Emirdag Kültür ve Haber Portalı

Süzgeç
 • Dereköy’ün Yeri Değişiyor Mu?

  1977’de gündeme gelen Dereköy’ün yerinin değiştirilmesi tekrar gündeme geldi. 1977’de Dereköy’de yaşanan Sel Felaketi 3 can almış, bunun üzerine köylülere köy yerinin değiştirilmesi önerilmişti. Köylülerin bir kısmı kabul etmeyince yer değişimi yapılamamış, yıllardır aynı afet korkusu ile yaşamaktalar.

  Geçtiğimiz günlerde Dereköy Muhtarı Halil Şevik, İl Genel Meclisi Üyesi Yusuf Demir ile görüşerek köy yerinin değiştirilmesi için gerekli işlemlerin başlatılması talebinde bulundu. Muhtar Halil Şevik geçtiğimiz hafta köyde toplantı düzenleyerek, köylülerin görüşünü aldı. Köylülerin yer değişimini kabul etmesi üzerine Muhtar Halil Şevik, İlçe Kaymakamlığına dilekçe vererek resmi süreci başlattı.

  28 Nisan 2011 Perşembe günü Dereköy’de ilk inceleme yapıldı. İl Afet Acil Durum Müdür Yardımcısı Hüseyin Sarıkaya ve 2 tane Mühendis köyde inceleme yaptılar. Muhtar Halil Şevik ve İl Genel Meclisi Üyesi Yusuf Demir heyete eşlik ettiler.

  İl Afet Kurumunun düzenleyeceği raporun ardından Dereköy’ün yerinin değiştirmesi kesinlik kazanacak. Taşınma kararı çıkması durumunda; İlgili kurumun belirleyeceği köyün mevcut yerine en yakın, afet ve diğer risk ihtimali olmayan bir yere taşınacak. Köy halkına, devlet tarafından arsası büyüklüğünde arsa verilecek. Konut , Ambar, Kotra gibi mülkleri devlet tarafından karşılanacak.

  Köyün taşınması durumunda, köyden kalan yer; gölet yapılıp bölgedeki tarım arazisinin sulanması planlanıyor..

 • Susmam

  halil sarıİnsan içindeki fesatı
  Bıçak bilemeyen masatı
  Gelir getirmeyen hasatı
  Sevmem kardeşim sevmem

  Karun gibi taşanları
  Onun ardından koşanları
  İçki içip coşanları
  Sevmem kardeşim sevmem

  Çamur akan dereyi
  Soğuk geçiren pencereyi
  Yemeksiz tencereyi
  Sevmem kardeşim sevmem

  Bayram gelip barışmayanı
  Halk içine karışmayan
  İslam da buluşmayanı
  Sevmem kardeşim sevmem

  Münafık alameti taşıyanı
  Çayırda otlanıp yaşayanı
  Arka kulağını kaşıyanı
  Sevmem kardeşim sevmem

  Sevmediğimi sayamadım
  Sevdiğime doyamadım
  Ne dedin duyamadım
  Sevmem kardeşim sevmem

  Ne desem hep boşa gider
  Gırdır etsem hoşa gider
  Aşık Halil böyle şaşa kalır
  Sevmem kardeşim sevmem

  Yazan: emekli gardiyan HALİL SARI

 • Voleybol Turnuvası Heyecanı Başladı

  Afyonkarahisar Türk Eğitim-Sen Şubesi tarafından her yıl düzenlenen, İl ve İlçeleri kapsayan voleybol turnuvası heyecanı başladı. 7. Bahar Voleybol Turnuvasına ilgi ve katılım oldukça yoğun olduğu gözlendi. Afyon Lisesi spor salonunda yapılan turnuvanın 13 Mayıs günü final maçı ile son bulması bekleniyor. Türk Eğitim-Sen Afyonkarahisar şubesi tarafından yapılan açıklamada ”Hedefimiz değerli üyelerimizin dostluk, kardeşlik ve kaynaşmasını sağlamak ve boş vakitlerini spor ile iyi şekilde değerlendirmeleridir.” denildi. Emirdağ Fatih İlköğretim Okulu da turnuvaya katılan 29 takım arasında yerini aldı. Oldukça iddialı olan ve turnuvanın favorileri arasında yer alan Emirdağ Fatih İlköğretim Okulu dün akşam oynanan ilk maçında Kızıldağ İlköğretim Okulunu yenerek güzel bir başlangıç yaptı. Takım adına görüşünü aldığımız Türk Eğitim-Sen İlçe temsilcisi Selahattin Avcı “Sendika şubemizin tertip ettiği bu güzel faaliyet için kendilerine teşekkür ediyoruz. İl ve İlçe eğitim çalışanlarının kaynaşması bakımından oldukça etkili bir organizasyon. Emirdağ Fatih İlköğretim Okulunun şampiyon olacağı inancındayım. Ama katılmak kupa almaktan daha önemli bizim için” dedi.

 • Belçika Türk Federasyon Önemli Bir Hizmet

  belcikaBelçika Türk Federasyon GENÇLER TÜRKİYEMİZİ TANIYALIM KÜLTÜR GEZİSİNDEN DÖNDÜLER, Belçika Türk Federasyon, bu yıl 10. Türkiye’mizi Tanıyalım Kültür Gezisi adında bir grup öğrencileri için Ankara, Bursa, Çanakkale ve İstanbul'a gezi düzenledi.
  Verdiği eğitimin yanı sıra düzenlediği farklı sosyal aktivitelerle eğitime katkı sağlayan Belçika Türk Federasyon, 11-19 Nisan tarihleri arasında 9 günlük Ankara, Bursa, Çanakkale ve İstanbul gezisi düzenledi. Federasyon, geziye 14 ve 24 yaşlarında 33 genç ile 3 öğretmenin katıldığını belirterek, "Gençlerimize Ankara ve Çanakkale'nin tarihimizdeki önemini bizzat yerinde göstermek, ecdadımızın hangi güçlükler ve zorluklarla bize şu anki hayatımızı yaşattıklarını kavratmak istedik. Yine gençlerimize, Bursa ve İstanbul'un tarihi ve turistik yerlerini gezmek ve biraz da stres atmak amacıyla Ankara, Bursa, Çanakkale ve İstanbul'a düzenlediğimiz gezi tamamlandı. Gençlerimiz ve öğretmenlerimiz döndü" dedi. Gezi koordinatörleri Emirdağlı Genel baksan yardımcısı İbrahim Şahbaz, genel sekreter Bilal Alcı ve GIK üyesi Zülfikar Bilge ise, gezi programında yer alan Anıt Kabir, Genel Merkez, Ankara Kalesi, Hacı Bayram Veli, Başbuğun kabri, Bursa Emir Sultan, Yeşil Türbe, Ulu Cami, Çanakkale Şehitlikleri, Eyüp Sultan Camii, Kapalı Çarşı, Mısır Çarşısı, Ayasofya, Topkapı, Sultan Ahmet Camii, Dolmabahçe Saray, İstanbul'un Fethi Panoraması'nı ve diğer önemli yerleri gezdiklerini belirtti. İbrahim Şahbaz, "Gezide kiralanan özel bir tekneyle iki saatlik boğaz turu yapan gençlerimiz, unutamayacakları anlar yaşadı" şeklinde konuştu.

 • Masa Tenisi Turnuvası Başladı

  İlçe Kaymakamlığı ve İlçe Gençlik Spor Müdürlüğü tarafından organize edilen ve tüm halka açık olan masa tenisi turnuvası başladı. 7 den 70 herkesin katılabileceği turnuva eleme usulü olarak yapılıyor. 48 katılımcının mücadelesine sahne olan organizasyona katılınlar hem eğleniyor, hem heyecan yaşıyor. Katılımcıların ortak olarak görüşleri “İş dışındaki vakitlerimizi böyle organizasyonlarda değerlendirmek oldukça faydalı oluyor. Bu tür organizasyonlar daha sık yapılmalı.” oldu. Gençlik Spor İlçe Müdürü Engin SAYGIN “Emirdağ insanının spor adına ne ihtiyacı varsa, kurum olarak karşılamak için elimizden geleni yapıyoruz. Buradaki tesisleri Emirdağ halkına elimizden geldiğince sunmaya çalışıyoruz.” Dedi. 7 gün sürecek turnuva sonunda dereceye girenlerin ödüllendirileceği belirtildi.

 • İslam’da Çalışmanın Önemi

  Yeryüzünde yaşayan bütün canlıların rızkı Allah’a aittir. Ondan başka rızık verici de yoktur. Ancak Allahu Teala, her canlı için takdir ettiği rızkı, o canlının kendisinin arayıp bulmasına bağlamıştır. Kuran-ı Kerim’de: “Allah dinlenmeniz için geceyi, lütfedip verdiği rızkı aramanız için gündüzü meydana getirmiştir. Bunlar Onun rahmetinden ötürüdür. Belki artık şükredersiniz?” (1) buyrulmaktadır. Cenab-ı Allah bu ve benzeri ayetlerde bize ayrılan rızkı arayıp bulmamızı ve bir takım sebeblere yapışmamızı, dolayısıyla çalışıp kazanmamızı emretmektedir.

  Yüce Dinimiz İslam, miskinliği, tembelliği ve zamanı boşa geçirmeyi doğru bulmaz. Bir kimsenin gücü-kuvveti yerinde olduğu halde el açıp dilenmesi ve başkalarına yük olması dinimizin hoş görmediği davranışlardandır. Hz. Ömer (r.a.) boş oturan bir grup insana hitaben: “Çalışmadan boş oturup da “Ya Rabbi, bana rızık ver” demeyin. Çünkü gökten ne altın ne gümüş yağar” diyerek çalışmayı teşvik etmiştir. Yüce Kitabımız Kuran-ı Kerim’de: “İnsan için kendi çalışmasından başka bir şey yoktur ve çalışması da ileride görülecektir. Sonra ona karşılığı tastamam verilecektir” (2) buyrularak, dünyada ve ahirette herkese çalıştığının karşılığının eksiksiz bir şekilde verileceği bildirilmektedir. Sevgili Peygamberimiz (s.a.s) de: “İnsan, elinin emeğinden daha hayırlı bir lokma yememiştir” buyurarak bizleri çalışmaya teşvik etmektedir.

  İslam’da Allah’ın rızasına uygun yapılan her çalışma ibadet sayılmıştır. Müslümanın çoluk-çocuğu için meşru yoldan çalışıp kazanması ibadet olduğu gibi, çiftçinin tarla ve bahçesinde, işçinin fabrikasında, memurun dairesinde çalışması da birer ibadettir. Dinimiz çalışmayı, sadece teşvik ve tavsiye etmemiş bilakis emretmiştir. Cenab-ı Hakk ayet-i kerimesinde: “Allahın sana verdiği şeylerle ahiret yurdunu gözet, dünyadaki payını da unutma. Allah’ın sana iyilik yaptığı gibi sende iyilik yap” (3) buyurmak suretiyle hem dünya için çalışıp kazanmamızı hem de Ahiret yurdu için hazırlık yapmamız gerektiğini bizlere hatırlatmaktadır.

  Öyleyse ibadetlerimizin makbul, dualarımızın kabul olmasını istiyorsak, helal yoldan çalışıp kazanmanın gayreti içinde olmalıyız. Alın terimizle helalinden kazandıklarımızı ise yine israf etmeden, harama girmeden hayırlı yerlere sarfetmeye çalışmalıyız. 

  (1) Kasas, 73
  (2) Necm, 39-41
  (3) Riyasu’s-Salihin Tercümesi, I/569.
  (4) Kasas, 77

 • Buğdayda Sarı Pas' a Dikkat

  İlçemizde buğday ekili alanlarda yapılan arazi çalışmalarında pas hastalıklarından Sarı pas hastalığı yoğun olarak görülmüştür. Halk arasında KINACIK olarak da  bilinen  Sarı Pas hastalığı buğday ekili alanlarımızda; enfeksiyonunun çok hızlı seyretmesi ve ilaçlama zamanına uyulmaması gibi değişik nedenlerden dolayı  kısa zamanda çok geniş alanlara yayılabileceği  ve buna  bağlı olarak da zarar oranı yüksek olması beklenebilir.
  Hastalığın bitkinin üst tarafına ilerlediği durumlarda üst yapraklardan özellikle bayrak yaprağının hastalıkla bulaşmaması için teknik tavsiyeler doğrultusunda yeşil aksam ilaçlamasına başlanmalıdır. Hastalığın yoğunluğuna, seyrine bağlı olarak ve  kullanılan ilacın etki süresine göre ilaçlama tekrarlanabilir.
  Çiftçilerimizin ürün kayıplarını önlemek için Emirdağ ilçe tarım müdürlüğüne müracaat ederek reçete edilecek ilaçlarla hastalıkla mücadele etmeleri gerekmektedir.

 • Borç Yapılandırmasında Son Günler

  emirdağ belediyeBugünlerde 6111 sayılı Borç yapılandırması kanununun son haftasına girildi.Vatandaşlarımız bu imkandan faydalanmak için Belediyemize akın ediyor.

  25.02.2011 Tarih ve 6111 sayılı Kanunun 1. Maddesi ile 213 Sayılı Vergi Usul Kanunun Kapsamına giren Emlak vergisi,Çevre Temizlik vergisi İlan ve Reklam Vergisi Kira Geliri ve Su alacaklarının yeniden yapılandırılması ile ilgili tahsilata başlanılmıştır.

  Mükelleflerin 2 Maıs 2011 Gününe kadar başvurmaları gerekmektedir.Bugüne kadar yapılan en geniş kapsamlı af yasasından faydalanamadığı gibi borçlarını yatırmayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.

 • Sandık Memurları Belli Oldu

  12 Haziran 2011'de yapılacak olan genel seçimlerde sandıklarda görev yapacak olan devlet memurları belli olmaya başladı. Emirdağ İlçe Seçim Kurulu tarafından Emirdağ ve köylerinde bulunan sandıklarda görev yapacak olan sandık başkanları ve sandık memurları belli oldu. Devlet memurlarına tebliğ edilen belgelerde geçen seçimlerden farklı bir durumla karşılaşıldığı öğrenildi. Önceki seçimlerde sandık başkanı olarak görevlendirilen memurların birçoğunun sandık memuru olarak görevlendirildiği öğrenildi. Bu durum karşısında geçen seçimlerde sandık başkanı olan memurların bu seçimlerdeki sandık memurluğu görevlendirmesi için dilekçe ile İlçe Seçim Kurulu'na başvuruda bulunulduğu öğrenildi.

 • Organize Sanayi Büyümeye Devam Ediyor

  mantar fabrikasıEmirdağ Belediye Başkanı Cengiz Pala'nın büyük mücadelesi neticesinde Emirdağ halkının hep hayalini kurduğu Organize Sanayi Bölgesi yatırımcıları harekete geçti. Başkan Pala'nın bu konuda çok ısrarcı olması ve herşey halkım için öncelikli olarak "Emirdağımıza yatırımlar yapılmalı ve gençlerimiz için iş sahasını genişletmek onları iş sahibi yapmak bizler ve İlçemiz için çok önem arz ediyor''dedi.

  "Şimdilerde Temeli atma hazırlıkları içerisinde olan Mantar Fabrikası Faal bir halde Organize Sanayi Bölgesinde çalışmalarını sürdürüyor.ÜLKER grubuda en kısa zaman Allahın izni ile Fabrikanın temellerini atmaya başlacak.Hemşerilerimin bana duydukları güven ve ettikleri dualar sayesinde başarıdan başarıya imza atmaya devam ediyorum" diyen Başkan Cengiz Pala "İnşallah Halkımın şimdiye kadar görmediği hizmeti önlerine sunmaya devam edeceğim" diye sözlerine ekledi.

 • Dersliklerin Tadilatı Tamamlandı

  Geçtiğimiz günler Emirdag Yüksekokulu Müdür olan Ersin Kıvrak Kredi Yurtlar Müdürü Muhterem Göçmen Yükselokul Müdür Yardımcısı Ferhat Uygun, Müdür Yardımcısı Şaban Yurtçu ve Yüksekokul Sekreteri Abidin Öözgül iile birlikte Belediye Başkanı Cengiz Pala'yı makamında ziyaret ettiler. Başkan Pala eğitimin bizler için çok önem arz ettiğine değinirken aynı zaman yüksekokulun kapasitesinin artırma yolunda mücadelelerin verildiğinide belirtti.
  Arkasından Kampus alanında yapılan çalışmaları yerinde kontrol ettiler. Dersliklerin bulunduğu ana binanın tadilatı bitmiş.Önümüzdeki eğitim öğretim yılına hazır olan ana binada 22 derslik, labaratuar ve idare odaları bulunuyor.

 • Hakkı Tekin'i Makamında Ziyaret Ettiler

  Afyonkarahisar Belediyesi İl Genel Meclis Başkanı Salih Sel ve Diğer İlçelerin Belediyelerinden katılan bir grup ile birlikte Emirdağ Belediye Başkanı Cengiz Pala'yı makamında ziyaret ettiler. Belediye Başkanı Cengiz Pala misafirleri öncelikle Kent Oormanına götürdü. Orada yapılan hizmetleri birbir kendilerine anlattı.Daha sonra birlikte Yorgun Dedeye çıktılar ve orada dua edildikten sonra oraya yapılmakta olan hizmet hakkındada bilgi verildi.Akabinde merkeze inilerek Belediye Binası gezildi.Belediye Başkanımız Cengiz Pala, İlçe AK Parti Başkanı Hüseyin Duran,Belediye Encümen üyesi Mevlüt Ergürbüz ve misafirler ile birlkte geçtiğimiz günlerde kaza geçiren Gömü Belediye Başkanını ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerinde bulundular.

 • Emirdağ Ve Köyleri Kültür Ve Sosyal Dayanışma Derneği Gecesi Yapıldı

  emd köy dernekEmirdağ ve Köyleri Kültür ve Sosyal Dayanışma Derneği gecesi 23 Nisan 2011 Cumartesi günü Eskişehir Umutoğlu Düğün Salonu'nda gerçekleşti.
  Emirdağlıları bir araya getirmek amacıyla yapılan geceye Emirdağ'dan ve Eskişehir’den birçok konuk katıldı.
  Gecenin açılış konuşmasını Emirdağ ve Köyleri Kültür ve Sosyal Dayanışma Derneği başkanı Habib Umutoğlu yaptı. Umutoğlu konuşmasında;”Bu özel ve anlamlı Birlik ve Beraberlik gecesinde sizleri aramızda görmekten çok mutluyuz. Hepinizi canı gönülden saygıyla selamlıyorum. Dernek yönetimim ve üyelerim adına hoş geldiniz. Dostlarımızla, hemşerilerimizle, uzaktaki belediye başkanlarımızla, sizlerle birlikte olmaktan çok mutluyuz.
  Eskişehir’de yaşayan Emirdağlılar olarak bu şehrin yapılanmasında, kalkınmasında, büyümesinde, bahçesinde, pazarında, ulaşımında, eğitiminde, kültüründe, sanayisinde, sağlığında, adaletinde, ekonomisinde Emirdağlıların emeği ve payı büyük oranda vardır.
  Her alanda var olan bu güzel insanların yerelde belediye başkanı, genelde milletvekili yoktur. Bu yokluklar Emirdağlı olarak bizleri derinden üzüyor.
  Bu üzüntünün tek ilacı, tek tedavisi ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün söylerinde belirttiği gibi; ”Birlik ve beraberlik kaderi ilahiden başka, her türlü güçlüğü yener”.
  Bu birlik ve beraberliğe ulaşmak içinde büyük düşünür ilim adamı Yunus Emre’nin “Gelin tanış olalım, işi kolay kılalım, Sevelim, sevilelim bu dünya kimseye kalmaz” sözleriyle bitirirken hepinize saygılarımı sunuyorum” dedi.
  Konuşmanın takibinde Beden Eğitimi Öğretmeni Banu Akın’ın çalıştırdığı Emirdağ Aziziye İlköğretim Okulu Folklor ekibinin gösterisi büyük beğeni ile izlenildi.
  Özellikle orta yaş ve üzeri birçok hemşerimiz yöresel kıyafetimizle oynanan Emirdağ oyunlarında gözyaşlarına hâkim olamadılar.
  Geceye katılım ve katkılarından dolayı çok sayıda hemşerimize plaket verildi. Plaket alanların ortak ifadesi birlik ve beraberliğin önemi oldu.
  Gecede Emirdağlı sanatçılar Bülent Çıraklı, Mehmet Tantış ve Yusuf Karamanlı sahne aldılar.

 • Lütfen Biraz Emeğe Saygı

  Metin SağlamSevgili okurlar bugünkü yazımda bazı arkadaşlarıma sitemde bulunacağım. Sakın sizler üzerinize alınmayınız. Her türlü eleştiriye açığım. Mutlaka benimde birçok hatalarım ve yanlışlarım olmuştur. Bundan sonrada sonuçta insanız hatalarımız olacaktır. Yazımın altında msn adresim vardır. Oradan her türlü görüş ve eleştirilerinizi iletirseniz bende yanlışlarımı görüp düzeltme imkânı bulurum. İnsanlar doğar yaşar ve sonunda ölür. Bu alın yazgısıdır. Dünyanın düzeni böyle kurulmuş böylede devam edecektir. Önemli olan insanların arkalarında “Hoş Bir Seda “bırakmalarıdır.  Bu günkü yazımda değineceğim konu” Emeğe Saygı” olacak. İnsanlar karınca kararınca bir şeyler yapar sonuçta ortaya artısı ve eksisiyle bir ürün çıkar. Bu üründen memnun olursunuz ya da olmazsınız. Sonuçta bu işte bir emek vardır. Verilen emeğe de saygı duyulması lazım. Başında bulunduğunuz kurumca bir etkinlik hazırlıyorsunuz. Sonuçta iyi ya da kötüdür. Ama bunda bir emek vardır. Yanlışları ya da kötü olan kısımlarını eleştirirsiniz. Belki size göre baştan sona çok kötüdür. Bunu eleştirebilirsiniz. Buna’ da saygı duyarım.  Fakat insanların emeğine saygı göstermezseniz, bir gün gelir saygı gösterme lütfün da bulunmadığınız kişilerde size saygı gösterme lütfün da bulunmaz. İşte o zaman hatanızı anlarsınız fakat bu süreçte birçok arkadaşınızı ve arkadaştan daha öte dostlarınızı kaybedersiniz. Sonuçta hatasız kul olmaz. Kuldur hata yapar. Önemli olan bu hatadan ders çıkarıp aynı hatayı tekrar etmemektir. Siz siz olun harcanan emeğe lütfen saygı gösterin. Bir güzel söz vardır. “Lütfen kurallara uyalım, uymayanları uyaralım.” Esen ve şen kalın. Görüş ve eleştirileriniz için m_saglam003hotmail.com

 • 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk bayramı coşku ile kutlanıldı

  23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk bayramı Emirdağ'da çeşitli etkinliklerle kutlanıldı.
  Kutlama programına Emirdağ Cumhuriyet Meydanında bulunan Atatürk Anıtına çelenklerin sunulması ile başlanıldı.
  Çelenk sunma töreninden sonra Emirdağ İlçe Stadyumunda programa devam edildi.
  Emirdağ Kaymakamı Zekeriya Güney,Garnizon Komutanı İnanç Marım ve Belediye Başkanı Cengiz Pala’nın  öğrenciler ve halkın bayramını kutlamasıyla başlayan programda günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Emirdağ İlçe Milli Eğitim Müdürü Gıyasettin Taş yaptı.Taş konuşmasında;” Bugün, sevgi ve coşkuyla katıldığımız TBMM’nin açılışının 91. Yıldönümü kutlamalarına hoş geldiniz.   
  23 Nisan coşkusu Kurtuluş Savaşı Önderi Mustafa Kemal Atatürk’ün 1920 yılında TBMM’nin açıldığı günün coşkusudur. Bugünün tarihimizde çok önemli bir yeri vardır.Ulusun, kendi kendini yönetme kararını aldığı, ortak sesinin yükseldiği 23 Nisanın adı “Ulusal Egemenliktir.”   
  TBMM açılışının birinci yıl dönümünde 23 Nisan “Ulusal Bayram”, 1924’te çıkan yasayla da “Ulusal Egemenlik Bayramı” olarak kabul edildi. 1929 yılından bu yana; Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün isteğiyle “Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” olarak kutlanmaya başlandı. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dünyada kutlanan tek çocuk bayramıdır. 1979 yılından bu yana bu bayramı dünya çocuklarıyla birlikte kutluyoruz.Ulusal Bağımsızlığın, özgürlüğün, egemenliğin simgesi olan 23 Nisan; Atatürk’ün çocuklarımıza armağan ettiği, sevgi, barış ve kardeşliğin öne çıktığı, ulusal bir bayram günüdür.

  Çocuklarımız bu bayramı her kutlayışta, kendilerini ulusal egemenliğin koruyucusu ve yaşatıcısı olarak görmektedirler. Geleceğin teminatı olan çocuklarımızın bu günün anlamını idrak etmeleri ve ulusal egemenlik gününün çocuklarımıza armağan edilmesi Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.” sözlerine de kanıt oluşturmaktadır.
  Biz “Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” heyecanını geçmişte yaşadık, bugün yaşıyoruz, yarın da yaşayacağız. Bu heyecan bağımsızlığın, özgürlüğün heyecanıdır; sevgi, barış ve kardeşliğin heyecanıdır.    
  Bu heyecanla geleceğimizin teminatı olan tüm Türk çocuklarının ve sizlerin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını en içten dileklerimler kutlarım”dedi.
  Öğrenciler tarafından okunan şiirler ve yapılan gösterilerden sonra İl ve İlçe genelinde yapılan çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesi ve tören geçişi ile program sona erdi.

  Tören Sonunda Emirdağ Kaymakamı Zekeriya Güney Etkinlik programını Haızlrayan Emirdağ İlköğretim Okuluna ve Beden Eğitimi Öğretmenlerine Teşekkür etti.

 • Hemşerimiz Beyza Nur Sağlam Çankaya Köşkü'nde

  TRT 33. Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği'ne katılan çocuklardan oluşan heyeti Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Çankaya Köşkü'nde kabul etti.
  Köşkteki heyette Türkiye'yi temsil eden isimlerden biri ise Çankaya İlköğretim Okulu öğrencisi Emirdağlı Beyza Nur Sağlam idi. TBMM Başkanlık Müşaviri olarak görev yapan Cengiz Sağlam'ın kızı olan Beyzanur yöresel kıyafetlerle katıldığı kabulde ekip arkadaşı ile küçük gösteri sundu. Kabulde yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Gül, 23 Nisan Çocuk Şenliği ve ortaya çıkan coşku nedeniyle TRT’ye teşekkür etti.

  23 Nisan’ın TBMM’nin kuruluş günü olduğunu ve bugünün çocuk bayramı olarak kutlandığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Gül, “Devletimizin Kurucusu Atatürk, çocukları çok sevdiği için ve geleceğin çocuklara ait olduğunu bildiği için bu bayramı çocuklara vermiştir. Bildiğim kadarıyla bu bir ilk” dedi.

 • Hayırsız

  Hayır işlerinde yoktur elim
  Kara toprağa gark olum tenim
  Orada sevildiğine dönüm dönüm
  Vermiyormuş kainatı  y aradan

  Hesap vereceksin gafil olma dostum
  Sonunda saçlarını yolma dostum
  Cehennem çukuruna dalma dostum
  Kurutulmuş yok ki biliyorsun sıradan

  Aklamak için iyiliği her yerden yap
  Orda yap, burada yap, şurada yap
  Kaçma istersen devirde turda yap
  Kurtulursun kızarmış paradan

  Elini yapma var iken masa
  Dünyalığını istediğin gibi yaşa
  İstersen bey ol, istersen paşa
  Kurtulamazsın çaldığın karadan

  Alimi berzahtan  hayallerin sor dostum
  Çayır çayır yanıyor kor dostum
  Senin işin vallahi zor dostum
  Kurtulamazısın yazı ile turadan

  Nerde hacı malın tam zekatı
  Yapmadın zaten rüku secde rekatı
  Kalmamış yürümeye mec ali takatı
  Geç demezler ki sana şuradan

  Hakkın kitabı kainatı tüm tek yazar
  Hayr ve hasanatı tüm pek yazar
  Aşık Halil sana bir çek yazar
  Hesabı görüldü demezler ki oradan

  Emekli gardiyan HALİL SARI

 • 23 Nisan Çocuk Bayramı Kutlamaları Etkinliklerle Başladı

  Emirdağ İlçesinde 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk bayramı provası 22 Nisan 2011 Cuma günü yapıldı.
  Emirdağ İlçe Stadyumunda yapılan provadan sonra Emirdağ Kültür ve Sanat Merkezinde 23 Nisan konulu konferans programı düzenlendi.
  Programda günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Sosyal Bilgiler Öğretmeni Sema Esan yaptı. Esan konuşmasında;”
  Milli egemenlik, millet tarafından Devlete verilen iktidardır. Başka bir deyişle egemenliğin bir kişiye, gruba ya da çoğunluğa değil, bütün millete ait olmasıdır. Millet ise kendisini oluşturan fertlerin üstünde onlardan ayrı ve bağımsız bir şahsiyettir. Vatandaşlar egemenliğin kendilerine düşen parçasına sahip değillerdir. Tek egemen millettir. Bu anlamda milli egemenlik milletin fertlerini bir araya getiren, onlara yön veren, herkes tarafından kabul edilen, itaat edilen bir güçtür. Milli egemenliğin sosyolojik temeli millet, tarihi temelimilli kültür ve hareket temeli milli şuurdur.

  Millî Egemenlik, millet iradesini hâkim kılması münasebetiyle demokrasinin temel şartıdır. Bu sebeple, bütün demokratik rejimlerde en üstün kuvvet ve devlet yönetimi konusunda belirleyici unsur olarak, devlete yön verirken, aynı zamanda devlet fonksiyonlarının oluşmasını da sağlarMilli egemenlik, Atatürk’ün Milli Mücadele'nin ilk günlerinden itibaren açıkça ortayakoyduğu, ısrarla vurguladığı bir temel ilkedir.Buna göre bir devlet üstünde hiçbir yabancı gücün etkisi olmadığı gibi milletin üstünde hiçbirsınıf, zümre veya kişiye ayrıcalık tanınamaz; milletin üstünde başka bir irade ve herhangi birgüç yoktur. Milli egemenliğe dayalı yönetimlerde milletin kendi kendisinin buyurucusuolması, kendi kendine sahip çıkması ve kendi iradesine dayalı bir yönetim anlamına gelir.
  Atatürk, “Millî Hâkimiyet öyle bir nurdur ki, onun karşısında zincirler erir, taç ve tahtlar yanar, yok olur. Milletlerin esareti üzerine kurulmuş müesseseler her tarafta yıkılmaya mahkûmdurlar” ifadesiyle, Millî Egemenlik ilkesinin gücünü ortaya koyarak, devlet hayatındaki önemini vurgulamıştır.
  Türkiye’de Millî Egemenlik ilkesinin gerçekleştirilmesi, tamamen Atatürk’ün bu konudaki düşünce ve çalışmalarının sonucudur. Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a ayak basmasıyla birlikte, Türk tarihinde ilk defa kişisel egemenlikten, Millî Egemenliğe geçiş süreci başlamıştır. Atatürk, Samsun’a ayak bastığı andan itibaren, hem içe, hem de dışa dönük olarak, Anadolu’da tek idare, tek devlet, tek egemenlik, tek kumandan, tek meclis ve tek millet fikirlerinden hareket ederek, her alanda gerçek Millî Egemenlik ilkesini uygulamaya çalışmıştır.Çünkü bu dönemde, memleketin içine düştüğü kötü durum karşısında, bazı aydınlar memleketin kurtarılması için bir büyük devletin mandasını kabul etmekten başka çare görmezlerken, Atatürk bunlardan çok farklı düşünmüş ve millete güveni esas alan bir hareketin peşinde olmuştur. O, memleketin içinde bulunduğu kötü durumu kastederek Nutukta; “... Bu durum karşısında bir tek karar vardı. O da Millî Hâkimiyete dayanan, kayıtsız şartsız, bağımsız yeni bir Türk devleti kurmak! İşte daha İstanbul’dan çıkmadan önce düşündüğümüz ve Samsun’da Anadolu topraklarına ayak basar basmaz uygulamasına başladığımız karar, bu karar olmuştur.” der.
  Atatürk, TBMM’yi açarak en büyük ideallerinden birisi olan, Türkiye’de Millî Egemenlik ilkesini devletin temel unsurlarından birisi haline getirirken, “Hâkimiyet Kayıtsız Şartsız Milletindir” ifadesiyle de, hükümranlık hakkını ve otoritesini sadece TBMM’ye vermiştir. O, böylece bu konuda milleti tam yetkili kılarken, aynı zamanda diktatörlüğe karşı da bütün kapıları kapatmıştır. Meclisin, Millî Egemenlik ilkesi gereği, milletin kaderine nasıl hâkim olması gerektiğini de, yine mecliste yaptığı bir konuşmada şu sözlerle ifade etmiştir; “Millet mukadderatını doğrudan doğruya eline aldı ve millî saltanat ve hâkimiyetini bir şahısta değil, bütün fertleri tarafından seçilmiş vekillerden oluşan bir Meclis-i Ali’de temsil etti. İşte o meclis, Meclis-i Alinizdir; Türkiye Büyük Millet Meclisidir. Milletin saltanat ve hâkimiyet makamı yalnız ve ancak Türkiye Büyük Millet Meclisidir.”
  Atatürk'ün milli egemenlik ilkesine sadece düşünceleriyle değil, derin kişisel duygularıyla da ne kadar bağlı olduğu, annesinin ölümünden birkaç gün sonra onun mezarı başında yaptığı şu konuşmada anlaşılmaktadır: "Validem bu toprağın altında, fakat milli egemenlik ilelebet payidar olsun. Beni teselli eden en büyük kuvvet budur... Validemin mezarı önünde ve Allah huzurunda ant içiyorum, bu kadar kan dökerek milletin elde ettiği ve belirttiği egemenliğin muhafaza ve müdafaası için icap ederse validemin yanına gitmekte asla tereddüt etmeyeceğim. Milli egemenlik uğrunda canımı vermek, benim için vicdan ve namus borcu olsun".

  Milli egemenliği ülkemizde tesis eden büyük önder Atatürk’ün bu kutlu armağanını yaşatmak ve egemenliği baskın olan zümreler yerine milletin iradesine bırakmak görevi yarının büyükleri çocuklarımızın en önemli vazifesidir. Bu kutlu görevi üstlenmiş çocuklarımızın Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutluyor, saygılarımı sunuyorum.” Dedi.
  Konuşmadan sonra Emirdağ İlköğretim okulu öğrencileri tarafından hazırlanan tiyatro,şiir gösterisi ile program sona erdi.

 • Gözümüzün Nuru Çocuklarımız

  Çocuk, Allahın bir aileye verdiği en güzel nimet ve emanettir. Anne-baba için çocuğu en değerli varlıklarıdır. Bu değerli varlığı en güzel bir biçimde yetiştirmek anne-babanın çocuğu üzerindeki öncelikli görev ve sorumluluklarındandır. Çocuklarımız gözümüzün nuru, kalplerimizin süruru, ailemizin huzuru, yaşama gayemiz, en büyük idealimiz, her şeyimizdir. Onları gözümüzü koruduğumuz gibi koruruz.

  Gözümüzün nuru çocuklarımızı geleceğe hazırlamak anne babanın en önde gelen vazifesidir. Anne baba çocuklarını en güzel bir şekilde ahlaklı, dindar iyi bir insan olarak yetiştirmekle sorumludur. Peygamber efendimiz bir hadisi şeriflerinde “Bir baba çocuğuna güzel ahlaktan daha üstün bir miras bırakamaz”(1) buyurmuşlardır. Çocuk terbiyesi anne karnında başlar annenin duyguları, davranışları bebeği etkiler. Doğduktan sonra da yaşadığı çevre, etrafındaki insanların davranışları çocuğun kişiliği ve ahlakı üzerinde oldukça önemli bir etki yapar.


  “Ve çocuk ne yaşıyorsa onu öğrenir;

  Eğer bir çocuk sürekli eleştirilmişse, kınama ve ayıplanmayı öğrenir.

  Eğer bir çocuk, kin ortamında büyümüşse kavga etmeyi öğrenir.

  Eğer bir çocuk, alay edilip aşağılanmışsa sıkılıp utanmayı öğrenir.

  Eğer bir çocuk, hoşgörüyle yetiştirilmişse sabırlı olmayı öğrenir.

  Eğer bir çocuk desteklenip yüreklendirilmişse, kendine güven duymayı öğrenir.

  Eğer bir çocuk hakkına saygı gösterilerek büyütülmüşse, adil olmayı öğrenir.

  Eğer bir çocuk aile içinde dostluk ve arkadaşlık görmüşse bu dünyada mutlu olmayı öğrenir.”(2)

  Çocuklarımıza öncelikle davranışlarımızla örnek olmalıyız ki yapacağımız emir ve tavsiyeler etkili olsun. Her konuda olduğu gibi çocuklara davranış konusunda da Peygamber Efendimiz bize en güzel rehber olmuştur. O çocuklara her zaman sevgi göstermiş, her mekanda onlarla ilgilenmiş, onları dinlemiş, onların oyunlarına katılmış, onlara selam vermiş ve kalplerini hiçbir zaman kırmamıştır. Usame bin Zeyd‘in rivayetine göre Peygamberimiz Usame’yi bir dizine, torunu Hasan’ı da diğer dizine alır oturtur sonra onları bağrına basar ve “Allah’ım sen bunlara rahmet et zira ben bunlara merhamet ediyorum” diye dua ederdi. (3) Hutbeme bir dua ayetinin mealiyle son veriyorum: “Onlar, “Ey Rabbimiz! Eşlerimizi ve çocuklarımızı bize göz aydınlığı kıl ve bizi Allah’a karşı gelmekten sakınanlara önder eyle” diyenlerdir.(5)


  (1) Buhari, “Birr”, 177
  (2) Din Hizmetlerinde İletişim ve Halkla İlişkiler (İlahiyat Ön Lisans), s. 168
  (3) Buhari, “Edep”, 22 
  (4) Furkan, 74


 • Koyuncu, Sarı Basın Kartı Almaya Hak Kazandı

  Mustafa Koyuncu18-19 Nisan 2011 tarihlerinde Ankara’da toplanan Basın Kartı Komisyonu yapılan komisyon toplantısıyla ilgili www.byegm.gov.tr adresinden bugün bir yazılı bir açıklama yaptı.
  Komisyon, yapılan toplantı sonunda 356 basın mensubuna ilk kez, 125 basın mensubuna da sürekli basın kartı verilmesini kararlaştırdı. Bunun yanısıra komisyon bu toplantısında ilk kez ilkokul mezunlarının da sarı basın kartı talebini değelendirerek 553 ilkokulu mezunu basın mensubuna da şartlı basın kartı verilmesini kararlaştırdı.
  19 Nisan’da sona eren Basın Kartı Komisyonunda Emirdağ Gazetesi Sorumlu Y.İşleri Müdürü Mustafa Koyuncu’nun basın kartı talebi de değerlendirildi. Koyuncu, birkaç yıl önce sarı basın kartı için müracaat etmiş ve kartı almak için şart olan bekleme süresi de sona ermişti. Bugün (21 Nisan 2011) Başbakanlık Bayın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada ilk kez sarı basın kartı almaya hak kazananlar arasında Mustafa Koyuncu’nun da adı yer aldı. Ali Baransel, Orhan Erinç, Turgay Olcayto, Atilla Sertel, Ercan Sadık İperçi, Tuncay Yıldırım, Turhan Bozkurt, Yılmaz Karaca , Bahattin Akyön, Mehmet Kahraman Akseki’den oluşan 10 kişilik heyetin tamamı Koyuncu’nun basın kartı talebiyle ilgili “evet” oyu kullanarak, Koyuncu’ya da sarı basın kartı verilmesini kararlaştırdı.
  Alınması oldukça ağır koşullara bağlı olan sarı basın kartının çeşitli avantajları da bulunuyor. Başbakanlık tarafından verilen sarı basın kartı sahipleri; devlet ve belediyelerin, özel idare ve köylerin veya bunlara bağlı kuruluşların, şehir içinde veya dışında işlettikleri tarifeli taşıtlardan, indirimli veya parasız olarak yararlanmak, kamuya ait müze, galeri, sergi, stadyum ve hipodromlar ile benzeri yerlere ücretsiz girmek, kanunen gizli olmayan veya idarece gizli yapılmasına gerek görülmeyen toplantı yerine serbestçe girmek, resmi törenlere kolay görev yapmalarını sağlayabilecek bir konumda katılmak, kartlarını ibraz etmek şartıyla, posta işletmelerinde bulunan telgraf, faks, telefon, teleks ve benzeri araçlardan öncelikli olarak yararlanmak ve her türlü matbuatı indirimli ücretle göndermek, Emniyet Genel Müdürlüğü’nce düzenlenmiş “Basın Trafik Kartı”nı ibraz etmek şartıyla, devlet törenlerinde, milli veya milletlerarası müsabakalarda, basın toplantılarında, Türk ve yabancı devlet büyüklerinin resmi ziyaret, gezi ve incelemelerinde ve benzeri diğer durumlarda, trafik görevlilerinin vereceği işaret ve talimatlar doğrultusunda, park etme, durma, duraklama ve geçiş üstünlüğü gibi kolaylıklardan yararlanmak, hakkına sahipler.

 • Avrupa Zaman Pala'nın Açıklamasını Maşetten Verdi

  Avrupa Zaman Gazetesinin 9 Nisan Pazar sayısında, Emirdağ Belediye Başkanı Cengiz Pala'nın açıklaması yer aldı. İlçemizden yurtdışına çok fazla göç verdiğimizi bu göçlerin artık geri çevrilmesi ve gurbetteki vatandaşlarımızın tekrardan memleketlerine dönmeleri gerektiğini belirten Başkan Pala, "Afyon ilinin Emirdağ ilçesini Belçikada bilmeyen yoktur. Emirdağ ile ilgili çok yazıldı, çok söylendi ve çok çizildi .Türkiyenin çok hızlı bir şekilde geliştiğini ve Belçikada Emirdağlı iş adamlarınında bunu göz önünde bulundurarak memleketinin kalkınmalarında pay sahibi olmalarının zamanı geldi. Artık göçün Belçikaya değil Emirdağa olması gerekiyor" diye aktaran Belediye Başkan Cengiz Pala "Belçika'ya göçü tersine çevirme vakti gelmiştir.''dedi.

 • Emirdağ Ülkü Ocağı Aşure Dağıttı

  Kutlu doğum haftası etkinlikleri devam ediyor. Etkinliklere Emirdağ'da faaliyetlerine devam eden sivil toplum örgütleri de katkıda bulunuyor. Emirdağ Ülkü Ocağı 19 Nisan 2011 Salı günü Emirdağ Uzun Çarşı girişinde aşure dağıtarak haftanın anlamına katkıda bulundu. Kutlu doğum haftasına özel olarak hazırlanan aşureler ülkücü gençler tarafından Emirdağlılara ikram edildi. Miliyetçi Hareket Partisi Emirdağ İlçe Başkanı Ceylan Morca ve parti yönetim kurulu üyelerinin de katıldığı aşure dağıtımında Emirdağ Ülkü Ocağı Başkanı Uğraş Sağlam "Müslüman Türk milletindeki peygamber sevgisinin yeryüzünde sahabeden sonra belki başka bir millete nasip olmayacak kadar yüce ve yükseklerdedir" dedi.

 • Edebdağ’a Kırk Bir Kere Maşallah

  Türkiye’nin süreli yayınları arasında orijinal tasarımı, samimi ve ilkeli tavrıyla önemli bir yere sahip olmayı başarmış olan Edebdağ üç yılı devirdi. Vefakar abonelerini de unutmayan Edebdağ her abonesine 11. sayısı eşliğinde iki kitap armağan etti.

  Türkiye’nin en değerli edebiyat toplantılarında adı eksik olmayan ve çok takdir kazanan, edebi panellere davet edilen, binlerce takipçiye ulaşan, yarı akademik kimlik sahibi, Türkiye’nin edebiyat okulu mahiyetindeki dergilerinden olduğu kabul edilen, dünyanın dört bir yanındaki gurbetçilerin en çok takip ettiği Türkçe edebiyat dergisi olma başarısı gösteren Edebdağ, bu üç yıllık mücadelesini özel bir sayı ile kutluyor.

  Edebdağ adına derginin mimarı Ayşe YILMAZ’a yüzlerce yazı ulaştı. Bunların içinden titiz bir çalışma ile seçilen kırk bir tanesi 11. sayıya alındı. Edebdağ’a kırk bir kere maşallah denmesi adına seçilen bu kırk bir yazının yazarları sadece dergiye erişenler tarafından öğrenilecektir. Bu edebi seyahatte maddi manevi daima gönüldaşı olanlara teşekkür etmeyi ihmal etmeyen Ayşe Yılmaz, 11. sayıda okuyucuya şu mektup ile seslendi:


  Değerli Edebdağ okurları,

  Çıkaracağım kitabım hasebiyle dergimiz Edebdağ’a ara veriyorum. Bu dergiyi çıkarma fikrimi hakikate çeviren Hakk’a ve beni yalnız bırakmayan edebiyatseverlere teşekkür ve saygılarımı sunuyorum.
  Farklı edebiyat zirvelerinde karşılaşmak umuduyla, sağlıcakla kalınız.
  Ayşe YILMAZ

 • Emirdağ Cezaevi Kapanacak mı?

  ilçemiz Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda, kuruma yapılan tadilat nedeniyle bir program düzenlendi.
  Saat 13.00'de başlayan programa Bolvadin Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Onur Çoğan, Bolvadin Cumhuriyet Baş savcısı İlyas Yavuz, Bolvadin Cumhuriyet Savcıları Engin Taş ve Ahmet Biçer, ilçemiz Cumhuriyet Savcıları Akın Akkaya ve Esabil Kale, ilçemizde görev yapan hakimler Yasin Çevik, Hüseyin Apaydın, Yasemin Karadeniz Yıldız, H.İbrahim Kargı ile Bolvadin ve Çay'dan bazı hakim ve savcılar katıldı. Programda ilçemiz Kapalı Ceza İnfaz Kurumundaki personelleri de hazır bulundular.
  Bunun yanısıra ilçemiz Kaymakamı Zekeriya Güney, Belediye Başkanı Cengiz Pala, ilçe Jandarma Komutanı Üsteğmen İnanç Marım, ilçemiz Baro Başkanı Av. Ercüment Kireç, Huzurevi Müdürü Hakan Ertaş, Davulga Belediye Başkanı Salih Gündoğan, A.Piribeyli Belediye Başkanı Recep Çelik, Adayazı Belediye Başkanı Cemal Güçlü ve Abdullah Halaç da Av. Özcan Halaç adına programa katılan isimler oldu.
  Programa katılanlar ilk olarak ilçemiz Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda yapılan tadilatları yerinde incelediler. Daha sonra programa katılanlara yemek ikramında bulunuldu.
  Sunuculuğunu ilçemiz adliye personellerinden Murat Çiçek'in yaptığı programda ilk konuşmayı ilçemiz Cumhuriyet Savcısı Akın Akkaya yaptı. Akkaya, konuşmasında ilçemiz Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nun daha önceki durumundan bahsederek yapılan tadilatlarda yerel imkanlardan faydalanıldığını belirtti. Akkaya ayrıca tadilatlarda bazı tutuklu ve hükümlülerin de kendilerine yardımcı olduğunu hatırlatarak emeği geçenlere teşekkür etti.
  Akkaya'nın ardından Bolvadin Cumhuriyet Başsavcısı İlyas Yavuz bir konuşma yaptı. Yavuz, konuşmasında daha önce Beyşehir'de çalıştığını ve Beyşehir'deki Cefa İnfaz Kurumunun da daha önceki durumunu hatırladığını belirtti. Yavuz konuşmasında ayrıca; şayet birgün Emirdağ Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nun da kapatılması söz konusu olursa Adalet Bakanlığı'na buradaki tadilatlardan sözedeceğini ve Emirdağ Kapalı Ceza İnfaz Kurumunun iyi durumda olduğu yönünde Bakanlığa bilgi vereceğini de belirtti.
  Daha sonra Emirdağ Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda yapılan tadilatlarda emeği geçenlere plaket verilmesi törenine geçildi. Plaketler sırasıyla; Belediye Başkanı Cengiz Pala'ya , Davulga Belediye Başkanı Salih Gündoğan'a, A.Piribeyli Belediye Başkanı Recep Çelik'e, Adayazı Belediye Başkanı Cemal Güçlü'ye, Huzurevi Müdürü Hakan Ertaş'a, Av. Özcan Halaç adına Abdullah Halaç'a sunuldu.
  Bunun yanında Emirdağ Kapalı Ceza İnfaz Kurumu personellerine de takdir ve teşekkür belgeleri verildi. Bu belgeler ise ; Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Memurları Mehmet Konakçı'ya, Metin Potuk'a, Saffet Tabanlı'ya, Bülent Demir'e, Sami Bulut'a,Yusuf Bulut'a ile İnfaz Koruma Başmemurları Tugay Toprak, Veli Kovan'a verildi.
  Plaket ve belge töreninin ardından program sona erdi.
  Bunun yanısıra ilçemiz Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nun 2010 yılında kapanacak olan cezaevleri programına alındığı fakat 2011 yılında tekrar bu programdan çıkarıldığı öğrenildi. Önümüzdeki yıllarda ise ilçemiz Kapalı Ceza İnfaz Kurumunun durumunun ise ne olacağı net olarak belli değil.

 • Fatih Fen Lisesinden Türkmen Düğünü

  fatih fen lisesiEskişehir'in en başarılı ve en gözde okullarından Fatih Fen Lisesi, sınavlardaki başarısının yanı sıra kültürel faaliyetlerle de göz dolduruyor. Emirdağ'ın kültürünü yansıtan en önemli oyunlardan olan ve eğitimci yazar Ali Yürük tarafından yazılan Türkmen Düğünü adlı tiyatro eseri Anadolu Üniversitesi'nde velilerin ve öğrencilerin beğenisine sunuldu. Edebiyat öğretmeni Fazlı Yılmaz tarafından hazırlanan ve yaklaşık 40 öğrencinin görev aldığı oyun, öğrenciler ve velilere olmak üzere 2 defa sahnelendi. İki perdelik oyunda Anadolu'daki düğün adetleri Emirdağ özelinde anlatılıyor. Oyun sonunda okul aile birliği temsilcisi Elif Yılmaz teşekkür konuşması yaptı. Okul Müdürü İsmail Şadanoğlu da öğrencilere birer belge verdi.

 • Topakev Emirdağlıları Gecede Buluşturuyor

  Topakev Gece 29 Nisan 2011 Cuma Saat 19:00 da Yaşam Düğün salonunda Topakev Emirdağ Gecesi yapılacak.
  Geceye yerel ve ulusal sanatç.ılardan Gülay, Cumali Bulduk, Melike Tarhan, Pınar Türker, Aşık Yoksul Derviş,Tansu Gencer, Emirdağlı Edeler katılacak. Ayrıca Yöresel Folklor gösterileri Dünden Bugüne Emirdağ sinevizyon gösterisi, Şark köşesi,Topakev önünde hatıra fotoğrafı ve süprizler sizleri bekliyor.

  Giriş ücreti olarak 10 €uro alınacak olan gece yemek Menüsünde Gözleme-Ayran,Dolgulu köfte-sarma-mantı,Bulgur pilavı,kurufasulye bulunacak. Yemek ve içecekler girişe dahil değildir.

 • Balkanlıoğlu'ndan Karacalara Ziyaret

  Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu İlçemiz Köylerinden Karacalar Köyünü ziyaret etti. Belediye Başkanı Cengiz Pala ve İlçe Kaymakamı Zekeriya Güney Afyon Valisi İrfan Balkanlıoğlu'na eşlik ettiler. Köyde yapılan çalışmalar hakkında bilgi alan Afyon Valisi Balkanlıoğlu'na Karacalar köyünü temsilen Tablo ve Yöresel kıyafetlerle donatılmış Emirdağ Kadınını anlatan temsili maket verildi.

 • Kutlu Doğum Haftası Programına İlgi Yoğundu

  kutlu doğum2011 Kutlu Doğum Haftası dolayısıyla Cumartesi akşamı saat 20.00'de İlçemiz Müftülüğü tarafından bir program düzenlendi.
  İlçemiz Kapalı Spor Salonunda saat 20.00'de başlayan etkinliğe ilçemiz Belediye Başkanı Cengiz Pala, Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı Davud Kaya, Dini Yüksek İhtisas Merkezleri Daire Başkanı Ulvi Ata, İl Genel Meclis Üyeleri Yusuf Demir ve Mevlüt Ergürbüz, ilçemiz Müftüsü İbrahim Sırmalı, ilçemizdeki din görevlileri ve çoy sayıda vatandaş katıldı.
  Müftülük personellerinden Din Görevlisi Fahri Uçak'ın sunuculuğunu yaptığı program İstiklal Marşı'nın okunması ve saygı duruşuyla başladı. Sonrasında ilçemiz Müftüsü İbrahim Sırmalı günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı. Sırmalı, konuşmasında öncelikle programa katılanlara hoşgeldiniz dedi. Daha sonra Peygamber Efendimiz'in merhamet eğitiminden örnekler vererek günümüzde bunun ne kadar gerekli olduğunu anlattı.
  Sırmalı'nın ardından kürsüye Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı Davud Kaya çıktı. Kaya, böylesine bir kalabalığa hitap etmekten dolayı yaşadığı mutululuğu ifade ettikten sonra Kur'an-ı Kerim'den çeşitli ayetler okudu. Kaya, daha sonra okuduğu ayetlerin Türkçe açıklamasını yaptı.
  Kaya'nın ardından sahneye Fatih Özçelik, A.Kadir Sağ, Ahmet Gök ve Mehmet Ekici'den oluşan din görevlilerinin oluşturduğu 'ilahi grubu' çıktı. İlahi grubu da sahnede ilahiler söyleyerek programı renklendirdi.
  İlahi grubunun ardından sahneye önce ilçemiz Gömü-Yeni Cami din görevlisi çıkarak bir şiir okudu. Sonrasında da ilçemiz Davulga-İncik din görevlisi İlyas Kaya sahneye çıkarak şiir okudu. Kaya'nın il'de yapılan şiir yarışmasında da birinci olduğu öğrenildi.
  Şiirlerin ardından aslen Bolvadinli olan Dini Yüksek İhtisas Merkezleri Daire Başkanı Dr. Ulvi Ata bir konferans verdi.
  Konferansın ardından düzenlenen ödül töreniyle program son buldu.
  KAPALI SPOR SALONU DOLDU, TAŞTI...
  Programa ilçemiz halkının ilgisinin yoğun olduğu gözlendi. Programda ayrıca su ve ilçemiz müftülüğü tarafından hazırlanan bazı küçük hediyeler de ilçemiz halkına ücretsiz olarak dağıtıldı.

 • Emirdağ Kula Karşısında 4 4 lük Oynadı

  Bal Liginin son haftalarına aldığı kötü sonuçlarla giren Emirdağ Spor, kendi evinde oynadığı Kula Belediye Spor maçından son anda eşitlediği skorla 1 puan alabildi.

  16 Nisan Cumartesi günü Emirdağ İlçe Stadyumu'nda oynanan karşılaşmayı Serhat Gündüz, Hakkı Cüre ve Gökhan Coşar hakem üçlüsü yönetti. Kula Belediye Spor'un 2 golünü penaltıdan bulduğu karşılaşmada ilk yarı 2-0 Kula üstünlüğü ile sonuçlandı. İkinci yarıda 60. dakikada durumu eşitleyen Emirdağ Spor, 83 ve 89. dakikalarda yediği gollere 88 ve 90. dakikalarda attığı gollerle cevap vererek sahadan 1 puanla ayrıldı.

  Bu maç sonucuna göre Emirdağ Spor ligde 27 puanla 9. sırada bulunuyor.

 • Spor Şenlikleri Başladı

  Spor ŞenlikEmirdağ İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından planlanan 2010-2011 eğitim-öğretim yılı spor şenlikleri programı Emirdağ İlçe Stadyumunda düzenlenen çeşitli yarışmalarla başladı.
  Emirdağ kaymakamlığını oluru ile oluşturulan İlçe Şenlik komitesi Emirdağ İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Fevzi Karaduman,beden eğitimi öğretmenleri Engin Saygın,Celil Sağlam,Ali Ekici,Serim Olgun Bektaşoğlu,Mustafa Yıldırım,Melek Güneş,Ayşe Karaduman ve Yavuz Öztuncer oluşuyor.
  Komitenin planlaması doğrultusunda Emirdağ İlçesindeki ilk ve orta dereceli okullarda okuyan öğrenciler katılıyor.
  Spor şenliklerinin temel amacı,dostluk,centilmenlik ve saygının öğrencilere benimseterek bu konuda bilinçlendirilmesi amaçlanıyor.
  Müsabakalarda sonuç değerlendirilmeyecek olup, şenlikler sonucunda herhangi bir sıralama yapılmayarak öğrencilere katılım belgesi verilecektir.
  Öğrenciler arası düzenlenen şenlikte yaşlara göre minikler ve gençler futbol, atletizm, basketbol,futsal ve mini voleybol oyunlarına yer verilecektir.
  Spor şenliği 07 Haziran 2011 tarihinde son bulacaktır.

 • Gıız, anan seni Puro’yla mı yudu?

  50’li yılların ilk yarısı.

  Misket oynayan biz çocuklar, gökyüzünden gelen bir sesle başımızı yukarı kaldırıyoruz.
  Bir tayyareden (ki; o zamanlar ‘uçak’ telaffuz edilmiyordu,) yavaş yavaş bir şeyler dökülüyor.
  Şaşkınlığı geçen az iri çocuklar, hafif esen rüzgârın ilçe dışına sürüklediği bu bilinmediklerin düşebileceği yerlere koşuyorlar. Tayyare, ilçenin batısından doğusuna uçuyor ve yüzlerce şey yere süzülmeye devam ediyor.

  Gidenler, güneşin batmasına yakın döndü. Üç tanesi elindekini kokluyor, sonra mutlu bir şekilde derin nefes alıyordu. Her birine koşuşturduk. Bu insana mutluluk veren koku neydi ki?

  Gara Cemal’in Gara Müslüm’ün (Em. Assb.Müslüm Urfalı) etrafında toplandık.

  “- Birinci sınıfa gidenlerden bu yazıyı kim önce okursa ona koklatacağım.”

  Düdüoğulları’ndan Yeleleli (Mahallenin en hızlı koşanı, Demirci Ramazan’ın oğlu Em. Ok. Md. Hüsnü Çelik) heceleyerek:

  “- Ko ku lu pu yo sa bu nu.”

  Ve kâğıt paraşütle ilçeye ikram edilen bu sabun kısa zamanda gençkız ve kadınların gizli bir köşedeki Gremper (Krem Pertev), rastık, koku (esans) şişesi ve kırmızı krapon kâğıdından oluşan makyaj malzemelerinin yanında yerini aldı.

  Suvermez Köprüsü’ne girmeden sağ tarafta Dereboyu’na bakan, ilçe halkının elbirliğiyle yaptığı tek gözlü toprak evde oturan, açık kumral saçlı, çipil çipil mavi gözlü, hem kambur, hem de topal, buna rağmen koltuk değneğiyle mahallenin futbol takımında oynayan Gambır Bekir, çoğu kez ayakkabı boyayarak geçimini sağlardı. Hazır cevaplığı yüzünden sevilirdi.

  Bizim mahallenin kadını-kızı, ellerinde güğüm, testi, helkelerle Bolvadin Köprüsü’nden aşağı süzülür, kimi Eski Çeşme’ye, kimisi de Geçili Yolu girişindeki Ibıdıklar’ın meşhur kuyusuna giderdi.

  Güz güneşi batmaya yakın kahvelerdeki gençler, beyaz gömlek, lacivert pantolonlarıyla Bolvadin Köprüsü’ne dizilir, ayaklarının ucuna bakarak suya giden ya da dönen kızlara bakarlardı. Bir ellerinde tesbih ya da zincir olan gençler edeplerini bozmazdı. Bunlar, bazen Gambır Bekir’i de yanlarında getirir, ‘yeni sayaya girmiş’* körpe kızlara lâf attırırlardı:

  “- Gıız, anan seni Puro’yla mı yudu?”

  Fistandan çık/arıl/ıp saya giy/dir/mekle evlenme yaşına geldiği/ni ima ed/il/en kızın al yüzü al al olur, sırtındaki emanet sayanın içinde adeta kaybolur, adımlarını sıklaştırırken ayakları dolaşır, eğer ellerindeki helkeyse içindeki su cıpıldayıp, dökülürdü.

  Zeytin boğazından geçerken gözüken ak tenli, ardında kırk belik olan ‘gara saçlı’ ve bir dirhem et bin ayıp örter düşüncesiyle beslenen, ‘gucak dolduran’ kızlar makbuldü.

  Emperyalistlerin ürettiği saç boyası, “aklık” denilen ten açıcı kremler, “allık” denilen rujlar, güneşten, rüzgârdan, soğuktan koruyucu, nemlendirici kremler, parfümler, şampuanlar, deterjanlar, diş macunları ilk eczanelerde görülür oldu ve herkes çağa ayak uydurmak(!) için kınadan, rastıktan, sabundan, kilden, külden, esanstan, grapon kâğıdından, kömür tozundan vazgeçti.

  Çağdaş olmak, modaya uymak adına zayıflamak için aletleri emperyalist ülkelerden ithal edilen spor, kararmak için solaryum salonlarına koştu, yine zayıflatıcı ithal ilaçlara yapıştı. Moda adına hastalandı hatta canından oldu. Rejim, diyet ekmek, diyet şeker, diyet bira, diyet kola, diyet menü dillerden düşmez oldu. Bekâreti bozulmuş ürünlerden yapılan hazır yiyecekler soframızın süsü oldu.

  Şimdi;

  Kullandığı şampuan ya da saç boyasından dolayı saçı seyrek (kaynana ve koca derdinden seyrelmiş olanları tenzih ederim), kremlerden dolayı cildi pütür pütür, güneşin itici çillerle bezediği omuzlarını, göğüslerini çeyrek porsiyon giysisinin içinde görmenin mümkün olduğu kara-kuru kızlar ve kadınlar, çağı yakalamış olmanın gururuyla arz-ı endam ediyorlar. Böylelerinin ne denli itici olduğunu yeni yetme kızlarımız, henüz çağı yakalamak için bocalayan kadınlarımız bilseler, acaba doğal beslenip, doğal kalmayı düşünürler mi?

  Sarı Selim zamanı kadınları gibi insanın sonbaharını ilkbaharına çevirecek bir kadına rastlayan erkeklere ne mutlu. Hoş; hiç de mümkün gözükmüyor.

 • Kutlu Doğum Programına Yoğun İlgi

  Emirdağ Belediyesi Kültür Merkezi'nde düzenlenen Kutlu Doğum Programı izdihama neden oldu. Başkan Pala döneminde yapılan Afyonkarahisar'ın en modern salonlarından biri olarak gösterilen Emirdağ Belediyesi Kültür Merkezi'nin 400 kişilik salonunu 1000'den fazla Emirdağlı kadın doldurdu. İlave sandalyeler de yetmeyince ayakta bile izlenilen oyun çok beğenilidi. Programın başında kısa bir konuşma yapan Başkan Cengiz Pala'ya olan ilgi ise görülmeye değerdi. Kadınların yoğun ilgi ve desteği karşısında bir hayli duygulanan Pala "Ben Hizmetkârım bunlar birer başlangıç sizler dua ediniz. Çünkü desteğiniz gücüm; dualarınız ışığım olacak." dedi.
  14 Nisan Perşembe günü saat 19.30 daki programı Gözyaşı geceleri oyuncuları canlandırdı. “Hırka” adlı tiyatro da Hz. Muhammed’in hayatı canlandırıldı.
  Çıkışta eşi ile birlikte uğurlayan Pala'ya vatandaşların ilgisi ve teşekkürü çok coşkuluydu.

 • Mahkemeye gitmediği için ağaç dikme cezasına çarptırıldı

  mahkeme emirdağYunak Sulh Ceza Mahkemesi, Emirdağ İlçesi’nde eşi ile tartışması nedeniyle açılan dava üzerine mahkemelik olmasına rağmen, mahkemeye gitmeyen Ekrem Koyuncu’ya 150 adet ağaç dikmek ve bu ağaçlara 3 ay süre ile bakmakla yükümlü tuttu.
  Yunak Sulh Ceza Mahkemesi, Afyonkarahisar'ın Emirdağ ilçesinde yaşayan Ekrem Koyuncu'ya (57), eşi ile tartıştığı ve mahkemelik olmasına rağmen mahkemeye iştirak etmediği gerekçesiyle 5 yıl süre ile denetimli serbestlik ve yardım cezası verdi. Mahkeme, Ekrem Koyuncu’yu, 5 yıllık süresinin ilk yılında belirlenen bir yere 150 adet ağaç dikmekle ve bu ağaçlara 3 ay süre ile bakmakla yükümlü tuttu. Koyuncu, bu cezasını Afyonkarahisar Ankara karayolundaki Gömü Beldesi’ne ait bir parkın hemen ardındaki alana 150 ağaç
  dikerek çekmeye başladı. Koyuncu’nun başında bir orman muhafaza memuru bir de ağaç dikilecek kuyuların açılması için orman işletmede çalışan memur görevlendirildi.
  “CEZA DEĞİL ZEVK”
  Cezanın kendisi için bir zevk olduğunu söyleyen Koyuncu, dün başladığı ağaç dikme işini bugün tamamladığını ifade etti. Eşi ile yaşadığı bir problemden dolayı mahkemelik olduğunu söyleyen Koyuncu, ancak mahkemeye katılmadığı için bu cezaya çarptırıldığını dile getirdi.
  Konuyla ilgili bir açıklama yapan Orman İşletme Müdürü Zekeriya Mere ise, Bolvadin Cumhuriyet Başsavcılığı Denetimli Serbestlik ve Yardım Merkezi Şube Müdürlüğü'nden kendisine bir yazı iletildiğini söyledi. Orman İşletme Müdürü Mere, gelen yazıda bir vatandaşın, işlediği bir suçtan dolayı ağaçlandırma yapma cezasına çarptırıldığını ve cezanın da Orman İşletme tarafından yerine getirilmesinin istendiğini dile getirdi.
  “CEZANIN DERS OLMASI GEREKİR”
  Güzel bir talep ile karşı karşıya kaldıklarını anlatan Mere, “Cumhuriyet
  Başsavcılığı'mızdan verilen bu cezada, yargı mekanizmamızın bu anlamda bize güzel bir örnek teşkil ettiğini ifade etmek istiyorum. Bu vatandaşımızın işlediği bir suçtan dolayı, bize, 150 adet ağaç dikmesi, üç ay süre ile bunlara bakması ve sulama yapmasının cezası intikal ettirildi. Hoşumuza da gitti” dedi. Cezanın uygulanacağı alan için Ankara yolundaki bir mekanı uygun gördüklerini ifade eden Mere, aynı zamanda da bu cezanın ders olması gerektiğini belirtti. Fidanları, Orman İşletme'nin temin ettiğini bildiren Mere, fidanların bakımını da Ekrem Koyuncu’nun yerine getireceğini sözlerine ekledi.

 • Emirdağ’ın Eskişehirdeki Haysiyeti Afyonda Yok

  emdAfyonkarahisar Emirdağ İlçesi 16 yıldır Milletvekiline hasret. 2011 seçimlerinde Emirdağlı bir vekil isteyen Emirdağ halkı bu seçimlerde de hasret kalacak gibi görünüyor.
  Ak Parti Afyonkarahisar Milletvekilliği için 4 aday adayının yarıştı, fakat hiç birisi listeye giremedi. Chp de ise 1 aday adayı da 3. Sırada yer alabildi. Onun da seçilmesi için çok çalışması gerek.
  Eskişehir de ise 3 büyük parti birer aday gösterdi. Ak Parti den 4. Sıradan Cemal Çavdarlı, Chp’den Azmi Kerman 4. Sıradan aday, Mhp’den ise Mustafa Doyuk 5. Sıradan aday gösterildi. Adayların hangisi vekil olur, olamaz şimdiden kestirmek çok zor ama Eskişehir, Emirdağlı adaylara bu kadar önem gösterirken ister istemez akıllara şu soru geliyor. Afyonkarahisar da Eskişehir de olan haysiyetimiz yok mu?

 • Yayla Suyu Çeşmesi Yenilendi

  Afyonkarahisar, Emirdağ Yumuk Tepesi Mevkiinde bulunan yayla suyu yenilendi. Yıllardır bakımsız durumda olan, yayla çeşmesi mermer bloklarla yeniden yapıldı. Üstüne kamelye yapıldı ve yanında bulunan yeşil alan da parka dönüştürüldü.
  Emirdağ Belediye Başkan Vekili Hanefi Durmaz, yayla çeşmesinde yapılan işleri yerinde inceleyerek “Ben harita mühendisiyim, eskiden yeşil alanları sadece paftalar üzerinde görüyorduk. Şimdi ise paftalarda gördüğümüz yeşil alanları parka dönüştürüyoruz. Her şey Emirdağ için. Yayla suyumuz hemşerilerimize hayırlı uğurlu olsun.” Dedi.

 • Merhamet Eğitimi

  Mutaffifin suresi 14. ayette Rabbimiz şöyle buyurmaktadır: “…Hayır hayır! Doğrusu yapıp ettiklerinden dolayı kalplerinin üzeri pas tutmuştur.” Bugün tam da ayette ifade edilen yürek paslanmasını ve kalp kararmasını yaşamaktayız. Zira, suyun topraktan çekilmesi gibi, merhamet de insanlığın vicdanından hızla çekiliyor. Merhametin açtığı boşluğu, şiddet, öfke ve zorbalık doldurmakta. Ahlaki yozlaşmalar ve vicdani duygulardan yoksunluk hayatın her alanında gün geçtikçe artıyor. İnsanlık bu hengâmede var oluş ve yaratılış hikmetinden uzaklaşıyor. Şiddet maalesef; kültür, inanç, ırk ve coğrafya tanımaksızın bütün dünyayı kasıp kavuruyor. Hemen her günümüzü, zulüm, cinayet ve haksızlıklara şahit olmanın vicdanımızda açtığı yaralar ve yüreğimizde bıraktığı sızılarla yaşamaktayız.

  Bütün bunlar insanlığın en önemli değeri olan merhametin ferdi ve toplumsal hayatımızdan uzaklaşmaya başladığının göstergesi değil midir? Gerçekten bugün evimizde, sokağımızda, işyerimizde, uzak ve yakın çevremizde merhamete ne kadar da muhtacız. Evladımız bizden şefkat ve merhamet eli bekliyor.

  Ailemiz, arkadaşımız, komşumuz, yetimlerimiz, yaşlılarımız, gençlerimiz, engellilerimiz, fakir ve fukaramız hatta tahrip edilen çevremiz bile bizden merhamet beklemektedir. Dünyaya gözlerini açmadan katledilen bebekler, yalnızlığa terk edilmiş anne-babalar, sokakları mesken edinmiş sahipsiz çocuklar, kurşun ve bombalara hedef olan masumlar, derin bir ıstırapla “merhamet eli nerede?” diyorlar…

  Oysa;  “Komşusu açken tok olarak sabahlayan bizden değildir”, “Küçüklerimize sevgi, büyüklerimize saygı  göstermeyen bizden değildir..”, “Haksız yere bir serçeyi öldürenden Cenab-ı Allah kıyamet gününde hesap soracaktır” buyurmamış mıydı merhamet peygamberi? 

  Müslümanlar olarak rahmet ve merhameti prensip edindiğimizi ilan için, Allah’ın Rahman ve Rahim sıfatlarını zikirle başlarız,  her söz ve her işimize… Gönüllere sirayet eden rahmet, kâinatı ve içindeki her şeyi kucaklayan bir merhamete dönüşür. Böyle bir gönül, sadece insana değil; bitkiye, hayvana hatta eşyaya merhamet nazarıyla bakar. Karıncayı dahi incitmenin merhametsizlik olduğunu bilir. Gerçek şu ki, ilahî rahmetin tecelli etmediği yürekler merhametten yoksundur. Merhametsiz gönüllerde sevgi, şefkat, ülfet ve insaf bulunmaz. Nitekim, her davranışıyla bizlere rehber olan Âlemlerin efendisi; “Merhamet ancak kalbi katılaşmış inançsız bedbahtların kalbinden kaldırılmıştır.” buyurarak bu acınası duruma dikkatlerimizi çekmektedir. Öyleyse insanlık olarak bugün, topyekûn bir yürek terbiyesine ve merhamet eğitimine ihtiyacımız vardır.

  Başkanlığımız bu yıl Kutlu Doğum Haftası etkinliklerinin ana başlığını, “Hz. Peygamber ve Merhamet Eğitimi” olarak belirlemiştir. Bu vesileyle Peygamberimizin örnekliğinde, toplumun her kesiminde çokça muhtaç olduğumuz fiilî bir merhamet seferberliği hedeflenmektedir. Şüphesiz merhametten maksat, sıradan bir acıma duygusunu öne çıkarmak değildir. Merhamet eğitimi, kalbin basiretini açan, eşyaya ve kainata gönül gözü ile bakmayı sağlayan bir eğitimdir. Merhamet eğitimiyle, kalpleri kin, öfke, intikam, şehvet, ihtiras gibi hastalıklardan temizleyerek yürekler arası şefkat ve merhamet şebekesi kurmak amaçlanmaktadır.

  Geliniz, merhameti tüm ilişkilerimizin odağı yapalım… Yavrularımız, bir çiçeğe, bir hayvana, tabiata ve insana merhamet nazarıyla bakabilsin… Muhtaca merhamet elini uzatabilsin… Komşumuzla gerektiğinde bir ekmeği paylaşabilmek, onu selam ve tebessüm ile karşılamak, merhametimiz olsun… Elimiz; sahipsiz, yetim ve öksüzün başını şefkatle okşayabilsin… Kainatta merhametsizlikten kaynaklanan her çığlık vicdanımızda yankılansın… Hutbemizi, Rahmeten li’l âleminin bir sözüyle noktalayalım: “İnsanlara merhamet etmeyene Allah da merhamet etmez.”

 • Emirdağ Başkan Vekili Durmaz Yapılan İşleri İnceledi

  hanefi durmaz incelemeEmirdağ Belediye Başkan Vekili Hanefi Durmaz Emirdağ Sanayi Sitesi girişine yapılan Kemer’i inceledi. Yapılan çalışma hakkında bilgi edinen Hanefi Durmaz yaptığı açıklama da “ Emirdağ Sanayi Sitesi yapımından itibaren 25 yıl geçmesine rağmen hak ettiği ilgiyi görmemişti. Öncelikle sanayinin alt yapı sorununu çözdük. Birçok dükkân kanalizasyon tıkanmalarından dert yanıyordu. Arkasından perişan durumda olan yollarını düzenledik. Şimdi ise girişine kemer yapıyoruz. İnşallah, önümüzdeki yaza kemerde tamamlanarak, Sanayimizi, en güzel görünüme kavuşturacağız.” Dedi.
  Durmaz son olarak “Durmak yok, çalışmaya devam ediyoruz. Sayın başkanım Organize Sanayi ve Küçük sanayi sitesine çok önem veriyor. Bizde bu işleri elimizden geldiği sürece takip ediyoruz. ” Diyerek ekledi.

 • Emirdağ Belediyesinden Kutlu Doğum Programı

  Belediyemizin Kutlu Doğum Haftası dolayısıyla program hazırlıklarına başladı.Belediyemiz Kutlu Doğum Haftası Özel Programı 14.04.2011 Perşembe günü Saat 19:30'da Belediyemiz Kültür ve Sanat merkezinde yapılacaktır.Kutlu Doğum Haftası Özel Programında Dolunay Ajans (Gözyaşı Geceleri) oyuncuları gelecektir.Peygamber Efendimizin hayatının anlatıldığı Programa Tüm Emirdağlı hemşerilerimiz Davetlidir.

 • Yilin en iyi avrupali yerel yönetisi Resül Tapmaz

  resül tapmazAvrupali gazeteciler derneginin her yil duzenledigi ve bu yilda 10. kez gerceklestirilen "YILIN EN İYİLERİ MEDYA ÖDÜLLERİ" İstanbulda gerceklestirildi.
  Amaci Turk ve Avrupali gazeteciler arasında iletişimi gerçekleştirmek amacıyla 2000 yılında kurulan Avrupali gazeteciler Derneği 9 yıldır kuruluş amaç ve faaliyet alanları içinde yer alan, konularında başarılı olmuş kişi ve kurumları ödüllendirmek ve teşvik etmek amacıyla törenler düzenlemektedir.
  Bu yilda 10. kez gerçekleştirilen ödül törenind “YILIN EN İYİ AVRUPALİ YEREL YÖNETİCİSİ" ödülü
  Gent Büyüksehir belediye başkan yardımcısı Resul Tapmaz'a layık görüldü.

  Istanbul Florya Atatürk deniz Köşkü'nde gerçekleştirilen ödül töreninde Belcika Flaman parlementosu milletvekili ve Sp.a grup Baskani olan John Cromez'de "DOSTLUK ÖDÜLÜNÜ" Yonetim kurulu Baskani Adnan Fisenk'den aldı.

 • Kent Ormanına Osmanlının Simgesi Laleler Dikiliyor

  Kent ormanı teknik çalışmalarına devam etmenın yanında estetik görünüm çalışmalarıda yapılmaya başladı.Lale ve sümbüllerde baharın gelmesiyle kent ormanında yerlerini almaya başlaadılar.Belediye ekipmanlarının hız kesmeden devam eden çalışmaları neticesinde güzel bir görünüm kazanan Kent Ormanı şimdiden vatandaşlarımızı ağırlamaya başladı.

 • Emirdağ Lisesi Mezunları Biraraya Geliyor

  emd lisesiEmirdağ Lisesi mezunları, Nermin Güzle ve Tümer Emeksiz öncülüğünde 33 yıl aradan sonra bu yaz biraraya geliyor. 12 Eylül döneminde öğrenciler arasında sağ-sol çatışmalarının yaşandığı zamanlarda eğitimlerine devam etme çabası ve ilkleri yaşadıklarından ötürü kendilerini efsane olarak nitelendiren 1977-1978 eğitim öğretim yılı 6 Edebiyat B sınıfı öğrencilerinin buluşacağı etkinlik 16 Temmuz 2011 tarihinde gerçekleştirilecek. 33 yıl sonra aynı sıralarda oturacak olan 43 sınıf arkadaşından 3'ü hayatta olmadığı ve hayatta olmayanlarının ailelerini davet edileceği buluşmaya çeşitli meslek dallarından, farklı şehirlerde yaşayan mezunlar katılacak.

  16 Temmuz 2011 günü saat: 11.00'da Emirdağ Lisesi'nde bir araya gelecek olan efsane sınıf öğrencilerinden Tümer Emeksiz ise şunları söyledi: "16 Temmuz'da 33 yıl aradan sonra aynı sıralarda bir araya gelmek için sözleşmeye başladık. Bu şekilde bir etkinlik yapmak için arkadaşımız Nermin Güzle bir fikir sundu ve facebook ortamında bu fikri geliştirdik. 16 Temmuz'da sabah yumurtalı pideyle başlayacağımız günümüze Emirdağ Lisesi'nde devam edeceğiz ve akşam bir sınıf arkadaşımızın çocuğunun düğününde bir araya geleceğiz. 33 yıl önceki müthiş birlik ve beraberlik, fedakarlık içerisinde geçen fırtınalı yıllardaki arkadaşlıklar yeniden bir araya gelecek. Diğer sınıflar da bu etkinliğe katılabilirler."

 • Avukat Abdilkadir Yılmaz'ın Basın Açıklaması

  Ak Parti ilçe başklanıyken 14 Ocak'ta istifa edip aday adaylığını açıklayan ve son ana kadar aday olmak için elinden geleni yaptım diyen Abdulkadir Yılmaz'ın basın açıklaması

  Ak Parti aday adaylığı için istifa ettiğim 14 ocak tarihinden itibaren Emirdağ’a bir milletvekili kazandırabilirmiyiz düşüncesi ile hareket ettim. Aday adaylığında yapılması gereken hareketlerin her birisini yapmaya çalıştım. Benim nasibimde bu dönem milletvekili olmak yokmuş. ‘Allahın taktirinde hayır vardır’ diyor hadisi şerifinde Peygamberimiz Muhammet Mustafa ( S.A.V).  Bu sebeple bizim için hayırlı olan milletvekili olmamakmış. Bu aşamaya kadar gelmemizde emeği geçen Ak Parti İlçe Eski Başk. İbrahim Kızıltıprak’a Belediye Başakanımız Sayın Cengiz Palaya, , İlçe Başkanım Hüseyin Duran’a, Gömü Belde Başkanım Hakkı Tekin,Davulga Belediye Başkanım Salih Gündoğan, İlgenel Meclisi Üyelerimiz Yusuf Demir ve Mevlüt Ergürbüz’e, Belediye Meclisinin  saygıdeğer üyelerine, Ak Parti Emirdağ İlçe Yönetiminin çok kıymetli  üyelerine, Kadın Kolları başkanı ve üyelerine,  Gençlik Kolları başkanı ve üyelerine, Köy Temsilcilerimize, Belde Başkanları ve Üyelerine bu süreçte destek veren  bütün hemşerilerime sonsuz selam ve saygılarımı sunuyorum.
  Emirdağ’dan Ak Partiden bir milletvekili çıkmamış olması halkımızı üzüntüye sevk etmesin inşallah bu dönemde de hep beraber çalışıp Ak Partiyi iktidara taşıyacağız ve Emirdağ İçin elzem projelerimizi hitama erdireceğiz. Bu dönemde inşallah Yedikapı Barajımızın yapımı, Yüksek Okulumuzun daha işler hale getirilmesi, Kent parkın 2. Kademesi, 2. Çevre yolumuz, Duble yolumuz, Emirdağ İle Yunak yolunun genişletilmesi, Çay Dere Projesinin tamamlanması vs daha nice hizmetin bitirilmesini için en az bir dönem daha Ak Partimizin iktidara gelmesini gerekli kılmaktadır.  Ulusal düzeydeki problemlerin çözümü için de yani ülkemiz için de Ak Partinin tek başına iktidara gelmesi elzemdir. Global bazdaki problemlerin çözülmesi için de Ak Partinin İktidarı şarttır. Bu sebeple bütün hemşerilerimi Ak Partiye oy vermeye davet ediyorum. Durmak yok yola devam.
  Her şey Emirdağ için   
  Av. Abdülkadir YILMAZ
  Emirdağ Ak Parti Eski Başkanı
   

 • Emirdağ METEM Öğrencileri İl Birincisi Oldular

  metemEmirdağ METEM koşucuları başarıya doymuyor. 9-10 Nisan 2011 tarihlerinde Afyonkarahisar'da gerçekleştirilen okullararası gençler puanlı atletizm il şampiyonasında Emirdağ'ı temsilen katılan Emirdağ METEM-ATL Genç kızlar ve genç erkekler kategorisinde Afyonkarahisar il birincisi oldu. Öğrenciler katılmış oldukları atletizm branşlarında bireysel olarak dereceler elde ederek takım halinde başarıda önemli pay sahibi oldular.Emirdağ Halk Eğitim Merkezince açılan kurs destekli çalışan öğrenciler, Davulga Belediyesi tarafından ulaşımı sağlanan genç atletlerin antrenörü Mustafa Yıldırım 14-15 Nisan tarihleri arasında Eskişehir'de yapılacak olan bölge şampiyonasında Emirdağ'ı ve Afyonkarahisar'ı en iyi şekilde temsil edeceklerini, Davulga Belediye Başkanı Salih Gündoğan ve personeline teşekkür ettiklerini dile getirdi.

 • Chp Afyonkarahisar Aday Listesinde Kasap

  Geçtiğimiz hafta yapılan temayül sonuçlarına sadık kalınarak, ilçemizden Bekir Kasap 3. sıradan aday gösterildi.

  2011 AFYONKARAHİSAR CHP MİLLETVEKİLİ SIRALAMASI

  1-AHMET  TOPTAŞ (AVUKAT)

  2-HATİCE GÖK (AVUKAT)

  3-BEKİR  KASAP (MEMUR)(EMİRDAĞ)

  4-ŞERİF CEYLAN (SERBEST)

  5-MEHMET TUĞRUL AKKUŞ (EMEKLİ)

 • Mhp Afyonkarahisar Aday Listesi

  Mhp  Listesinde de Emirdağlı yok.

  2011 AFYONKARAHİSAR MHP MİLLETVEKİLİ SIRALAMASI

  1 KEMALETTIN YILMAZ Üniversite YÜKSEK MÜHENDIS

  2 ÖNCÜL KAZANCI Üniversite AVUKAT

  3 KADIR ÇALISICI Üniversite MÜLKI IDARE AMIRI

  4 SEFA ÇETIN Yüksek Lisans MÜLKI IDARE AMIRI

  5 HAVVANA GENCER Üniversite ÖGRETMEN

 • Ak Parti Afyon Milletvekili Adayları Belli Oldu

  Ak Parti 2011 12 Haziran seçimleri için milletvekili adaylarını netleşti. Ama Emirdağ dan yine bir aday yok

  Adaylar ise şu şekilde

  1. Veysel Eroğlu

  2. Sait Açba

  3. Halil Ürün

  4. Ali Özkaya

  5. Ahmet Koca

 • Rektör Solak'ı Makamında Ziyaret Ettiler

  Rektör SolakEmirdağ Belediye Başkanı Cengiz PALA ve AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Aday Adayı A.Kadir Yılmaz AKÜ Rektörü Prof.Dr.Mustafa SOLAK'ı ziyaret ederek hayırlı olsun dileklerinde bulundular. Ziyarette Emirdağ'a kurulması planlanan AKÜ Kampüsü ile ilgili de fikir alış verişinde bulunuldu. Prof.Dr.Solak AKÜ'ye kazandırılan alan ile ilgili memnuniyetini dile getirirken Başkan Pala ve Yılmaz Emirdağ'ın durumu ve istekleri ile ilgili Prof.Dr.Solak'ı bilgilendirdi.Prof.Dr.Solak'ın önümüzdeki günlerde Başkan Pala'ya iade-i ziyarette bulunması ve Emirdağ kampüsü konusunda çalışmalarını ve projelerini aktarması bekleniyor.

 • Emniyet Teşkilatı 166. Kuruluş Yıldönümü Etkinliklerle Kutlandı

  Emirdağ İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri Emirdağ´a bağlı Karacalar Köyü mevkiinde ağaç dikimi gerçekleştirdiler

  Emirdağ İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri Emirdağ´a bağlı Karacalar Köyü mevkiinde ağaç dikimi gerçekleştirdiler Türk Polis Teşkilatının kuruluşunun 166. yıldönümü nedeniyle, Emirdağ İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri Emirdağ´a bağlı Karacalar Köyü mevkiinde ağaç dikimi gerçekleştirdiler.

  Yapılan ağaç dikim töreninde Emniyet personeli katılırken; Emirdağ´daki Polis Haftası Kutlamalarının ise hafta boyunca devam edileceği bildirildi. Hafta kapsamında Emirdağ Huzurevi´ni ziyaret eden Emirdağ İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri huzurevi sakinlerine karanfil dağıttılar. Yapılan ziyarette huzurevi sakinleriyle sohbet eden polis memurları ´Her zaman yanınızdayız´ mesajı verdiler.

  Polis haftası etkinliklerinin 10 Nisan Pazar günü Emirdağ Cumhuriyet Meydanı´nda yapılacak olan resmi törenin ardından sona ereceği bildirildi.

 • Emirdağ Spor Gaybiefendi Karşısında Kaybetti

  Emirdağspor Kaybetmeye devam ediyor. Son haftalarda ard arda rakiplerine boyun eğen Emirdağspor Gaybiefendispor karşısında da 2-0´lık mağlubiyetle sahayı terketti.

  Emirdağspor Kaybetmeye devam ediyor.

  Son haftalarda ard arda rakiplerine boyun eğen Emirdağspor Gaybiefendispor karşısında da 2-0´lık mağlubiyetle sahayı terketti.

  Kütahya Gaybiefendispor Deplasmanından da puan çıkaramayan takımımız son iki hafta´da altı puan kaybetti.

  27 Dakika da Ömer Utku Özenç ve 72 Dakikada Halil Mutlu´nun gollerine karşılık veremeyen Emirdağspor aldığı bu sonuçla lig´te 9. sırada 26 Puan larak düşme hattına biraz daha yaklaştı.

  Bal Ligi 9. Grup´ta Lider Yeni Sandıklı spor, kendi evinde Kütahya Şeker Spor´u 3-0 geçerek 43 Puan´la Liderliğini devam ettirdi.

  Bu arada Emirdağ Spor Başkanı Erdal Pamuk, büyük bir ihtimalle Mayıs ayında yapılacak olan Olağan Genel Kurul Toplantısı ve ilçe yöneticileri ile yapacakları görüşmeler sonunda hedef belirleyeceklerini söyledi.

  Genel Kurul öncesi ilçe yöneticileri ile geniş katılımlı toplantılar düzenleyip yol haritası belirleyeceklerini ifade eden Başkan Erdal Pamuk, “Bu işi benim tek başıma götürmem mümkün değil.

  Emirdağ Spor’un başarılı olmasını ve daha iyi yerlere gelmesini istiyorsak ilçe olarak bütünlük sağlamalıyız. Bu nedenle sezon sonunda bir değerlendirme yapıp, yeni sezon için geniş katılımlı kararlar alacağız" dedi.

  Emirdağ Spor’un profesyonel ligde yer alması gerektiğini vurgulayan Pamuk, ilçe yöneticileri ve ilçe halkıyla bütün olmaları durumunda bunu başarabileceklerini sözlerine ekledi.

 • Burdur'un Arslanları (Bedelli Askerlik)

  Yaklaşmışlar kırklı yaşa.
  Ya kel, ya kır düşmüş başa.
  Ne çavuş bilir ne paşa.
  ....................Bu dövize tabi erlik.
  ....................Tatil, Burdur'da askerlik.

  Yatakta nöbet bekler.
  Davul misali göbekler.
  Elde oyuncak tüfekler.
  ....................Mermi attın bir seferlik.
  ....................Tatil, Burdur'da askerlik.

  Asker demek, silahla dans.
  Sizde sinema, konferans.
  Bu doğuştan sana bir şans.
  ....................Altta şort, ayakta terlik.
  ....................Tatil, Burdur'da askerlik.

  Resim çekmiş, yirmi günde.
  Toplamış kırk albümde.
  Resmi var, Cudi önünde.
  ....................Stüdyo mu yoksa birlik.
  ....................Tatil, Burdur'da askerlik.

  Güvenirsin sen parana.
  Mehmet ağa derler sana.
  Beğenmezsin karavana.
  ....................Sivilde havyar mı yerdik.
  ....................Tatil, Burdur'da askerlik.

  Ödedin diye yuroyu.
  Yok demedik ki yüreği.
  Bu da kanunun gereği.
  ....................Biz Gabar'da şehit verdik.
  ....................Tatil, Burdur'da askerlik

  Konferansta olur turşu.
  Hafta sonu gelsin çarşı.
  Yirmi bir günede karşı.
  ....................Emir altı yokmuş dirlik.
  ....................Tatil, Burdur'da askerlik.

  Üç hafta tatildesin.
  Hanım dırdırı yok kesin.
  Bir yıl sonra şunu dersin.
  ....................Her yıl olsa seferberlik.
  ....................Tatil, Burdur'da askerlik.

  Kuyruk olmasa hamama.
  Birde tıraş, bot boyama.
  Halt etmiş yoksa Bahama.
  ....................Beş bin küsür euro verdik.
  ....................Tatil, Burdur'da askerlik.

  HAKİKİ KABAKÇI

 • Emirdağ Çifteler Duble Yol Çalışmaları Başlıyor

  nursoy emirdağ2010 yılı içerisinde Karayolları Bölge Müdürlüğü tarafından istimlakleri yapılan, Emirdağ – Eskişehir Yolu duble yol çalışmaları için ihale 2011 Şubat ayında yapılmıştı.  Fakat, vatandaşlar tarafından yapılan itirazlar nedeniyle yer teslimi uzayan duble yol için yer teslimi 7 Nisan Perşembe günü yapıldı.
  Nursoy Şirketler grubu tarafından yapılacak yol çalışması için yetkililer, Emirdağ’a gelerek yer teslim işlemlerini tamamladılar.  Şirket yetkilileri tarafından verilen bilgiye göre “42 km lik duble yol çalışmalarının yer teslimatı için Emirdağ’a geldik. Buraya şantiyemizi kuracağız. Nisan ayı içerisinde çalışmalara başlayacağız. Yetiştirebilirsek Temmuz ayına kadar Dört yola kadar kısmı tamamlamaya çalışacağız. Toplam yolu da 2 yıl içerisinde teslim etmeyi düşünüyoruz. İlk çalışmalar Emirdağ Merkezli olarak başlayacaktır. “ dedi
  Emirdağ Belediye Başkanı Cengiz Pala “ Bu yol benim projelerim arasındaydı, inşallah en kısa sürede gerçekleşecek. Nursoy şirketler grubunun daha önce yaptıkları projeleri inceledim. Çalışmalarını titiz yapıyorlar. Umarım burada da güzel ve uzun ömürlü bir yol yapacaklar. Vatandaşlarımıza şimdiden hayırlı uğurlu olması dileklerimle.” Dedi.

 • Mhp Emirdağ Yönetimi “ Emirdağ Belediye Başkanı Krallığını İlan Etti”

  06 Nisan 2011 Çarşamba günü Emirdağ belediyesi Meclis Toplantı Salonunda gerçekleşen ve Belediye Başkanı Cengiz Pala ile MHP’li Meclis Üyesi H.Rifat Aydemir arasında yaşanan tartışmalarla ilgili Emirdağ MHP İlçe Başkanı Ceylan MORCA ve Yönetim Kurulundan bir açıklama geldi. Yapılan açıklamayla Emirdağ Belediye Başkanı edepli olmaya davet edilerek Başkan Pala’nın Aydemir’e yönelik sözlerinin yargıya taşınacağı belirtildi.
  Konuyla ilgili olarak yapılan açıklama ise şu şekilde :
  “Emirdag Belediye Meclisinin 06/04/2011 tarihli son toplantısında Belediye Başkanının sergilediği davranışları esefle kınıyoruz. Nisan ayı meclis olağan toplantısında Cengiz Pala, kamusal alanda olduğunu unutarak amiyane tabirler kullanmış, hem temsil ettiği makama hem de meclisteki görevine uygun davranmamıştır.
  Ocak ayı toplantısında Denetleme Komisyonu’na seçilen ve Denetleme Komisyonu Başkanlığını üstlenen MHP Belediye Meclis Üyemiz Sayın Halil Rifat Aydemir Mart ayında komisyonca hazırlanan denetleme raporunu Meclis Başkanlığına sunmuştur. Bunun yanında denetleme komisyonu raporu Nisan ayı meclis toplantısında okunması gerekirken, rapordan rahatsız olan Belediye Başkanı bu raporun okunmasını gündeme almamıştır. 5393 sayılı Belediye Kanununa göre bu rapor meclisin bilgi edinme yollarından bir tanesidir, raporun okunması gündeme alınmayarak meclisin bilgi edinme hakkı engellenmiştir. Raporun içeriğinden rahatsız olan Cengiz Pala raporu işaret ederek Halil Rifat Aydemir’e karşı “terbiyesiz ve ahlaksız” sözlerini kullanmış, daha sonra da bu işi tehdit boyutuna getirerek “Başına çok büyük işler gelecek, Emirdağ senin arkanda ben de senin arkandayım” diyerek tehditte bulunmuştur. İlerleyen zamanda meclise hitaben “Şimdiden sonra kimse sekreterimden randevu almadan makama giremeyecek. Girince de ben otur demeden oturmayacak” gibi sözlerle krallığını ilan etmiştir.
  Belediye Başkanı o makama seçilerek geldiğini, Meclis üyelerinin de kendisi gibi siyasi kimlikle seçildiklerini ya bilmiyor ya da unutuyor olsa gerek. Belediye Meclisinin, Başkanın üstünde bir karar mercii olduğunu da aynı şekilde unutmuş görünüyor.
  Belediye Başkanı, meclis üyemizin yalnız olduğunu zannediyor herhalde. Sayın Halil Rifat Aydemir MHP’nin seçilmiş bir meclis üyesidir. Taşımış olduğu kimlik MHP’nin kimliğidir. Belediye Meclisinin seçtiği denetleme komisyonuna başkanlık eden meclis üyemiz görevinin gereğini yapmıştır. Dolayısıyla, Sayın Meclis üyemize yapılan hakaret ve tehdit partimize yapılmıştır. Belediye Başkanı hukuk, ahlak, üslup, adap ve görev sınırlarını aşmıştır. Kendisini şiddetle kınıyoruz.
  Belediye Başkanını bu konularda edepli olmaya davet ediyor, tehditten dolayı da Cumhuriyet Savcılarına suç duyurusunda bulunuyoruz. Belediye Başkanının bu ve benzeri davranışlarını kamuoyunun takdirine havale ediyoruz.” Mhp İlçe Yönetim Başkan Pala’yı mahkemeye vereceklerini belirtti.

 • Mustafa Doyuk , Eskişehir Mhp ' Den Milletvekili Aday Adayı.

  mustafa doyukDr. Mustafa Doyuk 22.04.1949 yılında Emirdağ'da doğdu.İlkokulu Eskişehir Mithatpaşa İlkokulun da okudu.Ortaokulu Eskişehir Mehmetçik Ortaokulu'da okudu.Liseyi de, Eskişehir Atatürk Lisesi'n de bitiren Mustafa Doyuk,Ankara Üniversitesi Ziraat  Fakültesini  1974 yılında bitirerek mezun oldu.Akademik kariyeri  Ziraat Doktorudur.İngilizce bilir. Evli ve 2 çocuk sahibidir.
  Fakülte sonrası aldığı Eğitimler: 1975-1980 Ankara üniversitesi Ziraat Fakültesi Diploma sonrası Yüksek okulu(Doktora çalışması).1978 Ülkücü Teknk Elamanlar Derneği Seminerleri.1985 Harp Akademileri Milli Güvenlik Akademisi.1974-1977 Aydın Erbeyli Tarımsal Araştırma Enistitüsü.1977-1987 Toprak ve Tarım reformu Müsteşarlığı.1987-1991 Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı APK Kurul Başkanlığı.1998-2003 Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı Müşaviri.2003 yılında da Emekli oldu.
  Çalıştığı Başlıca Konular: Yeterli Gelirli Tarımsal İşletme Büyüklüklerinin Tespiti.Tarım Ürünleri Fiyat ve Maliyet Analizleri.Tarım Ürünleri Taban fiyat Tespiti Çalışmaları.Tarımla ilgili çeşitli kanun,tüzük ve yönetmelik hazırlama Çalışmaları.Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı'nda Uygulanan Dünya Bankası Destekli Projelerin Takibi ve Denetimi.T.B.M.M Plan Bütçe Komisyonu ve Genel Kurul da yapılan Bakan Konuşmalarının hazırlanması ve Bakanlığa sorulan soruların cevaplandırılması.
  Yurt Dışı Çalışmaları : ECD,FAO ve benzeri uluslararası kuruluşlarla ilgili olarak birçok ülkede yapılan uluslararası toplantılara,tebliğ sunma,bakanlık temsicisi ve ülke temsilcisi olarak katılma.
  Yazdığı Rapor ve Makaleler:  Tarımsal Destekleme Politikaları,Tarımsal Kooperatifçilik,Türkiye'de Tarım ve Hayvancılık konularında çeşitli tebliğ ve raporlar...

  FOTO /  HABER : ERTUĞRUL ALTINEL.

 • Kur’an’ı Anlamada Peygamberimizin (SAV) Rolü

  Oku emriyle inmeye başlayan yüce kitabımız Kur’an, anlaşılsın ve yaşansın diye gönderilmiştir. İmanın esaslarından biri olan ‘Kitaplara İman’ da Kur’an’ı okuyup anlamayı, her hususta onun emir ve yasaklarına uymayı gerektirir. Kur’an’ı anlama ve emredilen ibadetleri yerine getirme noktasında Peygamber Efendimizin olmazsa olmaz bir rolü vardır. Nitekim Kur'ân'ı Kerim namazı, orucu, haccı ve zekâtı emreder. Fakat bu ibadetlerin yapılış şekillerini açıklamamıştır. Namazların vakitleri ve rekâtları, orucun şekli, zekâtın nisâbı, haccın edâ şekli hep sünnetle ortaya konmuş ve böylece Kur'ân'daki emirler hadislerle açıklanmıştır. Yine Peygamber Efendimiz olmaksızın, Kur’an ayetlerinin gönderiliş sebeplerini bilmemiz ve ifade ettiği manaları Allah’ın istediği doğrultuda anlamamız mümkün değildir. Yüce Allah: "... Peygamber size ne verdiyse onu alın, size ne yasakladıysa ondan da sakının"(1) buyurarak ona uymanın önemini, "O arzularına göre konuşmaz. O'nun konuşması, kendisine vahyedilenden başkası değildir"(2) buyurmak suretiyle de, Peygamber Efendimizin vahiyle desteklendiğini bildirmiştir.

  Bilindiği gibi Peygamber Efendimizin görevi sadece Allah’ın emirlerini insanlara bildirmekten ibaret değildi. “O, Kur’an’ın hükümlerini anlatmak, hikmeti öğretmek ve Müslümanları kötü alışkanlıklardan arındırıp”(3) ahlaken eğitmekle de görevlendirilmişti. Aynı zamanda Peygamber Efendimiz, Kur’an’ın yaşanabilirliğini göstermek amacıyla insanlar arasından seçilmiş ideal bir örnektir. Rabbimiz kitabında bunu şöyle izah etmiştir: “Andolsun ki, Resûlullah, sizin için, Allah'a ve ahiret gününe kavuşmayı umanlar ve Allah'ı çok zikredenler için güzel bir örnektir.”(4)

  Nisa suresinin 80. ayetinde de "Kim Rasûle itâat ederse Allah' a itâat etmiş olur.” buyrularak Allah’a itaatin, Peygamber Efendimizin sünnetine tabi olmaktan geçtiği bildirilmiştir.

  Bütün bu ayet-i kerimlerden anlayacağımız husus, Kur’an’ı anlamada ve yaşamada takip edeceğimiz yolun Peygamber Efendimizin sünneti olduğu gerçeğidir. Dolayısıyla Kur'ân, Allah Rasülünün tatbikatı ve hadisleriyle birlikte okunmalı ve anlaşılmaya çalışılmalıdır. İslam’ın iki temel kaynağı olan Kur’an ve Sünnet bütünlüğü bozulacak olursa Kur’an anlaşılmaktan ve yaşanmaktan uzak kalacaktır.


  (1) Haşr, 7
  (2) Necm; 3-4
  (3) Cuma; 2
  (4) Ahzab; 21

 • Uyum ödülleri Türk kökenli siyasilere verildi

  Türk MilletvekilleriBelçika Türk Dernekler Birliği tarafından geleneksel hale getirilen ve adına ´ Entegrasyon´(uyum) denilen ödüller sahiplerini buldu..
  2011 Yılı ´Uyum Ödülleri´ne (Entegrasyon 2011) Brüksel Hükümeti Devlet Bakanı Emir Kır, Flaman Bölge milletvekilleri Fatma Pehlivan,Veli Yüksel ile Türkiye´de ´Sagalosos´ kazıları ile adını duyuran Prof.Dr. Marc Walkens, bu yıl layık görüldü.
  Belçika Türk Dernekler Birliği Başkanı Rıfat Can, yöneticiler Ahmet Arkan, Hüseyin Aydınlı´nın konuşmalarından sonra uyum ödülleri sahipleri açıklandı.
  Brüksel Başkonsolosluğu temsilcileri muavin konsoloslar Ali İhsan İzbul, Gamze Algün, Eğitim Müşavir vekili Saliha Eker, Ticaret Müşaviri Metin Tosun, Brüksel Schaerbeek Belediye Meclis üyesi  ve Turkish Lady Derneği koordinatörü Derya Alıç, Gent Belediye Meclis üyesi Şaban Gök ile davetlilerin hazır bulunduğu uyum ödülleri töreni,müzik dinletisi ile başladı ve Belçika Karadeniz Halk Oyunları Ekibi gösterisi ile devam etti.
  Daha önce adı ´ İstanbul Brüksel Merkezi´ olan ve şimdi Yunus Emre Kültür Merkezi olarak kullanılan merkezdeki ´Mevlana ve Semazenler´ konulu resimler de davetliler tarafından ilgiyle incelendi.

  Ödülleri Jean Peumans Verdi
  Uyum Ödülleri´nin ilginç bir konuğu vardı. Belçika Flaman Bölge Parlamentosu Başkanı Jean Peumans(N-VA) Türkler ile arasındaki buzları eritti..Kendisine yöneltilen bir  aykırı soruda cevap olarak ´Türkleri´ işaretleyen ve büyük tepki alan Parlamento Başkanı Jean Peumans, Belçika Türk Dernekleri Birliği´nin uyum ödülleri için iyi bir seçim idi..Türklerden özür dileyen ve Büyükelçi Nazif Murat Ersavcı ile de buluşan Peumans ilk olarak Bakan Emir Kır´a uyum ödülünü verdi ve kendisini tebrik etti..

 • Emirdağlılar Vakfın Da '' Emirdağlıların Sorunları'' Görüşüldü

  Eskişehir'deki Emirdağ ve Köylüleri   Kültür ve Sosyal Dayanışma Derneği,Emirdağlılar Vakfını ziyaret ettiler. Ziyaret çok olumlu bir havada geçti.Ziyaret esnasında vakfın yönetim kuru da hazır bulundu. Emirdağ ve Köylüleri Kültür ve Sosyal Dayanışma Derneği Başkanı Habib Umutoğlu ve yönetim kurulu üyelerinden Musa Demirel, Yusuf Tantiş, Ahmet Sarı, Hüseyin Yılmaz,  denetleme kurulu üyelerinden; Mehmet Tepe,  Turan Acarer,  İbrahim Uçar, Ramazan Karaca, Ali Topkaya, Hamza Demiral Emirdağlılar Vakfına geldiler.
  Emirdağlılar Vakfı yönetim kurulu, gelen misafirleri ağırladılar. Emirdağ ve Köylüleri Dernek Başkanı Habib Umutoğlu, konu ile ilgili olarak şu açıklamaları yaptı: " Amacımız, vakıftaki  
  yönetim kurulu ile, Emirdağ sorunlarını görüşmek ve çözüm yollarını bulmaktır. Eskişehir'deki Emirdağlıların'' tüm sorunlarını'' masaya yatırdık. Karşılıklı konuşarak sorunları tartıştık ve çözüm yollarını bulduk. Görüşmelerimiz çok sıcak havada geçti. " Eskişehir'deki Emirdağlılar Vakfı Başkanı Operatör Doktor Orhan Özkır da şunları söyledi: " Köylüler Derneği Başkanı Habib Umutoğlu ve yönetim kurulu ile birlikte görüşmelerimiz gayet olumlu havada geçti. Amacımız Eskişehir'deki Emirdağlıları biraraya getirmektir. Birlik olup Emirdağlıların sesini Eskişehir'de duyurmaktır. "
  Toplantı davetlilere Emirdağ bükmesi ve ayran ikram edilmesi ile sona erdi.
  Resim altı: Emirdağ ve Köylüleri Kültür ve Sosyal Dayanışma Derneği ve Emirdağlılar Vakfı Görülüyor
  Ertuğrul ALTINEL

 • Yüksekokula Emirdağlı Müdür

   

  Geçtiğimiz ay tamamlanan Rektörlük yarışının ardından, göreve başlayan yeni AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak; Emirdağ Meslek Yüksekokulunun yeni müdürünü atadı.

  Aslen Emirdağ, Kırkpınar köyünden olan hemşerimiz Doç. Dr. Ersin Kıvrak Emirdağ MYO Müdürü oldu.

 • Çalışmaları Yerinde Gördüler

  Belediye Başkanımız Cengiz PALA farklı uygulamalarına devam ediyor. Hafta sonu esnaf ziyareti sırasında bir grup vatandaşın Başkan Pala ile çalışmaları yerinde görmek istemeleri üzerine Belediye Başkanı Cengiz PALA vatandaşlarla birlikte yapılan çalışmaları yerinde inceledi. Vatandaşlarla fikir alış-verişinde bulunan ve yaptığı çalışmaları anlatan Başkan Pala’ya vatandaşlar büyük destek verirken yapılan çalışmalara yönelik beğenilerini dile getirdiler.
  Bir gün önce de Emirdağ İl Genel Meclis Üyelerinden Yusuf Demir ve Mevlüt Ergürbüz ile çalışmaları yerinde gören Başkan Pala “Vatandaşımızın isteği, sevgisi, desteği ve bizleri takdir etmesi bizim için çok önemlidir.  Bu güne kadar bazı parçaları yerine oturtmak için disiplinden taviz vermedik bazen sert de olduk. Ama artık Emirdağ belli bir tempoda çalışmaya başladı. Çarklar hizmete dönüyor bundan böyle biz daha çok vatandaşımızla kucaklaşacağız” dedi. İl Genel Meclis Üyeleri ise Belediye Başkanımızın çalışmalarından duydukları büyük memnuniyeti dile getirdiler.

 • Yusuf Demir İGM Daimi Encümenliğine Seçildi

  Afyonkarahisar İl Genel Meclisi Nisan ayı toplantılarının ilk oturumu 04.04.2011 Pazartesi günü yapıldı. İlk oturumda görev süreleri dolan Meclis Başkanı, Katip üyeleri, Başkan vekilleri, İl daimi encümen üyeleri seçimi yapıldı.

  2009 dan bu yana Meclis başkanlığı görevini yürüten Salih Sel yeniden Meclis başkanı seçildi. Birinci Başkanvekilliğine Selçuk Çirkin , İkinci Başkanvekilliğine Ömer Dayı, Asil Katip üyeliklerine Mustafa Genç ve Yedek Katip üyeliklerine Hakan Avtuğ ve Derviş aynacı seçildi.

  İl Daimi Encümenliğine Yusuf Demir, Ahmet Kocakulak, Necati Uğur, Mustafa Genç ve İbrahim Karaoğlu seçildi.

  İlçemiz İGM üyesi Yusuf Demir’in Daimi encümen seçilmesiyle, ilçemiz 2009-2014 döneminde ikinci defa İl Daimi Encimenliğinde temsil hakkı kazanmış oldu.

 • Belçika Müslüman temsil Kurumu

  Veli Yüksel: "Belçika´daki Müslümanların profesyonel temsile ihtiyacı var"

  Belçika Müslüman Temsil Kurumu (Executif-EMB)´nin görev süresi defaatler uzatılmasının ardından 31 Mart 2011´de yeniden doluyor. Devlet nezdindeki Müslümanların resmi temsilcisi olan kurum 2008 yılından itibaren yeniden yapılandırılma sürecinde. Halen masada camilerden temsilci gönderilmesi üzerine kurulu strüktürel yapılandırma teklifi duruyor. Buna göre 300 üyeli Genel Kurul, 51 kişilik Merkez Yönetim Kurulu´nu belirliyor. Buraya üçü kadın ve üçü uzman olmak şartıyla altı üye dışardan atanıyor. En nihayetinde ikisi atanmışlardan olmak üzere 17 üyeli idari heyet belirleniyor.

  Bu aşamaya gelinmiş olması Belçika Müslüman Temsil Kurumu´nun özverili çalışmasının sonucu olduğunun altının çizilmesi gerekiyor.  Daha önceki kurum içi çatışmalar göz önünde bulundurulduğunda  bu daha bir anlamlı hale geliyor. Son iki yılda farklı etnik kökenlere ve farklı dini akımlara rağmen Executif´in geleceğine dair bir konsensüse varılma başarısı gösterildi.

  Üzerinde mutabakata varılan yapılandırma taslağına tek çekinceli yaklaşım mühtedi dediğimiz İslam´ı sonradan seçenler tarafından geldi. Başkan Yardımcısı İsabelle Praille, camilerden temsilci gönderilme tekifine karşı çıkıyor ve gerekçe olarak da Müslümanların sadece yüzde 10´unun camilere gittiğini ileri sürüyor. Kendisi toplumun büyük çoğunluğunun bu şekilde temsil edilmeyeceği endişesi taşıyor.

  Bana göre Bayan Praille´nin endişeleri yersiz. Belçika´da Müslümanların profesyonel ve inandırıcı bir temsil heyetine ihtiyaçları var. 1998 ve 2005 yıllarında yapılan seçimler, Müslüman toplumu adına en ´uygun´ temsilcileri seçmek için yeterli olmadı. Hatta arzu edilenin aksine sonuçlar doğurdu. Yapılan seçimlerle işbaşına gelen bu insanlar bilinçli ya da bilinçsiz şekilde Executif´in  tartışmalı ve amatör görünüm kazanmasına yardımcı oldular. Geçmişteki bu pratik uygulamanın verimsiz olduğu defaalarca ortaya kondu. Executif iç çekişmeler, skandallar ve adli yargılamalarla işlemez hale geldi. Bu bağlamda seçimler yeterlilik için bir garanti değildir.  Yapılan seçimlere katılıma gelinecek olursa, ne 1998´deki ne de 2005´te düzenlenen seçimlere Müslümanların yüzde 10´undan fazlası iştirak etmedi.


  Dikkatimi çeken bir diğer husus ise temsil ve meşrutiyet sözcüklerinin sadece İslam için kullanılıyor olması. Sanki ülkedeki diğer dinler demokratik bir yapılanma içindelermiş gibi. Elbette otokratik bir yapıdan yana değilim fakat eşitlik gibi bir kavramın da önemli olduğuna inanıyorum. Bundan dolayıdır ki yeni yapılanma sürecinde camilerin çok önemli bir fonksiyon yerine getireceklerine inanıyorum.

  Müslüman toplumun temsili ve çıkarlarının korunması sosyal ve kültürel işlerle karıştırılmaması gerekiyor. Bu bir ´dindarlık yarışı´ değildir. Yani sırf molla ve imamlardan müteşşekil bir temsilciler meclisi istemiyorum fakat sadece egzotik ismi olduğu için oralara gelmiş yetersiz kişilerce de sıraların doldurulmaması gerektiğini savunuyorum. İslami duyarlılığı olmadan sadece yabancı asıllı olmak Müslümanların hakkıyla temsili için yeterli bir kriter değildir.

  Belçika Müslüman Temsil Kurumu (Executif) 2008 yılından bu yana ´geçici´ olarak görevine devam ediyor. Buna karşın İslam dindersi öğretmenlerin atanması, sosyal danışmaların ve imamların yetiştirilmesi gibi çok önemli dosyalar bekliyor. Aylardır bu dosyalarda istenen ölçüde bir çalışma yapılabilmiş değil.

  Uzadığı ölçüde Belçika´da yaşanan dile dayalı çekişme Executif içinde de günyüzüne çıkar oldu. İki dilli bir yapı üye ve çalışanlar için verimliliği azaltmakla birlikte toplantıların kısır geçmesine ve tercüme gibi işlere büyük meblağda paralar harcanmasına neden oluyor. Kurumun Flaman ve  Valon bölümlerinin kendi öncelikleri ve söylemleri söz konusu. Executif´in yeniden yapılandırılmasında dile dayalı hassasiyetlerin de göz önünde bulundurulması zorunluluğu var. 

  Bütün bunların çerçevesinde Adalet Bakanı´na eleştirel ve sahte argümanlarla yapılan itirazların etkisinde kalmama çağrısında bulunuyorum. Müslüman toplumuna bir şans verilmeli fakat onlar da bunun son şans olabileceğinin bilincinde olmalı.

 • Emirdağ Spor 1 - Uşak Belediye 2

  Bölgesel Amatör Lig'de son haftalara girilirken Emirdağ Spor, evinde liderliği kovalayan Uşak Belediye Spor'u konuk etti. Hafta sonu yapılacak olan maç Açıköğretim sınavlarından dolayı maç Cuma günü Emirdağ İlçe Stadyumu'nda oynandı. Çağdaş Altay, Mehmet Ali Akkor, Mustafa Çevik hakem üçlüsünün yönettiği maçtan Emirdağ Spor ilk yarıda 13 ve 45. dakikalarda yediği gollerle devreye 2-0 mağlup girdi. İkinci yarıda istediği atakları yapamayan Emirdağ Spor, bulduğu bir atakta dakikalar 63'ü gösterirken golü buldu. Bu golle maçın sonucu belirlenmiş oldu: 1-2 Emirdağ Spor şampiyonluk yolunda Sandıklıyı takip eden Uşak Belediye Spor'a boyun eğmek zorunda kalırken, puan kaybının ardından son dört haftaya 26 puanla 9. sırada girdi.

 • Bekir Kasap Temayülden 3. Çıktı

  emirdağ chpCHP Genel Merkezince Milletvekili aday adayını belirlemek üzere yapılmasına karar verilen ön seçim dün Gazi Teknik Endüstri Meslek Lisesi spor salonunda yapıldı. Merkez ve ilçelerde yapılan seçimlerde Milletvekili aday adayı listesi belli oldu. Merkez ve ilçelerde en fazla oyu Av. Ahmet Toptaş alarak listede birinci sıraya yerleşti

  Uzun yıllar sonra CHP’nin Afyonkarahisar’da ilk kez gerçekleştirdiği ön seçime 17 aday adayı katıldı. Dün yapılan ön seçimde toplam 6350 üye oy kullandı. Merkezde ise ön seçime katılım ilçelere oranla daha düşüktü. 1603 üyeden 883 tanesi oy kullandı.Merkez ve ilçelerde yapılan seçimler oldukça hareketli geçti. Hem Genel Merkezde hem de Afyonkarahisar’da en fazla oyu alan Milletvekili aday adayı Ahmet Toptaş oldu.

  ‘SÜRPRİZ İSİM AV. GÖK OLDU’
  Ahmet Toptaş İl genelinde aldığı 2047 oyla listede birinci sırada yer aldı. Listede ikinci sıraya ise sürpriz isim olarak 1346 oyla Avu. Hatice Gök yerleşirken üçüncü sırada Emirdağ İlçesi’nden 1131 oyla Bekir Kasap dördüncü sırada 1070 oyla Dinar İlçesi’nden Şeref Ceylan ve beşinci sırada 1052 oyla Tuğrul Akkuş yer aldı. CHP Milletvekili aday adayını belirmek için yapılan ön seçim sonuçları şöyle oluştu;

  1. Ahmet Toptaş 2047
  2. Hatice Gök 1346
  3. Bekir Kasap 1131
  4. Şeref Ceylan 1070
  5. Tuğrul Akkuş 1052
  6. Nimet Kaynar 1018
  7. Ertuğrul Yılmaz 934
  8. Halil Ünlütepe 852
  9. Kazım Şener 789
  10. Veli Cengiz 767
  11. sülayman Mutlu 738
  12. Ekrem Özsoy 721
  13. Ramazan Akgöz 652
  14. Yılmaz Özkan 627
  15. İhsan Vurkan 609
  16. İbrahim Kadıoğlu 440
  17. Adnan Çelik 292

 • 270 Proje Arasında 2.Oldular

  Emirdağ  Metin Zülbiye Sarı Anadolu Lisesi öğrencileri Turgut Yıldız  ve Yunus Emre Aydın; öğretmenleri Osman Baten danışmanlığında hazırladıkları Emirdağ'dan Belçika'ya olan göçlerin Emirdağ üzerine başlıca etkileri konulu projeleri ile Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projesi Yarışması Bursa Bölgesinde 28 Mart - 01 Nisan 2011 tarihleri arasında yapılan seçmelerde 270 proje arasında özel kolejleri ve Bursa Işıklar Hava Lisesi'ni geride bırakarak Coğrafya dalında ikinci olarak Emirdağ adına bir ilke imza attılar. Seçmelere Rehber Öğretmen olarak katılan Metin Zülbiye Sarı Anadolu Lisesi Coğrafya Öğretmeni Yusuf Köksal;Maddi ve manevi katıkılarından dolayı Emirdağ Belediyesi yetkililerine, Özel Konuralp Lisesi Eğitim Kurumları Olimpiyat Koordinatörü Ali Kocaağa'ya, Emirdağ İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne ve Emirdağ Kaymakamlığı'na teşekkürlerini bildirdi ve önümüzdeki yıllarda Emirdağ'ı daha iyi projeler ile temsil ederek Türkiye'de derece hedeflediklerini bildir

 • Emirdağlılar Vakfı'nın Mali Kongresi Yapıldı

  Emirdağlılar Vakfı'nın mali kongresi ,Emirdağlılar Vakfı'nda üyelerinin çoğunluğunun katılımıyle gerçekleştirildi. Kongrede divan başkanlığına oy birliği ile Muharrem Kubat seçildi. Divan üyeliklerine de Ahmet Urfalı ve Gazi Durusu seçildi.Divan başkanı Muharrem Kubat,kongreyi saygı duruşu ve istiklal marşının söylenmesiyle oturumu başlattı.Gündem okundu.2011 yılı faaliyet  raporunu Ertuğrul ALTINEL okudu.Denetleme raporu da okunarak üyelere ayrı ayrı ibraya sunuldu. Üyelerde oy birliği ile kabul ettiler.2012 yılı tahmini bütçe oluşturularak oylandı ve kabul edildi. Vakıf başkanı operatör doktor Orhan Özkır söz alarak şunları söyledi:
  Emirdağ dergisinin 23 ve 24. sayılarını 2011 yılı içerisin de çıkarmayı hedefliyoruz.Dergimizin 23.sayısı Avrupa'ya göç'ün 50.yılı özel sayısı olarak çıkarma çalışmalarına başladık.  Odunpazarı belediyesinden aldığımız ''Kültür Evi'' için resorasyon çalışmalarına başladık ve yıl içersinde halkımıza açmayı düşünüyoruz.2011 yılı içersinde 109 öğrenciye burs ve 5 öğrenciye bir defaya mahsus olmak üzere eğitim yardımı yaptık.4 öğrenciye de oks ve öss ye dershane kursuna gönderdikBu sene ancak 195 üyemizden aidat toplayabildik.Belçika'daki EYAD(Emirdağ Yardımlaşma Derneği) ile işbirliği kurarak,Eskişehir'de yaşayan Emirdağlı hemşerilerimize akülü ve tekerlekli engelli aracı vermek için çalışmalarımızı başlattık. 2011 yılı gelirler toplamı : 59.307.26 , 2011 yılı giderler toplamı : 53.984.36 , banka da 5.322.90  lira olarak gerçekleştiridi.''  2012 yılı tahmini bütçe de okunup ,oy birliği ile ibra edidi.
  Dilek ve temenniler bölümün de;  Ayhan  Türkseven  söz alarak şunları söyledi:'' Emirdağlılar vakfının çalışmalarını yürekten destekliyoruz. Üyelerimiz aidatlarını zamanın da verirlerse,vakfın çalışmaları daha başarılı olur.Vakıf üyeleri olarak üzerimize hangi görev düşerse seve seve yapmaya hazırız.Amaç ,Emirdağlı hemşerilerimize her yönden hizmet etmektir.'' Diğer üyeler de aynı görüşte birleşerek , oturuma son verildi.Vakıf üyelerine birbirleriyle kaynaştırmayı pekiştirmek için  Emirdağ bükmesi ve çay ikram edildi...

  Resim altı  :  Emirdağlılar Vakfı mali kongresinden görüntüler...

  ERTUĞRUL ALTINEL

 • Paketi Alın Tokatı Vurun

  Devlet Bahceli1 Nisan Cuma Günü Afyonkarahisar, Emirdağ ilçesine gelen Devlet Bahçeli, ilçe meydanında halka seslendi.
  Saat 11.00 de ilçeye gelen Bahçeli, seçim otobüsünden hükümete yüklendi.
  “Sizlerinde bildiği gibi 3 Martta Mecliste seçim takvimini hazırlayarak uygulamaya koymuştur.  Sözlerime başlarken öncelikle yapılacak milletvekili seçimlerinin siz değerli Emirdağlılara ve ütün siyasi partilerimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.
  Ardahan ve Iğdır’dan başlayarak bizlerde seçim faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz. Ülkemizi karış karış dolaşarak görüşlerimizi halkımıza aktarmak durumundayız.  Bunu niye yapıyoruz. Bu seçimin diğer seçimlerden farkı nedir? Bu seçimlerden alınacak sonuçlar Türkiye’ye götürecektir? Bu konu üzerinde Değişik siyasi partilerin mensubu olan değerli milletimizin evlatları Türkiye’yi çok iyi düşünmeli bütün siyasi partileri göz önünde bulundurmalı sonunda bir vicdan muhasebesi ile hareket etmelidir. Bunu yaparken de aynı zamanda bir vatandaşlık görevini yerine getirilmelidir.
  Sizin vergilerinizin devletin gelir kaynakları oluyor. Sosyal Devlet olmanın gereği ile bu gelirlerinden bir bölümüyle yoksulumuza, kimsesizimize elden ayaktan düşmüş veya emeklilerimize sos yardımlar yapmaktadır. Bu fon kaymakamlık ve valililer vasıtasıyla halka yapılmaktadır. Dolayısıyla bu yardımları seçim kömür, yağ, fasulye, nohut gibi paketlerle sizlere ulaştıranlar devletin kasasından sizlere veriyor.yani kendi babalarının kesesinden, milletvekili maaşlarından size bir kuruş dahi yok. Bunları alın yeyin için bu sizin helalinizdir. Paketi getirenlere şunu yapın paketi alın tokatı vurun. Tamamen Türk halkının yoksulluğunu sömürerek iktidarlarını devam ettirmektedir. Bu oyuna düşmemek lazım. Belediye seçimleri oluyor, aynı usul, milletvekili seçimi oluyor aynı usul. Şimdi kalkmışlar aynı usullerle ilgili hazırlıklar yapıyorlar.  Nasıl olsa devleti biz yönetiyoruz öyleyse istediğimiz şekilde aldatıp kandırıp, Ortadoğu da Sultan Türkiye de Padişah Okyanus ötesinde de teslimiyetçi politikalar sürdürüyorlar. Buna bir dur demek lazım. Buna dur demenin yolu 12 Hazirandır.
  Bu iktidar tükenmiştir. Bu iktidar yıpranmıştır. Bu iktidar yorulmuştur. Bu iktidara oy verenler yoksul, iktidarı yönetenlerse varlık sahibidir. Dün at arabası yok iken sıra sıra araba, sıra sıra villa sahibi olmuşlardır. Dur demek lazımdır.  Akp ye oy vermiş olan aziz vatandaşlarımız sizler palazlandınız, bizler yoksullaştık. Size oy verdiğimiz için vatdandaşımızın yüzüne bakamaz olduk.O nedenle Bu günkü iktidarı tepe taklak yere çakmak gerekir.Sizi iktidara getirenler olarak sizi geri gönderiyoruz demek lazım. İktidardan düştüğü gün gidecekleri yer  sadece ve sadece villaları olmayacaklar. Mutlaka adalete ve mahkemeye gidecekler. Bunların kesesine kalmayacaktır. Bunun için iktidar değişikliğine ihtiyaç vardır. Biz gidersek bi sürü borç var ödeyemezler. Siz gidinde biz çaresine bakarız.
  Milliyetçi hareket partisi olarak bu göreve talibiz. Türkiye barış ve istikrarı sağlamak için iktidar değişikliğine ihtiyaç vardır. Bu iktidarında aldı Milliyetçi hareket partisidir.

  Bahçeli, Emirdag İlçesi ziyaretinin ardından Bolvadine bağlı Dişli Beldesi'ne geçti.

 • Gidiyorum

  Halil Sarı EmirdağYolun ucuna gelmiş gibiyim.
  Her gün dirilip ölmüş gibiyim.
  Ne ağlamış ne de gülmüş gibiyim.
  Sınıfı geçtim mi? Bilmem…

  Emir bu yazılı kaderde
  Düçar oldun bilinmez derde
  Yarab bunun ilacı nerde?
  Verdiğin şifayı içtim mi bilmem…

  Kollar kırılır kiriş tutmaz
  Gönül virane kül yutmaz
  Çektiğini insan unutmaz
  Takdirini sezdin mi bilmem…

  Ne gelmişim ne de göçmüşüm
  Sen soluttun yiyip içmişim
  Vakit gelmeden konup göçmüşüm
  Yerim iyi mi kötümü bilmem…

  Bir gün olur ararlar beni
  Beya gömleğe sararlar beni
  Aşık Halil der ki: sualde beni
  Melekler yorar mı yormaz mı bilmem.


  Emekli Gardiyan Halil SARI

 • Peygamberimiz ve Merhamet

  Allah Teala, Kur'an-ı mübininde mealen şöyle buyuruyor: “Andolsun, size kendi içinizden öyle bir peygamber gelmiştir ki, sizin sıkıntıya düşmeniz ona çok ağır gelir.

  O, size çok düşkün, mü’minlere karşı da çok şefkatli ve merhametlidir.”1 Sıkıntıya düşmemizi istemeyen, mü'minlere karşı çok şefkatli, çok merhametli bir Peygamberimiz var.

  Rabbimiz, yine Kura'n-ı Keriminde, O'nu “Alemlere rahmet olarak gönderdiğini”2 bildiriyor. Demek O'nun rahmet mesajı, bütün alemleri kuşatıyor.

  Peygamberimiz, yine Kuran-ı Kerim'de, “Üsve-i hasene” yani “güzel örnek” olarak niteleniyor. O, hayatıyla güzel örnek olmuş ve elinden tutan insanlara en güzel insanlık erdemlerini kazandırmış. Ona bakarsak, önümüzde güzel örnek görürüz, O'nun elinden tutarsak, O bizi, güzel insan olarak eğitir.

  O, insanlığın öğretmeni, insanlığın mürebbisi.

  Eğer O'nun elinden tutarsak, gözümüzü kulağımızı O'na yöneltirsek, bize vereceği ilk öğüt, herhalde, şefkatli, merhametli bir insan olma, rahmet insanı olma öğüdü olacaktır.

  O, kız çocuklarını diri diri toprağa gömen bir kavimden, pırıl pırıl yürekleri olan bir toplum  inşa etti.

  Bugün de O'na yönelirsek der ki bize: -Elinizden ve dilinizden başkaları zarar görmesin.

  Der ki: -Ayıpları araştırmayın. Haset etmeyin. Kin tutmayın. Birbirinize lanet etmeyin. Kimsenin gizli hallerini araştırmayın. Katı kalpli olmayın. Kibirli olmayın.


  Der ki: -Merhametli olun. Birbirinizi sevin. Mütevazı olun. Birbirinizin dertleriyle ilgilenin. Birbirinizin hatasını düzeltin, birbirinizi arındırın. Hediyeleşin. Selamlaşın birbirinizle. Alır ve yoğurur yüreklerimizi merhamet duygularıyla. Anne babayı yoğurur, evlatları yoğurur, eşleri yoğurur, gençleri, yaşlıları yoğurur…

  Der ki: -Komşun aç yatarken sen tok uyuma.

  Der ki: -Çalıştırdığın insanın ücretini teri kurumadan ver.

  Der ki: -Susuz kalmış hayvana su veren insan cennetlik oldu. 

  Der ki: -Cennet annelerin ayağı altındadır.

  Sorar insanlara: -Bugün bir yetimin başını okşadın mı? Bugün bir açı doyurdun mu? Bugün bir hastayı ziyaret ettin mi? O bitmez tükenmez bir sevgi ve merhamet çağlayanıdır.

  Bir Kutlu Doğum haftasına daha giriyoruz. Aslında her gün, her hafta, her ay, Sevgili Peygamberimizle birlikte yaşıyor gibi bir hassasiyet içinde olmamız gerekiyor. Böyle özel haftalar ise, bu yakınlığı daha diri hale getirmek içindir. O'nun elinden yeniden tutmak ve gönlümüzü O'na açmak içindir. Kişiliklerimizde O'na daha çok benzemek içindir. O'nun güzelliklerini kuşanmak içindir. Şiddetin, acımasızlığın, savaşların kol gezdiği bir dünyada, en acil ihtiyaç, Muhammedi bir merhamettir, şefkattir, diğergamlıktır, muhabbettir. Yaratılan her şeye rahmetle yaklaşmaktır.

  Bunu, en öncelikle, Rahmet Peygamberinin izinden gidenler yapacaktır. O sebeple, yüreklerimizi O'nun mektebinde eğitmek ve her birimiz, O'ndan aldığımız ışıkla rahmet insanları olmak, rahmet toplumları kurmak durumundayız. Hutbemizi, Efendimiz (s.a.s)’in bir hadisi şerifleriyle bitirmek istiyoruz: “İman etmedikçe cennete giremezsiniz, birbirinizi sevmedikçe gerçekten iman etmiş olmazsınız.”3  


  1.Tevbe, 9/128

  2. Enbiyâ, 21/107

  3.Müslim, îman 93-94

Emirdag.com.tr ® 2007

Top Desktop version