. Yıllardır odamıza adeta para akmış. Aidat, muhasebe oda kayıt parası 25TL almadan oda kaydını vermemişler. Esnaflarımızın para diye boğazına sarıldılar. Şimdide 10 binTL var diye seviniyorlar. Esnaflarımızın parasını hak hukuk gözetmeden sorumsuzca harcadılar. Sayın esnaflarımız seçildiğimiz takdirde bakın neler yapacağız!

  1- Sosyal Güvenlik Kurumunu kalıcı olarak getirmeye çalışacağız.

   2- Yasa gereği odamız adına Ziraat Bankasına para yatıran esnaflarımızın sıra beklememeleri için bir gişenin esnaflarımıza ayrılmasını sağlayacağız.

  3- Esnaflarımızın sosyal güvenlik ve vergi konusundaki sorunları çözek için bir avukatla anlaşacağız

  4- Esnaflarımızı ilgilendiren kurum ve kuruluşlarla ilişkilerimiz en üst düzeyde olacak.

  5- Bir bankayla anlaşıp esnaflarımıza en uzun krediyi sağlayacağız.

   6- Yılda bir kere sosyal etkinlik (eğlence programı) düzenleyeceğiz. Programa şimdi olduğu gibi yandaşlarla değil bütün esnaflarımız davetli olacaktır.

   7- Esnaflarımızın kötü ve iyi günlerinde yanında olacağız. Düğünü olana hayırlı olsuna cenazesi olana taziye ziyaretlerimiz olacak.

  8- Yılda en az bir kere köylerdeki ve şehirlerdeki esnaflarımızı ziyaret edip sorunlarını dinleyip çözüme kavuşturacağız.

  9- Sizler gibi bizde aidatımızı yatıracağız. Bugün ki olduğu gibi üstüne yatmayacağız.

  10- İyi günde kötü günde hep esnafımızın yanında olacağız.

   Bu duygu düşüncelerle yapılacak seçimin Emirdağımıza hayırlı olmasını diler bütün esnaflarımıza sağlıklı günler hayırlı işler dilerim. Esnaflarımızın 20 Mart’ta yapılacak olan seçime, demokratik haklarını kullanmaya seçime davet ediyorum.
 • YİBO'da Tadilat Beklenenden Uzun Sürdü

  Emirdağ ilçesinde bulunan Emirdağ Perihan Kemal Çuna Yatılı İlköğretim Bölge Okulu pansiyon binasında 2009 yılı Eylül ayı başında başlayan bina güçlendirme çalışmalarında sona gelindi.
  2009–20010 Eğitim-öğretim döneminde bu pansiyonda kalan öğrenciler ve eşyalar dersliklerin bulunduğu okul binasına alınarak Sınıflar, yatakhane olarak öğrencilerin kalması ve barınması için düzenlenerek yatılı öğrencilerin barınmaları sağlandı.
  Yakın bölgede bulunan Emirdağ İlköğretim Okulunda Sabahçı-Öğlenci uygulamasına geçilerek, Emirdağ İlköğretim Okulu öğrencileri Sabahları, Perihan Kemal Çuna Yatılı Bölge İlköğretim Okulu öğrencileri de öğleden sonra eğitimlerine bu binada devam ettiler.2009 yılı Kasım ayı sonlarında bitmesi planlanan güçlendirme ve tadilat çalışmaları henüz tamamlanamadı.  
  Emirdağ Kaymakamı Zekeriya Güney ve Afyonkarahisar Bayındırlık İl Müdürlüğü elemanlarınca yapılan işler yerinde incelenerek görülen eksikliklerin en kısa tamamlanması istenildi.
 • Hemşerimiz Çapa Milli Takımda

  Geçtiğimiz ay Türk Milli Takımı´nın teknik direktörlüğü konusunda anlaşıldığı duyurulan Hollandalı Guus Hiddink´in yardımcısı bir Emirdağlı hemşerimiz Fuat Çapa oldu. Fildişi Sahili Milli Takımı´nın 2010 Dünya Kupası için yaptığı teklifi reddeden Guus Hiddink´in 2. yardımcısı olan 15 Ağustos 1968 Emirdağ doğumlu Çapa, uzun süre Avrupa kulüplerinde görev yaptı. 2007-2008 sezonunda kısa bir süre Gençlerbirliği´ni çalıştıran Fuat Çapa, 2003-2004 yıllarında Guus Hiddink´ten de eğitim almıştı. UEFA Pro Lisans diploması sahibi Çapa, son olarak 2008-2009 sezonunda Hollanda 2. Ligi ekiplerinden Maastrich´i çalıştırmıştı.

  Hemşerimiz Fuat Çapa’ya görevinde başarılar diliyoruz.
  Fuat Çapa Kimdir?
  1968 Emirdağ Doğumlu Olan Çapa, teknik direktörlüğe Belçika'da başlamıştır. Belçika Üçüncü Lig takımlarından Turnhout'da göreve başlayan ve bu takımla şampiyon olan Çapa, daha sonra İkinci Lig ekiplerinden Patro Maasmechelen, Heusden-Zolder, Geel  ve K.F.C. V.W. HammeHamme'de kariyerini sürdürmüştür. hiddinkin yardımcısı olarak a milli takımda göreve getirilmiştir.

  2007-2008 futbol sezonunda Türkiye Süper Lig ekiplerinden Gençlerbirliği'nin başında görev alan Çapa, 2008-2009 sezonunda Hollanda'nın MVV Maastricht takımın teknik direktörlüğüne getirilmiştir.

  Avrupa'nın birinci ve ikinci liglerinde görev alan diplomalı tek Türk teknik direktör olma özelliğini taşıyan Çapa, Belçika Futbol Federasyonu'nun düzenlediği törende futbolda en yüksek diploma olan UEFA Prolisans Diplomasını almıştır. Beş dil bilen ve Hollanda'nın kondisyon okulundan diplomalı olan Çapa, 2003-2004 yıllarında PSV Eindhoven takımında Hollandalı çalıştırman Guus Hiddink'ten de eğitim almıştır.
 • Son İmzalarda Atıldı Taburun Yeri Resmen Akü'nün

  İlçemiz Tabur Komutanlığı’na ait alan Resmen AKÜ’ye devredildi. Daha önce ön protokolle devri yapılan alan ile ilgili son imza’yı Maliye Bakanı Mehmet Şimşek attı ve resmiyet tamamlanmış oldu. İmza töreni dolayısı ile Afyonkarahisar AKP il teşkilatı,ilçe teşkilatı yöneticileri ve Başkan Cengiz Pala Bakan Şimşek’e teşekkür ziyaretinde bulundular. Son imzanın da atılması ile birlikte resmiyeti tamamlanan Tabur Komutanlığına ait alan bundan böyle AKÜ’ye bağlı olarak hizmet verecek ve yeni bölümlerle birlikte öğrenci sayısı hızla artacak. Başkan Pala imza sonrasında yaptığı açıklamada. ‘ İlçemiz tarihindeki en önemli imza Bakan Şimşek tarafından atıldı ve resmiyet tamamlanmış oldu.Bundan böyle daha çok çalışarak ilçemizi öğrenci şehri yapmak adına önemli adımlar atacağız ve elimizi biraz daha taşın altına sokacağız. Bu oluşumda emeği geçen herkese binlerce teşekkür ediyorum. İlçemize hayırlı olsun’dedi.

 • Hemşerimizin Büyük Başarısı

  Dr Murat MolaDüsseldorf’taki Thyssen Demir Çelik Nirosta AG’nin üretim bölümünde yöneticilik yapan 36 yaşındaki makine mühendisi hemşerimiz Dr. Murat Mola, yaptığı buluşla çeliğin maliyetini yarıya indirdi.

  Demir-çelik sektöründe her yıl düzenlenen yarışmada 100 kişiyi geride bırakan Hemşerimiz Dr. Mola çeliğin içindeki nikelin oranını düşürüp aynı kalitede mal üretmeyi başardı. Thyssen, nikelin dünya piyasasında çok pahalı olduğu zamanda DR. Mola’nın buluşuyla milyonlarca Euro tasarruf edecek.

  Dr. Murat Mola, çalışmasıyla ilgili şu bilgileri verdi; “Çin’deki çelik sektöründeki gelişmeyle piyasada rekabet oluştu. Çeliğin üretiminde kullanılan nikel gibi bir çok hammaddeye Çin’in aşırı talebiyle Avrupa’da fiyatlar yükseldi. Çelik üzerinde 3,5 yıl çalıştım ve 125 bin Euro’luk harcamam oldu. Bu olanağı Thyssen sağladı. Sonunda çelikteki nikelin oranını yüzde altıdan, yüzde bire düşürerek aynı kalitede üretimi gerçekleştirdim. Ürettiğim çelik uzay mekiğinde, petrol hatlarındaki borularda, gemilerde ve deniz altında denendi. Nitekim kalitesi ve kullanımı eskiye oranla daha iyi çıktı”

  Yarışmada birinci olan Mola’ya 2.500 Euro’luk ödülü ile özel diplomasını Tyssen’in yöneticileri Dr. Franz Wahlers ve Dr. Ulrich Jaroni verdi. Mola, bu başarısı ile terfide aldı. Murat Mola’nın geliştirdiği çelik seneye üretilmeye başlanacak ve çelik, yarı fiyata mal olacak.

  Dünya basını Mola’nın buluşunu Çeliği kurtardı olarak geçti.
 • İstiklal Marşı Ve Mehmet Akif Ersoy Anıldı

  Afyonkarahisar'ın Emirdağ ilçesinde İstiklal Marşı'nın Kabulü Ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Programı düzenlendi.
  Emirdağ Mehmet Akif Ersoy İlköğretim Okulu personel ve öğrencilerince hazırlanan program 12 Mart 2010 Cuma günü Emirdağ Anadolu Öğretmen Lisesi Konferans salonunda gerçekleştirildi.
  Programa Emirdağ Kaymakamı Zekeriya Güney, Belediye Başkanı Cengiz Pala, daire amirleri, okul müdürleri, öğrenci velileri katıldı.
  Saygı duruşu yapılıp, İstiklal Marşımızın söylenilmesi ile başlayan programda;
  Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Mehmet Akif Ersoy İlköğretim Okulu Türkçe Dersi Öğretmeni Zehra Demiroğlu, Mehmet Akif Ersoy’un hayatı ve kişiliği hakkındaki konuşmayı Mehmet Akif Ersoy İlköğretim Okulu Türkçe Dersi Öğretmeni Veysel Akdeniz yaptı.
  Çanakkale Türküsü ve İstiklal Marşı oratoryosundan sonra ilçe genelinde düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon dallarına düzenlenen yarışmada dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesi ile program tamamlandı.

 • İlçe Tarım Müdürlüğü Yusufağa Köyünde Çiftçi Eğitim Toplantısı Yaptı

  İlçe Tarım Müdürü Erol Eksik ve Teknik elemanlardan oluşan ekip İlçemize bağlı Yusufağa köyünde 11 Mart Perşembe günü, çiftçilerimize yönelik bilgilendirme ve gerekli konularda eğitim amacıyla gece Çiftçi eğitim toplantısı gerçekleştirmiştir.Toplantıya katılım yoğundu.Toplantıda tarımsal destekler ve köyün isteği doğrultusunda Zabrusla mücadele yöntemleri çiftçilerimize anlatıldı.
  18.30 da başlayan toplantı 2 saat sürdü. İlçe Tarım Müdürü Erol Eksik " köylülerimizi bildilendirmek amacıyla gece gündüz çalışmalarımız devam ediyor. Amacımız daha bilinçli çiftçi ve daha verimli tarım" dedi.


 • Yeşil Emirdağ

  Emirdağ tarihinde en çok ağaç dikimini Belediye Başkanı Cengiz Pala döneminde yaşadı. Belediye Başkanı Cengiz Pala’nın özel gayretleri ile daha önce Şehitlik ormanlığı ve mesire alanı ağaçlandırıldı. Eski çöplüğe 500 bin ağaç dikiliyor. Emirdağ giriş çıkışları ağaçlandırıldı ve bu çalışmalar devam ediyor. En son olarak Manisa’dan 8 tır Sedir ağacı ilçemize geldi. Bu ağaçlarda ilçemizin çeşitli bölgelerine dikildi. 25 tır gelecek olan sedir ağacı Adaçal eteklerine dikilecek.

  Pala konuyla ilgili yaptığı açıklamada; “Yeşil Emirdağ der dururuz bu deyimi hayata geçirmekten çok mutluyum. Gelecek nesillere yaşanabilir güzel bir Emirdağ bırakmak görevimiz. Bende çevre düzenlemesine ve ağaçlandırmaya büyük önem veriyorum. Çalışmalarımızda desteğini esirgemeyen Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğluna binlerce teşekkür ediyorum” dedi.
 • Çevre Temizliği Semineri Yapıldı

  Afyonkarahisar ili çevre hizmetler birliği Emirdağ ilköğretim öğrencilerine Belediye Çınar Düğün Salonunda katı atık toplama ve geri kazanım konulu seminer düzenlendi. Çevre konulu eğitim seminerine Afyonkarahisar Çevre Hizmetleri Birlik Müdürü Mehmet Durak yaptığı açılış konuşmasında; “geri dönüşüm sistemi ile ekonomik olarak ülkemize katkı sağlayan, 75 üye belediyemizle çevre hizmetlerinde modernleşerek hizmet verme gayreti içindeyiz. Birliğimiz fiili olarak 2006 yılında kuruldu. Faaliyetlerimize 2009 yılında başladık. Çevre Hizmetler Birliği olarak Emirdağ belediyesinin çok desteğini gördük, sayın başkanımıza teşekkürü bir borç biliyorum. Geri Dönüşüm projesini ilk Emirdağ ilçemizde başlattık. Sebebi ise Emirdağ Avrupa Şehri olarak gördüğümüz için Emirdağ’a öncelik verdik. İncili Mahallesinde uygulamalar başladı ve olumlu sonuçlar alınıyor. Siz değerli öğrencilerinde çevre bilinci ile hareket ettiğinizi ve temiz bir çevrede yaşamanın sizlerin ellerinde olduğunu düşünerek bu semineri gerçekleştirdik katılımınızdan dolayı teşekkür ediyorum” dedi. Emirdağ Belediye Başkanı Cengiz Pala yaptığı konuşmada; Siz yeni nesile temiz bir çevre bırakmak bizim görevimiz. Emirdağ’ın çöpleri TOKİ Konutları yakınındaki bir açık alanda toplanıyordu. Bu çöpler hem çevreyi rahatsız ediyor hemde insan sağlığını etkileyecek tehditleri vardı. Katı atık projesi ile Güneysaray yolu üzerinde tesis kurduk. Eski çöplük ıslah edilerek yerine 500 bin fidan dikildi. İlerleyen yıllarda sizlerin güzel vakit geçireceği Emirdağ’ın oksijen depolayan nezih yerlerinden biri olacak. Emirdağ’dan toplanan çöpler ilerleryen yıllarda geri dönüşümden ekonomik gelirde elde etmeye başlayacaktır. Hepsinden önemlisi çevreye verilen zarar yeni sistemle önlenmiş oldu.

  AİLELERİNİZİ BİLGİLENDİRİN

  Çevre Temizliği konulu seminerde ve okulda öğrendiklerinizi ailelerinize anlatın uygulamalarına yardımcı olun, lütfen ailelerinizi bilgilendirin. Çöpleri poşete koymalarına ve saatinde dışarı çıkarmaları konusunda yardımcı olun. Hayallerde lafta olan Yeşil Emirdağ Güzel Emirdağ terimlerini tüm Emirdağlılarla birlikte gerçekleştireceğiz. Yaşanabilir modern bir Emirdağ için çalışmalarımız her alanda sürecektir. Katılımınızdan dolayı tüm öğrenci ve öğretmen arkadaşlarımı kutluyorum” dedi. Çevre Mühendisi Serpil Taşpınar Seminere gelen öğrencilere çevre konulu kısa çizgi film ve slayt gösterisinde bulundu. Taşpınar öğrencilerde çevre bilinci oluşması için çeşitli konularda bilgi verdi ve seminer sona erdi.
 • Ceylan Çalışkan ve Bediüzzaman

  Abdülkadir Ceylân Çalışkan l929 yılında Emirdağ’da dünyaya gelmişti. Babası Mehmed Çalışkan, annesi ise Ayşe Çalışkan’dı. Küçük yaşta annesini kaybeden Ceylân Çalışkan annesiz, öksüz olarak büyüyordu. l944′ün yaz sonlarında Emirdağ’a gelen Üstada bütün Çalışkan ailesi yardıma ve hizmete koşmuştu. Mehmed Çalışkan, oğlu Ceylân’la birlikte Üstada nasıl gittiğini şöyle anlatmaktadır: “Bir gün Ceylân’la beraber Üstadı ziyarete gitmiştim. Üstad: “Oğlun mu?’ “Evet.’ “Fırsat düşmüşken çocuğun mektep işini danışayım dedim: “Efendim, çocuk çalışkan ve zeki, onu yüksek mekteplere vermek istiyorum, ne buyurursunuz?” “İyi! Zeki ve çalışkan olduğu için evvelâ benden iman dersi alsın, sonra yüksek mektebe devam etsin’ diye buyurdu. “Böyle bir cevap beklememekle beraber, hemen razı oldum. Zaten Üstadın her emrini yerine getirmeye çalışırdık. Ev işlerimizi olduğu gibi, hususî meselelerimizi dahi hep kendisine danışırdık. “Ceylân’a verdiği ilk ders: Sıdk! “Buyurdu ki: “Daima doğru olacaksın. Hiç yalan söylemeyeceksin. Sana bir milyon lira verirler, sen bana ihanet edebilirsin, fakat ismin ebediyyen kötü anılır.’ “Ceylân’ın vazifesi, Üstadın söyleyip kendisinin yazdığı mektupları, sonra eve gelerek daktilo etmektir. “Üstad, ‘Bu usûl zor’ demişti. ‘Sana on beş günde İslâm yazısını öğreteceğim.’ Ve hakikaten öğretti. Nasıl öğretti, hangi usûlü takip etti, bilmiyorum. “l948 senesinde tevkif edildiğimiz zaman sadece bizim Çalışkan ailesinden altı kişi vardı.

  Ceylân o zaman 19 yaşlarındaydı. Yani Ceylân genç ve körpe yaşında zindanlara atılmıştı. “Ceylân’ın askerlik çağı geldiğinde, Üstad onun biraz geç asker olmasını istemişti. Müracaatlarımızı yapamadık ve Ceylân asker oldu. “Üstadına ‘Allaha ısmarladık’ diye veda ederken, hakikaten maddi-manevî hastalıklarımızın derin ilmiyle ve derya gibi olan şefkatiyle tedavi eden Nur’ların Müellifi yavruma şu nasihatı vermişti: ‘Sen Risale-i Nur’un esaslarını hareketlerinle yaşa!” “Sonra bir not verdi. Bu notlarda, ‘Benim şarktaki dostlarıma ve talebelerime selâm olsun!’ diye yazmıştı. “Ceylân Urfa’ya gidince bunu bir Nakşî şeyhine verince, şeyh kağıdı cebine koymuş. ‘Bunu benim için yazmış’ demiş. “Aradan epeyce zaman geçti. Ceylân, usta asker oldu. izin sırası gelince iznini almış, fakat zekâ ve çalışkanlığından dolayı, mükâfat izniyle beraber iki ay! Durumu bana bildirdi, ‘Baba, ne yapayım?’ diye soruyordu. Tabiî, biz de Üstada sorduk. “Tamam tamam kardaşım, Ceylân Urfa medresesinde kalsın’ diyerek cevap vermişti. “Biz biraz üzüldük. Aylar sonra çocuğu görecektik, o da olmadı. Tabiî emir Üstadımızındı. Ceylân Urfa medresesinde kalmıştı. “Bir ara o medreseye polisler gelip Ceylân’ın ifadesini almışlarsa da neticede birşey çıkmadı. “Nihayet askerliğini bitirdi ve geldi. Bir gece evde kaldıktan sonra ertesi gün, Üstad. “Bak kardaşım, senin çok evlâdın var; bunu da bana ver’ dedi. “Üstadım, biz Ceylân’ı daha evvel size vermiştik’ dedim. “Böylece, Ceylân yatağını evden toplayıp, Üstadın yanına gitti.” İşte bundan sonra, Ceylân Çalışkan, zekâsıyla, dehasıyla, eşsiz kabiliyetleriyle, asrın sultanına, dâhi-i âzam Üstada talebe, hizmetkâr ve manevî bir evlât olmuştu-tıpkı kardeşlerinin evlâtları Abdurrahman ve Fuad gibi.. Ceylân’ın Üstadla alâkası pek çok hatıraları bulunmaktadır.. Bunlardan tesbit edebildiklerimi anlatayım:

  Kavunun başına gelenler

  Üstad bir gün kavunun başını kesmiş, içinin yumuşağını kaşıkla yemiş, kalan sert kısmı da “Bunu götürün, teberrüken yiyin” demiş. Bakraç gibi olan bu kavunu Ceylân bir rafa koymuş, bir-iki gün sonra bu kavunu almış, ipten kulp takmış ve iki katlı evin üst penceresinden, kuyuya sarkıtır gibi aşağıya sarkıtmış, çekmiş, böylece oynamış. Üstad kavunu ne yaptıklarını Ceylân’a sorduğu zaman, olduğu gibi anlatınca, “Peki,” demiş, “Doğru söylediğin için bu sefer sizi affettim.”

   l948 Afyon hapishanesinde Nur talebelerden bir gurup. Ayaktakiler soldan
 • Ziraat Odaları Birliği Emirdağ'da Toplandı

  Afyonkarahisar Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı ilçemiz Ziraat Odası toplantı salonunda gerçekleşti. Toplantıya Emirdağ Ziraat Odası Başkanı Ahmet Köycü, TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Hepokur, PANKOBİRLİK Başkanı Hulusi Türkmen, SGK İl Müdürü Kerim Aslan, Afyon Ziraat Odası Başkanı Ahmet Çankaya, İlçe ziraat odası başkanlarının katılımıyla toplantı saat 12.30 da yapıldı. Toplantıda konuşma yapan Emirdağ Ziraat Odası Başkanı Ahmet Köycü; “ İl Koordinasyon Kurulu Toplantının yapılma amacı, tüm ilçelerin bir araya gelerek çiftçilerimizin problemlerinin konuşulduğu ve bu problemlere karşı alınacak çözüm önerilerinin genel merkezimize bildirildiği toplantılardır. Bu toplantımızda da ilçemizin ve ilimizin çiftçilerinin sorunları ele alınmıştır. Bunlardan Bazıları Şunlardır; Bilindiği üzere Sosyal Güvenlik Kurumu’nun yapısı değiştirilerek tek çatı altında toplandı. Yeni uygulama ile odalarımıza önemli sorumluluklar yüklendi. Bu sorumlulukların daha itinalı yerine getirilmesi ve sistemdeki bazı sıkıntılarla ilgili çiftçilerimizin karşılaştığı sorunlar ele alınarak SGK Yönetim Kurulu Üyesi Olan sayın genel başkanımıza iletilecektir. Ayrıca Toplantımıza katılan SGK İl Müdürü Sayın Kerim Aslan Çiftçilerimizin BAĞ-KUR ile ilgili problemlerin çözümü hususunda bizlere detaylı bilgi aktarmıştır. Bölgemiz için alternatifi olmayan şekerpancarı tarımının bugün ve yarını ele alındı. Şekerpancarı tarımı sadece çiftçiyi değil tüm esnaf kitlesini ilgilendiren sosyo ekonomik bir üründür. 2010 yılında şekerpancarı ekim kotaları artırılmış ancak ihtiyacı tam karşılamamaktadır. Bu nedenle kotalarımızın daha da artırılması gerekmektedir. Şeker Fabrikalarının özelleştirilmesi sürecinde çiftçilerimizin menfaatleri korunarak bu sürecin çiftçilerimizin lehine sürdürülmesi gerekmektedir. Kaliteli Buğday üretiminin önündeki en büyük engel olan süne ile mücadele ile ilgili odalarımızla il tarım müdürlüğümüzün koordineli olarak çalışarak, çiftçilerimizin bu konudaki mağduriyetinin ortadan kaldırılması gerekmektedir. Odalarımızda çiftçilerimize nasıl en iyi hizmeti verir, neler yapılabilir, bu konulara ilgili bilgi alışverişinde bulunuldu. SGK yani BAĞ-KUR’un Emirdağ’ımıza bir şube açma hususnda SGK Yönetim Kurulu Üyesi olan sayın Genel Başkanımız Şemsi Bayraktar’ın destekleri ile odamızın çabası sürecektir. Böylece çiftçilerimizin her BAĞ-KUR işinde il merkezine gitmelerine gerek kalmayacaktır. Bu konu ile ilgiliodamız tam destekçi olacaktır” dedi. Emirdağ Ziraat Odası Başkanı Ahmet Köycü toplantıya katılan tüm konuklarla Ziraat odası restaurantında yemek yediler. Yemeğe İlçe Kaymakamı Zekeriya Güney’de katıldı. Güney Toplantı hakkında bilgi alışverişinde bulundu.
 • Halil Erenoğlu'nun Emirdağ Yazıları Kitabı Çıktı

  1928 Emirdağ doğumlu Halil Erenoğlu 1950 yılında subay oldu. 1957 yılında Kore’de bulundu. 1958 yılında Japonya da evlendi. 1974 yılında emekli oldu. 1979 yılından beri İzmir’de ikamet ediyor. 1981-1983 arası İzmir Gümüldür’de Belediye Başkanlığı yaptı. İki çocuk babası Halil Erenoğlu “Emirdağ yazıları” isimli kitabı yeğeni Sibel Erenoğlu’nun sahibi olduğu SBL kitapevinde basıldı ve piyasaya çıktı.

  Emirdağ yazıları Kitabında Erenoğlu Geçmişten tanıdık yüzler bölümünde Mavilioğlu Hasan Çavuş, Hamdi Barlas, Apişn Mehmet gibi bir çok renkli simaların biyografisini görmek mümkün. Halil Erenoğlu kitabın ikinci bölümünde anılarına yer vermiş. Emirdağ üzerine kitap yazılırda Emirdağ’ın tarihi olmazmı? Emirdağlıların aşiret geçmişi ve bin yıllık tarihe bakış başlıklarında tarihimize ışık tutacak bilgiler var. Kültür Mirasımız başlığı altında anlatılan fıkralar bile unutulmamış bu kitapta. Şiirlere Emirdağ resimlerine yer verilmiş. Emirdağ sözlüğü konusu ile farklı pencereler açıyor zihinlerde. Türk dil kurumuna bile gönderilecek ve kayıtlara geçmesi gereken deyimler ve sözleri bulabilirsiniz. Edebi ve Tarihi Bir bilgi kaynağı niteliği taşıyan bu kitabın ben Emirdağ’lıyım diyen herkesin evinde olmalı.

  Sibel Erenoğlu Emirdağ Kaymakamı Zekeriya Güney ve Belediye Başkanı Cengiz Palayı Ziyaret ederek Halil Erenoğlu imzalı kitap hediye etti. Emirdağ Kaymakamı Zekeriya Güney; “Emirdağ yazıları adlı kitabı toplumumuza kazandıran Halil Erenoğluna teşekkür ediyorum. Emirdağ’ın Değişik Yüzünü, Kültürünü çeşitliliğini renklerini ortaya koyan bir eser olmuş. Bu kitabın değeri belki şimdi anlaşılmaya bilir ama ilerde Emirdağlılara ışık tutacak kaynak bi eser olarak görüyorum” dedi. Emirdağ Belediye Başkanı Cengiz Pala “İlçemizle alakalı güzel eserler kitaplar var Halil bey’in bu eseri diğer yayınlanmış olan eserlerin eksiğini yazdığı konularla tamamlamış diye değerlendiriyorum. Halil Erenoğlunun Emirdağına kazandırdığı bu eserden dolayı kutluyorum” dedi.

  Sibel Erenoğlu yaptığı açıklamada “Kitapla ilgili yaz aylarında Eskişehir de İmza günü düzenleyeceğiz. İnce eleyip sık dokuyup titiz bir çalışma sonucu ortaya güzel bir eser çıktı. Emirdağ’lı hemşerilerie hayırlı olsun” dedi.
 • Başsağlığı

  Aslen ilçemiz Yarımca Köyünden olup,İncili Mahallesinde ikamet eden İncili Mahallesi Muhtarı Orhan Dölek'in babası Hasan Dölek hakkın rahmetine kavuşmuştur.
  Cenazesi 11 Mart 2010 Perşembe günü Emirdag Çarşı Camiinde öğle namazına müteakip kılınacak cenaze namazından sonra Emirdağ mezarlığına defnedilecektir.
  Merhuma Cenabı Allah'tan rahmet,kederli ailesi ve sevenlerine başsağlığı dileriz.
 • Eyad Başkanı’ndan Acil Servis Personeline Teşekkür…

  Eyad Başkanı Metin EDEER,geçirmiş olduğu hastalık sonrası taburcu edildikten sonra,hastalara olan nezaketleri ve ilgileri nedeniyle Emirdağ Devlet Hastanesi acil Servis Personeline teşekkür etti. Metin EDEER'in sitemiz emirdag.com.tr ye yaptığı açıklama şöyleİ;
  Acil bir sağlık problemim nedeniyle birkaç gün önce Emirdağ Devlet Hastanesinde
  yoğun bakıma alındım. Hastanede kaldığım süre içerisinde hem bana hem diğer hastalara acil servis personelinin sıcak ilgisi karşısında hem şaşırdım hem de çok memnun oldum. Artık ülkemizde de sağduyu sahibi insanların arttığını görmek, eski alışkanlıklarımızdan uzaklaştığımızı hissetmek bizi bir kat daha mutlu etti.”Kamu’nun yüzü soğuktur” felsefesinin tersine sıcaklıklarını ve samimiyetlerini birebir gördüğüm acil serviste  görevli arkadaşlara,
  hastanemize olumlu katkılarını kimsenin inkar edemeyeceği Başhekim Sayın Bayram GÜRBÜZ’e, Doktor Sayın Berkay DEMİRİŞ’e, Başhemşire Sayın Nebahat ŞENKAL’e , Hastane Müdürü Sayın İsmet YALAZ’a ve adını bilmediğim diğer bütün acil servis  personeline,bir sivil toplum örgütü başkanı olarak  kamuoyu önünde teşekkür etmeyi kendime bir borç biliyorum.Allah hepsinin yar ve yardımcısı olsun
 • Okullar Arası Müsabakalar Yapılıyor

  İlçemizde her öğretim yılında düzenlenen İlköğretim ve Ortaöğretim okulları arası spor müsabakaları başladı. Kaymakamlı Kupası adı altında, beden eğitimi öğretmenlerinin organize ettiği ve hakemlik yaptığı maçlara öğrencilerimiz yoğun ilgi gösteriyor. Tüm okulların katıldığı müsabakalar Futbol, Basketbol, Voleybol, Kros, Masa tenisi dallarında yapılıyor. İlçe kapalı Spor Salonunda yapılan maçlara öğrenci velileri de ilgi gösteriyor. Konu ile ilgili olarak koordinatör beden eğitimi öğretmeni Yavuz Öztuncer “Toplamda 37 basketbol, futbol, voleybol maçı, 24 masa tenisi müsabakası ve kros yarışı yapacağız. Bu müsabakalarda ortalama olarak 270 öğrencimiz sporcu olarak görev alacak. Ders dışı spor etkinliklerine katılan öğrencilerimize, sporu sevme, yenilgiyi kabullenme, kazananı tebrik etme ve kötü alışkanlıklardan uzaklaşma gibi olumlu davranışları kazandırmaya çalışıyoruz. Spor müsabakalarında görev alan öğrencilerin derslerinde dahi yukarı doğru bir ivme olduğunu görüyoruz. Ailelerinin öğrencilere destek olmaları bizleri sevindiriyor. Bu müsabakalar öğrenciler arasında tatlı bir rekabet ve farklı bir heyecan oluşturuyor.” Dedi. Şampiyon olan öğrencilerin ve takımların ödüllerinin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramında verileceği belirtildi.

 • Emirdağ Lisesi Yemekte

  İlçemizin en köklü lisesi olan Emirdağ Lisesi personeli akşam yemeğinde bir araya geldi. Öğretmenler, tayin olan arkadaşları için Emirdağ Öğretmen Evinde akşam yemeği organize ettiler. Uzun yıllar Emirdağ Lisesinde görev yapan edebiyat öğretmeni Çağlar Özkan yanı sıra tarih öğretmeni Aytekin Tekir ve kimya öğretmeni Yaşar Özarı ‘nın görev yerlerinin değişmesinden dolayı bu organizasyona katılan öğretmenler hem duygulu anlar yaşadı hem de eğlendiler. Okul personeli tarafından tayin olan arkadaşlarına hizmet anısı plaketi verilirken, personel adına konuşan beden eğitimi öğretmeni Yavuz Öztuncer “Zaman şekilleri ve şartları değiştirebilir. Akıp giden zaman içerisinde yok olmayan, baki kalan dostluklardır. Dostlarımızın görev yerleri farklı olsa da gönül bağımız devam edecektir. Yeni görev yerlerinde başarılar dileriz” dedi. Gece öğretmenlerin şarkılar ve türküler söyleyerek eğlenmesi ile sona erdi.

 • Haklarımızı Aramıyoruz

  Tüketen bir toplum olmamıza rağmen yapılan alışverişlerde ayıplı mallarda haklarımızı aramıyoruz. Emirdağ Tüketici Sorunları Hakem Heyetine geçtiğimiz yıl, bir elin sayısını geçmeyecek kadar müracaat yapılmış sadece. Buda gösteriyor ki haklarımızı aramıyoruz. Satılan ayıplı mal veya yapılan yanlış uygulamaları düzeltmek ve hakkınızı aramak sadece bir dilekçenize bakıyor. Bir dilekçe ile ilçelerde kaymakamlık binalarında bulunan, illerde Sanayi ve Ticaret Müdürlüğünde bulunan Hakem Heyetleri ve Tüketici Mahkemelerine müracaat etmek gerekiyor.

  Türk Telekom’da Aboneliği bulunan ve abonelerin şahsen müracaatı ile olması gereken fakat bilgi verilmeden yapılan tarife değişikliğinde meydana gelen maduriyetlerini vatandaşlarımız tüketici mahkemelerine müracaat ederek haklarını arayabilirler.

  Başvurunuzu Nasıl Yapacaksınız ?

   Şikayet konusunu içeren dilekçe ve ekinde konuya ait belgelerle (fatura, satış fişi, garanti belgesi, sözleşme vb.) bizzat veya posta yolu ile başvurabilirsiniz. Yazılı dilekçenizde, • Satın aldığınız mal ya da hizmetin ne olduğunu, özelliklerini, • Malın ne zaman teslim edildiğini ya da hizmetin ne zaman ve nerede verildiğini, • Ne kadar para ödediğinizi, • Sorunun ne olduğunu, • Satıcı ya da sağlayıcıya durumu ilettiğinizde neler olduğunu, • Ne yapılmasını istediğinizi anlatın.

  Başvurular Ücretsiz

  Hakem heyetlerine yapılan başvurulardan herhangi bir ücret alınmaz. Hakem heyetlerince görevlendirilecek bilirkişi ücretleri Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından karşılanır. Tüketici Mahkemeleri nezdinde tüketiciler tarafından açılacak davalar her türlü resim ve harçtan muaftır.

  Görüşülme Süresi

  Hakem Heyetlerine yapılan başvurular, başvuru tarih ve sırasına göre en geç 3 ay içinde karara bağlanır. Kararlar, alındığı tarihten itibaren 5 gün içinde taraflara yazılı olarak bildirilir. Hakem Heyeti kararlarının taraf ve sonuçlarını gösterir listeler, İllerde İl Müdürlükleri, İlçelerde Kaymakamlıklarda duyuru panolarında aylık olarak ilan edilir.

  Başvuru Dilekçesi
  Emirdağ Kaymakamlığı

  (Tüketici Sorunları İlçe Hakem Heyeti Başkanlığı’ na) ŞİKAYET EDEN : Tüketicinin adı soyadı adresi ŞİKAYET EDİLEN : Şikayet edilen kişi/ler yada kurum/ların adı soyadı,unvanı,adresi(sorumluluk açısından birden fazla olabilir.) ŞİKAYET KONUSU : Satın alınan hizmetin ayıplı çıkması OLAYLAR : Ayıplı hizmete konu olan olay, yaşadığınız hadiseler; net, fazla ayrıntıdan uzak ama olayı tam olarak ifade etmelidir. (1, 2, 3, şeklinde Madde madde anlatmanızı öneririz.) Hukuki Sebep : Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun Deliller : Fatura, Garanti Belgesi ve/veya (Gerektiğinde Kullanma Kılavuzu) Yetkili Servislerden alınan Fişler ve/veya Firma ile yapılan yazışmalar ve/veya diğer deliller (elinizde ne tür belgeler veya deliller varsa hepsini yazabilirsiniz, yaşadığınız hadiseler için varsa tanık da yazabilirsiniz) Netice-i Talep : Yukarıda açıklanan nedenlerle 1)ödenen bedelin iadesine, 2) ayıp oranında bedel indirimi, 3) ayıbın giderilmesi( Buraya yukarıda belirtilen seçimlik haklardan hangisini kullandığınızı belirtiniz) karar verilmesini saygılarımla arz ve talep ederim. …./ …. /......
 • Chp Emirdağ Teşkilatı Kadın Gecesi Düzenledi

  Emirdağ ilçesinde 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Cumhuriyet Halk Partisi Emirdağ Kadın Kollarınca bir organizasyon düzenlendi.
  08 Mart 2010 Pazartesi günü Belediye Çınar Düğün Salonunda düzenlenen gece 19,30’da başladı.
  Emirdağ Chp İlçe Yönetiminden Raşit Üstündağ tarafından hazırlanan sinevizyon gösterisi ile başlanan program, davetlilerin gelmesiyle saygı duruşu takibinde İstiklal Marşı söylendi. Arkasından açılış konuşmasını Cumhuriyet Halk Partisi Emirdağ İlçe Başkanı Mehmet Pala yaptı. Pala yapmış olduğu konuşmasında;  “1857’de başlayan haklı mücadelemizin gereğine bugün hala inanan, toplantılarımıza katılarak bizlere destek veren herkese teşekkür ederim. Bu anlamlı günde olumsuz şeylerden bahsetmek istemiyorum ancak, yaşadığımız koşulları da göz ardı edemeyiz. Bugün her alanda başarılı kadınlarımız vardır. Kadınlarımızın her alanda başarılı olmasını istiyoruz. Kadınları hor görmeyen ikinci plana atmayan bir toplum dileğiyle Dünya emekçi kadınlar gününüz kutlu olsun.” dedi.
  Emirdağ karacalar köyünden Halk Ozanı Yoksul Derviş (Şemşettin Kubat) okuduğu türkü ve şiirleri takiben kadınlar günü ile ilgili şiirlerini okumasından sonra CHP Emirdağ Kadın Kolları Başkanı Mensure Kaya bir konuşma yaptı. Kaya konuşmasında; "8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle hazırlamış olduğumuz Kadınlar Günü programımıza Partili-partisiz tüm kadınlarımızı davet ettik. Ülkemizdeki kadın nüfusunun %40'a yakını eğitimden yoksun. Kadınlarımızın iş gücüne katılım oranı %30'larda. Tabi bunun yanında işgücüne katılan kadınlarımız erkekten daha üz ücret alıyor. Eğitime erişemeyen, kendi ekonomik özgürlüğünü kazanamayan kadın ne kadar bağımsız sayılabilir? Kadınlarımızın kendi yaşamları hakkında söz sahibi olmalarını istiyoruz. Töre ve namus cinayetlerine kadınları kurban vermek istemiyoruz. Bugün kadınlarımızın meclisteki temsil oranı %8' lerde. Kadınlarımızın daha çok temsil edilmesini istiyoruz. Olması gerektiği yerde olmasını istiyoruz. Kadın bir bireydir" hizmetçi değildir bunu herkesin öğrenmesini istiyoruz" dedi.
  Konuşmalardan sonra Kadınlarla ilgili slâyt gösterisi, katılımcılar tarafından okunan şiirlerden sonra sahne alan mahalli sanatçı Bülent Çıraklı'nın müzikleri ile hazırlanan program tamamlandı.
 • Ömer Halaç Diyaliz Merkezi Temeli Atıldı

  Emirdağ’ın Gurur duyduğu önemli iş adamlarından biri Ömer Halaç İstanbul Altın Rafinerisi’nin (İAR) 38 yaşındaki Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Halaç’ın sıtmadan 13 Mayıs 2008 Çarşamba günü ölümü memleketi Emirdağ’ı ve yatırım yaptığı Orta Afrika Cumhuriyeti’ni de yasa boğdu. Başkent Bangui’deki yatırımını yerinde görmek üzere bu ülkeye giden ve sıtmaya yakalanıp vefat eden Ömer Halaç için Orta Afrika Cumhuriyeti Ticaret Bakanı Emilie Beatrice Epaye, "Ülkemize yatırım yapan en önemli işadamlarından biriydi. Afrika insanı için bir şeyler yapmak istiyordu" demişti. Hayırsever Halaç ailesi Ömer Halaç’ın adını yaşatmak için ilçemiz Devlet Hastanesine Diyaliz Ünitesi yaptırma kararı aldı. Bir müddet prosüdüre takılan Diyaliz Ünitesinin temeli geçtiğimiz günlerde atıldı ve çalışmalara başlandı. 2 Katlı olarak dizayn edilen diyaliz ünitesi toplamda 400 metre kare alana sahip. Yeni yapılan diyaliz ünitesi binası ile Emirdağ Devlet Hastanesinde Diyaliz makinesi sayısı 10’a çıkacak. Bu yıl yedinci veya sekizinci ayda anahtar teslimi yapılacak olan Diyaliz Ünitesinde hiçbir masraftan kaçınılmıyor. Ünite tamamlandığında Bölgedeki en iyi Diyaliz ünitesi Emirdağ’da olmuş olacak. Yapılan Diyaliz Ünitesine Ömer Halaç’ın ismi verilecek.
 • Son 2 Haftaya Nağmağlup Giriyoruz

  Afyonkarahisar Süper Amatör Ligi 20. haftasında deplasmanda Dinar Belediye Spor ile karşılaşan Emirdağ Spor, ilk yarısı 0-0 biten karşılaşmadan 2-1 galip ayrılmasını bildi. 19. haftada aldığı İhsaniye Belediye Spor galibiyeti ile şampiyonluğunu ilan eden Emirdağ Spor, maç süresince üstün oynadığı Dinar Belediye Spor maçından Oktay ve Yiğit´in golleri ile galip geldi . Emirdağ Spor bu galibiyetle puanını 50´e yükseltti.
  2 Haftanın kaldığı lig de 1 maçı Cay çağlayan spor'un çekilmesi nedeniyle oynamadan 3 puanı alacak, son macı da Sülün spor ile yapacağız.
 • 27 Şubatı İzlemek İsteyenler için nette

  Afyonkarahisar İkbal Termal Otelde düzenlenen 27 Şubat Emirdağlılar Dayanışma Gecesinin tam görüntüleri Kanal3 Tv de canlı olarak yayınlanmıştı.
  Gecede kimler var, neler olmuş, Bedirhan Gökçe, Muazzez Ersoy ve edlerden Emirdağ müziklerini dinleyebilir, izleyebilirsiniz.
  Geceye ait Videoyu izlemek için ; (TIKLAYINIZ )
 • Ak Parti Kadınlar Gününü Kutladı

  7 Mart Pazar günü saat 19.00 da başlayan geceye Afyonkarahisar Milletvekili Ahmet Koca, Emirdağ Belediye Başkanı Cengiz Pala, Akparti İlçe Başkanı Abdulkadir Yılmaz, İl genel meclis üyeleri, Afyonkarahisar Kadın Kolları Başkanı Fatma Akbaba ve 800 e yakın kadının katılımıyla yapıldı
  Açılış konuşmasını yapan Tülay koyun “8 Mart Dünya kadınlar günümüz kutlu olsun. Keşke bir gün değil de her gün kadınlar günü olsa” diyerek sözü Emirdağ Belediye Başkanı Cengiz Pala’ya bıraktı “Yemedim yedirmedim. Çalmadım çaldırmadım. 1 yıl önce bu salonda teslim ettiğiniz emate halel getirmedim. Bundan rahatsız olanlar var. Allah’ın verdiği canı Allah’tan başka kimse alamaz. Canımda servetimde Emirdag için feda olsun.  Ak Parti desteğiyle sizlerde dualarınızla arkamda olduğunuz sürece bana bir şey olmaz.” Dedi.
  Afyonkarahisar milletvekili Ahmet Koca acılımla ilgili konuşarak  “Analar ağlamasın diye açılım yapıyoruz. Bizim örfümüzde bir gün değil her gün kadınlar yücedir.” Dedi.
  Konuşmaların ardından 20.00 deYasin Kanevinin ilahileri ve İpekyolu Semazen grubunun gösterisinin ardından hediye çekiliş yapıldı.
 • Öğretmenlerden,Örnek Davranış

  Fatih İlköğretim Okulu üçüncü projeksiyon makinesine personelinin katkılarıyla kavuştu. Günümüz eğitim teknolojisinde önemli yer tutan, bilgisayarın eğitim sürecinde aktif olarak kullanımına imkan veren projeksiyon makinesi önemli bir eğitim destekçisi durumunda.

  Fatih İlköğretim Okulu’nda ikinci dönem başı Öğretmenler Kurulu Toplantısı'nda eğitimde teknoloji kullanımının artması gerektiğini bu nedenle okulumuzda var olan projeksiyon makinesi sayısının artması gerektiğini belirten Fatih İlköğretim Okulu Müdürü İbrahim KARADAĞ üçüncü projeksiyon makinesinin okul personeli tarafından alınmasını önerdi.
  Okuldaki tüm öğretmenler bu öneriyi desteklediler ve tüm personelin katkılarıyla alınan epson marka projeksiyon makinesi Fatih İlköğretim Okulu’nun üçüncü projeksiyon makinesi oldu.
  Böylece Fatih İlköğretim Okulu, bilgi-teknoloji sınıfında sabitlenmiş bir projeksiyon makinesine ek olarak sınıflarda seyyar olarak kullanılan iki projeksiyon makinesine sahip oldu.
  Okul Müdürü İbrahim Karadağ, iki yıl içinde okula kazandırılan üç projeksiyon makinesinin yüksek eğitim hedefleri için bir başlangıç olduğunu, hedefin en kısa sürede projeksiyon makinelerine yenilerini ekleyerek her derslikte teknolojik alt yapıyı tamamlayabilmek olduğunu belirtti.
  Fatih İlköğretim Okulu bu hedefine ulaşabilmek için tüm eğitim sevdalalılarından katkı bekliyor…
 • Dünya Kadınlar Günü Kutlaması

  Emirdağ AK Parti Kadın kolları başkanlığınca, Dünya kadınlar günü münasebetiyle bir gece düzenleyecek. Kadınlar günü programı 7 Mart Pazar Günü Belediye Çınar Düğün Salonunda saat 19.00-24.00 arasında gerçekleşecek. Program ise şöyle; Açılış Konuşması, Slayt Gösterisi, Semazen Gösterisi, İlahi Grubu ve Hediye Çekilişi, kapanış.
  Emirdağ AKP Kadın kolları Başkanı Tülay Kuyun yaptığı açıklamada; “Dünya, kadınların eli ile değişmektedir. Dünyanın en önemli gelişmelerine, özel ve anlamlı günlerine bakarsanız hepsinde kadınların verdiği mücadeleyi, çektiği acıları ve sonunda elde ettiği başarıyı görürsünüz. Özellikle, milletimizin verdiği o büyük mücadele de; Kurtuluş Savaşımızın destanlarında da hep kadınlarımızın ön planda olduğu hepimizce bilinmektedir. Ilgaz Dağını tek başına aşarak cepheye top mermisi ve malzeme taşıyan Şerife Bacıları, cephede savaşan Kara Fatmaları unutmamız asla mümkün değildir. Bugün onları bir kez daha saygıyla ve rahmetle anıyor, tüm kadınlarımızın Dünya Kadınlar Gününü şimdiden kutluyorum”
  AKP Kadınlar Kolu olarak; 7 Mart Pazar Günü Belediye Çınar Düğün Salonunda Düzenleyeceğimiz Dünya Kadınlar Günü etkinliğimize Tüm kadınlarımız davetlidir" dedi.
 • Başkan Pala´nın Evine Çirkin Saldırı

  Emirdağ Belediye Başkanı Cengiz Pala’nın evine gece 3 sularında kimliği belirsiz kişilerce saldırıldı. Saldırıyı gerçekleştiren kişiler kapı zilini kırıp koparttılar sonrada taşla giriş kapısının korkuluklarına zarar verdiler ve camlarını kırdılar. Olayı gerçekleştiren kişileri kaçarken gören mahalle sakinleri saldırıyı düzenleyenlerin dört beş kişi olduğunu söylediler. Konuyla ilgili soruşturma başlatılırken Emirdağ Belediye Başkanı Cengiz Pala; “olayı kamuoyunun vicdanına bırakıyorum” dedi.

  Belediye Başkanı Cengiz Pala´nın evinin camlarının kırılması ile aynı gecede 3 evin camının kırılması ve bir kaç arabanın lastiklerinin kesilmesi olayı yaşandı.
 • Vekil Özkara, Görevinin 6. Yılında Söz Alacak

  Brüksel Bölge Parlamentosu milletvekili Emin Özkara, başkent Brüksel´de Fransızca olarak yayımlanan La Capıtale gazetesine konu oldu.
  Emin Özkara´nın PS (Parti Sosyalist ) içindeki görevini, seçilişini ve 6 yıl sonraki durumuna geniş yer veren gazete;´ Emin Özkara 6 yıl sonra ilk defa parlamentoda söz alacak ve SİTİBE işçi alımları hakkında soru soracak. Bu konuda hazırlanan ve diksiyon dersleri alan Emin Özkara´nın 6 yıl sonra söz alacak olması çok önemli.Zira ilk dönem milletvekilliği sırasında bir kere daha söz almayan,parlamentoya gelip giden ve maaşını alan Emin Özkara tekrar seçildiği parlamentoda ´değişim´ sözü vermişti. İlk yılların acemiliği içinde parlamentoyu tanıdığını,çalışma düzeni hakkında bir fikir sahibi olduğunu  açıklayan Emin Özkara,bu açıklamasını elbette seçmenlerden gelen kritikler üzerine yaptı. Son seçimlerde Schaerbeek ve Saint-Josse´deki Türk kökenlilerden 3 bin 106 oy alarak parlamentoya girmeyi başaran Emin Özkara,bu duruma kendisi de şaşırdı. Ama Emin özkara için eleştiriler bitmiyor. Halka yakın,sempatik,çok sevilen Özkara´dan PS ´de vazgeçmiyor.Çünkü Emin Özkara PS için çok şey,yani oy ifade ediyor.´diye geniş bir yazı yer alıyor..

  Michel Daerden´İn Versiyonu
  Öte yandan aynı gazetede görüşlerine yer verilen Emirdağlı gazeteci Mehmet Köksal;´ Emin Özkara,Wallon Bölge hükümeti Bakanı Michel Daerden´in  Türk versiyonu. Partisi içinde kendisini sevmeyen çok. Ama o Türk oylarını hortumladığı için önemseniyor. Schaerbeek ve saint-Josse´de çok sevilen ve oyları toplayan Emin Özkara, 6 yıl parlamentoda hiç konuşmadı ve hiçbir çalışmada yer almadı. Bazı gezilere katıldı. Parlamentoya düzenli gitti-geldi. Ama yeniden seçilme başarısı gösterdi. Herkes  ile iyi bir ilişki içinde olan Emin Özkara,bakalım yeni dönem çalışmaları söz verdiği gibi yapabilecek mi?´diyor..
 • Yeşilay Haftası Programla Kutlandı

  Her Yıl Mart ayının ilk haftası Yeşilay haftası olarak kutlanır, Emirdağ da Mithat Paşa İlköğretim Okulu tarafından hazırlanan programla Yeşilay Haftası Kutlandı.
  Mithat Paşa İlköğretim Öğretmenlerinden Melike Şahbaz , Zeliha Doğan ve Elçin Çimecioğlu’nun katkılarıyla hazırlanan programa Emirdağ Kaymakamı Zekeriya Güney, Sağlık Grup Başkanı Dr. Hacı Bayram Gürbüz, Emirdag Müftüsü İbrahim Sırmalı, Milli Eğitim Şube Müdürü Fevzi Karaduman, İlçe Tarım Müdürü Erol Eksik, Okul Müdürleri, öğrenciler ve veliler katıldı.
  4 Mart Perşembe Günü yapılan programda piyeslerle alkol, sigara, uyuşturucu gibi zararlı maddelerin zararları piyeslerle anlatıldı. Eğlenceli piyeslerin ardından şiirler ve sunumlarla günün önemi belirtildi.
  Yaklaşık 1 saat süren program izleyicileri etkiledi. Özellikle Zülbiye Erdönmez tarafından okunan duygu dolu Uyan Babam şiiri sigara içenleri bir kez daha düşündürdü.

 • Emirdağ Halk Eğitim Merkezi Halk Müziği Korosu

  Emirdağ Halk Eğitimi Merkezi bünyesinde kurulan Halk Müziği Korosu çalışmalarına Emirdağ Kaymakamı Zekeriya Güney'in onayı ile 2009 yılı Kasım ayı itibari ile başlanılmıştı.
  Emirdağ Türkülerinin derlenmesinde, yaşatılmasında kaynak kişilerden olan Halil Rıfat Aydemir ve Pınar Halaç'ın gönüllü öğretici olarak çalıştırdığı Emirdağ Halk Eğitim Merkezi Halk Müziği korosu çalışmaları her hafta çarşamba günleri 18,00–21,00 saatleri arasında yapılmaktadır.
  Grup HEM ( Halk Eğitim Merkezi müzik grubu)Serdal Kökçü, Yavuz Öztuncer, Ümran Durmaz, Mustafa Diker ve Halil Çelik'ten oluşan ritim ekibinin de görev aldığı Halk Müziği Koro çalışmalarına tamamen gönüllülerin katıldığı ilçenin değişik okullarında görev yapan öğretmenler, öğrenciler, ev hanımları, çalışanların yanında zaman zaman yurt dışından, yakın ilçelerden de katılımlar olmaktadır.
  Türkiye’mizin her yöresinden en az bir Türkünün söylenildiği koro çalışmalarında isteyenler solo Türküler söylerken müzik dinlemek içinde gelenler de olmaktadır.
  Çalışmalarının yıl boyu aynı gün ve saatte devam edeceğini belirten Emirdağ Halk Eğitim Merkezi, Halk Müziği korosu ekibi yılsonunda bir program yapmayı planlamaktadır.
 • Emirdağ Belediyesi 2010 İşçi Maaş Zamlarında Anlaştı

  Emirdağ Belediyesi ve İşçilerin Sendikası Belediye İş Sendikası ile 2009 Aralık ayında masaya oturmuş ama ortak bir karara varamamıştı. Ankara Yüksek hakem kuruluna kalan anlaşmaya 3 Mart 2010 tarihinde varıldı.
  Afyon Belediye İş Sendika Başkanı Yücel Şahin ile Emirdağ Belediye Başkanı Cengiz Pala, Belediye Kadrolu İşçi Temsilcisi Erdal Arısoy, Geçici İşçilerin Temsilcisi Ceylan Önaçan hazırlanan sözleşmeleri imzaladılar.
  İşçilere ilk 6 ay için %5,4, sonraki 6 ay içinde %5,4 zam verildi. Böylelikle yıllık % 11 gibi bir zam verildi. Bunun yanı sıra geçici işçilere ekstra aile yardımı da verildi.
  Afyon Belediye İş Sendikası Başkanı Yücel Şahin “ İşçilerimiz için huzur ortamı sağlanmıştır. İşçi kardeşlerime çalışmalarında başarılar diliyorum.” Dedi.
 • İşbirliği Önemlidir

  Emirdağ Halk Eğitimi Merkezi ve Emirdağ Müftülüğü arasında işbirliği iyi örneklerle devam ediyor.
  Tüm resmi kurumlar arasında olması gereken işbirliği içerisinde her iki kurum faaliyetleri ile kurumlarının işleyişlerine katkı sağlıyorlar.
  Emirdağ Müftülüğünce ilçe merkezi, köy ve kasabalarda açılan Kur’an kurslarına katılmak isteyenlerden en az okur-yazarlık belgesi istemesi, Halk Eğitim Merkezince ilçe genelinde açılan okuma-yazma kurslarına önemli katkılar sağlamaktadır.
  Emirdağ Halk Eğitim Merkezince açılan Arapça dil kursu, Emirdağ Müftülüğü Vaizi Rahim Çetin tarafından verilmektedir.Bu kursa din görevlileri ve isteyen vatandaşlar katılmışlardır.
  Emirdağ Halk Eğitim Merkezinde hafta içi akşamları açılan bilgisayar kursuna İlçe Müftüsü İbrahim Sırmalı, Vaiz Rahim Çetin ve din görevlileri katıldı.
  Mehmet Akif Ersoy İlköğretim Okulu Bilgisayar öğretmeni İlyas Topkaya’ nın vermiş olduğu kurs 14 Aralık 2009 tarihinde hafta içi akşamları başlamış olup, 01 Mart 2010 tarihinde sona ermiştir.
  Kurs bitiminde Emirdağ Müftülüğünden bilgisayar kursuna katılanlar ve Emirdağ Halk Eğitim Merkezi personelleri birlikte  çiğ köfte davetinde bir araya gelerek bu güne kadar açılan kurslar ve bundan sonra açılacak olan kurslar üzerinde fikir alış-verişinde bulundular.
 • Mart Meclisi Yapıldı


  Emirdağ Belediyesi'nin Mart ayı olağan toplantısı 3 Mart'ta Emirdağ Belediyesi Meclis Salonunda yapıldı.
  Yapılan Meclis toplantısına Hava Polat ve Rüstem Dölek dışındaki tüm meclis üyeleri katıldı.
  Meclis toplantısının açılışını yapan Belediye Başkanı Cengiz Pala toplantıda bazı konulara değindi. Pala'nın sık sık değindiği konulardan biri "personeldeki bilgi eksikliği idi". Pala, toplantıda sık sık bundan sonra "personeli eğitim kurslarına göndereceğiz" vurgusunu yaptı.
  Daha sonra "hafta tatil ruhsatı" ile ilgili Tİcaret ve Sanayi Odası ile Esnaf ve Sanatkarlar Odası'nın itiraz dilekçeleri görüşüldü. Hafta tatil ruhsatı harçlarının fazla olduğuna dair dilekçe sunan sivil toplum örgütleri bu ücretin tekrar gözden geçirilmesini talep ettiler. Meclis ise bu konuda karar alarak bu harçların yeniden görüşülmesi için karara vardı. Bu arada konuşan MHP'li Meclis Üyesi Volkan M. Uyar, bazı meslek gruplarının hafta tatil ruhsatından muaf olduğunu ve bunun da yeniden görüşülmesi gerektiğini belirtti. Sonuç itibariyle her iki konuda da komisyonun alınan kararları toplumun yararına yeniden gözden geçirmesine karar verildi.
  Memurun Lafına Bakıyorsunuz, Meclis Üyelerinin Lafına Bakmıyorsunuz
  Mecliste söz alan Cengiz Arıkanlı bazı konulardaki sıkıntılarını dile getirerek Başkan Pala'ya "Memurun sözüne bakıyorsunuz, Meclis Üyelerinizin sözüne bakmıyorsunuz" diyerek Başkan Pala'yı sert bir dille eleştirdi.
  Tansaş'a var, bize park yeri yok mu?
  Toplantının ilerleyen aşamalarında söz alan Cengiz Arıkanlı Tansaş'a park için 5 araçlık özel izin verildiğini bu izinlerin yerli marketler için de verilmesi gerektiğini vurguladı. Başkan Pala'nın Tansaş'a "O market gross market" ifadelerine cevap veren Arıkanlı "Tansaş gros marketse biz de Emirdağlıyız. Bizim ölümüze dirimize sen geliyorsun, senin ölüne-dirine biz gidiyoruz" dedi. Arıkanlı'nın bu ifadelerinden sonra Orbay Divrikli de söz alarak "Biz de kendi marketlerimizin yerlerine park için izin istiyoruz. Bunun ücreti ne ise ödemeye de hazırız" dedi.
  Emlak Vergileri...
  Toplantıda konuşulan bir diğer konu ise Emlak Vergileri idi. Emlak Vergileri ile ilgili konuşan Pala özellikle "Bu kararı ben tek başıma almıyorum. Bu karar yasalar çerçevesinde alınmış ve bir komisyon kararıdır." vurgusunu yaptı.
  Daha sonra toplantıda ilçemizde hizmet veren okul ve halk dolmuşlarıyla ilgili konu görüşüldü. Bu konuda Zabıta Amiri ve Emniyet'te görevli bir polis memuru meclis üyelerine bilgi verdi.
  Ek Olarak Verilen Yerler...
  Geçtiğimiz Pazartesi günü Ceylan Morca'nın gündeme getirdiği ek olarak verilen park yerleriyle ilgili kısımda da Pala "Bu ihaleyle belediyeye 30 bin TL. ek gelir sağlandı. Bu yerler ihaleyle verildi" dedi. Pala ayrıca "Sorgu vermemiz gereken yere sorgumuzu veririz" de dedi.
  Zabıtaya Ceza Kesme Yetkisi Verilmedi
  Mecliste konuşulan bir diğer gündem maddesi ise zabıta'nın ücretli otopark olan yerlerde ücret ödemeyenlere ceza kesme yetkisi verilmesi idi. Bu konuda ise Halil Aydemir "Zabıtanın böyle bir yetkisi yok. Biz bu konuda birşey görüşmemeliyiz. Bu karara ret oyu vermeliyiz. Bu konuda zabıtanın ceza kesip kesmeme gibi bir yetkisi olamaz" dedi. Aydemir'in bu konuşmalarından sonra bir müddet daha konu görüşüldükten sonra kararın reddine karar verildi.
    Park Yerleri Bundan Böyle 0-10 Dakika Ücretsiz
  Halil Aydemir'in dikkat çektiği bir diğer nokta ise açık otopark yerlerindeki 0-10 dakikanın ücretsiz olması hususu idi. Bu konuda belediyenin park yerlerine diktiği direklerin değişmesi gerektiğini belirten Aydemir "Belediye bu levhaları bu şekilde değiştirmek zorunda" dedi. Bunun üzerine konu mecliste görüşüldükten sonra levhaların bu şekilde değiştirilmesine ve levhaların üzerine de 0-10 dakika arası ücretsiz yazılmasına karar verildi.
  Gündem dışı bazı konuların konuşulmasından sonra Meclis toplantısı sona erdi.
 • Salih Sel Yatırımlar İçin Emirdağdaydı

  İl Genel Meclisi Başkanı Salih Sel, ilçemiz Belediye Başkanı Cengiz Pala’yı makamında ziyaret etti. Ziyarete İlçemiz Kaymakamı Zekeriya Güney, Akparti ilçe Başkanı Av. Abdülkadir Yılmaz, İl Genel Meclisi üyeleri Mevlüt Ergürbüz ve Yusuf Demir eşlik etti.
  İlçemize yapılan hizmetleri yerinde gören Salih Sel, yapılacak hizmetler hakkında bilgi verdi.
  İlçemiz sanayi sitesindeki eski Çıraklık Okulu binasını da ziyaret eden Salih Sel, bina hakkında bilgi aldı. Gerekli ödenekler konusunda yardımcı olacağını belirten Sel "Binanın en kısa sürede hazırlanıp, Emniyet Müdürlüğüne verileceğini" belirtti.
 • GÜL Belçika ve Emirdağ heyetini kabul etti

  Cumhurbaşkanı Abdullah GÜL makamında Belçika ve Emirdağ heyetini kabul etti.

  Heyette Belçika-Brüksel Devlet Bakanı Emir Kır, Flaman Bölgesi Milletvekili ve Senatörü Fatma Pehlivan, Gent Belediye Başkan Yardımcısı Resul Tapmaz ve Turabi, Avrupa´da ikamet eden işadamları Mesut Uçar, Orhan Liman, Karmez Pazarlama Müdürü Tümer Emeksiz, Amerika´da bulunan Türk işadamı Kadir Taşkın ile Emirdağ´dan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Abdil Demiral, Emirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı U. Serdar Garkın, Emirdağlı işadamı Şerafettin Köksal ve Emirdağ Gazetesi Y. İşleri Müdürü Mustafa Koyuncu vardı.

  Kabul sırasında Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül heyeti çok sıcak karşılayarak, heyeti ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Sonrasında konuşan Belçika-Brüksel DEvlet Bakanı Emir Kır Türkiye ile Belçika´nın bağının güçlendiğine ve bu konuda kendisine öncülük yaptığı için teşekkür etti. Kır, Emirdağ´da sosyalleşme olursa göçün durabileceğine değinerek Sayın Gül´ü Belçika´daki bir caminin açılışına davet etti.  Sonrasında söz alan Fatma Pehlivan da yurtdışındaki evliliklerde yaşanan sorunlara değindi. Daha sonra Resul Tapmaz da söz alarak Cumhurbaşkanı Abdullah Gül´e "Avrupa´da olsak da gönlümüz Türkiye´de" diyerek siyasetçi olarak sorunlara çözüm yolları aradıklarını belirtti.


  Daha sonra söz alan Emirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Abdil Demiral Emirdağ´da yerini boşaltan taburun yerine yüksekokula ek bölümler açılması için çalışmalar yapıldığını ve bu bağlamda kendilerinin de yardımlarına ihtiyaçları olduğunu belirtti. Yine söz alan Uğur Serdar Garkın da aynı konuya değinerek Emirdağ´a açılacak olan yeni bölümler için Cumhurbaşkanı Gül´den destek istedi. Yine heyette bulunan Şerafettin Köksal da Cumhurbaşkanı Gül ile Türkiye´nin dış ticareti hakkında konuştu. Heyetle samimi bir sohbet eden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül yüksekokul konusunda kendisinin yardımcı olabileceğini belirtti.
 • Avrupa Heyetinden Teşekkür Ziyareti

  27 Şubat Emirdağlılar Dayanışma ve Kaynaşma gecesinin düzenlenmesinden duydukları memnuniyeti belirtmek için 28 Şubat Pazar günü Başkan Cengiz PALA’yı makamında ziyaret eden Bakan Emir KIR ve beraberindeki heyet böyle bir gecenin düzenlenmiş olmasından dolayı teşekkürlerini ilettiler.
  Bakan KIR ‘Sayın Başkanımız bizleri çok mutlu ettiniz, sizlere teşekkür ederiz.Buraya geliş sebebimiz amacına ulaşmıştır.Kendini yetiştirmiş belli yerlere gelmiş Emirdağlılarla tanışma fırsatı buldukAyrıca Emirdağ ile Belçika arasındaki ilişkilerin ne düzeyde olduğunu görme fırsatı bulduk.Sıkıntıların giderilmesi için elbirliği gerekiyor. Sosyalleşmiş ve Eğitim düzeyi gelişmiş bir Emirdağ’da göç azalacak ve ilçemiz gelişecektir.’ Dedi.
    Heyette bulunan Senatör Fatma PEHLİVAN ise “Emirdağ  çok büyük ve önemli insanlar yetiştirmiş.Gece sayesinde bunları tanıma fırsatı bulduk.Çok duygulandım ve gurur duydum.Bundan sonra bağların kuvvetlendirilip Emirdağ’a yatırım yapılmalı.” Dedi.
       Gent Belediye Başkan Yardımcısı Resul TAPMAZ “Eğitim almış Emirdağlıları görmek bizi çok mutlu etti.Türkiye’ye yön veren, gelişmesini sağlayan insanların arasında Emirdağlılarında olduğunu görmek bizleri mutlu etti.Artık “Emirdağlıyım” diyerek göğsümüzü gere gere dolaşabiliriz.Gece adına size sonsuz teşekkür ederim.” Diyerek memnuniyetini Başkan Cengiz PALA’ya iletti.
         Başkan Cengiz PALA kendisine ziyarete gelen Emir KIR, Fatma PEHLİVAN, Resul TAPMAZ, Mesut UÇAR, Orhan LİMAN, Turabi KARATOPRAK, Ahmet PALA, Ufuk UYSAL ve diğerlerine “Beni çok onure ettiniz.Hepinize teşekkür ederim.İnşallah ilçemiz eğitim kenti olacak.Bunu el birliği ile başaracağız.” Diyerek teşekkür etti.
 • Emirdağ Spor Şampiyon

  Afyonkarahisar Süper Amatör Ligi 19. haftasında zorlu İhsaniye Belediye Spor deplasmanından 4-1´lik galibiyetle dönen Emirdağ Spor, Sandıklı Belediye Spor´un Demir Spor´a yenilmesinin ardından ligin bitmesine 3 hafta kala şampiyonluğunu ilan etti.
  Üçü Oktay´dan, biri de Soner´den gelen gollerle puanını 47´e çıkaran kırmızı beyazlı ekip, en yakın rakibinin 10 puan önünde 19. haftada şampiyonluğa adını yazdırdı.
 • Birlikten 2 Büyük Müjde

  3trilyon 2milyar Dağıtılacak
  Damızlık Koyun Keçi Yetiştiriciler Birliği Başkanı Mevlüt Topkaya; et piyasasını değerlendirdi ve Emirdağlılara iki müjdeli haber verdi. Topkaya yaptığı açıklamada; “2009 yılı hayvan destekleme primlerinin geldiğini ve 1 hafta içinde desteklemeden yararlanacak kişilere toplam 3trilyon 2yüz milyar dağıtılacağını belirtti. Emirdağ’da hayvan sayısında artışların başladığını belirten Başkan Topkaya 2010 yılı Hayvan Destekleme primlerinin geçen yıla göre 2 kat fazla olacağını belirtti.

  Et Entegre Tesisi Ve Yem Fabrikası Kuracağız

  2010 yılı içerisinde Sevgili Emirdağlı hemşerilerime, Birliğimiz öncülüğünde Et Entegre Tesisi ve Yem Fabrikası kurulacağının müjdesini veriyorum. İlçemiz için hayırlı olsun” dedi. Et fiyatlarının yüksekliğine de değinen Mevlüt Topkaya; Et fiyatlarını aracı kurumlar pahalandırıyor. Et piyasasından vatandaşlarımızdan talep gelirse en iyi eti 20TL’den vatandaşımızın hizmetine sunabiliriz, yeter ki talep olsun.

  Resmi Gazete de yayınlanan Hayvancılık destekleme miktarları ise şöyle; Damızlık düve belgeli hayvan başına 550 YTL, damızlık düve sertifikalı hayvan başına 275 YTL destek verilecek. Yerli hayvan gen kaynaklarının korunması amacıyla büyük baş hayvan için 350 YTL, küçükbaş hayvan için de 60 YTL ödeme yapılacak. Yerli hayvan gen kaynaklarının geliştirilmesi için küçükbaş taban sürü de 30 YTL/baş, küçükbaş elit sürü de 35 YTL/baş destek uygulanacak. Karara göre, aşılamada uygulanacak destek miktarı hayvan başına 0,25 YTL ile 0,50 YTL arasında değişirken, hayvan kimlik sisteminde verilecek destek de 0-6 aylık sığır cinsi hayvanda 2 YTL olarak belirlenmişti.

 • Belediye çalışıyor...

  Emirdağ Belediyesi ve Rant Tesisleri olarak bilinen binanın boşluğunda bulunan yapı çok yıprandığından Emirdağ Belediyesi bir çalışma başlattı. Derz araları boşalmış, rogar kenarlarından zemin kata su akmış. Bu olay Binayı taşıyan kolanların dökülmesine ve döşemeye zarar vermiştir. Yıllardır zemin kata akan sular tavan duvarlarını da dökmeye başlamış durumda. Tahribatın önüne geçilmesi amacı ile belediye binası önünde bulunan boş alanda düzeltme çalışmaları başlatılarak yola granit döşeniyor. Belediye Başkanı Cengiz Pala; “Yapılan bu düzenleme ile binayı yıkılmaktan kurtardık” dedi.

 • Tekrarı Yapılası Bir Geceydi

  27 Şubat 2010 Cumartesi günü Afyonkarahisar'da yapılan 1.Emirdağ'lılar buluşma gecesinde özellikle yıllardır birbirini görmeyen dostların buluştuğu,hasretlerin giderildiği bir gece oldu.Afyonkarahisar İkbal Otelde düzenlenen gece 18,00-20,00 saatleri arası verilen kokteyl ile başladı.Kokteyli takiben konuklar programın yapıldığı salona alındı.
  Hazırlanan programa yurt içi ve yurt dışında kendi alanında büyük başarılara imza atmış Emirdağ'lı konukların yanında Afyonkarahisar protokolü,iş adamları ve Emirdağ'ından gelenler katıldı. Yaklaşık 500 kişinini katıldığı gecede onurkonuklarına plaketler verildi.
  Bedirhan Gökçe ve Muazzez Ersoy sahne şovlarıyla göz doldurdu.
  Gece kanal3 televizyonundan canlı olarak yayınlandı.
  Yıllardır görüşemeyen okul arkadaşları bu gecede yıllar sonra bir araya geldi.

Emirdag.com.tr ® 2007

Top Desktop version