Emirdag Kültür ve Haber Portalı

Videolar

Süzgeç
 • Zafer Bayramı Etkinliklerle Kutlandı

  Tüm yurtta olduğu gibi ilçemizde de dün 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 90. yılı çeşitli etkinliklerle kutlandı.
  Kutmamalar, ilçemiz Cumhuriyet Meydanındaki Atatürk Anıtı'na saat 09.30'da Kaymakamlığın, Garnizonluğun ve Belediyenin çelenklerinin sunulmasıyla başladı. Çelenklerin sunulmasından sonra saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla kutlamalar devam etti. Günün anlam ve önemini belirten konuşmadan sonra 30 Ağustos'la ilgili okunan şiirlerin ardından Cumhuriyet Meydanındaki kutlamalar sona erdi.
  Cumhuriyet Meydanındaki kutlamaların ardından ilçemiz Kaymakam Vekili Ali Polat, Kaymakamlık makamında tebrikleri kabul etti.

 • Tez Köyünde 1. Hongala Turnuvası Yapılacak

  Tez Köyü Muhtarlığı, emekli öğretmen Halil Rıfat Aydemir ve tezkoyu.com işbirliği ile unutulmaya yüz tutmuş, yeni neslin ismini duyduğu fakat nasıl oynandığını bilmediği bir çok oyunlar var.

  bu oyunları yaşatmak ve hatırlatman anısına yapılan etkinlik için yapılan açıklama da "Eski yıllarda köy gençleri ve çocuklarının sıkça oynadığı oyunların unutulmaması, yeni nesle aktarılması ve aynı zamanda köylülerimizin birlik ve beraberliğini pekiştirmek amacıyla, bu yıldan itibaren her yıl geleneksel olarak düzenlenecek "Hongala" Turnuvasının birincisi hava şartlarının uygun olması durumunda 02/09/2012 pazar günü saaat: 16:30'da köyümüz Pancar Dedesi (Şehitlik) Mevkiinde yapılacaktır. Yaş kaç olursa olsun "gönül 18 yaşında" sözüne istinaden gençleri, kendini genç hisseden, ben de iyi hongala oynarım diyen ve izleyici olarak katılmak isteyen tüm hemşerilerimizi turnuvamıza bekliyoruz. Etkinlik süresince yine unutulmaya yüz tutmuş yeldirmeç, dokurcum gibi çeşitli oyunların uygulamalı anlatımı yapılacaktır."
  Katılmak isteyen tüm hemşerilerimizden tek ricamız sadece o günlük siyasi görüşlerini evde unutmalarıdır." denildi.

 • Emirdağ Girişimcilik Kursu Belgeleri Verildi

  Emirdağ Belediyesinin talebi üzerine Afyon Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından girimcilik kursu yapıldı. Daha önce iş edindirme kursları gibi girişimcilik kursuna da talep yüksekti. 25 kişi mülakatla seçilerek girişimcilik eğitimi verildi.
  Emirdağ ilçesinde geçtiğimiz aylarda girişimcilik kursuna katılanlara 29 Ağustos Çarşamba günü belgeleri verildi.  Emirdağ Belediye Başkan Vekili Mesut Ünal ve Afyon Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğünden Kemal Kurnaz tarafından belgeler kursiyerlere verildi. Kurnaz yaptığı açıklama da “ bu belge sahiplerinin projeleri Kosgep de önceliğe tabidir. Projesini hazırlayan ve sunan tüm arkadaşlara yardımcı olunacaktır. Projesi tam olanlar hibe ve destek kredilerinden faydalanabilirler. Herkese hayırlı uğurlu olsun.” Dedi.
  Emirdağ Belediye Başkan Vekili Mesut Ünal “Kursiyerlerin belgeleri hayırlı uğurlu olsun. Umarız Emirdağ için faydalı iş sahaları acarsınız. Hepinizi tebrik ediyorum.” Dedi.

 • Emirdağ’a Tarım Ticaret Merkezi

  Geçtiğimiz aylarda Emirdağ ve bölgesinde bulunan üyelerimizle yapılan İstişare Toplantısı neticesinde Emirdağ’da Tarım Ticaret Merkezi kurulması kararlaştırılmıştır. Borsamız adına Hububat Alım-Satım Salonu, Laboratuvar, Kantar ile üyelerimize yönelik depoların bulunacağı Tarım Ticaret Merkezinin yer tespiti konusunda Emirdağ Ticaret ve Sanayi Odası önderliğinde, bölgedeki üyelerimizden oluşan komisyona yetki verilmiştir. Yer tesbiti ile ilgili Borsamızın da katıldığı araştırmalar neticesinde Emirdağ-Suvermez Köyü yolu üzerinde anayola cepheli Ağılcık Köyü sınırlarında kalan 17.000 m2’lik alanın Borsamızın yapacağı Tarım Ticaret Merkezi yatırımı için en uygun yer olduğu kararlaştırılmıştır. 29.08.2012 tarihinde Emirdağ Tapu Sicil Müdürlüğünde yapılan işlem ile bu alan Borsamızca satın alınmıştır.
  Konuyla ilgili bilgi veren ATB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Mühsürler “Emirdağ Bölgesindeki tüccar ve

 • Saadet Partisi İl Başkanından Emirdağ Ziyareti

  Pazar günü ilçemizi ziyaret eden Saadet Partisi Afyonkarahisar İl Başkanı Adnan Şenel ve beraberindekiler ilçemiz Cumhuriyet Meydanı'nda bir süre oturarak ilçe ve ülke gündemiyle ilgili sohbet ettiler.
  Saadet Partisi İlçe Başkanı İbrahim Doğan'ın, ilçemiz halkından Belçika'da yaşayan Ahmet Alkan ve Fransa'da yaşayan Halit Kuş'un ev sahipliğinde gerçekleşen ziyaret sırasında ilçe ve ülke sorunları tartışıldı.
  Saadet Partisi İl Başkanı ve beraberindekiler ziyaretin ardından tekrar Afyonkarahisar'a döndüler.

 • Belçika'nın Her Kentinde Türk Aday Var

  Belçika´da 14 Ekim 2012 Pazar günü yapılacak yerel seçimler için siyasi partiler listelerini oluşturmaya devam ediyor..
  Siyasi partilerin seçim çalışmaları medyayada yansımaya başladı..Listeler oluşturuluyor ve netleştiriliyor..Belçika´da yaşayan 220 Bin Türk kökenliden bir bölümü de seçimlerde oy kullanacaklar..Çifte vatandaşlık hakkından yararlanan Türkler özellikle kendi temsilcilerine ´ tercihli oy´ kullanıyor..Bu arada yabancılar politikası nedeni ile de yabancı kökenlilerin oyunu almak için siyasi partiler birbirleri ile yarış yapıyorlar..
  Belçika´da Türk kökenliler başta Brüksel olmak üzere, Anvers, Gent, Charleroi,Liege ile Limburg yerleşim birimlerinde yaşıyorlar..Belediye meclislerine girecek temsilciler konusunda Türk kökenliler 1999 yılından beri deneyimli..
  Yıllardır Türkiye´de oy hakkı bulamayanlar,bu arzularını seçim sandıklarına giderek karşılıyor..
  Bu vesile ile Türkiye ziyaretlerinde sadece sınır sandıklarında oy kullanma konusuna ilgisiz kalanlar,seçim tarihi olan 14 Ekim 2012 tarihini iple çekiyor..

 • Sahan'ın Aygün Sorusu Yanıtsız Kaldı

  Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Emirdağ'da vatandaşlarla bir araya geldi. Bir kahvehanede çay içen Kılıçdaroğlu, ilçeden ayrılmak üzere seçim otobüsüne binerken kendisine seslenen bir şehit ağabeyi ile ayaküstü sohbet etti. Şehit ağabeyi Bekir Şahan, CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün'ün PKK'lılar tarafından kaçırılması olayını yorumlamasını istedi. "Hüseyin Aygün Bey'i hala yanınızda tutacak mısınız merak ediyorum?" şeklindeki şehit ağabeyi Şahan'ın sorusunu cevaplayan Kılıçdaroğlu,

  "Bak kardeşim seninle eğri oturup doğru konuşalım. Hüseyin Aygün ne söyledi" diye soru ile cevap verdi. Şehit ağabeyinin "Ne söylemedi ki dağdakiler bizim kardeşlerimiz iyi insanlar gibi sözleri var" demesi üzerine Kılıçdaroğlu'na yanında bulunan partililer cevap verdirtmedi.

  Kılıçdaroğlu'nun yanından uzaklaştığını gören şehit ağabeyi Şahan, "Kaçırmadılar efendim. Bu adamın kaçırılışı baştan danışıklı dövüş ben inanmıyorum" diye sitem etti. Kılıçdaroğlu ise sözün üzerine yoluna devam etti.

 • Eyad İş Birliğiyle Engelliye Akülü Arac

  Eskişehir'deki Emirdağlılar Sosyal Dayanışma Eğitim ve Kültür Vakfı-EYAD işbirliği ile Eskişehir'de engelliye 'Engelli Akülü Arac' yardımı yapıldı. Engellilere yardımlar muhtelif aralıklarla Emirdağlılar Vakfı aracılığı ile devam etmektedir.
                      Belçika'dan EYAD işbirliği ile gelen ''Engelli Araçları, Emirdağlılar Vakfı' nın tespit ettiği kişilere öncelik verildiğini belirten Belçika'daki EYAD  Başkan Yardımcısı Metin Edeer yaptığı açıklama da şunları söyledi: '' Bu sene Emirdağ ilçesi dahil 90 Engelli Kişi'ye araç bağışı yaptık. EYAD (Belçika'daki Emirdağlılar Yardımlaşma Derneği) şimdiye kadar Türkiye'nin çeşitli vilayetlerindeki engellilere  1150 akülü araç yardımı yaptık.  Bu yılın sonuna doğru Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'ne bir tır aracı dolusu 'Engelli Akülü Aracı' getirmeyi düşünüyoruz. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi de ihtiyaç sahibi engellilere gönderdiğimiz 'Engelli Akülü Araçlarını' dağıtacaklardır. Eskişehir'de Emirdağlılar Vakfı'nın tespit ettiği Emine Bulut (24 yaşında) isminde engelli vatandaşımıza 'Engelli Akülü Aracı'nı evine kadar giderek kendi elimizle teslim ettik.Hatta test için engelli kardeşimizi 'Engelli Aracı'na' bindirerek alıştırmalar yaptırdık. Engelli kardeşimiz Emine Bulut 'Engelli Aracı'na kavuşmaktan dolayı çok memnun olduğunu dile getirdi. Bizde engelliye yardım etmekten dolayı haz duyduk.''

 • Kılıçdaroğlu Hükümete Yüklendi

  Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu dün saat 14.00 civarında ilçemize geldi. Afyonkarahisar-Ankara yolundaki petrol istasyonunda kalabalık bir partili grup tarafından karşılanan Kılıçdaroğlu burada partililerle selamlaştıktan sonra CHP'ye ait otobüsle ilçemiz Cumhuriyet Meydanına geldi.
  Kemal Kılıçdaroğlu'nun ilçemize gelişi sırasında yanında CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin ve Binnur Tamaylıgil, CHP Afyonkarahisar Milletvekili Ahmet Toptaş, CHP Antalya İl Başkanı Devrim Kök, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, CHP Afyonkarahisar İl Başkanı Nevzat Ercan, CHP İlçe Başkanı Recep Özer ve eski ilçe Başkanı Mehmet Pala ile çok sayıda partili hazır bulundular.

 • Emirdağ Spor Yeni Yönetime Kavuştu

  Bölgesel Amatör Lig 8. Grup'ta mücadele edecek Emirdağ Spor'da yaşanan yönetim krizi son anda aşılarak kulübün kapanmasının önüne geçildi. Önceki gün geç saatlere kadar süren istişareler sonrasında kulüp başkanlığı görevine talip olan Ferhat Ormantepe'nin destek olunacağı konusunda ikna edildiği ve kongrenin tamamlandığı bildirildi. Kırmızı beyazlı kulüpte Ferhat Ormantepe ve yönetiminin en kısa süreçte önce teknik kadroyu sonrasında da transfer çalışmalarıyla takımı oluşturacağı ifade edildi.

  Emirdağ Spor'un yeni yönetim kurulu şu isimlerden oluşuyor: Başkan Ferhat Ormantepe, Yardımcı Savaş Gargın, üyeler Aslan Sayın, Cüneyt Gargılı, Necati Şevik, Ethem Gözel, Yusuf Yiğiter.

 • Kılıçdaroğlu, Pazar Emirdağ da

  Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 3.kez Emirdağ'a geliyor. Kılıçdaroğlu, Afyonkarahisar İl Başkanlığı binasını açmak ve Cumhuriyet Balosuna katılmak üzere Ankara'dan Afyonkarahisar'a geçecek. Afyonkarahisar'a girer girmez de Emirdağlılar tarafından karşılanacak. Emirdağ'da partililer ve esnaflarla buluşacak olan Kılıçdaroğlu, burada bir takım temaslarda bulunacak. 26 Ağustos 2012 Pazar günü Dörtyol mevkiinde saat:13.30'da genel başkanlarını karşılayacak olan Cumhuriyet Halk Partisi Emirdağ İlçe Başkanlığı çalışmalarını hızlandırdı.

 • Zübeyde Durmaz Başsağlığı

  Aslen Emirdağ'a bağlı Dağılgan köyünden olup Tahir Durmaz eşi, Zeki-Turan-Atilla-Metin-Ceylan-Ayten Durmaz'ın anneleri Zübeyde Durmaz Hakk'ın rahmetine kavuşmuştur. Cenazesi 25 Ağustos 2012 Cumartesi günü öğle namazına mütakip kılınacak cenaze namazının ardından Dağılgan köyüne defnedilecektir.Merhumeye Cenab-ı Allah'tan rahmet kederli ailesine baş sağlığı dileriz.

 • Atilla Gargılı Başsağlığı

  Aslen ilçemiz eşrafından Köfteci Atilla Gargılı yakalandığı hastalığa yenik düşerek Hakk'ın rahmetine kavuşmuştur. Merhuma Cenab-ı Hakk'tan gani gani Rahmet; başta Gargılı ailesi olmak üzere merhumun eş-dost ve yakınlarına Başsağlığı dileriz.

 • Bal Ligi Belli Oldu

  Bölgesel Amatör Lig de mücadele eden Emirdağ Spor, şu günlerde yeni yönetim oluşturmaya calışırken Bal da gruplar belli oldu.

  8. Grup da yer alan Emirdağ spor İzmir, Uşak, Manisa, Aydın illeri takımlarıyla mücadele edecek. Yeni sisteme göre Grubu lider bitiren hiç bir eleme macına katılmadan 3. Lige çıkacak.

  İşte 2012-2013 Emirdağ Spor'un grubu

 • Beb Bu Ramazan da Yüz Güldürdü

  Kısa adı BEB olan Belçika Emirdağ Birliği ilçe merkez ve köylerde Ramazan ayına özel kumanya paketleri dağıttı.BEB Başkanı Sn. Osman Mızrak kısaca şunları kaydetti: Geçen yıl olduğu gibi büyük bir titizlikle yaptığımız araştırma ve incelemeler sonunda muhtaç aileler tespit edilmişdir.İhtiyaç sahibleri hiç bir şekilde gerek görsel gerekse yazılı basında reklam malzemesi yapmamak için büyük çaba gösterdik ve herzaman göstermeye büyük bir kararlılıkla devam edeceğiz.Yardımların yapılabilmesinde ciddi katkı sağlayan hayırseverlerimize sonsuz müteşekkiriz ,hayırsever vatandaşlarımız vermiş oldukları yardımların nerelere ve kimlere gittiğini görmeyi arzu ederlerse özel olmak kaydıyla bu görüntülerimizi  paylaşabiliriz.

    Belçika Emirdağ Birliği Yönetim kurulu üyesi arkadaşlarımızın Türkiye'ye yapmış oldukları senelik izinlerinde izinlerinin büyük bir kısmını Ramazan paket yardımı için ayırmışlardır.Paketler yönetici arkadaşlarımız hiç bir şekilde emanet etmeksizin  bizzat kendileri ailelere teslim etmişlerdir.Yönetim kurulu üyelerimizin tamamını verdikleri fedakarane çalışmalarından dolayı kutluyorum.Memleketimizde sevindirici bir o kadar da şaşırtıcı bir olayla karşılaştık,geçen yıl paket yardımı almış bir ailemiz bu yıl verilmek istenen yardımı "durumumuz bu yıl geçen yıla göre biraz daha iyi başka ihtiyaç sahibine verin" demişlerdir.

   Belçika Emirdağ Birliği maddi durumu hiç olmayan ,ihtiyaç sahibi aileleri tespit etmiş ve bu ailelere  kış mevsimi için bir takım çalışma yapacaktır.Bu konu hakkında da  ileleyen günlerde bilgilendirme yapılacaktır.
  Ramazan Bayramı'nızı en içten dileklerimizle kutlar hayırlara vesile olmasını dileriz". dedi

 • Canan Kır Mr'den 3. Sıra Aday

  Flaman Milliyetçi Partisi N-VA’nın Brüksel’in Saint Josse Belediye Meclis listesindeki aday adaylığı ile gündeme oturan Canan Kır, Frankofon Liberal partisi MR’in listesinden 3. sıradan aday oldu. Brüksel Hükmeti Bakanı Emir Kır ile olan akrabalığı ile de dikkat çeken Canan Kır’ın aynı belediyenin Frankofon Sosyalist Parti-PS listesinde 3. sıradan aday olan Bakan Kır ile aynı sıradan aday gösterilmesi de ayrıca dikkat çekti.

 • Turist ve gurbetçinin harç çilesi bitecek

  Yolcu beraberinde getirilen cep telefonlarından 100 lira harç alınması, kısa süreliğine Türkiye'ye gelen turist ve gurbetçiyi mağdur edince Maliye Bakanlığı harekete geçti. Bakanlık ve Üst Kurul, harç uygulamasının esnetilmesi için çalışmalara başladı.
   
  Yolcu beraberinde getirilen cep telefonlarından 100 lira harç alınması, kısa süreliğine Türkiye'ye gelen turist ve gurbetçiyi mağdur edince Maliye Bakanlığı harekete geçti. Bakanlık ve Üst Kurul, harç uygulamasının esnetilmesi için çalışmalara başladı.

  Yolcu beraberinde getirilen cep telefonlarından 100 lira harç alınmasının ardından gurbetçi ve turistlerin yaşadığı sorun çözülüyor. Tatil için ülkesine gelen gurbetçilerin yerli hat kullanmak istediklerinde kendilerinden talep edilen 100 TL'lik harç uygulaması esnetiliyor. Maliye Bakanlığı ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından yürütülen ortak çalışma ile belirli bir süreliğine de olsa tatil amaçlı ziyarete gelenlerin Türkiye'den aldıkları hattı

 • Tapmaz'dan Seçime Doğru Çarpıcı Açıklamalar

  Gent Belediye Başkan Yardımcısı Resul Tapmaz, katıldığı yerel tv programın da Belçika'daki seçim sisteminden, siyasi partilerine, Türk adaylara kadar birçok konudan bahsetti. Programda Türklerin Belçika siyasetindeki yerinden sık sık söz eden genç siyasetçi, "Gent'te 11 bin Türk oyu var, 12 aday var. İnsanlar neye, kime oy verdiğini biliyor mu? Partiler bizimle dalga mı geçiyor!" sözleriyle partilere yüklenirken, "Diğer partilerden belediye başkanı olabilecek aday varsa, ben yarın istifa ediyorum" sözleriyle Emirdağlıların birlik olamamasından yakındı.

  Siyaseti insanları sevme sanatı olarak tanımlayan Tapmaz "Siyaseti seviyorum. Geçmişini kabullenmeyen kişiler, geleceğini inşa edemez. Ben Türk toplumunun bir parçasıyım. Emirdağ'a desteğimiz her zaman devam edecek. Siyasetçi olduğumuzdan dolayı değil, atamın memleketi olduğu için desteğimi her zaman göstereceğim" ifadelerini kullandı.

 • Emirdağ Yaylaları Yayınlandı

                            Emirdağlılar Sosyal Dayanışma Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından hazırlanan ''Emirdağ Kültür ve Sanat Dergisi'nin  24.sayısı yayınlandı. Dergi'nin ana teması ;''Emirdağ Yaylaları''. Emirdağlı yazar ve şaiirler yaylalarla ilgili belge,şiir ve resimlerini sundular.
                            Dergi 64 sayfa olup, Emirdağlılarla ilgili güncel haber ve resimlere yer verildi. Ayrıca Derginin içeriğinde; Emirdağların kilimi, Emirdağ Türkü Şöleni, Emirdağ aşireti, ''Emirdağ Köprü Dergisi ''nin içeriği ve Basında Emirdağ ile ilgii yazılar ve resimler bulunmaktadır. Dergiler Türkiye'deki vilayetlerin çoğuna ve Belçika'ya,Danimarka'ya,Fransa'ya,Holanda'ya ve İsviçre'ye dağıtılıp okunması için üçretsiz olarak gönderildi. Dergi 2500 adet basıldı ve tamamı  üçretsiz dağıtıldı. Dergi Emirdağlılar arasında yoğun ilgiyle karşılandı.
                           Emirdağ Dergisi'nin yılda 2 sefer çıkardıklarını belirten Vakıf Başkanı Opr.Dr.Orhan Özkır konu ile ilgili olarak şu açıklamalarda bulundu:'' Emirdağ Dergisi'ni çıkarmaktaki amacımız ,Emirdağ'ın gelenek ve göreneklerini ebediyete kadar yaşatmaktır. Bu Dergi'nin hazırlanması,  dağıtılması ve maliyeti gerçekten zor. Fedakarlık gösterilerek bu dergiyi arkadaşlarımız çıkarmaktadırlar. Bu yıl içinde içinde Odunpazarı Belediye'nin bize verdiği Odunpazarı'ndaki Kültür Evi'ne geçmeyi planlamaktayız. Bunun içinde Emirdağlı hemşehrilerimizden destek ve Emirdağ'a özgü eşya talebinde bulunmaktayız.''

 • Şairler İftar da Buluştu

  Eskişehir’de yaşayan şairler iftarda  bir araya geldi. Şair Muharrem Kubat’ın Kültür Evi’nde buluşan şairler, hep beraber iftar yaptılar. İftara şeref konuğu olarak ESOGÜ Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü  Başkanı Prof. Dr.Ahmet  Kartal da katıldı.İftardan sonra  Şairler Derneği Başkanı İbrahim Sağır 'Yemeğe katılanlara' teşekkür etti.Yoğun bir katılımın olduğu iftarda şiirler okundu, hatıralar anlatıldı ve edebiyat konuşuldu.
   Prof.Dr.Ahmet Kartal, şir ve edebiyat üzerine veciz bir konuşma yaptı. Kartal konuşmasında; ''Şiir gönülden doğar,güzel gönüllere seslenir.Şiir ahengiyle kulağı, muhtevasıyla gözü muhatap alır.Siz şairler, sizlerin yazdıkları şiirler neslimize yeni ufuklar açmaktadır.Türk milletinin seçkin insanlarısınız.''
   Programda değerlendirme konuşmasını Muharrem Kubat yaptı ve şunları söyledi ''Değerli arkadaşlarım katılımınız için teşekkür ederim.Şairler Derneği, Eskişehir’de gerçekleştirdiği etkinlikler ile, sizlerin yazdıkları şiirler neslimize yeni ufuklar açmaktadır.''
                     Geç saatlere kadar süren program etkinlikleri, katılan  davetliler tarafından memnunlukla karşılandı.

 • 15 Bin Kapakla Bir Engelliyi Hayata Bağladılar

  Emirdağ ilçesi Çilli Mahallesi Muhtarlığı tarafından düzenlenen kampanya kapsamında toplanan 15 bin mavi kapak neticesinde ilçemize bir adet engelli aracı kazandırıldı.
  "Her sağlıklı kişi engelli adayıdır" sloganıyla başlatılan mavi kapak kampanyası kısa sürede amacına ulaşarak 15 bin kapak toplandı. Toplanan kapakların Çağdaş Dönüşüm Merkezi'ne iadesiyle bir adet engelli aracı alındı. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Çilli Mahallesi Muhtarı Leyla Bilen şunları kaydetti : "Yüce dinimiz bize birliği beraberliği yardımlaşmayı emretmiştir. Sosyalleşmenin en anlamlı olduğu Ramazan ayında kapaklarımızı topladık Çağdaş Dönüşüm Merkezindeki Müdür Mustafa Bey de hassasiyetimizi anlayışla karşıladı ve büyük duyarlılık göstererek Kadir Gecesi'ne engelli aracını yetiştirdi. Kendisine sonsuz teşekkürleri bir borç biliyor, kocaman yüreğini kutluyoruz.

 • Ticaret Odasından Fas'a Fuar Gezisi

  İlçemiz Ticaret ve Sanayi Odası fuar çalışmalarına ara vermeden devam ediyor. İlçemiz Ticaret ve Sanayi Odası fuar çalışmalarıyla ilgili olarak; Ticaret ve Sanayi Odası üyelerinin talepleri doğrultusunda 21-25 Kasım 2012 tarihleri arasında Fas-Casablanca şehrine bir gezi düzenlemeyi planlıyor. S.I.B. Uluslararası Yapı ve İnşaat Teknolojileri Fuarına düzenlenecek olan gezinin %60'ının KOSGEB destekli olduğu öğrenilirken ilçemiz Ticaret ve Sanayi Odası yetkilileri konuyla ilgili yaptıkları açıklamada şunları kaydettiler : "Fuar katılımcılarının belirtilen şartlar dahilinde en geç 24 Ağustos 2012 tarihine kadar kesin kayıt için odamıza başvurmaları gerekmektedir. S.I.B. Fas Uluslararası Yapı ve İnşaat Teknolojileri Fuarı 21-25 Kasım 2012 tarihleri arasındadır. Fuar katılım ücreti her şey dahil 3.000,00 TL.'dir. Bunun yanında katılım ücretinin %60'ı KOSGEB iadelidir. Konaklama Casablanca şehrinde 4 yıldızlı bir otelde olacaktır. Başvuruda bulunacak olan üyelerimizin en az 1 yıl geçerlilik süreli pasaportlarının yanlarında bulunması gerekmektedir. (Fas, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vize uygulamamaktadır). Bunun yanında 15 TL. alan harcı ödenmektedir. Fuar kapsamında Türk Konsolosluğu, Türk-Fas Sivil Toplum Kuruluşları, Meslek Odaları ve iş adamları ile  de toplantılar düzenlenecektir. Fuar katılım ücretine; konaklama, kahvaltı, akşam yemeği, fuar boyunca ara transferler, rehber ve tercüme hizmeti dahildir. Başvuruda bulunmak isteyenlerin Emirdağ Ticaret ve Sanayi Odası'na (0.272) 442 5199 nolu telefondan ulaşmaları önemle duyurulur".
  İlçemiz Ticaret ve Sanayi Odası'nın özellikle son yıllarda yurtdışı fuar ve gezilere oldukça önem verdiği de biliniyor.

 • Emirdağ Belediyesinden 2. Ramazan Etkinliği

  Emirdağ Belediyesi Ramazan dolayısı ile etkinliklerine ara vermeden devam ediyor. Daha öncede Emirdağ’a birkaç defa gelen Gözyaşı Geceleri Belediye Kültür ve Sanat Merkezinde vatandaşlara unutulmaz bir gece yaşattı. Özellikle bayanların yoğun ilgisi oluşturduğu 350 kişilik salona yaklaşık 600 kişinin gelmesi salonda izdihama neden olsa da vatandaşlar gösteriyi ayakta izlemek zorunda kaldı.
  Haşim Akten’in muhteşem anlatımlarıyla salondaki yüzlerce insan duygu dolu anlar yaşadı. Zaman zaman semazen gösterilerinin renk kattığı muhteşem gece de yüzlerce Emirdağlı bulundukları manevi ortamın huzurunu yaşadılar.
  Muhteşem bir Ramazan ayı geçirdikleri için Başkan Pala’ya teşekkür eden izleyiciler bu tür etkinliklerin devamlılığını ve geçen hafta yapılan sahur programının tekrar yapılmasını istediler.
  Belediye Başkanı Cengiz Pala gecede yaptığı konuşmada ‘’Hamd olsun vatandaşlarımızla el ele hiçbir tehdit, şantaj ve saldırıya aldırış etmeden durmak yok yola devam diyoruz. Biz kardeşlerimizin dualarıyla güçleniyoruz. Dualar bizim ışığımız oluyor. Tüm kardeşlerimizin 1000 aydan daha hayırlı Kadir Gecesini ve oruçlarımızın mükâfatı olacak Ramazan Bayramımızı şimdiden tebrik ediyorum’’ dedi
  Başkan Pala program çıkışında izleyicileri uğurlarken bu tür etkinliklerin devamını sağlayacaklarını ilgilerinden dolayı tek tek teşekkürlerini iletti.

 • Turan'dan Karmez'e Ziyaret

  Anvers belediye baskan yardimcisi ve federal milletvekili guler TURAN ,anverste faaliyet gosteren, karmez benelux'e bir ziyaret gerceklestirdi.
  karmez benelux'un yeni gn.muduru tumer EMEKSIZ'in kapida karsilayip, tesisleri gezdirerek ,sirket hakkinda bilgi verdigi ziyarette,
  karmezin yeni piyasaya surdugu urunu "eastanbul sandwich kebab" tanitildi.sirket yetkililerine yeni urunun tanitimi ve reklam calismalari
  hakkinda oneriler sunan TURAN, karmezin calismalarindan ve hizmetlerinden memnuniyetini belirterek , ayni zamanda hemsehrisi olan EMEKSIZe
  calismalarinda basarilar diledi.
  samimi ve neseli bir ortamda gerceklesen ziyaret esnasinda TURAN,is dunyasina olan bu ziyaretlerinin ve desteginin surecegini belirtti.
  gurbette hemsehri destegi olarak algilanan  ziyaret , siyaset ve is dunyasi acisindanda bir kazanim olarak goruluyor.

 • Pala ve Yüksel İftar Çadırında

  Emirdağ Belediye Başkanı Cengiz Pala ve Flaman Bölge Milletvekili Veli Yüksel vatandaşlarla birlikte Belediye iftar çadırında iftarlarını açtılar.ikili arasında geçen sıcak sohbetler gözden kaçmazken Veli Yüksel yaptığı açıklamada '' iftarı paylaşmanın anlamı ve mutluluğu çok büyük.Bütün hemşerilerimin mübarek Ramazan ayını kutluyor,Yüce Allah'tan,bütün dualarının ve ibadetlerinin kabul olmasını diliyorum.''dedi.Milletvekili Veli Yüksel ve Emirdağ Belediye Başkanı Cengiz Pala iftar sonrası vatandaşlarla sohbet etti.

 • 12 Dabo'nun havuz Keyfi

  Türkiye basketbol federasyonu tarafından 2002 yılında Rahmetli Suat Dağcı ve Engin Saygın tarafından Emirdağ ilçemizde açılan 12 dev adam basketbol okulları 10 yıldır aralıksız olarak yaz ve kış dönemi faaliyetlerini sürdürmektedir.
  Emirdağ 12 DABO Antrenörü Engin Saygın yapmış olduğu açıklamasında;” Türkiye basketbol federasyonun amacı olan Anadolu’ya basketbola yaymak projesinde Emirdağ’ında çok başarılı işler gerçekleştirdik.
  Bu bağlamda Emirdağ ilçesi olarak yüzlerce çocuk ve ailesini Türk basketbol ailesine kazandırdık.
  2012 yaz döneminde de Yurt içinden ve yurt dışından Emirdağ ilçesine gelen ailelerin çocuklarına da hizmet verilmektedir.
  2012 yaz döneminde çocuklarımızın basketbol sporu ile tanışmaları basketbol sporunu sevmeleri bizleri mutlu etmektedir. Çocuklarımızın yaz tatillerini basketbolun yanında çocuklarımız la çevre gezileri, piknikler, yüzme ve dostluk maçları gibi aktivitelere de yer verilerek eğlenceli bir şekilde tatillerini geçirmeleri sağlanıyor.
  Otuz civarında öğrencimizle 2012 yılı yaz dönemi kurslarımız devam etmektedir.
  Bu çocuklarımızın da ileri de Türk basketboluna hizmet edeceklerdir.
  Emirdağ ilçemize şimdiye kadar gösterdiği ilgi, alakadan dolayı 12 Dev adam Basketbol Okulları Genel Direktörümüz Samer  Şenbayrak a ve Sponsorumuz Garanti Bankasına teşekkür

 • Cd&V'den Gent'te Konut Kampanyası

  Emirdağlı Hemşerimiz Veli Yüksel’in başı çektiği liste ile 14 Ekim belediye seçimlerine hazırlanan  CD&V Gent şubesi "Huis te duur/Konutlar çok pahalı" kampanyası ile Gent’i terk eden ailelere dikkat çekmek istiyor. Gent’te her yıl 1600 ailenin kentten başka bir yerleşim birimine taşındığı belirtiliyor.

  Liste başı Veli Yüksel  konuyla ilgili olarak "Gent’te kalmak isteyenler konut için çok fazla ödemek zorundalar. Genç aileler istemedikleri halde Gent’i terk ediyorlar. Sosyal konut için sırada bekleyen 8000 Gentli için ise ufukta herhangi bir iyileşme gözükmüyor.” dedi.

  Yüksel, Gentlileri kent merkezinde tutmak için “ailelerin oturabileceği konut ve sosyal konut sayısını arttırmayı, ek renovasyon primleri  ve kent merkezinde oturan ailelere vergi indirimi yapılmasını” öneriyor. Türk kökenli politikacı Gent’in “daha fazla kreş, yeşil alan ve okul”a gereksinimi olduğunu düşünüyor.

  Kampanyanın önümüzdeki haftalarda daha etkili bir şekilde Gent sokaklarında hissedileceği belirtiliyor. Kamapnyanın http://www.huisteduur.be/ adresindeki web sitesi de önümüzdeki günlerde işlevsel hale gelecek.

 • Gurtbetçi Yerine Avrupalı Türkler Kampanyası

  Yurtdışında yaşayan vatandaşlar yıllardır kendilerine gurbetçi veya Almancı denmesinden rahatsızdı. Türkiye’de Türk, Belçika’da Belçikalı veya Almanya’da Almanyalı olamıyorlardı bir türlü. Artık yurtdışı onlar için gurbet olmaktan çoktan çıkmıştı. Fakat bunu halen kabullenemeyenler vardı. Bu karışıklıkların ortadan kaldırılması için gurbetçi kelimesinin tedavül dışı kalması adına bir kampanya başlatıldı.
   

  Yıllar önce vatanlarından ayrılarak uzak diyarlara ekmek parası için giden fakat gittikleri yerleri kendine mesken tutan Türk vatandaşları yıllardır ‘gurbetçi’ ya da ‘ Almancı’ kelimeleriyle özdeşleştirildi. Ancak kendileri bu yakıştırmalardan hiç bir zaman memnun olmadılar aslında. Belçika’da yaşayan mizah yazarı Erdinç Utku’da yıllardır kanayan bir yaraya parmak bastı. Bu kelimelerin kullanımdan kaldırılması için bir kampanya başlattı. Kampanyanın startını veren Erdinç Utku kampanyanın detaylarını bizlerle paylaştı.

  Böyle bir kampanya düzenlemeye nasıl karar verdiniz?

 • Yeni Kaymakamımız Akın Ağca

  İç işleri bakanlığı yayınladığı 2012/473 kararnamesine göre yeni kaymakamımız Akın Ağca oldu. Şırnak Vali yardımcılığı yapan Akın Ağca 1978 doğumlu, evli ve 2 çocuk babasıdır. 

  Akın Ağca'nın Eylül ayında görevine başlaması bekleniyor.

 • Emirdağ Halkından Sahur'a Büyük İlgi

  Emirdağ Belediyesi tarafından, Kent Ormanı Kır Kahvesinde gerçekleştirilen Sahur programına ilgi oldukça yoğundu. Sahura katılanlar arasında Emirdağ Belediye Başkanı Cengiz Pala, AK Parti İlçe Başkanı Hüseyin Duran, Belediye Meclis Üyeleri, İlçe Emniyet Müdürü, EYAD yönetimi, Gurbetçiler ve çok sayıda Emirdağlı vatandaşlar katıldı.
  Muhteşem bir ortam ve yayla havasına yakın bir serinlikte Sahurlarını yapan Emirdağlılar bulundukları ortamdan oldukça memnun ve mutluydular. Kent Ormanına ilk defa gelen Gurbetçiler Kent Ormanının muhteşem görüntüsü

 • Bağlıcalılar İftar da Buluştu

  Emirdağ ilçesine bağlı Bağlıca Köylüleri Eskişehir'de şehir dışına 13  km. uzaklıkta Posta Pide Restorant'ının bahçesinde iftarda buluştular. 400 kişinin katıldığı iftar yemeğinde, Bağlıca Köylüleri birbirleriyle kaynaştılar. İftar yemeğinin çok kalabalık olması Bağlıca köylülerini memnun etti.
   Her yıl geleneksel hale dönüşen iftar yemeği ve buluşmalar, güzel bir hava atmosferinde gerçekleşiyor. Bu organizasyonu Bağlıca köylülerinin isteği üzerine gerçekleştirdiklerini belirten Bağlıca Köylüleri Sosyal ve Dayanışma Derneği Başkanı Dinçer Öz etkinlikle ilgili olarak şunları söyledi: ''Bağlıca Köylüleri'nin kendi aralarında buluşma etkinliğini
  Eskişehir'de her yıl geleneksel hale getirerek buluşmalarını sağlıyoruz. Bu etkinliklerimize yurt dışından  ve yurdumuzun değişik şehirlerinde bulunan Bağlıca köylüleri, Eskişehir ve Emirdağ'daki hemşehrilerimiz etkinliğimize seve seve gelmektedirler. Etkinliklerimizde buluşan hemşehrilerimiz  birbirleriyle kaynaşmakta ve sohbet etmektedirler. Hatta yıllardır birbirlerini hiç görmeyen Bağlıca Köylüleri bu etkinliklerimizde buluşarak hasret gidermektedirler.''
                            Bağlıca Köylüleri'nin iftar yemeğine; Eskişehir Vali Yardımcısı İsmail Küreci, İstanbul'dan Gübretaş Genel Müdür Yardımcısı Tahir Okutan, Eskişehir Ülkü Ocağı Başkanı Kadir Bıyık ve çok sayıda davetli topluluğu katıldı.

 • Open Vld Gent’in Gelişmesi İçin Tek Garantördür

  14 Ekim 2012 tarihinde yapılacak Belçika yerel seçimlerinde aday olan Türk kökenli adayları tanıtmaya devam ediyor. Gent belediyesi meclis üyeliği için Open Vld 6.sıradan aday olan;2005–2009 yılları arasında İslam Temsil Kurumunda önemli görevler üstlenen Emirdağlı Mehmet Sadık Karanfil Open Vld ekibiyle birlikte Gent için pozitif, birleştirici, liberal bir proje amaçladıklarını belirtti. Sorumlu yayıncılık anlayışı gereği  toplum adına belirli görevlere talip olan adaylarımıza vatandaşlarımızın neden oy vereceğini daha yakından bilmeleri amacıyla parti ayrımı yapmadan adaylarımıza kendilerini tanıtma fırsatı veriyoruz.

  İşte Bu kapsamda Gent Büyükşehir belediyesi meclis üyeliği için aday olan Mehmet Sadık Karanfil ile yapılan röportaj.

  Mehmet Sadık Karanfil kimdir?Sizi tanıyabilirmiyiz?

 • Emirdağ Spor Tekrar Son Dönemeçte

  Emirdağ Spor Haziran ayında kongre kararı alınmış, Temmuz ayında kapandı kapanıyor derken Cüneyt Gargılı tarafından gönlümüz razı olmadı kapanmasına denerek sahip çıkılmıştı.

  Fakat işin aslı maddiyata dayanması ve kaynak temininin zor olduğu görülşünce 5. Günde pes edilmişti. Cüneyt Gargılı'nın istifasının ardından tekrar ağustos ayında olağan üstü kongreye gitmesi bekleniyor. Tekrar kapanma noktasına gelen Emirdağ sporun kaderi bu ayın sonunda belli olacak.

 • Pala'dan Önemli açıklamalar

  Emirdağ Belediye Başkanı Cengiz Pala katıldığı bir tv programında Emirdağ içi önemli açıklamalarda bulundu.

  "Avrupa'da dahi yok"

  Meydan projesinin cesaret isteyen büyük bir proje olduğunu, yıllardır biriken alt yapı problemlerini çözdükllerinin altını çizen Pala "İddia ediyorum yaptığımız hizmet Avrupa'da bile yok" dedi.Pala'nın iş takibine vurgu yapan sunucu, Pala "Her işçi herbir taşı koyduğunda başında olmak istiyorum" diye yanıt verdi.

  "Otopark konusunda sorun yaşadık"

  Gurbetçi hemşerilerimizin otopark konusundaki eleştirilerine hak veren Belediye Başkanı Cengiz Pala büyük bir cesaretle özeleştiri yaparak "Bu yıl otopark konusunda sorun yaşadık ama çözeceğiz" dedi.

  "İl ve İlçe Teşkilatımın Desteği Beni Cesaretlendiriyor"

  Sunucu'nun Afyonkarahisar'ın en çok konuşulan Belediye Başkanısınız.Bu cesareti nerden alıyorsunuz çıkışına "Doğru bildiğimden asla vazgeçmem.Doğru ve adil olan neyse onu yaptım yapmaya devam edeceğim" yanıtını veren Pala "İl başkanımız Mehmet Zeybek'ten başlayarak il ve ilçe teşkilatımızın her mensubu ilk günden bu yana hep yanımda oldular.Bu destek bizi cesaretlendiriyor.Sayın Bakanımız adeta ağabeyimiz gibi.Burhanettin Başkanımla kardeş gibiyiz.Bu uyum olmasa başarı gelmezdi." dedi.

  "Onları Allah'a ve Emirdağ halkına havale ediyorum"

 • Kent Ormanı Ramazanda da Dolu

  7 Mayıs 2011 Yılında Orman ve Su İşleri Bakanı Sayın Prof.Dr.Veysel EROĞLU tarafından görkemli bir şekilde açılışı yapılan Emirdağ Kent Ormanı içinde bulunduğumuz Ramazan ayı içerisinde de ziyaretçi akınını uğruyor.

  Gerek Emirdağlı vatandaşlarımızın ve gurbetçi hemşehrilerimizin  gerekse de çevre il ve ilçelerden gelen ziyaretçilerin büyük beğenisini toplayan Kent Ormanı  her şeyden uzak doğayla baş başa kalıp huzur bulmak isteyenler için hiç kuşkusuz vazgeçilmez bir mekan.

  Hemen hemen hergün yüzlerce insana hizmet veren Kent Ormanı hiç kuşkusuz bu yıl evlenen çiftlerin de uğrak mekanı oldu.Albüm fotoğrafı çektirmek için Emirdağ Kent Ormanını seçen yüzlerce çift mutluluklarını Kent Ormanının eşsiz güzellikler arasında ölümsüzleştiriyorlar.

  İçinde bulunduğumuz Ramazan ayı dolayısıyla birçok vatandaşımız iftarlarını Kent Ormanın da açıp aileleriyle birlikte her şeyden uzak huzur dolu bir gece geçirmenin mutluluğunu yaşıyorlar.

  İçerisinde bulunan Şelale,Emirdağ’a özgü Heykeller,Havuzlar,Spor aletleri,Çocuklar için Oyun Parkları ve Kır Kahvesiyle Emirdağ Kent Ormanı bu yılda vatandaşlarımızın vazgeçilmez mekanı olmaya devam etti.

 • Topbaş Başsağlığı

  Aslen Güveççi köyünden olup, Emirdağ Belediyesinden Emekli Merhum Vahit Topbaş'ın oğlu İlyas Topbaş hakkın rahmetine kavuşmuştur. Cenazesi 2 Ağustos Perşembe günü saat 10.00 da İnkılap Mahallesi Fatih camisinden kılınacak cenaze namazı sonrasında ilçemiz kabristanlığına defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet , Eş dost ve akrabalarına başsağlığı diliyoruz.

 • Bayram Mesajı

  kabakcıRamazan geldiğinde bir ay hoca,
  Olanın da bayramını kutlarız.
  İftar sofralarına girmiş Coca,
  Cola'nın da bayramını kutlarız.

  Gören olur diye rakı balığı,
  Toplayıp hanımla çoluk çocuğu,
  Ramazan’da Marmaris’te soluğu,
  Alanın da bayramını kutlarız.

  Her gün, alır kızı verir papazı.
  Bu ayda da vardır cümbüşü sazı.
  Lakin kravatlı bayram namazı.
  Kılanın da bayramını kutlarız.

  Saygının olur mu imanı dini.
  Göz önünde içme, az tut kendini.
  Buzlu suyun bir dikmede dibini,
  Bulanın da bayramını kutlarız.

  Ne yetim doyurdu ne de fukara,
  İcabet buyurdu entel iftara,
  İftarın ardından, pavyona bara,
  Dolanın da bayramını kutlarız.

  Acı çekmez şarap içse bir kazan.
  Her nedense geldiğinde Ramazan.
  Hani midesinde ülseri azan.
  Yalanın da bayramını kutlarız.
  HAKIKI KABAKCI

 • Zafer ve Ramazan Bayramınız Kutlu Olsun

  Bir fazilet, bereket ve mağfiret iklimini geride bırakarak, bayram sabahına ulaşmış bulunuyoruz. Evveli rahmet, ortası mağfiret ve sonu cehennem azabından kurtuluş vesilesi olan Ramazan ayında yaptığımız ibadetlerin verdiği huzur ve mutluluğun sevincini hep birlikte yaşıyoruz. Bugün, sabahın şu erken vaktinde, Ramazanın aydınlığında nurlanmış kalplerimizle, her zamankinden daha coşkulu bir şekilde, Allah'ın birliğine inanmanın, alemlere rahmet olarak gönderilen son Peygamber Hz. Muhammed (sav)'in gösterdiği yolda olmanın mutluluğunu tadıyoruz. Bizi ramazanın manevî ikliminden geçirip, bu bayram sabahına ulaştıran Yüce Allah'a hamdolsun. Bu bayram hepimize kutlu ve mübarek olsun.

  Bayramlar neşe ve sevinç günleridir. Toplumların millî birlik ve beraberlik duygularının zirveye ulaştığı, dayanışma ve kaynaşmanın daha yoğun yaşandığı müstesna zaman dilimleridir. Her toplumun kendisine özgü dinî ve millî bayramları vardır. Medinelilerin de cahiliye döneminden kalma bayramları vardı. İslam'la şereflenmelerinden sonra Peygamberimize bu günlerinden bahsettiklerinde, Efendimiz (sav) cevaben, "Allah, sizin için o iki sevinç gününden daha hayırlı iki gün vermiştir ki, onlar ramazan ve kurban bayramlarıdır"(1) buyurmuşlardır. İşte bugün, tüm dünya Müslümanları ile birlikte Allah'ın bizlere bahşettiği iki hayırlı günden biri olan Ramazan bayramını idrak ediyoruz.

   
   Hepimizin bildiği gibi bayramlar, toplumsal zaferleri ve başarıları getiren müstesna olayların sonucunda ortaya konulmuş günlerdir. Ramazan bayramı da, Müslüman toplulukların oruçla ve yoğun ibadetlerle, hayır ve yardımlaşma faaliyetleriyle nefsin arzularına sed çekerek Allah'ın emirlerini yerine getirmede başarıya ulaşmalarının bayramıdır.

  Bugünler sevmek, sevilmek ve sevindirmek günleridir. Her bayramda olduğu gibi bu bayramda da başta anne ve babalarımız olmak üzere büyüklerimizi, komşularımızı, akraba ve dostlarımızı ziyaret etmeliyiz. Fakirleri, yetimleri, kimsesizleri sevindirmeli ve gözetmeliyiz.

  Dargın olanlarımız varsa barıştırmalıyız. Zira Müslümanların birbirlerine dargın durmaları dinimizin hiç hoşlanmadığı bir davranıştır. Nitekim hutbemizin başında okumuş olduğumuz ayet-i kerimede Yüce Allah "Mü'minler ancak kardeştirler, öyleyse kardeşlerinizin arasını düzeltin ve Allah'tan korkun ki esirgenesiniz.''(2) buyurmaktadır. Dolayısıyla dargınlarımız barışmalıdır. Ayrıca, hastaları ziyaret etmeli ve çocukları sevindirmeliyiz. Ailemizin mutluluğu, milletimizin huzuru, millî birlik ve beraberliğimizin devamı, devletimizin bekâsı için dua ve niyazda bulunmalıyız.
  Ramazan bayramının başta milletimize, İslam alemine ve tüm dünya insanlığına hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Allah'tan niyaz ediyor, bayramınızı en içten dileklerimle tekrar kutluyorum.


  (1)    Sünen-i Ebu Davud, Salati'l iydeyn, Hadis No: 1/34

  (2)    Hucurat, 10

   Emirdağ İçin Bayram Namazı Saat 07.02' dedir.

 • Bayramda Fırınlar Nöbet Tutacak

  Ekmek FırınlarıBayram günleri ekmek çıkarmayan fırınlar, bu yıl nöbetteşe açık olacaklar.

  Bayramın birinci günü İmparator ekmek fırını
  2. gün Kareksan, Yardımcılar ekmek fırını
  3. gün Aziziye, Emeksan, Budak ekmek fırınları açık olacak.

 • Emirdağ da Bayram Programı

  İki Bayramın aynı güne denk gelmesi sebebiyle, Emirdağ da çifte kutlama yapılacak.

  30 Ağustos Salı günü saat 09.30 da İlçe meydanında celenk konarak, günün anlam ve önemi hakkında konuşmalar yapılacak.

  Saat 10.00 da sırasıyla ilçe jandarma, cezaevi, hastane, huzurevi ve İtfaiye ziyaret edilecek.

  saat 16.00 da Emirdağ Belediyesinde başkanlık makamında, bayram kutlaması yapılacaktır. Tüm halkımıza Duyurulur

 • Yapılan Hizmet Şovsa Şova Devam Edeceğiz

  Cengiz PalaCengiz Pala geçmiş 2.5 Yılı bir röportajla değerlendirdi. Yapılan röportaj :

  Soru : Öncelikle Sayın Başkan Emirdağ Belediye Başkanı seçileli iki buçuk yıl oldu. Bu süre zarfında Emirdağ'da neler yapıldı tabi belediyecilik anlamında? Yaptıklarınızdan ve yapacaklarınızdan bahseder misiniz?

  Cevap : Emirdağ Belediyesi herşeyden önce kurumsallaştı. Belediyenin işleyişine bir ciddiyet geldi. Her birim yapacağı işi biliyor bu da memleketimize hizmet olarak geri dönüyor.

  "YAPTIKLARIMIZ VE YAPACAKLARIMIZ"

  Bir kere şehrin büyük sorunlarından içmesuyu sorunu çözüldü. Bunun yanında kanalizasyon, aydınlatma, çöp toplama istasyonu, her zaman ilçemizde bir yara olarak şehrimizin göbeğinde bulunan derenin ıslahı yine belediyemizin hizmetlerinden. Yollarımız, her mahalleye park projemiz, marka parklar  (kentpark ve kültür parkı) gibi hizmetlerimiz ise devam ediyor. Belediyemizin araç ekipmanının tamamen yenilenmesi ve şehir içi taşımacılık, Kültür ve Sanat Merkezi,  sosyal etkinlikler  yine belediyemizin bu süreçte yaptıkları. Organize sanayide büyük yatırımcılara yer tahsisi yapılması, Yedikapı barajının fizibilite ve projesinin yapılması, ileri derecede kimyevi arıtma tesisinin yapılması, duble yol ve Çevreyolunun yapımı da belediyemizin önümüzdeki aylarda yapacakları arasında. Adaçal'ın arkası ve Dörtyol civarında 500 bin fidan dikilmesi ve şehiriçi ağaçlandırmasının hızla yapılması, Belediye binasının modern bir hale getirilmesi, 35 yıllık sanayinin altyapısının ve üstyapısının komple yenilenmesi ve modern bir hale getirilmesi, Karşıyaka ve Çilli Mahallelerimizin altyapı ve bordür ihalelerinin yapılması da yine hizmetlerimiz arasında. Yapılacak olanlar içinde ise büyük olarak, pazaryerinin üzerinin kapatılması, Cumhuriyet Meydanı projesi, halıhazır ve imar revizyonunun yapılması var. Yağmur suyu atık projesi ve kanalizasyon projesinin çizilmesi, 2. çevreyolunun yani Bolvadin kavşağı ile 18 uygulaması yapılarak bu hattın açılıp karayollarına teslim edilerek en kısa zamanda 2. çevreyolunun yapılması var. Yayla otelinin tadilatı ve izalasyonu, bütün mahallalere modern parkların ve ilçemizde sembol olmuş Kacerli çeşmesi ve eski su çeşmesinin restore edilip hizmete açılması ilk etapta aklıma gelen hizmetlerimizden bazıları. Yine arsenikli su kuyusunun kapatılıp, yeni içmesuyu kuyuları açtırılması.  En kısa zamanda yağmur suyu projesinin sözleşmesinin imzalanması yapılarak bu proje de hayata geçirilecek. İller Bankasıyla protokolü imzaladık bu konuda. Çarşı Camisinin altına yeraltı tuvaleti yapılması projemiz var. İtfaiye binası çok modern bir hale getirildi. Kesim yerleri ayrıldı. Otogar binamız teslim edilecek. Tarımköy projemiz de önümüzdeki günlerde yapılacaklar arasında. Doğalgazla ilgili girişimler devam ediyor. Özellikle Ülker gibi büyük bir firmaya yer tahsis etmemiz Emirdağ için istihdam açısından çok önemli bir olay. 2012 yılı içinde Emirdağ inşallah doğalgaza da kavuşacaktır. Ben doğalgazın Emirdağ'a geleceğine inanıyorum. BOTAŞ Genel Müdürünün Afyonlu olması bizim için burada çok büyük bir avantaj. Tabi ilk etapta aklıma gelenler, hatırlayabildiklerim bunlar yaptığımız ve yapacağımız hizmetler arasında. Burada hatırlayamadıklarım da olabilir. Burada yapılmayanlar 2012 yılı programı içine alınmış projelerdir.

  "KİMSE TARAFINDAN TAKDİR GÖRMEYEN PERSONELLE YAPTIK BUNLARI"

  Soru : Peki bu hizmetler yapılırken size en çok kim veya kimler yardımcı oldu, destek verdi?

  Cevap : Sayın Bakanımız bu projelerde bizim her zaman yanımızda oldu. Kendisini takdirle anıyorum. Partimizin milletvekilleri ve teşkilatımızın yanında bütün Emirdağ halkının, özellikle emektar belediye personelimizin desteğini her zaman yanımda gördüm. Bu 2.5 yıl içinde kimse tarafından takdir görmeyen personelle bu işleri yaptık Belediye olarak. Bu vesileyle bütün belediye personelimi de tebrik ediyorum.

  Soru : Sayın Başkan, Askeri alandan üniversiteye devredilen yerin son durumu nedir?

  Cevap : Karargah binasının yüksekokul tarafından tadilatı yapıldı. Sayın Bakanımızın katkılarıyla öğrenci kantini yapıldı, öndeki iki büyük binanın olduğu yer Kredi ve Yurtlar Kurumuna tahsis edildi. Orası da yurt olarak yıkılıp yapılacak. Bunlar çok büyük projeler.

  BAŞKAN'IN ÇILGIN PROJELERİ...

  Soru : Sayın Başkan size göre bu projelerden hangileri sizin çılgın projeleriniz?

  Cevap : Bu projelerin tamamı çok önemli bana göre. Ama özellikle baraj, çayderenin ıslahı, yüksekokulun büyümesi, kanalizasyon projeleri ve organize sanayinin işler hale gelmesi Emirdağ'ı 2023'e hazırlayacak çılgın projelerdir. Emirdağ'ı Avrupa'ya layık bir ilçe haline getirecek proje ise meydan ve pazaryeri projeleridir bana göre. Bu projeler çok önemli projelerdir.

  Soru : Sayın Başkan geçenlerde 'önümüzdeki yıl Emirdağ'a gelenler Emirdağ'ı tanıyamayacaklar" dediniz. Bunu neye dayanarak söylüyorsunuz açıklar mısınız?

  Cevap : Şimdi bu kadar proje yapıldığı zaman Emirdağ nasıl bir hal alır bir düşünün. İstihdam açısından, yol açısından bir bütün olarak düşünün. Bunların hepsi olduğu zaman Emirdağ iki yıl içinde tanınamaz bir şekilde ilerlemiş olacak. Bunların bir kısmı 2.5 yıl içinde yapıldı. Kalanlar da yapıldığı zaman Emirdağ tanınamaz bir hale gelmez mi?

  "UMUTSUZLUĞA KAPILMADIM...

  Soru : Peki bu hizmetler yapılırken zorlandığınız, bu işten de artık bıktığım dediğiniz zamanlar oldu mu hiç?

  Cevap : Umutsuzluğa hiçbir zaman kapılmadım zorluk çektiğimiz anlar oldu. Ama iktidarın gücü ve kişisel ilişkilerimizle bu engelleri aştık. Bazen çok yorulduğum oluyor ama hiçbir zaman umutsuzluğa kapılmadım.

  "YANLIŞ ANLAŞILMA OLDU"

  Soru : Sayın Başkan, Musa Alkan'ın pide olayıyla ilgili ne düşünüyorsunuz? Bu konuda ne diyeceksiniz?

  Cevap : Benim kimseyle herhangi bir sorunum olamaz. Daha önce pideleri 2 yıl Musa vermiş. Bu sene de pideler başka bir esnaftan alınsın istedik. İsteyen yine Musa'dan da pide alabilir. Yaşanan olaya gelince. O yemekten önce daha önce başka bir fırıncıya pide siparişi verilmişti belediye tarafından. Daha sonra Musa Alkan'a da pide siparişi verildiği öğrenildi. O yüzden böyle bir yanlış anlaşılma oldu.

  Biz belediye olarak mümkün olduğunca her esnaftan eşit şekilde alış yapmaya çalışıyoruz.

  "SEBZECİLERLE HELALLEŞTİK"

  Soru : Peki sebzecilerle ilgili yaşanan olaya ne diyeceksiniz?

  Cevap : Daha önce de söylediğim gibi benim kesinlikle hiçbir hemşerimle problemim olmaz. Çünkü o makam problem makamı değil, problem çözme makamdır. Hemşehrilerim beni davet etti de ben gitmedi isem o zaman birşey diyemezdim. Karşılıklı yanlış anlaşılmalar vardı. Bunlar da geçen yapılan bir toplantıyla giderildi ve helalleştik. Bu yanlış anlaşılmalar olmasa sebzeci hemşehrilerimin verdiği yemeğe ben her türlü desteği vermeye hazırdım.

  "DOĞRULAR TARTIŞILARAK BULUNUR"

  Soru : Sayın Başkan, Belediye Başkanı geçimsiz mi? Bu şekilde iddialar var. Yani sizin birileriyle devamlı tartıştığınız ve geçimsiz olduğunuz iddialarına ne diyeceksiniz?

  Cevap : Yukarda da söylediğim gibi benim kesinlikle hiç kimseyle problemim olmaz. Ama, Emirdağ'ın menfaatleri gereği her konuda herkesin karşısında olurum. Benim kesinlikle hiç kimseyle bir problemim olamaz ama Emirdağ'ın zarar göreceğini görürsem karşısında dururum. Böyle birşeyi kesinlikle kabul etmiyorum. Doğruyu bulmamız lazım. Bir de her tartışma geçimsizlik olarak kabul edilmemeli. Emirdağ'da bir anlayış var. Yaşanan ufak bir tartışmayı, eleştiriyi kavga ediyormuş gibi algılıyor bazıları. Doğrular tartışılarak bulunur ben böyle düşünüyorum.

  "HİZMET ŞOVSA ŞOVA DEVAM EDECEĞİZ"

  Soru : Peki Belediye Başkanı "şovmen" diyorlar hatta Kanal 3'de biri size böyle hitap etmişti. Buna ne diyecekseniz?

  Cevap : Yapılan hizmet şovsa biz şov yapmaya devam edeceğiz. Vatandaş bu tür sosyal belediyeciliğe, halkla içiçe olmaya alışmamış ve bunu şov sanıyorlar eğer öyle düşünülüyorsa biz şova devam edeceğiz. Bu tür eleştirilerin de siyasi amaçlı olduğunu düşünüyorum. Biz hiçbir zaman şov yapmadık hep hizmet yaptık. Bu kadar hizmet şovsa biz şov yapmaya devam edeceğiz. Biz sadece hemşehrilerimize yaptıklarımızı anlatıyoruz.

  "HER GEÇEN GÜN EMİRDAĞ İYİYE GİDİYOR"

  Soru : Sayın Başkan, sizce bu yıl Emirdağ'a yeterince gurbetçi hemşehrilerimiz geldi mi?

  Cevap : Şimdiye kadar Emirdağ Avrupalı'yı tutmak için hiçbir girişimde bulunmamış. Eskiden Avrupalı geliyormuş köyünde kalıyormuş iznini bitirip gidiyormuş. Şimdi öyle değil. Şimdi ulaşım çok kolay. 45 dakikada Afyon'a bir saatte Eskişehir'e iki saatte Ankara'ya gidiyosunuz. Emirdağ'da da sosyal bir etkinlik olmadığı için onları Emirdağ'da tutmakta zorluk çekmişiz. Emirdağ hem görsel hem sosyal açıdan değişmeye başladı. Bunu aşmanın yolu da bu olacak. Bence bu konuda en büyük etkenlerden biri de Eskişehir Havaalanının açılması. Yani bu da olumsuz etkiliyor Emirdağ'a gelişleri. Emirdağlı Avrupalılar önce Eskişehir'den ev daire almışlar oraya yerleşmişler.  Bu durum Emirdağ ekonomisine büyük darbe vurmuştur. Bir kere şunu söyleyeyim, Emirdağlı olup da Emirdağ'dan kopan hiçbir Emirdağlı görmedim ben. Avrupalı yine Emirdağ'a geliyor. Sokaklardaki hatıralarını canlandırıyorlar. Çünkü gelecek Emirdağ'da. Tabi festivalin de ben bu konuda etkili olduğunu düşünüyorum. Her geçen gün Emirdağ daha iyiye gidiyor. Sosyal tesislerin yapılması gerekiyor ki buna Kent Ormanı ile başladık biz.

  Soru : Geçenlerde bir oda başkanı tarafından bir açıklama yapıldı. Avrupalı'ya bağlı ekonomi sona erecek denildi? Siz ne diyorsunuz bu konuda?

  Cevap : Avrupalı'ya dayalı ekonomi devam ettiği gibi diğer yatırımlarla da Emirdağ ekonomisi canlanacaktır.  Emirdağ'da Avrupalı hemşehrilerimiz olduğu sürece ekonominin bitmesi mümkün değil. Diğer yatırımları da ilçemize çekerek Emirdağ'ın ekonomisini ayakta tutacağız. Hem eğitim hem istihdam yaratarak da göçü de önlemeye çalışacağız.

  Soru : Sayın Başkan Çaydere yerine fabrika açılsaydı şeklinde söylentiler var. Bunlara ne diyeceksiniz?

  Cevap : Yasal prosedürler doğrultusunda belediyenin şirket kurma, fabrika açma biryetkisi yoktur öncelikle bunu belirtmek istiyorum. Çaydere, baraj, yol gibi hizmetlerde belediyemize şartlı para geliyor. Bu paraları onların haricinde hiçbir yere kullanamazsınız. Yani bu iddiaları bilinçsiz söylenmiş sözler olarak kabul ediyorum. Bunun yanında biz fabrikaları, yatırımcıları da Emirdağ'a getirmeye devam ediyoruz.

  Soru : Sayın Başkan seçileli iki buçuk yıl oldu. Bu esnada yorulduğunuz veya bunaldığınız anlar oldu mu?

  Cevap : Mutlaka iki buçuk yıl içinde zorlandığım konular oldu. Ama yapılan işler bize şevk verdi. Şevkimiz de artarak devam ediyor. Halkımın bana vermiş olduğu destekle de hizmete devam ediyorum.

  Bu esnada evime, çoluğuma, çocuğuma çok uzak kaldım. Gerçekten aileme uzak kaldım. Ben şikayetçi değilim desem bundan çoluğum çocuğum mutlaka özlerdir beni.

  "PEYGAMBER MAKAMI"

  Soru : Son olarak eklemek istediğiniz söylemek istediğiniz birşey var mı?

  Cevap : Benim işgal ettiğim makam Peygamber makamıdır. Bütün Emirdağ'ın vebali benim üzerimdedir. Bu vebalin altından kalkmak için var gücümüzle hizmete devam ediyoruz. Ben bütün hemşehrilerimin duasına muhtacım. Hiç kimseye kırgınlığım, dargınlığım yok. Durmak yok, yola devam diyorum. Bütün hemşehrilerimi Allah'a eminet ediyorum, kendimi de hemşehrilerime emanet ediyorum. Bütün hemşehrilerimin ayrıca Ramazan Bayramını ve Zafer Bayramını tebrik ediyorum ve herkese saygılar sunuyorum.

 • Ramazanı Birlikte Uğurladılar

  edelerBaşkan Pala ve ekibi Ramazan'ı, Ramazan gibi yaşatacağız sloganıyla çıktıkları Ramazan ayının sonuna geldi. Ramazan ayı boyunca her hafta farklı bir etkinlik ve Kadir Gecesi programının yanı sıra bu yıl Ramazan Davulcuları da farklı ve güçlü bir etki gösterdi Emirdağ'da. İşte bu sürede Emirdağlıları sahura kaldıran yaklaşık 50 davulcu Ramazan ayının son sahuruna önce Başkan Pala'yı uyandırarak başladılar. Son mesailerinde Başkan Pala'nın evi önünde hep birlikte davul çalan, eğlenen davulcuları Başkan Pala unutmadı. Pala "Ramazanı ramazan gibi yaşadık sizlere çok teşekkür ediyorum. Bayramınız kutlu olsun" dedi. Davulcuların Bayram harçlıklarını da ihmal etmeyen Pala'nın evinden ve komşularından davulculara çeşitli ikramlarda bulunuldu.

 • Naime Çiftçi Bağşsağlığı

  Naime Çiftçi BaşsağlığıEmirdağ eşrafından rahmetli Hacı Mustafa Çiftçi eşi, Mesut Çiftçi annesi Naime Çiftçi Hakk’ın rahmetine kavuşmuştur. Cenazesi 29 Ağustos 2011 Pazartesi günü Emirdağ Çarşı camii’nde kılınacak cenaze namazı ardından defnedilecektir. Merhumeye Allah’tan rahmet kederli ailesine başsağlığı dileriz.

 • Son Ramazan etkinliği Bu Gece

  Emirdağ Belediyesinin 27 Ağustos 2011 Cumartesi Günü saat 21:30'da Belediye Kültür ve Sanat Merkezinde düzenlemiş olduğu Ramazan Ayı Özel Programına Dolunayda Akşam Ekibi katılacaktır. Dolunayda Akşam Ekibi Peygamber Efendimizin hayatını anlatan Sultan isimli tiyatro oyununu sahneleyecektir.

  Ramazan ayının 4. ve son özel programı olan Dolunayda Akşam ekibinin sahne alacağı gösteriye tüm Emirdağlı hemşerilerimiz davetlidir.

 • Belediye Dükkanları Yeniden Satışa Çıkıyor

  satlık dükkanlarMülkiyeti Emirdağ Belediyesine ait Hürriyet Mahallesi Ofis Caddesi Belediye Çınar Düğün Salonu altındaki dükkanlar satılıyor. 14 ada,9 parselde kayıtlı 1 ve 2 nolu bağımsız bölüm dükkanlar ile hürriyet mahallesi ofis caddesi eski Belediye altı 14 ada, 11 parselde kayıtlı 1-2-3-4-5-6-7-8-9-10-11- ve 12 nolu bağımsız bölüm dükkanlar 2886 Sayılı Devlet İhale Kanunun 45. Maddesi gereğince 07.09.2011 Çarşamba günü Saat 14:00 de başlayarak sıra ile Belediye çok amaçlı toplantı salonunda Belediye Encümeni huzurunda açık artırma sureti ile satışı yapılacaktır.

  İhale ile ilgili bilgiler ve İdari Şartname mesai saatleri içerisinde Belediyemiz yazı işleri Müdürlüğünden temin edilebilir.

 • Bir ve Beraberiz

  belediye iftar Lütfi İhsan Dağ Cengiz PalaBelediye Başkanı Cengiz Pala ve sebzeciler bir süredir devam eden dedikoduları yine birlikte sonlandırdılar. 24 Ağustos akşam iftardan sonra biraraya gelen Cengiz Pala; Lütfi İhsan Dağ,Kadir Bilal ve Yücel Erdönmez gündemi meşgul eden konuyu görüştüler ve yanlış anlaşılmaları ortadan kaldırdılar.

  Pala "Daha önce de söyledim bizim için ortak amaç Emirdağ'dır. Bu süreçte yaşanan yanlış anlaşılmalar karşılıklı iyi niyet ve hoşgörü ile ortadan kaldırılmalıdır. Benim derdim Emirdağ'ın menfaatleri ve hizmet etmektir. Burada gerilim ve dedikodu sürdüğü müddetçe Emirdağ ve en çok sebze pazarı esnafı zarar görecek. Buna müsaade etmemiz mumkün değil."dedi. Erdonmez ve Bilal ise Pala döneminde yapılan hizmetlerin sebze pazarında büyük takdir gördüğünü ve desteklendiğini bundan sonra da bu desteğin artarak süreceğini dile getirdiler ve Emirdağ için Başkanımızla birlikteyız vurgusu yaptılar. Daha sonra pazar yeri projesi ve sebze pazarı esnafının problemleri konusunda karşılıklı görüş alış verisinde bulunulurken bayram sonrası bazı somut adımlar atılması konusunda görüş birliğine varıldı.

 • Yüksel:"Belçika da islami yayınlar 17 Eylül 2011 de başlayacak"

  Veli YükselBelçika Flaman Bölgesi Milletvekili Veli Yüksel (CD&V) Flaman Radyo Televizyonun’da Müslümanların ilk yayının 17 Eylül Cumartesi gerçekleşeceği müjdesini verdi.

  Veli Yüksel: "Bir yıldır devam eden çalışmalardan sonra yayınların başlaması Belçika’da yaşayan Müslümanlar için çok olumlu bir gelişmedir. Göreve geldiğim günden bu yana bu proje için gece gündüz demeden çalıştım. Bu hizmet Müslümanlar için tarihi bir gelişmedir. buna katkıda bulunduğum ve sonuca ulaştığım için çok mutluyum. Bir saatlik bu ilk yayında Oruç, Ramazan Bayramı ve yurtdışından gelen imamlar konularına yer verilecek."

  İslamiyet'in 1974 yılında Belçika'da resmi din olarak tanınmasına rağmen Müslümanların yıllardır radyo ve televizyon hakkından faydalanamadıklarını ancak bunun artık son bulacağını kaydetti. Flaman Parlamentosu'na seçilmesinin ardından yaptığı ilk icraatlardan birinin Flaman Devlet Radyo ve Televizyonu'nda Müslümanlara yayın hakkına öncülük etmek olduğunu altını çizen Yüksel "36 yıllık bir ihmal bu sayede giderilmiş olacak. Şuana kadar bu yönde hiçbir girişimde bulunulmamış olması çok garip." şeklinde konuştu.

  Haziran 2009'da Flaman Parlamentosu'na seçilen Flaman Hıristiyan Demokrat Partili (CD&V) Veli Yüksel, Belçika'da ilk kez kendisinin önayak olmasıyla gündeme gelen ve yaklaşık 600 Müslümanı ilgilendiren İslami yayınlar konusunda "Medyada şimdiye kadar aşırı uçların yanlış beyanlarına yer verildi. Bundan böyle çoğunluğu oluşturan sağduyulu Müslümanların düşünceleri de ekranlara yansıyacaktır. Belçika'da Müslümanların doğru anlaşılması için bu yayınları büyük bir fırsat olarak görüyorum." şeklinde konuştu.

  Flaman Hükümeti 8 Nisan 2011 Bakanlar Kurulu’nda Müslüman Radyo Televizyonu ile ilgili Müslüman Radyo Televizyonu Moslim Radio Televisie Omroep (MTRO) ile ilgili yayın saati ve bütçesini onayladı. Medyanın önemini çok iyi bilen Milletvekili Yüksel (Veli Yüksel, 13 yıl Flaman Radyo Televizyonu’nda gazeteci-muhabir olarak görev yapmıştır): “Bu kararnameye göre MTRO radyo ve televizyon olmak üzere bu yıl tam onbir saat yayın yapma hakkı kazanmıştır. Buna ayrılan bütçe yaklaşık 130.000 Euro olarak belirlenmiştir” diye ilave etti. 

 • Başkan Pala, Gazetecilerle Bir Araya Geldi

  gazetecilerEmirdağ belediye başkanı Cengiz Pala, eski askeriye’den boşalan gazino bahçesinde gazetecilere iftar yemeği verdi. Emirdağ ve Afyonkarahisar’dan gelen gazetecilere askeri gazinonun bahçesini gezdiren Başkan Pala, “Burası çok muhteşem bir yer. İnsan buraya girince kendisi Akdeniz sahilinde 5 yıldızlı bir otelin bahçesinde gibi hissediyor. Belediye olarak busene ramazan çadırı kurmadık. Bu alanda halkımıza iftar veriyoruz. Yeşilliklerin arasında çok keyifli bir ramazan yaşıyoruz” dedi.

  Askeriye’den boşalan ve mülkiyeti belediye geçen askeri sosyal tesiste tadilat çalışmalarının yapıldığını belirten Belediye Başkanı Cengiz Pala, “Burası tamamlandığında çok muhteşem bir yer olacak. Şehrin içinde başka bir dünya olacak. İnsanlar güven içinde buraya günün her saatinde gelip yeme, içme ve dinlence ihtiyacını karşılayacak. Burası iyi ki bu güne kadar askeriyenin elinde kalmış yoksa şehrin içinde bu kadar yeşil ve güzel bir yer kalmazdı. Burası da satılır ve beton yığınları ile dolardı” dedi.

  Başkan Cengiz Pala, iftardan sonra gazetecilerle sohbet ederek, başkanlık sürecini ve geride kalan 2.5 yılı anlattı. Pala, “Ben birilerinin belediye başkanı değilim. Ben Emirdağ halkının, ve şehrinin belediye başkanıyım. Elimden geldiğince bu şehre hizmet getirmeye, yatırım çekmeye çalışıyorum. Her ne kadar dışarıdan yatırımcıyı kabul etmeyen bir yapı varsa da bunu kırmasını biliyorum. Emirdağ’ın gelişmesini hiç kimse engelleyemez” diye konuştu

 • Çağdaş Sokak Adına Yaraşır Hale Geldi

  Belediyemiz,İlçemiz genelinde mahalle aralarında parke taş döşeme çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.Belediyemiz Fen İşlerina bağlı ekipler Cumhuriyet Mahallesi Çağdaş sokak ile parke döşeme çalışmalarına devam ediyor.Kışın çamur deryasına dönüşen yazında tozdan rahatsızlık veren cadde kilitli parke taşının döşenmesi ile modern bir görünüme kavuştu.
  Zaman Kavramı tanımadan çalışmalar sürüyor.

  Başkan Pala, “Amacımız halkımızın hak ettiği bir şekilde yaşamasını sağlamaktır. Kış mevsiminde çamur deryasına dönmeden önce bunun önüne geçmek ve vatandaşlarımızın böyle sorunlar yaşamasını önlemek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi. Daha gelişmiş bir Emirdağı hedeflediklerini belirten Başkan Pala, hedeflerine ulaşmak için hizmetin her alanında zaman kavramı tanımadan çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.
   

 • Park Yapım Çalışmaları Devam Ediyor

  parklarEmirdağ Belediyesi şehrin çeşitli noktalarında yapımını sürdürdüğü park ve yeşil alan çalışmaları devam ediyor.Şu an için İnkılap Mahallesi,Cumhuriyet Mahallesi,Çilli Mahallesinde yeni park yapımları devam ederken Atatürk Kültür parkı ise yeni görünümüne kavuşturma çalışmaları devam ediyor.

  Belediye Başkanı Cengiz Pala şu açıklamalarda bulundu;''İlçemiz çeşitli bölgelerine yapılan parklar da çocuk oyun alanı,kondisyon alanı,dinlenme alanları ve yeşil alan düzenlemeleri yapıldı.İlçemiz genelinde yapılan parklarda gençlerimizin sosyal hayatını geliştirecek , Ailelerin evlerden dışarı çıkarak birlikte güzel vakit geçirmelerini sağlamarını gaye edinerek hiç bir mahalleyi atlamadan İlçemizde bulunan bütün mahallelere park yapılacaktır.'

 • Emirdağ Nihayet Yeni Otogarına Kavuşuyor

  2007 yılında ihalesi yapılarak inşaatına başlanılan Emirdağ otogarının 2007 yılındaki ihaleye göre 2008 yılı sonunda teslim edilmesi bekleniyordu. Ancak, yaşanan sorunlar nedeniyle Emirdağ otogarı 2008 yılında teslim edilemedi. 2009 yılında da tamamlanamayan otogarı 2010 yılında da tamamlanamadı.
  Teslimata Günler Kaldı
  Yaşanan bu gelişmelerin ardından tam bir yılan hikâyesine dönen Emirdağ otogarıyla ilgili Haziran ayında tamamlanma ihalesi yapılmış ve ihaleyi Eskişehir Merkezli Müta Yapı kazanmıştı. Müta Yapı'nın aldığı ihaleye göre Emirdağ otogarının 28 Ağustos'a kadar tamamlanarak Emirdağ Belediyesine teslim edilmesi bekleniyor. Konuyla ilgili olarak görüştüğümüz Emirdağ Belediye Başkanı Cengiz Pala şunları kaydetti:
  "Keşke Dörtyol Mevkii'ne Yapılsaydı"
  Firmanın Emirdağ otogarını 28 Ağustos'ta Belediye'ye teslim etmesini bekliyoruz. Herhangi bir gecikmenin olabileceğini düşünmüyorum. Böylelikle Emirdağ yeni otogarına kavuşmuş olacak. Ama biz otogarın açılışını belli bir düzene oturttuktan sonra yapacağız. Yani açılışı Bayramdan sonra yapacağız. Bunun yanında Emirdağ otogarında yer alan yürüyen merdiven kaldırıldı bunun yerine özürlü asansörü konuldu. Emirdağ otogarının bize maliyeti eski parayla 4 trilyon civarında. Elbette ki böyle önemli bir tesisin Emirdağ’a kazandırılması beni çok mutlu ediyor ama ben aslında bu otogarın Emirdağ Dörtyol Mevkiine yapılması gerektiğini düşünüyordum. Bu otogar Dörtyol mevkiine yapılmış olsaydı çok daha güzel olacaktı. Ama bu saatten sonra yapılabilecek pek bir şey yok. Emirdağa "hayırlı-uğurlu" olmasını diliyorum" dedi.
  Sık Sık Siyasi Malzeme Yapılıyordu
  Seçim dönemlerinde siyasi partiler tarafından sık sık siyasi malzeme olarak kullanılan "yeni otogar yapacağız" söylemi de yeni otogarın tamamlanarak açılmasıyla bundan böyle siyasi malzeme olarak da pek kullanılamayacak.
  Bu arada 28 Ağustos'ta teslim edilmesi planlanan Emirdağ otogarında çalışmaların son hızıyla sürdüğü ve peronların yapımının tamamlandığı görüldü. Emirdağ otogarının hizmete girmesiyle Emirdağ merkezinde yer alan otobüs firmaları da bürolarını yeni otogara taşıyacaklar. Böylece firmaların otobüslerinin Emirdağ’a  gelişinde yaşanan trafik sıkışıklığı da giderilmiş olacak.

 • Belediyemize Finişer Kazandırıldı

  Emirdağ Belediyesi bünyesine Afyonkarahisar Belediyesinden asfalt serim işinde kullanılan finişer verildi.

  Belediye Başkanı Cengiz Pala;2010-2011 yıllarında yapmış olduğumuz yatırımlarla çalışma kapasitemizi muazzam bir şekilde artırdık.Asfalt serim işinde finişer ihtiyaç duyduğumuz önemli bir araç.Afyonkarahisar Belediyesi yetkililerine bu konuda bizleri yalnız bırakmadıkları için teşekkür ediyorum.''dedi.

 • Şerafettin Köksal, Ankara'da Kurucu Üye Oldu

  KöksalBu yıl merkezi Ankara olarak kurulan Ankara Strateji Enstitüsü'nün kurucu üyelerinden biri Emirdağlı.
  Merkezi Ankara olarak 2011 yılında kurulan enstitü hukuk, ekonomi, politika, uluslararası politika, toplumsal bilimler ve güvenlik alanlarında sivil toplum faaliyetlerinin etkinleştirilmesi ve geliştirilmesini sağlamak ve bu konuda çalışmalar yapan kişi ve kuruluşlara destek vermek amacı ile kurulmuş bağımsız bir düşünce ve araştırma kuruluşu. Enstitü, herhangi bir grubun, ideolojinin, dinsel, mezhepsel, ırksal vs. yapılaşmanın içinde yer almaz. Enstitünün, ulusal ve uluslararası barış, refah ve zenginliğin adil ve hakça dağılımı, temel insan haklarının korunması ve geliştirilmesi, çatışma ve savaşların önlenmesi, toplumsal ve toplumlararası iletişimin kurulması en temel ilkeleridir.
  Bunun yanısıra hemşehrimiz Şerafettin Köksal'la beraber enstitünün kurucu üyeliğini Prof. Dr. Mehmet Özcan, Doç Dr. Şevket Tüylüoğlu, Merkez Bankası Başkan Yardımcıların Doç.Dr. Mehmet Yörükoğlu, Doç.Dr. Turan Erol, Türkiye Futbol Federasyonu Eski Yönetim Kurulu Üyelerinden Ayhan Bermek üstleniyor.
   

 • Emir Kır,iftarda önemli mesajlar verdi

  Beşiktaş derneği iftarBelçika Beşiktaşlılar Derneği, Brüksel'in Schaerbeek Belediyesi sınırları içinde yer alan Bergama Restoran'da( Osmanlı Kebap) bir iftar yemeği verdi.
  Başkan Sınar Yiğit ve yönetici arkadaşları Şükrü Çiçek, Yüksel Çiçek, Hacı Halil Yiğit, Cihan Coşkun, Ahmet Yörük, Yener Yıldırım, Bekir Güçlü, Orhan Sağlam, Okan Özdemir ve Ferdi Akbalı yönetiminde yeni yapılanmayı sürdürüyor.
  Tatil sonrası Bergama Restoranda bir araya gelen Beşiktaşlılar, takımlarının Avrupa sınavında her zaman destek olmaya hazır olduklarını belirterek, spor centilmenliği içinde Beşiktaş heyecanını Belçika´da yaşayacaklarını söylediler..
  Yemekte kısa bir konuşma yapan Başkan Sınar Yiğit, geceye katılanlara teşekkür etti ve birlikteliklerinin çok anlamlı olduğunu söyledi.

  BAKAN EMİR KIR ÖNEMLİ MESAJLAR VERDİ
  Belçika´da hükümetin kurulmakta olduğunu ve tüm dünyayı saran küresel krizin Belçika´da ağır hissedilmediğine dikkat çeken Bakan Emir Kır;´ Temennimiz bir an önce hükümetin kurulması ve icraata başlamasıdır. Bildiğiniz gibi işsizlik ülkemizde hala büyük sorun. Özellikle gençler arasındaki işsizliği gidermek için çalışmalarımız sürüyor..  Bu manada İngiltere´nin başkenti Londrda´da gerçekleşen ayaklanmaların Belçika´ya sıçrayıp sıçramayacağı tartışılıyordu. Çok şükür böyle bir şey olmadı. Belçika´da da bu tür ayaklanmalara katılanlar şimdilerde ağır bir bedel ötüyorlar..Çok dikkatli olmalısınız.. Özellikle Türkiye´deki olaylarla ilgili olarak Belçika´da terörü lanetlemek isteyenler var. İnternet ortamında gençleri yürüyüşe davet eden bir genç polisce  belirlendi. Ailesi ile konuşuldu. İzinsiz yürüyüş yapılmaması yolunda ikna edildi. Bu tür izinsiz yürüyüşlere itibar etmeyiniz. Önceden olduğu gibi şimdide izin alarak tepkiyi ortaya koymak mümkün..Bu tepki demokratik ve yasal çerçevede  ortaya konmalı..Yasalara uymak herkesin görevi..Zaten izinsiz bir gösterinin ne size, ne Türkiye´ye ne de ailenize bir yararı olmaz..Tepki yürüyüşü yapılacaksa, bu işin sorumluluğunu üstlenecek dernekler var..Gent kentinde bir Beşiktaş futbol takımı kurulduğunu öğrendim..Sportif faaliyetlerde de her zaman yanınızdayız..´dedi.

  KÖSE;´ DESTEĞE HAZIRIZ´
  Öncelikle Belçika Beşiktaşlılar Derneği yönetici ve üyelerini tebrik eden Brüksel-Schaerbeek Belediye Başkan Yardımcısı Sait Köse;´ Bakan Emir Kır´ın söylediği gibi gençlerin her zaman yanındayız. Yasal olmayan  yolları denemeye gerek yok.Demokratik ortamda tepkinizi ortaya koymak mümkün. Daha öncelerde tepki yürüyüşü yapıldı. Bu yürüyüşlere güzergah verildi. Yine aynı doğrultuda yapılacak yürüyüşlere bizlerde gereken desteği veririz. Ama yasal olmayan yürüyüşlere kesinlikle izin vermemiz ve destek olmamız söz konusu olmaz. Bugün sizlerle birlikteyiz. Bu birlikteliğimiz her zaman sürsün..Sportif destek içinde her zaman yanınızdayız´ diyerek, bu yönde gelecek talepleri değerlendireceklerini söyledi.

  İFTARA KATILARAK DESTEK VERDİLER
  Öte yandan Schaerbeek belediye meclis üyeleri Derya Alıç, Sadık Köksal, Gent Belediye Meclis üyesi Şaban Gök ile İnter-Media Bruxelles Yayınlar yönetmeni Yusuf Cinal´da Belçika Beşiktaşlılar Derneği´nin düzenlediği iftara katılarak destek verdi ve yönetici ile üyelerle birlikte iftar açtılar.

 • Ak Partililer İftarda Buluştu

  AK Parti Emirdağ ilçe teşkilatı milletvekillerinin de katıldıkları iftar programı düzenledi.İlçemiz Kent Ormanında Düzenlenen Programa,Afyonkarahisar Ak Parti Milletvekili Halil Ürün,Ak Parti İlçe Başkanı Hüseyin Duran,İlçe Meclis Üyesi Mevlüt Ergürbüz-Yusuf Demir,Belediye Başkanı Cengiz Pala,Gömü Belediye Başkanı Hakkı Tekin,Afyonkarahisar-Emirdağ Ak parti teşkilatından bazı isimleride katılımcılar arasındaydı.İftar yemeğine yoğun ilgi gösteren Partililer bu gecede emeği geçen herkese teşekür ettiklerini bildirdi.

 • Ülker Grubu İle Son Protokoller İmzalandı

  Ülker Grubu Önceki Görüşmelerden emirdag.com.trEmirdağ’a yatırım yapmak amacıyla geçtiğimiz aylarda Ülker Grubuna bağlı Süperfresh yönetim kurulu bir takım ziyaretlerde bulunmuşlardı. Genel Müdür Ergün Akkaya “Emirdağ stratejik bir konumda yatırım programımıza alıp en kısa sürede faaliyete gececeğiz. Dondurulmuş gıdalar üzerine olarak kuracağımız Fabrikada yaklaşık 400 kişi istihdam edeceğiz. Bunun yanında sebze üretimine de Emirdağ çiftçisine yaptıracağız.” Dedi.
  Son imzalar 18 Ağustos Perşembe günü Emirdağ Belediyesinde atıldı. Yapılan protokolle Ülker grubuna 134.000 metrekare arazi tahsis edildi. Fabrikalar kurulunca alan 250.000 metrekare alana çıkarılacak.. Ülker grubu ise 2012 Haziran ayına kadar 40,000 metrekare kapalı alanını tamamlayıp faaliyete başlayacak.
  Dondurulmuş gıda üzerine kurulacak fabrikada mısır, bezelye, ıspanak,  patates üzerine üretim yapacak. Bu üretim yine Emirdağlı çiftçiler tarafından tohumları ve gübreleri Ülker tarafından temin edilerek. Hasadını Ülker yapıp çiftçiye kilogram bazında ücretini ödeyecek. 4 büyük şehrin kilit noktasında bulunan Emirdağ da üretilen dondurulmuş gıdalar Bursa, Ankara, Konya, Eskişehir’e dağıtımı yapılacak.
  Ticaret Odası Başkanı Abdil Demiral “Memleketimize hayırlı uğurlu olmasını temenni ederim. Bu şekilde ulusal bazlı firmaların Organize Sanayimize gelmesi için üzerimize düşen tüm görevleri üstlenmeye hazırız.” Dedi.
  Emirdağ Belediye Başkanı Cengiz Pala yapılacak yatırım hakkında “ Emirdağ büyümeye devam edecek. Yatırımcılar acısından elimizden gelen her şeyi yapmaya hazırız. Vatana millete hayırlı uğurlu olsun.” Dedi.
  Emirdağ Kaymakamı Zekeriya Güney “Emirdağ için önemli bir yatırım. Umarız daha başka büyük firmalarda Emirdağ Organize sanayide yer alacaklardır. Bu tür yatırımlar Emirdağ’ı ekonomik açıdan da rahatlatacaktır. İlçemize hayırlı olsun.” Dedi

  Not: Resim daha yapılan görüşmelerde emirdag.com.tr tarafından çekilmiştir.

 • Mezarlıklar arefe gününe hazırlanıyor.

  mezar düzenlemeMezarlıklar arefe gününe hazırlanıyor. Yılda 2 arefe günü yoğun ziyaretci akınına uğrayan mezarlıklar düzenleniyor.
  Başkan Cengiz Pala yaptığı açıklamalarda, yapılan yeni düzenlemelerde İlçemiz Mezarlığın ve Keçili Mezarlığının Kente yakışır hale geldiğini belirtti.Mezarların içerisindeki görüntü kirliliği ve aynı zamanda kabirlerin üzerlerini kapatacak derecede büyüyen otların temizlendiğini, Duvarların kireçlenerek mikroplardan arıtıldığıda belirtildi.

 • Gelecek Yıl Gelenler Emirdağ'ı Tanıyamayacaklar

  Belçikalı Türkler arasında önemli bir bölümü oluşturan Emirdağlılar bu sene tatile gittiklerinde ilçelerinde daha farklı bir Emirdağ ile karşılaştılar. Emirdağ belediye başkanı Cengiz Pala, arkadaşımız Nejdet Özkan’a bu yıl yurt dışından gelen hemşerilerini nasıl ağırladıkları ve onlara yönelik yaptıkları kolaylıkları anlattı. . Başkan “Daha yurt dışındakiler gelmeden önce Emirdağ’ı hazırladıklarını; esnaf ve çevre düzenlemelerini yaptıklarını” söyledi. “Emirdağ’da,  çevre ve sosyal tesislerin ve belediye hizmetlerinin olağanüstü şekilde hizmet ve çalışma yaptığı, yurt dışındakilere daha iyi hizmet vermeleri için bir beyaz masa kurduklarını, buradan bire bir şikayet ve isteklerini aldıklarını” belirten Pala, gelecek yıllara ilişkin olarak da mesaj vererek “Belçika’daki belediye ve derneklerle beraber gurbetçi festivalini reklendirmek istediklerini” ifade etti. Başkan “Emirdağ’ın alt yapı yollarının bu yıl devam ettiğini, gelecek yıl gelenlerin Emirdağ’ı tanımayacağını, tüm cadde, sokak ve yolların yeniden yapılacağını ve modern bir Emirdağ yaratmak için gece gündüz çalıştıklarını” belirtti. “Emirdağ’da yaşayan ve uzaklardan gelen vatandaşlarının buna layık olduğunu, bu yapılanların daha da fazlasını hak ettiklerini” söyleyen Pala “Yurt dışındakilerin, Emirdağ’da daha fazla kalmalarını sağlamak için bu yıl ve gelecek yıl çok sayıda sosyal tesisi hizmete sokacaklarını” belirtti.

   Başkan Cengiz Pala  halen hizmete girmiş bulunan ve proje halindeki tesisleri Nejdet Özkan’a  gezdirdi ve tesisler hakkında  bilgi verdi. Adaçal’da yapılan EMİRDAĞ KENT ORMANI dikkat çekiyor. PALA, “yolları gelecek yıl asfalt olarak yapacaklarını ve kalan eksiklerin tamamlanmasıyla seneye hazır olacağını” belirtti. “Kent ormanında sosyal etkinliklerin yapılacağı, bir de anfi tiyatro yapılacağı” müjdesini de verdi. Kent ormanında; dinlenme yerleri, otantik topakev, fitness aletleri, şelale, piknik ve mangal yerleri, çocuk oyun alanı ve gelecek yıl hizmete girecek bir de restoran bulunuyor. Restoran iyi bir yere yapılmış, Emirdağ’ı oturduğunuz sandalyeden kuşbakışı olarak seyredebiliyorsunuz. Yapılan tesiste her şeye özen gösterilmiş; çevreye uyumlu ahşaptan malzemeler kullanılmış, doğal ağaç malzemelerden yapılar yapılmış, restoranın masa sandelyeleri bile itina ile seçilmiş ve antik ağaç masa ve sandelyeler alınmış.  Bu kent ormanının biraz üzerinde “YORGUN DEDE” nin bulunduğu yeri düzenleyerek, dışarıdan da buraya ziyaretin yolu açılmış. Orada bir ibadet ve dinlenme yeri yapılmış. Eski top sahasındaki dinlenme yeri yeniden düzenleniyor, yerler trateuar mermer, kamelyalar, yeni mutfak ve kıl çadırından yapılmış bir aleyçik var. Yanında yer alan çayderesi ise ayrı bir gezi alanı olacağını gösteriyor. “ÇAY DERESİ”projesi kapsamında yürüme parkurları ve oturma yerleri de var. Başkan PALA, “eski bakımsız bir dereyi değerlendirip ilçenin en güzel yürüme ve dinlenme alanına çevireceklerini” belirtti ve “gelecek yıl Emirdağ’ı gelenler tanıyamayacaklar” diye iddaalı konuştu.

  Belçika’dan ya da Avrupa’dan gelenlere belediye olarak nasıl kolaylıklar sağladınız?
  Yurt dışından gelenleri öncelikle yolda kurduğumuz karşılama istasyonunda hoş geldiniz diyerek yiyecek ve içecek ikramında bulunarak karşıladık. 7. ay gelmeden esnafları uyardık, etiket zorunluluğu getirdik. Yiyecek ve içecek satılan yerler sağlık ve hijyen kontrolü altında tutuldu. Günlük ev çöplerini aldık, mahalleleri temizledik. İstek ve şikayetler için bir beyaz masa kurduk ve iletişimi daha da hızlandırdık. Parklar ve mersire yerlerinin temizlik, bakım ve güvenliğini sağlandık.

  Bu yıl yurt dışından gelenlerin beklentileri sizce karşılandı mı?
  Bu soruyu esasında onlara sormak gerekiyor. Ben onlara layık olduğumuza inanmıyorum ve daha iyisini yapabileceğimize inanıyorum. Çünkü daha bitecek projelerimiz var. Onlar da tamamlandığında onlara daha güzel ortamlarda tatillerini Emirdağ’da geçirmelerini sağlayacağımıza inanıyorum. Şu an yeterli olduğumuza inanmıyorum.

  Gelecek yıl gurbetçi festivalini Belçika’lı ve oradaki belediyelerle birlikte yapmayı düşünüyormusunuz?
  Seçildiğim günden itibaren yurt dışındaki siyasilerle ve derneklerle hep diyalog içerisindeyim. Hep dile getirdim, Belçika’daki belediyeler, Gent, Schaarbeek, Saint-Josse, Fransa’daki, Vienne, Hollanda’daki Harlem , Emirdağ gurbetçi festivalinde kendilerini temsil etsinler ama maalesef bu şimdiye kadar gerçekleşmedi. Belçika'daki "Türk Köyü" Faymonville köyü ve diğer belediyelerin gelecek yıllarda bizimle birlikte gurbetçi şenliğine katılmalarını canı gönülden istiyorum ve çalışacağım. Emirdağ’daki gurbetçi şenliğine bir kalite getirdik. Burada halkın istediği ünlü sanatçıları anket düzenleyerek getiriyoruz. Kaliteli teknik ekiplerle ve menejerlerle çalışarak festivalin daha renkli olmasını sağladık. Bu yılki festivalde sizler de gördünüz, gece konserin başlangıcındaki yağmur seyirciyi etkilemedi ve alanı terk etmediler, sahnedeki sanatçıya desteklerini devam ettirdiler. Bu işte seyircinin, görüldüğü gibi kalitenin arkasında olmasına en güzel örnek. Bu festivalin gerçek amacı gurbetteki hemşerilerimizle Emirdağ’dakileri kaynaştırmak. Bu amacımıza da ulaştığımız kanısındayım.

  Yarım kalan projeleriniz ve gelecek yılki yeni projeleriniz hakındaki düşüncelerinizi alalım?
  Önümüzdeki iki yıl içerisinde Emirdağ’ı kimse tanıyamayacak. Gelecek yıl baraj ihalesi bitmiş olacak, duble yol teslim edilmiş olacak ve otogar açılmış olacak. Altyapı çalışmaları bitmiş olacak.  Meydan projesi bitmiş olacak. Çaydere projesi bitmiş olacak. Bu projeler hem görsel açıdan, hem çevre açısından insanları rahatlatacak. Altyapıda kilit ve bordürleme ihalesi bitti, sezon sonu başlanacak.Önümüzdeki yıl yurt dışındaki hemşerilerim daha güzel bir Emirdağ görecekler, ben bundan eminim. Binfikir gazetesine bizim sesimizi Belçika’ya taşıdığınız için çok çok teşekkür ediyorum.
  Nejdet Özkan(Emirdağ)

 • Muhtar ve Azalardan İmar Planı Hakkında Cevap

  karacalarGeçtiğimiz Cuma günü ilçemiz Karacalar Köyü’nde köyde uygulanması planlanan imar planıyla ilgili yaşanan olaylardan sonra köydeki imar planı uygulaması ulusal ve yerel basına konu olmuştu.
  Konunun basına yansımasından sonra Köy Muhtarı Nurettin Şahbaz yanlış anlaşılmaların giderilmesi için ve kamuoyunun aydınlatılması için bazı açıklamalarda bulundu. Muhtar Şahbaz, yaptığı açıklamada “mağdur olanların mağduriyetinin giderilmesi için biz de elimizden geleni yapmaya hazırız” diyerek şunları kaydetti :
  “Köyümüzdeki imar çalışmaları 2008 yılında köy ihtiyar heyetinin kararıyla başlatıldı. İmar planıyla ilgili duyuru köyümüzde 30.12.2008 tarihinden itibaren bir ay süre ile köy muhtarlığı ilan panosunda askıya çıkarıldı. 31 Aralık 2008 tarihinde ise bu planın köyde görülebileceği Emirdağ Gazetesi’nde ilan edildi.
  “Belçika’da Planla İlgili Bilgilendirme Toplantıları Yaptık”
  Köydeki askının ve gazete ilanının yanısıra yasal hiçbir zorunluluğumuz olmamasına rağmen, gurbetçilerimizin büyük çoğunluğunun yaşadığı Belçika’ya Aralık 2009 tarihinde gittik. Gent kentinin sakinlerinden köylümüz Halil Gök’ün lokantasında bir toplantı tertip ettik. O toplantıya benimle beraber Azamız Esat Köse de katıldı. Ve köylülerimizi bu planla ilgili olarak bilgilendirdik. İmar plancısı arkadaşımız da bu toplantıya tele konferansla katılarak köylülerimizi imar planından haberdar etti. Yine Belçika’nın Brüksel kentinde de şehir plancısı Musa Erkoç ve köylümüz Ahmet Kızıl’ın da katılımıyla benzer şekilde bir bilgilendirme toplantısı yapıldı. Bu bilgilendirmelerin yanısıra köylümüzle her karşılaşılan ortamda (kahvehanede, ev ziyaretlerinde) bu konuyla ilgili köylümüze bilgiler verildi. Plan, resmi süreç tamamlandıktan sonra bütün detaylarıyla köylüye duyurulacaktı. Ancak, meradan arsa üretilmesine dair çalışmalar sürdürülürken arsa rayiç bedelinin 10 TL. olması köylümüzü aşırı derecede mağdur edecekti. Bu nedenle yeniden komisyon toplanması ve metrekare rayiç bedelinin 3.75 TL.’ye düşürülmesi sağlandı. Bu işlemlerin yapılması süreci uzattı. Onaylanmış imar planı detayıylal ilgili kamuoyunun bilgilendirilmesi gecikti bu arada gayri resmi yoldan plan dağıtılmış ve yanlış bigilendirmeler olmuş. Köylümüz bu yanlış bilgilendirmelerden de etkinlendi.
  “Bize Başvurup Bilgi Alamadığı İddiasında Bulunanlardan Bize Resmi Başvuru Gelmedi”
  İmar planı konusunda değişiklik yapılmasıyla ilgili bize bir aile başvurdu (Eyüp Çoban, Ahmet Çoban, Eyüpoğlu Bekir Çoban). Bize arsalarının ortasından ve kenarlarından yol geçtiğini söylediler. Kenarlarından geçen yola bir itirazlarının olmadığını ortadan geçen yolun değiştirilmesi talebinde bulundular. Biz de şehir plancısından sorduk. Şehir plancısı arkadaşımız durumu onlara izah etti ve bir uzlaşma sağlandı. Ve onlar da teşekkür ettiler. Bunun dışında burada bize başvurup da bilgi alamadığı iddiasında bulunan köylülerimizin hiçbiri bize resmi bir başvuruda bulunmadılar. Bulunmuş olsalardı mutlaka yardımcı olunurdu. Burada bazı köylülerimizin iddia ettiği gibi ne benim ne de ihtiyar heyeti arkadaşlarımızın “Davanızdan vazgeçin, bu olayı büyütmeyin, ses çıkarmayın, ben de genişletmekten vazgeçeyim, herşey benim elimdedir” gibi bir tehdit kesinlikle ve kesinlikle sözkonusu değildir. Bu iş zaten resmi bir iştir muhtarlığın tek başına insiyatifiyle olan bir iş değildir ki böyle bir söz söylenmiş olsun.
  “İki Noktayı Özellikle Vurgulamak İstiyorum”
  Görüntü ve resimlerde yer alan muhtarlığın haberi olmadan yapıldığı izlenimi uyandıran toplantı konusuna gelince; iki şeyi özellikle vurgulamak istiyorum. Toplantı bizzat ihtiyar heyeti tarafından karar alınarak, Kaymakam Bey’in bilgisi dahilinde tertip edilmiş, Çarşamba ve Cuma günleri cami hoparlörü aracılığıyla köylülere duyurulmuştur. Toplantı belirlenen saatte (21’de) Karacalar Köy Konağı’nda yapılmıştır. Toplantı esnasında İl Genel Meclis Üyesi Mevlüt Ergürbüz ve şahsım tarafından köy yerleşim yeri imar planının bazı köylülerimizin talepleri üzerine iptali kararı duyurulmuştur. Toplantıda Organize Sanayi Bölgesi Müdürü Ş.Alper Akın da hazır bulunmuştur.  Burada toplanan köylülerimiz de alkışlayarak “hayırlı olsun” dileklerinde bulunmuşlardır. Kamuoyuna yansıyan görüntülerde düşünüldüğü gibi imar planı bazı köylülerin tepkisi üzerine iptal edilmemiş tam tersi imar planı iptal edilmesine ilişkin karar duyurulduktan sonra tepkiler ortaya çıkmıştır. Bu tepkiler içinde linç edilme veya yumruklanma veya topluca saldırı gibi girişimler kesinlikle olmamıştır. Yalnız birkaç kişi aşırı tepki vermiştir. Bu aşırı tepkinin sebebini de anlayamadık.
  “İptal Kararı Alındı, Yasal Süreç Başladı”
  Sonuç olarak köy ihtiyar heyeti köy karar defterine yazdığı kararla köy yerleşim yeri imar planı ile ilgili iptal kararı alınmıştır. Yasal süreç bu şekilde başlamış bulunmaktadır bu konudaki nihai karar ise ilgili resmi mercilere aittir.
  İptal kararının resmi mercilerce yürürlüğe girmemesi durumunda da ihtiyar heyetimizle birlikte bir itirazı olan köylülerimizin taleplerine ve itirazlarına yardımcı olmaya, varsa mağduriyetlerini gidermeye her zaman hazırız. Birlikte Emirdağ’da, Afyon’da ve Ankara’da ilgili kişi ve kurumlarla görüşmeye ve görüştürmeye hazırız.
  “Kimseye Ayrıcalık Yapılmasına Müsaade Etmeyiz”
  Muhtarın yandaşlarının tarlasından-arsasından yol geçmediği iddiasına gelince; şimdiki birinci azamız Mustafa Tezel’in arsasının içinden de bu yol geçiyor, bunun yanında Esat Köse’nin tarlasından da bu yol geçiyor. İlk etapta aklıma bunlar geliyor. Yani biz bu plan hazırlanırken kimseye ayrıcalık yapılmasını istemedik ve yapılmasına da müsaade etmeyiz böyle bir iddiayı kabul etmek mümkün değil.
  ESAT KÖSE : “Benim Tarlamı Bu Yol Ortadan İkiye Bölüyor”
  Bu iddiayla ilgili olarak kısa bir açıklamada bulunan köy Azalarından Esat Köse ise şunları kaydetti : “Ben muhtarla beraber köyde azayım. Benim tarlamı da bu yol dikine ortadan ikiye bölüyor. Ben hiçbir zaman şehir plancısına benim tarlamla ilgili şöyle yap böyle yap demedim. Bir de 45700 metrekarelik babamdan kalma bir arsam var onun içinden de yol geçiyor. Bu arsamın bir bölümü de park olarak ayrılmış. Benim burada imar planına itiraz edenlere göre çok zararım var ama benim bu durumdan hiçbir şikayetim yok. Bunun yanında imar planı hazırlanırken imar plancısına da “ne gerekiyorsa onu yap” dedim. Yani bazı köylülerimizin söylediği gibi “muhtarın yandaşlarının arsasından tarlasından yol geçmiyor” demek yanlış olur.
  ATMACA : “Mağduriyetler Varsa Gerekeni Yapmaya Hazırız”
  Yine Karacalar Köyü azalarından olan Muharrem Atmaca ise şunları kaydetti : “Biz azalarımızla beraber şehir plancısına “arkadaş, hiç kimseyi mağdur etme, mağduriyeti asgariye indir” dedik. Tarlaların, arsaların başına gidip de çalışmasına hiçbir şekilde müdahale etmedik. Herkese eşit davranmasını söyledik. Buna rağmen mağduriyetler varsa bunun telafisi için de gerekeni yapmaya hazırız. Kimsenin incinmesini, mağdur olmasını istemiyoruz. Köyümüzün barış ve huzur ortamının bozulmasını istemiyoruz” dedi.
  “Makbuz Karşılığı ‘Gönüllü Bağış’ Kabul Ediyoruz”
  Herşeyden para alıyorlar iddiasına gelince ; biz köyümüze ev yapanlardan ihtiyar heyetimizin de bilgisi dahilinde belli miktarlarda “gönüllü bağış” kabul ediyoruz. Çatı çatanlardan, balkon yapanlardan vb. işler yapanlardan köyümüzün ihtiyaçlarını karşılamak ve köyümüze hizmet etmek amacıyla makbuz karşılığı gönüllü bağış kabul ediyoruz. Buna tüm ihtiyar heyeti üyelerimiz de şahittir. Gönüllü bağış vermek istemeyenden zorla bir bağış almamız da sözkonusu olamaz. Bazı köylülerimizin iddia ettiği gibi herşeyden para alıyorlar gibi birşey söz konusu değildir. Toplanan gönüllü bağışların tamamı köyümüze hizmet olarak geri dönmektedir. Harcalamalar da kesinlikle belgeli ve resmi şekilde yapılmaktadır isteyen herkese muhtarlığımızın harcamaları açıktır.
  “Köydeki Huzur Ve Barış Ortamının Bozulmasını İstemiyoruz”
  Yaşanan olaylardan dolayı kimseye bir kırgınlığım yok ama gerçekten üzüldük. Şöyle ki; ben bu köyde yirmi yıla yakın bir süredir muhtarlık yapıyorum. Şimdiye kadar böylesine bir olayla hiç karşılaşmamıştım. Bu esnada bazı köylülerimiz bize karşı yalan-yanlış iddialarda bulundular ama olsun... Bizde “kötülüğe karşı bile iyilikle karşılık verme, incinse de incitmeme” düşüncesi var. Bu nedenle bazı üzüntülerim olsa da tüm köylülerimi kucaklıyorum. Herkese hakkımız helal olsun kimseden davacı veya şikeyetçi de değilim. Bilmeden kalbini kırdığımız köylülerimiz varsa “hellallik” diliyorum. Bunun yanında bizim şevkimiz ve çalışma isteğimiz de arttı yine Karacalar için azalarımızla ve köylülerimizle var gücümüzle çalışacağız. Biz bu köydeki barış ve huzur ortamının hiçbir şekilde bozulmasını istemiyoruz” dedi.
  “Herkesin Duyarlı Ve Sağduyulu Davranacağına İnanıyoruz”
  Açıklamalardan sonra Muhtar Nurettin Şahbaz ve ihtiyar heyeti şunları kaydettiler : “Ramazan ayında yaşanan bu olaylardan dolayı son derece üzgünüz. İnşallah bu tür hadiseler köyümüzde bir daha tekrarlamaz. İstisnasız bütün köylülerimizi kucaklıyoruz. Köyümüz 200 yıldır barış ve huzur içinde yaşamaktadır bu güzelliğin bozulmaması için herkesin duyarlı ve sağduyuluyu davranacağına inanıyoruz. Son olarak tüm köylülerimizin mübarek Ramazanlarını ve bayramlarını şimdiden kutluyor hayırlara vesile olmasını diliyoruz” dedi.
   

 • Kur’an Okumanın, Anlamanın ve Yaşamanın Önemi

  kur'anUlaştığı insanları ‘karanlıklardan aydınlığa çıkaran’, kendisine uyanları hidayete ulaştıran ve ‘Allah’a karşı gelmekten sakınanlar için yol gösterici’ olan yüce kitabımız Kur’an, anlaşılmayı ve yaşanmayı beklemektedir. Rabbimiz bu gerçeği şöyle ifade ediyor: “Bu Kur’an, âyetlerini düşünsünler ve akıl sahipleri öğüt alsınlar diye sana indirdiğimiz mübarek bir kitaptır.”(1) Peygamber efendimiz (sav) de: “Kur’an okuyunuz. Çünkü Kur’an, kıyamet gününde kendisini okuyanlara şefaatçi olarak gelecektir”(2) hadisiyle bizleri Kur’an okumaya yönlendirmekte ve “Kalbinde Kur’an’dan bir miktar bulunmayan kimse harap ev gibidir.”(3) buyurarak ta Kur’an’a karşı mesafeli duranları uyarmaktadır. 


  Kur’an’ı okumak, sadece tekrarlamak değil aynı zamanda okunanı uygulamaktır. Çünkü Kur’an; iyi ile kötüyü, doğru ile yanlışı, faydalı ile zararlıyı ve hak ile batılı ayırmak için gönderilmiştir. Ne yazık ki günümüzde büyük çoğunluğumuz, Kur’an’ın aydınlığından yeterince yararlanamamakta ve onun sunduğu hayat değerlerinden çok uzakta bulunmaktayız. Kur’an’ı ölülere okumakla ya da namaz kılabilecek kadar zamm-ı sure bilmekle yetinmekteyiz. Kur’an’ın gönderiliş maksadı bu değildir. Kur’an’ın gönderilişindeki asıl gaye, onun nuruyla buluşmak, onun ışığından yararlanmak ve sunduğu ilkeleri yaşamaktır.
   Peygamber Efendimiz (sav)’in kıyamet günü: “Ey Rabbim! Kavmim şu Kur’an’ı terk edilmiş bir şey hâline getirdi”(4) şeklindeki şikâyeti, bu günün Müslümanlarını çok yakından ilgilendirmektedir. Hem bu şikâyetten uzak kalmak ve hem de Kur’an’ın sunduğu aydınlıkla buluşmak için Kur’an’ı gönderildiği amaç doğrultusunda okumak, anlamak ve yaşamak zorundayız. Rabbimiz Enfal suresi 24. ayette bizlere şu çağrıyı yapmaktadır: “Ey iman edenler! Sizi kendinize hayat verecek Kur’an’a çağırdığında Allah’ın ve Rasülü’nün bu çağrısına icabet edin.”

  Yüce Allah Kur’an’la bizlere seslenmektedir. Bize düşen görev de o sesin sahibine kulak vermektir. Bir hadisinde Peygamber Efendimiz şöyle buyuruyor: “Bir cemaat Allah’ın evlerinden bir evde toplanır, Allah’ın kitabını okur ve aralarında müzakere ederlerse, üzerlerine sekînet iner, onları rahmet kaplar ve melekler etraflarını kuşatır. Allah’u Teâlâ da kendi katındakilere onlardan söz eder.”(5)

  Peygamber efendimiz (sav) bir gün Ebû Zerr'e (r.a.) şöyle buyurmuştur: “Ey Ebû Zerr, sabahleyin evinden çıkıp Kur'an'dan bir ayet öğrenmen, senin için yüz rekat namaz kılmandan daha hayırlıdır."(6) Hutbemi bir hadis-i şerif mealiyle bitiriyorum: “Kur'anı Kerîm'i okuyan ve hükümleriyle amel edenin anne ve babasına kıyamet günü bir taç giydirilir ki, bu tacın ışığı güneşi evlerimizin içinde farz etseniz dünya evlerindeki güneş ışığından daha güzeldir. O hâlde Kur'anı Kerîm'i bizzat öğrenen hakkında ne düşünürsünüz? (Onun sevabını da siz takdir ediniz.)”(7)


  (1) Sad, 29

  (2) Tirmizi, Fezailül Kur’an, 16

  (3) Tirmizi, Fezailül Kur’an, 18

  (4) Furkan; 30

  (5) Müslim, Zikr, 38

  (6) İbni Mace, Sünnet, 16

  (7) Ebu Davud, vitr, 14

 • Mustafa Ceceli'den Haber Var

  Mustafa CeceliBu yıl Gurbetçi Festivali'nin finaline Mustafa Ceceli gelmişti; 2 saatten fazla sahnede kalarak; Emirdağ'a unutulmaz bir gece yaşatmıştı. Ama anlaşılan bu muhteşem geceyi Mustafa Ceceli de unutamamış.
  Geçtiğimiz günlerde ulusal tv, radyo ve gazetelere bir röportaj veren Mustafa Ceceli kendi adına bu yılın en iyi canlı performansını Emirdağ Belediyesi Gurbetçi Festivalinde yaşadığını ve bu organizasyon için başta Emirdağ Belediye Başkanı Cengiz Pala olmak üzere tüm Emirdağ halkına teşekkür ettiğini belirtti.

 • Kaymakamdan Giderayak Okullara Hizmet Atağı

  Zekeriya GüneyEmirdağ Kaymakamlığı’na bağlı Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından, Emirdağ ilçe merkezi ile köy ve kasabalardaki onarım ihtiyacı olan okullarda tadilat çalışmalarına başlandı. Çalışma kapsamında onarımına başlanan Emirdağ Atatürk İlköğretim Okulu ve Emirdağ Cumhuriyet İlköğretim Okulu’nun tadilatları tamamlandı.

  Onarımı süren  Emirdağ Mithatpaşa İlköğretim Okulu, Emirdağ Fatih İlköğretim Okulu, Emirdağ Şükrü Mola İlköğretim Okulu, Emirdağ Bağlıca İlköğretim Okulu, Emirdağ Bademli İlköğretim Okulu, Emirdağ Aşağı Piribeyli İlköğretim Okulu’nun yeni eğitim – öğretim yılına yetişeceğini kaydeden Emirdağ Kaymakamı ve Birlik Başkanı Zekeriya Güney şunları söyledi:

  “Eğitim görülen yerin kalitesi, eğitimin de kalitesini belirleyen en önemli unsurdur. Birliğimizin mali imkanları ölçüsünde çok sayıda okulumuzun onarım işini gerçekleştiriyoruz. Amacımız olabildiğince çok sayıda okulumuza ulaşabilmek ve geleceğin teminatı öğrencilerimizin daha çağdaş eğitim ve öğretim şartlarına kavuşmasını sağlayabilmektir.” diye konuştu.

  Yine yakın bir zaman içerisinde Emirdağ Aziziye Anadolu Lisesi, Emirdağ Metin – Zülbiye Sarı Anadolu Lisesi, Emirdağ İmam Hatip Lisesi ve Emirdağ METEM’de de onarım işlerinin başlayacağını belirten Kaymakam Güney; ayrıca inşaatı süren Emirdağ Adayazı İlköğretim Okulu Yemekhane Binası’na da malzeme yardımı yaptıklarını ifade etti.

 • Gözyaşı Geceleri Muhteşemdi

  gözyaşı geceleriEmirdağ Belediyesi bu yılki 3.Ramazan Etkinliğini gerçekleştirdi. Daha önce bir kaç defa ilçemize gelen Dolunay Ajansa ait Gözyaşı Geceleri isimli grup Belediye Kültür Merkezi'nde Armağan adlı eseri sergiledi. Gösteriye 600' den fazla Emirdağlı katılırken salonda izdiham yaşandı. Gösteri öncesi bir konuşma yapan Başkan Pala Somali'ye yardım konusunda çağrıda bulundu. Pala " Yemedim yedirmedim; çalmadım çaldırmadım. Yandaşım, yoldaşım yoktur olamaz. Emirdağ Belediyesi' nin hakları herşeyin herkesin üstündedir. Bu hakları korumazsam haklarınızı bana helal etmeyiniz. Ama bana güveniyorsanız dua ediniz" dedi. Gösteri sonrası Başkan Pala' ya karşı oluşan ilgi sonrası Pala tüm misafirlere tek tek teşekkürlerini iletti.

 • Sebzecilerin İkinci Yemeğine Güney De Katıldı

  sebzeciİlçemiz sebzecileri tarafından geçtiğimiz Pazartesi verilen iftar yemeğinin ikincisi yine Pazartesi günü Sebze Pazarı'nda verildi.
  Yine ilçemiz Sebze Pazarı'nda verilen yemeğe katılım bu defa geçtiğimiz Pazartesi'den daha yüksekti.
  Geçtiğimiz haftadan farklı olarak bu defa yemeğe ilçemiz Kaymakamı Zekeriya Güney, İlçe Jandarma Komutanı İnanç Marım, Ticaret ve Sanayi Odası MEclis Başkanı U. Serdar Kargın, Ankara'da Meclis Danışman larından Cengiz Sağlam, Vergi Dairesi Müdürü Necmettin Aydın, AKP İlçe Başkanı Hüseyin Duran ve İl Genel Meclis Üyesi Mevlüt Ergürbüz de katıldılar.
  Yemekten sonra kısa bir açıklama yapan Sebzeciler Derneği Başkanı ve ilçemiz sebzecilerinden Yücel Erdönmez şunları kaydetti : "Buraya gelip yemeğimize katılan herkese çok teşekkür ediyorum. Haftaya yine Emirdağ halkını yemeğimize bekliyoruz. Bu defa yemeğimize katılım çok daha yüksekti bundan dolayı biz de çok memnunuz. Yemeğimize katılan herkese tekrar teşekkür ediyor haftaya vereceğimiz son iftar yemeğine tüm halkımızı tekrar bekliyoruz" dedi.
  Yemekten önce geçtiğimiz hafta olduğu gibi bu hafta da Çınar Düğün Salonunun kapılarının açılmadığı ve sebzecilerin mikrofonu almak için penceden içeri girdikleri öğrenildi. Sebzeciler bu hafta Belediye'ye ilan için bir taleplerinin olmadığını da belirttiler.
  Sebzecilerin son yemeği ise önümüzdeki Pazartesi günü yine ilçemiz Sebze Pazarı'nda gerçeleşecek.
  "DAVET GELSEYDİ SEVE SEVE GİDERDİM"
  Bunun yanında Pazartesi günü ilçemiz Kültür ve Sanat Merkezi'nde gerçekleşen Ramazan etkinliğinden sonra konuyla ilgili olarak kısa bir açıklama yapan ilçemiz Belediye Başkanı Cengiz Pala şunları kaydetti : "Bizim hiç kimseyle bir problemimiz yok. Yalnız verilen yemekte usul eksikliği var. Kimsenin iftar yemeği vermesine veya yemek verilmesine karşı değilim. Keşke herkes bir mahallede yemek verse. Bunun yanında yemekle ilgili bir davet ulaşmadı bana. Bu davetin şahsıma yani Cengiz Pala'ya değil makama Belediye Başkanlığı Makamına gelmesi gerekirdi. Haftaya verilecek olan yemeğe de davet gelirse seve seve giderim. Bu davet sözlü de olabilir.
  Ayrıca ben bu olayda bazı kişilerin art niyetli olduğuna inanıyorum. Bu yemekte bazılarının art niyetli olmadığını görmüş olsaydım bu iftar yemeğini Belediyemizin aşçılarına hazırlatır, yemeği oraya gönderirdim. Belediyeye de bunun çok fazla bir maliyeti olmazdı" dedi.

 • Konsolos Osman

  hakiki kabakcıZaman muğlak, yaklaşık yirmi otuz yıl önce.
  Türkiye’ye tatile gelir Osman Emice.

  Memleketinde bir ay boyunca gezer tozar.
  Sayılı gün değil mi tükenir azar azar.

  Hüzünlü dönüş günü nihayet gelir çatar.
  Osman Emice, son kez evrakına göz atar.

  Atar amma geçmiştir pasaportun süresi.
  Bulunur mu ki bunun tez zamanda çaresi.

  Emniyet, konsolosluk galiba uzun iştir.
  Üstelik zaman da yok tatili de bitmiştir.

  Osman kızar; patlatır o sinkaflı küfürü.
  Patatesten halleder bir pasaport mühürü.

  Pasaport tarihini uzatır kafasınca.
  Tamam der imza atıp bir de mühür basınca.

  Kendince getirmiştir işi katakulliye.
  Ya Allah Bismillah der varır Kapıkule’ye.

  Biraz uzun sürmüştür pasaport inceleme.
  Osman Emice’deki, boncuk boncuk terleme

  Yakalar götürürler Osman’ı Emniyete.
  “Konsolos Osman”dır o, manşettir Hürriyet’e

  HAKIKI KABAKCI

 • Acarağa İnşaat Sektörüne Girdi

  Muzaffer YükselEkonomik dengelerin her geçen gün değiştiği, günümüz Türkiyesi’nde 2010 yılında kurulan Acarağa Şirketi, kısa zamanda Beyaz Eşya sektöründe ki başarısını, İnşaat sektöründe de sürdürmek adına, Eskişehir’in en köklü Şirketlerinden biri olan Osman Usta Ltd. Şti. ile ortaklığını ilan etti. İlk etapta Yeni adliye Sarayı yanında 32 Daire, Devlet Hastanesi civarı Huzur Mahallesinde 44 Daire, Batıkent’de 36 Daire ve Kurtuluş’ta 8 Daireyi satışa sunan şirket yetkilisi Muzaffer Yüksel ile, kısa zamanda kazanılan başarı ve inşaat sektörünün geleceğini konuştuk. Uludağ Üniversitesi İktisat Mezunu 31 Yaşındaki genç yönetici Yüksel, ‘En Güzel sermaye Moraldir’ diye başladı sözlerine........

  Soru: Bize Acarağa’dan bahseder misiniz?

  Cevap: Acarağa Ltd. Şti. 2010 yılının 6. ayında kurulan,ortakları arasında Eskişehir’in en köklü İnşaat Firması Osman Usta Ltd. Şti.de olan genç,aynı zamanda hızla büyüyen,Beyaz Eşya ve İnşaat sektöründe faaliyet gösteren Emirdağ merkezli bir firmadır. Bir dünya markası olan Bosch Beyaz Eşya’yı ilçemize kazandıran, Uğur Derin Dondurucusu’nun Bayiliğini yapan firmamız, inşaat sektöründe de Eskişehir’in en köklü firması Osman Usta Ltd. Şti. ile ortak çalışmaktadır. Ticaret’te kar ve zarar’ın kardeş olduğu felsefesini küçüklüğümüzden itibaren bize öğreten ebebeynlerimizin,60 yıllık ticari deneyimi sonrası, sıkıntılı günler geçirmesi ve sonrasında Acarağa Ldt. Şti.’nin kurulması her ne kadar aynı döneme denk gelsede Şirketimiz yepyeni, temeli sağlam ve geleceği parlak bir kuruluş olarak,yoluna devam etmektedir. ‘Her şeyin satmaktan ibaret olmadığı’ felsefesi ile müşteri memnuniyetine önem veren, Acarağa, artık güven’e dayalı alışverişin en önemli adreslerinden birisidir.

  Soru: Peki ya Osman Usta?

  Cevap: Ortağımız Osman Usta Ltd. Şti Eskişehir’in en köklü firmalarından birisidir. 1985 yılından itibaren Eskişehir’de İnşaat sektöründe adından sık sık söz ettiren 150 çalışanı ile sektörün en büyük kuruluşlarından birisi olan firma, Eskişehir Huzur Mahallesinde 300 daire, hazırlayarak müşterilerine teslim etmiş, Amerikan Kapı ve Mutfak Dolabı imalatında 800 m2’ye kurulu Fabrikası ile sektörün en güvenilir firması olmayı başarmış deneyimli ve güçlü bir kuruluştur.

  Soru: Hedefiniz nedir?

  Cevap:Şirketimizin gelecekle ilgili bir çok hedefi vardır. Ama bunlardan en önemlisi tabi ki İnşaat sektöründe en iyisi olmak adına mücadeleye devam etmektir. Çok yakın zamanda 200 dairelik bir site çalışmasına Eskişehir’de başlanacaktır. Bu çok önemli ve büyük bir projedir.Şu an içinde Bilecik’te 120 Apart daire bitmiş ve satışlarına başlanılmıştır.Öğrenci şehri olarak bilinen Bilecik’te yatırımlarını Apart Dairelere yapan insanların kira gelirleri ile yüzleri gülmektedir.Bütün bunların yanında Eskişehir Merkez’de Kat karşılığı Arsa çalışmamız da devam etmektedir.

  Soru:Emirdağ ile ilgili çalışmalarınız ne olacaktır?

  Cevap: İşte insanların en çok merak ettiği soru bu. Emirdağ Merkez’de inşaat sektöründe ne gibi çalışmalar olacak genelde bize bunu soruyorlar. Emirdağ henüz kat karşılığı Arsa çalışmalarına hazır değil. ama yakın gelecekte bu tarz çalışmaların olacağına inananlardanım. Şirketimiz de bunun alt yapısının oluşmasını beklemektedir.Şu an için Eskişehir’deki Dairelerimizin satışlarına devam etmekteyiz. Yaklaşık 2 Aydır gerek çevre köy ve Beldelerden gerekse ilçe merkezinden onlarca Hemşerimize yatırım amaçlı Daire sattık.

  Gurbetçi hemşerilerimizin yanı sıra esnaf ve memur kesiminden de bir çok Hemşerimiz aynı zamanda müşterimiz oldu. Güven’e dayalı çalışma sistemimizde ve ekonomik dengelerin her geçen gün değiştiği ülkemizde insanlar en sağlam yatırım aracı olarak gördüğü Daire alımlarında daima kazanç sağlamaktadır. Soru: Eskişehir, Bilecik ve Emirdağ anlaşılan çalışmalarınızı üç’e ayırmış durumdasınız? Cevap: Öyle de söylenebilir, Eskişehir Merkez’de daire satışlarımız hız kesmeden devam etmektedir. Zaten şirketimiz bünyesinde Mutfak Dolap’ı ve Amerikan Kapı imalatımız da vardır.

  Durum böyle olunca da Daireyi baştan aşağı biz hazırlıyoruz. İsteğe göre Süper Lüks daireler ve orta sınıf daireler olarak iki tür daire satışlarımız Eskişehir’de devam etmektedir. Bilecik’te ise kira gelirleri yüksek Apart daireler bitmiş ve satışları devam etmektedir.Yakın gelecekte İlçemizde Apart dairelerin yer alması da kaçınılmazdır. Öğrenci şehri olma yolunda sağlam adımlar atan Emirdağ’da bu kaçınılmazdır. Bana göre beraberinde kat karşılığı Arsa çalışmalarının da başlaması ile İnşaat sektörü yakın gelecekte adeta şaha kalkacaktır.İnsanlar artık banka kredisi kullanarak yatırımlarını bu sektör yöneltmektedir. Biz de Acarağa olarak bu sektörde en iyisi olmak için çalışacağız.

  Birinci önceliğimiz İnsanımıza İstihdam yaratmakdır. Bu gaye’de çalışmalarımıza devam edeceğiz.Her şeyin satmaktan ibaret olmadığı gerçeği ile güven’e dayalı satış politikamızda, müşterilerimize en iyi hizmeti vermek tek gayemiz. Son olarak şunu söylemek istiyorum,Emirdağ artık Gurbetçiye dayalı Ekonomi siteminden vazgeçmek zorundadır. Her geçen gün bu anlayışla kötüye giden ekonomimizin gelişmesi için cesaretli olmak,istihdam yaratmak bizlerin yani ticaretle uğraşanların birinci önceliği olmalıdır. Bu çok da zor değildir.tekrar ediyorum en güzel şermaye moraldir.....

 • Karacalarda 3 Yıllık Çalışma İptal Oldu

  karacalar emirdağAfyonkarahisar’ın Emirdağ ilçesine bağlı Karacalar köyünde yaşayan gurbetçi vatandaşlar, kendilerinin haberi olmadan, köyden imar geçiren muhtardan hesap sormak isteyince ortalık bir anda karıştı. Olayların büyümesinin ardından, muhtar, imar projesinden vazgeçtiğini açıkladı.
  Afyonkarahisar’ın Emirdağ ilçesine bağlı Karacalar köyündeki gurbetçi vatandaşlar, köyden kimsenin haberi olmadan imar geçiren muhtar Ali Nurettin Şahbaz’ın üstüne yürüdü. Köy Konağı’nın önünde toplanan vatandaşlar, kendilerinin haberi olmadan böyle bir işe kalkışan muhtara hesap sormak istedi. Köy Konağı önünde muhtar Şahbaz’ı gören vatandaşlar, muhtarın üstüne yürüdü. Aracına binerek olay yerinden uzaklaşan Şahbaz’a tepkiler bitmek bilmedi.

  “MUHTARA PARA VERMEK ZORUNDA KALDIK”
  ‘Köydeki telefon direklerini değiştiriyoruz’ diyerek, proje çalışmalarının sürdürüldüğünü iddia eden vatandaşlar, ev yapmak için ilgili yerlere başvurduklarında, köydeki kimi evlerin projeye göre yıkılacağını, köy içerisindeki yollarında en az 7 metre olacağını görünce şaşkına döndüklerini söylediler. Ev yaptırmak, evinin önüne kuyu açtırmak gibi isteği bulunanların muhtara 2 bin lira para vermek zorunda kaldığını söyleyen gurbetçi Rıfat Kızıl, gurbette kazandıkları paralarla köyüne gidip güzel bir ev yapmak ve içinde oturabilmek hayalini kurduklarını ancak muhtarın heveslerini yok ettiğini aktardı. “Muhtarın bir site kurma hevesi varsa bu köyde değil de gitsin nerede kurarsa kursun” diyen Rıfat Kızıl, köylerinin içerisinde kesinlikle plan-proje istemediklerini belirtti.

  KÖY KONAĞI’NIN ÖNÜNDE MUHTARIN ZOR ANLARI
  Muhtar Şahbaz’ın, akşam, köylü ile konuşmak için toplantı yapacağını duyan vatandaşlar, Köy Konağı’nın önüne gelerek beklemeye başladı. Vatandaşların seslenmesi üzerine konuşmak yerine olay yerinden uzaklaşan muhtar Şahbaz’ın bu tavrına gurbetçi vatandaşlar tepki gösterdi. Kavga yapmayacaklarını sadece olayın iç yüzünü öğrenmek istediklerini Şahbaz’a ileten vatandaşların bu isteği daha da öfkelendirdi.

  “ÂŞIK YOKSUL DERVİŞ’İN HEYKELİNİ YIKIN”
  “Milletin parası alınıp da millet perişan edilmez” diye bağıran gurbetçi Fatma Kızıl, köyde hiçbir şeyinin kalmadığını söyledi. Köylüye danışılmadığını dile getiren Fatma Kızıl, “İnsanlarla eğlenilmez. Köye bir danışılır. İnsanlık kalmamış bu köyde” diye konuştu.
  Muhtar Şahbaz’ın olay yerinden ayrılmasının ardından, muhtarın yandaşı olduğu iddia edilen bir kişiye, köy ortasına Mustafa Kemal Atatürk’ün heykelinin dikilmesini, köyün ortasındaki Âşık Yoksul Derviş heykelinin yıkılmasını istediklerini haykırdı. Muhtarın yandaşı olduğu söylenen kişi ise, sorunun mahkemelere dava açılarak çözülebileceğini, yapılacak bir şeyin olmadığını, şikâyetçi olmalarını söyledi.

  “4 DEKARDAN, 4 YOL GEÇİRİLDİ”
  Elinde proje ile konuşan gurbetçi bir vatandaş ise 4 dekarlık arsasının içinde 4 tane yol geçirildiğini bundan hiç haberinin olmadığını ifade etti. Kaymakama gittiklerinde ‘Neden bu muhtara oy verdiniz?’ dediğini ileten gurbetçi vatandaş, “Bizi ezsin diye oy vermedik. Yararlanalım diye biz bu oyu verdik. Milletin hakkını korumuyor. Böyle olmaz” şeklinde konuştu.

  “ÇOCUKLARIMIZDAN ARTTIRIP KÖYE PARA GÖNDERDİK”
  Yurt dışına ilk gittikleri andan sonra köyün yolu ve su sorununu çözmek için muhtara para gönderdiklerini ileten Gülizar Kavak ise şöyle konuştu: “Biz orada çocuklarımızdan arttırıp buraya para gönderdik. Biz o paralarla eğlenmesini bilirdik. Daha deniz nedir bilmiyoruz, para biriktireceğim diye. İki tane harım yaptım onu da gelip yıkacak.” Yurt dışından köylerine geldiklerinde evinde değişiklik yapmak isteyenlerin muhtara mutlaka para verdiğini anlatan Fatma Kızıl, “Burası bir köy, şehir değil. Alt yapısı yok, üst yapısı yok, fabrikası yok. 100 bin senedir burada yaşayanlar idare etmişler, şimdi bu adam neden köyümü bölüyor? Bu adam şaşırdı. Nerede bir heykel var onu getirdi. Onun adamı olanlara yer hazır duruyor.”

  “8 BİN LİRA DEĞİŞİKLİK PARASI”
  Köyün alt kısmında bulunan 5-6 hanelik bir yerin olduğunu, sırf onların tapu alabilmesi için muhtarın bu yola başvurduğunu ileri süren Baki İzci, muhtara itiraz ettiklerini söyleyerek, şu ifadelere yer verdi: “Köyün içinde imarcılar geziyor, sordum, ‘Ne yapıyorsunuz, nedir derdiniz? diye. ‘Amca biz direkleri sayıyoruz’ cevabını aldım. Bu sene bir arkadaşımız ev projesi çizdiriyor. Buna diyorlar ki ‘Sen ev yapamazsın.’ ‘Neden yapamam’ diyor. ‘Buradan imar geçti’ diyorlar. Köyde hiç kimsenin haberi yok, bizim köyün her yerinden imar geçiyor. Paramparça olmuşuz. Konuya itiraz ettik. Şimdi de şuç duyurusunda bulunuldu. Muhtara değiştir diyoruz, ‘8 bin lira değişiklik parası var, onu ödeyeceksin’ diyor. Biz de bütününe itiraz ettik. Köyümüzün içerisinde imar istemiyoruz.”

  MUHTAR: “BİZ BU KADAR BEKLEMİYORDUK”
  Köy muhtarı Şahbaz ise iddiaları reddederek, şu ifadelere yer verdi: “Bazıları bizim tarlamızdan evimizden yol geçti diye insanları yanlış yönlendirdi. Sonra da biz ihtiyar heyeti olarak karar aldık. İnsanlar madem kabul etmiyor, biz bunun genelini iptal edelim. Kimler rahatsızsa tamamını mevcut olanı iptal edelim. Bundan sonra meradaki yer yine devam etsin diye karar aldık. Biz bu kadar beklemiyorduk. 3 yıldır bizim çalışmalarımız var. Bilgi verilmemesi olmaz ki. Biz kanuni bütün prosedürleri yerine getirdik. Halk böyle isteyince onları memnun etmek için tekrar iptal ediyoruz. O çalışmaları başlatacağız. İmar projesini onların istediği şekilde değiştireceğiz.”
  İHA

 • Gözyaşı Programı Bu Akşam Yapılacak

  Emirdağ Belediyesi Ramazan Etkinlikleri kapsamındaki üçüncü programını Gözyaşı Geceleri programıyla yapıyor. Geçen hafta Koca Seyit adlı tiyatronun sergilenmesinin ardından bu hafta da Gözyaşı geceleriyle vatandaşlarına sosyal imkanlar sunuyor. Ramazan ayına uygun olarak hazırlanan programların bu haftaki konuğu Gözyaş geceleri ekibi peygamber efendimiz Hz. Muhammed’in hayatından örnekler verecek. 15 Ağustos 2011 Pazartesi günü saat:21.00’da Emirdağ Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezi’ndeki programın ücretsiz olduğu bildirildi.
   

 • Yüzme Kursu Başlıyor

  korkmaz aquaİlçemizde 7-14 yaş çocuklarımızın yararlanabileceği yüzme kursu başlıyor.

  Kurs 15 – 29 Ağustos tarihleri arasında Korkmaz Aqua da yapılacak. Kursa katılmak isteyen çocuklarımızın, başlangıç günü olan 15 Ağustos Pazartesi günü saat 13:30 Korkmaz Aqua’da hazır olmalarını (mayo, havlu ve terlik ile) isteyen kurs yetkilisi yüzmenin her insana bir gün lazım olabileceğini söyleyerek bizim hedefimiz eğlenceli bir aktivite olan yüzmeyi öğreterek, kursa katılan öğrencilerimizin her tür ve derinlikteki sularda kendilerine güvenerek rahatlıkla yüzebilmelerini sağlamak. Unutmamalı ki yüzme bilmek bazen hayat kurtarır, ilk önce kendi hayatımızı kurtarır. Bir kez öğrenildiğinde asla unutulmaz.

  muracaatlar korkmaz aquaya yapılacaktır. tel : 0 505 455 3405
   

 • Kavaklar Sosyal Tesisi Açıldı

  Emirdağ’da, 2010 yılında inşaatına başlanan Kavaklar Sosyal Tesisleri’nin açılışı Emirdağ, Belediye Başkanı Cengiz Pala tarafından yapıldı. İftar yemeğinin ardından gerçekleştirilen açılışta çeşitli gösterilerde yapıldı.
  2010 yılında inşaatına başlanan Kavaklar Sosyal Tesisleri’nin açılışı dün iftar saatinden sonra Belediye Başkanı Cengiz Pala ve İlçe Meclis Üyeleri’nin katılımı ile gerçekleşti. Halı saha, yüzme havuzu, düğün salonu ve kafeterya’nın bulunduğu Kavaklar Sosyal Tesisi’nin sahibi Ramazan Kavak, tesisin tüm Emirdağ halkına hayırlı ve uğurlu olmasını diledi. Açılışa Tasavvuf Müziği Sanatçısı Yasin Konevi ve semazen ekibi katıldı. Konevi, ilahileri ile dinleyenlerin yüreğini okşarken, semazen gösterisi de ilgiyle izlendi.
  “BİZİM DİĞER İLÇELERDEN FARKIMIZ YOK”
  Belçika’nın Brüksel kentinde ikamet eden Emirdağlı İşadamı Ramazan Kavak yaptığı açılış konuşmasında Emirdağ’ın Avrupa’da çok tanınan bir yer olduğunu söyledi. Kavak “Ben buradan Avrupa’ya 9 yaşında gittim. Babamın sayesinde, babamla çalıştık, çabaladık ve baktımki sene 1972’den beri Emirdağ’a hiçbir yatırım yok. Hiçbir sosyal eğlence yok. Bu fikir benim 10 yıl önce aklıma gelmişti. Ama şartlar elverişli olmadı. , Cengiz Pala Başkanımdan tesisle ilgili görüşlerini aldım, fikrimi açıkladım. Kendisi Emirdağ için çok güzel olur diyerek onayladı. Babama, aileme, çocuklarıma da danıştım ve tek bir karara vardık ve bu tesisi Allah’ın izni ile açtık. Bizim diğer ilçelerden bir farkımız yok. Emirdağ’ımıza hayırlı ve uğurlu olsun” dedi.
  “EMİRDAĞ’DA BİR İLKİ BAŞARDILAR”
  Emirdağ Belediye Başkanı Cengiz Pala “Emirdağ Belediye Başkan’ı olduğumda en büyük eksiğin sosyal tesisler olduğunu gördüm. Ramazan ve Cemalettin Amca’da memleket özlemi var. Bu özlemle memlekete geliyorlar. Onlar biliyor bu sokakları, bu çarşıları, bu insanları. Ama onlardan doğan çocuklar buraya gelince, 2 gün sonra anne ve babasına baskı yapıyor, biz burada nasıl vakit geçirebiliriz diye. Sosyal mekânlar aramaya başlıyorlar. Esnaf sızlanıyor, Avrupa’dan gelen hemşerilerimizi Emirdağ’da tutamıyoruz diye. Bu vesile ile özelikle Ramazan kardeşime ve Cemalettin amcaya teşekkür ediyorum. Emirdağ’da bir ilki başarıyorlar” ifadelerini kullandı.

 • Para

  halil sarıBulamadım bir türlü dalgalı para
  Kazanmanın yolunu bulamadım ki
  Her nere gittimse başın kavgalı para
  Çalışıp kazanıp seni alamadım ki

  Felekle pençe pençeye çarpıştım
  Hiç durmadan gece gündüz çalıştım
  Ne yapayım bende bu hayata alıştım
  Senin başını boşa sallamadım ki

  Hasta olmuş kimisi sensiz yatıyor para
  Mal mülk demeden kimisi satıyor para
  Sensiz beynimin taşı sanki atıyor para
  Çok aradım seni hiç boş durmadım ki

  Bir zamanlar çalıştım gayet çok idin
  Çalışmazdan evvel bir tane yok idin
  Deli gönül o zamanlar tok idin
  Elimde tutup kıymetini bilemedim ki

  Kimisi kilitli tutar seni kasalarda
  Kimisi cirit oynatır seni masalarda
  Kimisi dolaştırır çarşı çarşı pazarda
  Yanıma alıp bir türlü gezmedim ki

  Şimdi fakirim gayri yoktur kazancım
  Ne yolcum uğrar ne gelir hancım
  Parasızlıktan eğer tutarsa sancım
  Feleğin kalemini bene bozmadım ki

  Fani dünya da ah vah edip yanmayın
  Parasızım diye bir gün olsun anmayın
  Aşık Halil’i parasız kaldı sanmayın
  Parasız kaldım diye bunu yazmadım ki
   

  Halil Sarı

 • Eyad Yardımları Yüz Güldürüyor

  EYAD; Emirdağ ile ilgili her konuda paylaştığı duyarlılığına geleneksel olarak sürdürdüğü Ramazan Yardımları ile devam ediyor. Daha önce sayısız sosyal sorumluluk projelere ve hizmetlere imza atan ve Metin EDEER ve Necati ŞEVİK liderliğinde bir gönüllüler ordusu halini alan EYAD Ramazan Yardımları ile 1000'e yakın ailenin yüzünü güldürmeye devam ediyor. Bizzat Metin EDEER ve Necati ŞEVİK'in katıldığı Ramazan Yardımlarının dağıtılmasında büyük emek sarf ediliyor. İhtiyaç sahibi aileleri kendi gözleri ile görerek tespit eden ve bu yardımların sessiz sedasız yapılmasına özen gösteren EYAD en büyük mutluluklarının yüzü gülen çocuklar olduğunu dile getiriyor. Konu ile ilgili bir açıklama yapan EYAD 2.Başkanı Necati ŞEVİK "Uzun yıllardır derneğimizin Ramazan Yardımları sürüyor ve sürecek.Çünkü biz bu faaliyeti çok önemsiyoruz. Bu faaliyet Emirdağ ve köylerindeki ihtiyaç sahibi hemşerilerimizle derneğimize üye ve yardımda bulunan yurtdışındaki hemşerilerimizi buluşturuyor. Öte yandan da bir elin verdiğini diğer el de görmemiş oluyor.EYAD Belçika'da ve Avrupa'da akredite olmuş önemli bir dernektir. Faaliyetlerimiz hız kesmeden artarak sürecektir. Çünkü EYAD Emirdağ için vardır ve Emirdağ var olduğu sürece EYAD Emirdağ için var olmaya ve hizmete devam edecektir." dedi.

 • Zekat ve Sosyal Yardımlaşma

  ZekatSözlükte temizlenmek, çoğalmak ve bereketlenmek anlamlarına gelen zekât, İslam’ın beş esasından biridir. Mali bir ibadet olan zekat, akıllı, buluğ çağına ulaşmış ve dinen zengin sayılan her Müslüman’a farzdır. Hicretin ikinci yılından itibaren farz kılınmış olan zekât ibadetinin bireysel ve toplumsal açıdan birçok faydasından bahsetmek mümkündür. Zekât, toplumun adeta sosyal güvenlik şemsiyesidir. İnsanların cimrilik duygularını tedavi eder, cömertlik duygularını geliştirir.

  Zekatını veren bir mü’min, dünya malının gelip geçici olduğunu idrak ederek son pişmanlığa bırakmadan fakir ve muhtaçların imdadına yetişmeye gayret eder. Bu sayede hayır ve hasenat kapılarını sonuna kadar açmayı öğrenir. Daha dünyada iken vermenin zevk ve lezzetini yaşamaya başlar.

  Aklı başında olan bir mü’min sahip olduğu malların asıl sahibinin Allah olduğunun şuurundadır. Kendisinin bir emanetçi konumunda olduğunu bilir. Servetinde fakirin, yoksulun, yetimin, yolda kalmışın ve diğer ihtiyaç sahiplerinin de hakkının olduğunu asla unutmaz. Nitekim Kur’an-ı Kerim’de; “Onların malında, yardım isteyen ve iffetinden dolayı isteyemeyip mahrum olanlar için bir hak vardır”(1) buyrulmuştur.

  Zahirde malı azaltır gibi görünen zekat, hakikatte malın bereketlenmesine vesile olmaktadır. Bu yönüyle zekatı verilen malı, budanan ağaca benzetmek hatalı olmayacaktır. Zira budanan ağaç, nasıl daha verimli ve bereketli oluyorsa, zekatı verilen mal da onun gibi verime ve berekete nail olacaktır.
   Cenab-ı Allah, malını rızası doğrultusunda harcayanlara hem bu dünyada hem de ahirete kat kat fazlasıyla ihsan edeceğini bildirerek şöyle buyurmuştur: “Allah’ın rızasını kazanmak arzusuyla ve kalben mutmain olarak mallarını Allah yolunda harcayanların durumu, yüksek yerdeki güzel bir bahçenin durumu gibidir ki; bol yağmur alınca iki kat ürün verir. Bol yağmur olamasa bile ona çiseleme de yeter. Allah yaptıklarınızı hakkıyla görendir.”(2)

  Zekat vermemek, fakirin hakkını gasbetmek demektir. Bu ise kıyamet günü büyük bir vebali gerektirir. Sevgili Peygamberimiz, “zekatı verilmeyen malın kıyamet gününde zehirli bir yılan misali, mal sahibinin boynuna dolanacağını”(3) ifade etmektedir.

  Zekatın ve sadakanın fakiri incitmeden, onurunu zedelemeden verilmesi esastır. Bu sebeple diğer ibadetlerimizde olduğu gibi zekat ve sadaka ibadetinde de riyadan ve gösterişten uzak durmak gerekmektedir.

  Zekat malın şükrüdür. Şeytanın “zekat verdiğimiz takdirde fakir düşeceğimiz vesvesesine” kapılmadan Allah’ın bizlere ihsan ettiği malımızın şükrünü ifa etmeliyiz. Hutbemi bir ayet meali ile bitiriyorum: “Altın ve gümüşü biriktirip gizleyerek onları Allah yolunda harcamayanları elem dolu bir azapla müjdele. O gün onlar, cehennem ateşinde kızdırılacak da onların alınları, böğürleri ve sırtları bunlarla dağlanacak ve ‘işte bu kendiniz için biriktirip sakladığınız şeylerdir. Haydi tadın bakalım biriktirip sakladıklarınızı’ denilecektir.”(4)

    (1) Zariyat Suresi, 19. ayet
    (2) Bakara Suresi, 265. ayet
    (3) Buhari, Zekat,3.
    (4) Teve Suresi, 34, 35. ayetler
   

 • Tüm Emirdağ Halkının hizmetkarıyım

  Emirdağ Belediye başkanı Cengiz Pala son günlerde sebze pazarı esnafıyla ilgili dedikodulara son noktayı koydu. Pala, "Tıpkı kendileri gibi düşündüğünü anında yapan ve söyleyen ama her ne olursa olsun yüreğinin kağılarını hiç kimseye kapatmayan Cengiz Pala, tüm Emirdağ halkınında olduğu gibi sebze pazarının hizmetkarıdır. Biz Aynı gemideyiz ve bu gemi içeriden ve dışarıdan yapılan tüm müdahelelere rağmen hız kesmeden devam edecektir." dedi.

  işte o açıklama

  08/08/2011 Pazartesi günü Emirdağ Belediyesi Sebze Pazarında Pazar Esnafımız tarafından düzenlenen İftar Yemeği konusunda birkaç gündür yürütülen kara propaganda ve karalama kampanyaları sebebiyle bu açıklamayı kamuoyu ile paylaşıyorum.

  Bu iftar yemeği Emirdağ Belediye Başkanı ve bir Emirdağlı olarak şahsımı gururlandırmıştır. Çünkü Sebze Pazarı Esnafı tıpkı Belediye Başkanları gibi hesap kitap peşinde olmayan küçük ve kirli senaryolarla uğraşmayan emeğiyle ekmeğini kazanan bir gruptur.

  2,5 yıl önce bu yola çıkarken de 2,5 yıldır sürdürdüğüm bu hizmet yürüyüşünde de Sebze Pazarı Esnafı’nın verdiği destek ve bize duyduğu güven bir ömür boyu unutulmayacak kadar büyüktür. Ancak biliyorum ki onların bu hayırlı girişimini bize karşı silah olarak kullanmak isteyenler vardır ve olacaktır.

  Ancak ayrım yapmaksızın hiçbir Sebze Pazarı Esnafı bu tür girişimlere fırsat vermeyecektir. Gerek Emirdağ Belediye Başkanlığım döneminde gerekse önceki yaşantım boyunca elimden geldiğince Sebze Pazarı Esnafı’na hizmeti bir borç bildim ve bilmeye devam edeceğim. Nitekim Emirdağ ile ilgili en büyük projelerimizden biri de sebze pazarımızın kapalı hale getirilmesidir.

  Emirdağ’da gerginlikler yaratarak, bazı polemikler ve dedikodular üreterek beslenen gruplar yine hayal kırıklığına uğrayacaktır. Çünkü Sebze Pazarı Esnafı ile Belediye arasında problem var gibi gösterme çabası içindekiler yine yanılacaklardır.
  Tüm Emirdağ Halkının hizmetkarıyım
  Her ne kadar bu iftar yemeği ile ilgili küçük kırgınlıklarım olsa da Emirdağ Belediye Başkanlığı makamı bu kırgınlıkları hiçe sayacak bir sorumluluktur. Tıpkı kendileri gibi düşündüğünü anında yapan ve söyleyen ama her ne olursa olsun yüreğinin kapılarını hiç kimseye kapatmayan Cengiz Pala tüm Emirdağ halkının olduğu gibi Sebze Pazarı’nın da hizmetkarıdır. Biz aynı gemideyiz ve bu gemi içerden ve dışarıdan yapılan tüm müdahalelere rağmen hız kesmeden yoluna devam edecektir.

  Pazartesi günleri Sebze Pazarı’nda devam etmesi planlanan İftar Yemekleri konusunda tavrım açık ve nettir: “Destekliyorum ve gurur duyuyorum.” Bu konuda Belediyemizin imkanları dahilinde destek olacağımızdan da hiç kimsenin şüphesi ve endişesi bulunmamalıdır. Katılmamız istendiği takdirde hiçbir rahatsızlık duymadan ailemle ve ekibimle katılırım.

  Konunun daha fazla gerginlik yaratmak için kullanılmaması ve Sebze Pazarı Esnafı ile aramızda problem var gibi gösterilmemesi en büyük temennimizdir. Emirdağ Belediye Başkanı Cengiz PALA hiçbir ayrım yapmaksızın tüm Emirdağ Halkının Hizmetkarıdır. Bu bilinçten hareketle hiçbir kişi, grup yada kurumla kırgınlığımızın problemimizin olduğu düşünülemez.

  Bu güne kadar olan yanlış anlaşılmalar varsa helallik istiyor. Benim de hakkım varsa herkese helal ediyorum.

  Saygılarımla

  Cengiz PALA
   

 • Koca Seyit Ayakta Alkışlandı

  koca seyitEmirdağ Belediyesi hizmet alanında olduğu kadar sosyal alandada elinden gelen fedakarlığı sunmaya devam ediyor.Geçtiğimiz günlerde konser,Ramazan'a özel Program,Emirdağda İftar gecesi adı altında canlı yayın ve en son olarakta Çanakkale Zaferinde adeta Namına nam, Şanına şan yapmış olan ''KOCA SEYİT'' tiyatro oyunu sergilendi.

  Emirdağ Belediyesi tarafından düzenlenen programa yoğun talep vardı.Mübarek Ramazan- Şerif ayının vermiş olduğu manevi huzurun yanına birde ecdadımızın bu vatanı namusu,şerefi,onuru adı altında vermiş olduğu savunma mücadelesi ile bir araya gelince oldukça duygusal anlar yaşandı.1915 Çanakkale Deniz Savaşı sırasında Rumeli Mecidiye Tabyasında ayakta kalabilen ve mermi kaldırma vinci bozulan tek topa, 276 kiloluk mermiyi tek başına kaldırarak topa sürüp, İngilizlerin Ocean savaş gemisine büyük yara aldıran Gazi Seyit Onbaşı'nın hayat hikayesini anlatan tiyatro, oyunu seyirciler tarafından ayakta alkışlandı.

 • Okul Duvarına Yazı Yazana 1 Yıl Hapis

  Kocaeli’nin Körfez ilçesinde bir lisenin okul duvarına yazı yazan bir kişi çıkarıldığı mahkeme tarafından 1 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

  Körfez Milangaz Hacer Demirören Çok programlı Lisesi’nin okul duvarına gece yazı yazarken polis tarafından yakalandığı belirtilen Y.G. (21) çıkarıldığı mahkeme tarafından bir yıl hapis cezasına çarptırıldı.

  1 yıl hapis cezası

  Edinilen bilgilere göre Körfez Milangaz Hacer Demirören Çok Programlı Lisesi’nin okul duvarına sürekli yazı yazılması sebebiyle büyük rahatsızlık duyan okul idaresi emniyete durumu bildirerek suçluların yakalanmasını ister. Okul duvarına yazılan siyasi ve gayriahlaki yazılar sebebiyle okulun çevre duvarı neredeyse her sabah yardımcı personel tarafından boyanmaktadır. Şikayetler üzerine Körfez İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından geceleri sık sık kontrol edilen okul çevresinde yazı yazan 3 kişi yakalanır. İfadeleri alındıktan sonra Adliyeye sevk edilen 3 kişiden 2 si yaşları sebebiyle serbest kalırken 1 kişi 1 yıl hapis cezasına çarptırılır.

  Kamu malına zarar vermek

  Okul duvarına sprey boya ile siyasi içerikli yazı yazarken yakalanan Y.G., “Kamu Malına Zarar Vermek” suçundan çıkarıldığı Körfez 1. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından 1 yıl hapis cezası ile cezalandırılır ve bu cezada 1/6 oranında indirim yapılarak 10 ay hapis cezası verilir ve bu ceza ertelenir.

  Okul idarecileri karardan memnun

  Körfez 1. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından verilen bu ceza ile bir çok okul idarecisinin muzdarip olduğu bu konunun biraz daha azalması bekleniyor. Çünkü genelde okul duvarlarına yazı yazılmakta ve bir türlü bu kişiler yakalanamamakta idi. Bu son olay ile yapılan eylemin ciddi bir suç olduğu da ortaya çıktı.
   

 • Sebzecilerin Yemeğine Yoğun İlgi

  sebze yemekEmirdağ’daki sebzeciler tarafından Sebze Pazarında Pazartesi günü bir iftar yemeği verileceği duyurulmuştu. Yemeğe tüm pazarcı esnafının yanısıra tüm Emirdağ halkı davet edilmişti. Sebzeciler tarafından verileceği duyurulan o iftar yemeği Pazartesi günü Sebze Pazarında verildi.

  Yemeğe, yemeğin öncülüğünü yapan Sebzeciler Derneği Başkanı Yücel Erdönmez ve Belediye Meclis Üyesi Kadir Bilal'in yanısıra CHP İlçe Başkanı Mehmet Pala, MHP İlçe Başkanı Ceylan Morca, MHP Belediye Meclis Üyeleri H.Rıfat Aydemir ve Orbay Divrikli, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Abdil Demiral, Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı U.Serdar Garkın, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Muzaffer Aşık, Esnaf Kefalet Kredi Kooperatifi Başkanı Şükrü İbrik ile çok sayıda pazarcı esnafı ve halk katıldı. Bunun yanında yemeğe Belediye eski başkanlarından L.İhsan Dağ ve Ali Kocaman da katıldı. Yemeğin ayrıntıları ve yemek sonrası tepkiler devamında...

  Yemekten önce İncili Camii Emekli İmamı Sait Duran tarafından Kur'an-ı Kerim okundu. Kur'an-ı Kerim'in ardından okunan ezanla beraber Sebze Pazarı'ndaki yemeğe katılan yüzlerce kişi oruçlarını açtı. Yemekte; yayla çorbası, pilav, güveç, salata ve karpuz verilirken yemekten sonra yemeğe katılanlara çay ikram edildi. Emirdağ’daki sebzeciler tarafından verilen iftar yemeğinin ardından Yücel Erdönmez ve Kadir Bilal birer açıklama yaptılar. Sebzeciler Derneği Başkanı Yücel Erdönmez açıklamasında şunları kaydetti : "Emirdağ halkının yemeğimize göstermiş olduğu ilgi ve alakadan dolayı çok teşekkür ediyoruz. Katılım beklentilerimizin üzerindeydi. Önümüzdeki Pazartesi günü Emirdağ halkını yine sebze pazarında iftara bekliyoruz. Burada şunu belirtmek istiyorum bu etkinlik kesinlikle siyasi bir etkinlik değildi. Bizim siyasetle işimiz yok. Hiçbir şekilde parti ayrımı ve insan ayrımı yapmıyoruz" dedi.

  Emirdağ Belediye Meclis Üyesi Kadir Bilal ise açıklamasında: "Öncelikle belirtmek istiyorum ki Sayın Başkan'a  çok kırgınım. Sayın Başkan bugünkü yemeğimizin ilanını yaptırmadı. Biz Belediye'ye ilanla ilgili ödememizi yaptık, makbuzumuzu aldık ama Başkan makbuzu iptal ettirdi. Sayın Başkan'ın bunu neden yaptığını bilmiyorum değerlendirmesini de halka bırakıyorum. Ayrıca yine bugün Sayın Başkan okutacağımız duayı engellemek için Çınar Düğün Salonunun kapısını kilitledi. Bilindiği gibi bizim derneğimiz Çınar Düğün Salonunun içindeydi ve duayı biz buradan yapacaktık ama kapı kilitlendiği için buradan dua yapamadık. Tüm bu olumsuzluklara, engellemelere rağmen yemeğimiz güzeldi, katılım yüksekti. Yemeğimize katılan sivil toplum örgütlerine, siyasi parti temsilcilerine çok teşekkür ediyoruz. Önümüzdeki Pazartesi yine tüm halkımızı bekliyoruz. Ayrıca önümüzdeki Pazartesi daha yüksek bir katılım olacağını düşünüyoruz" dedi.

 • Kocatepe Dershanesi Yine Zirveyi Taşıyor

  7. Sınıf SBS'de 500 tam puan alarak Türkiye 1. olan Sena Velioğlu ve 90 soruda 1 yanlış yaparak Denemeye giren Ferda Kocabaş isimli öğrencilerimiz Belediye Başkanımız Cengiz Pala'yı makamında ziyaret ettiler ve zeki öğrencilerimiz Başkan tarafından ödüllendirildi.8 tane Fen Lisesi kazandıran Kocatepe dershanesi en çok Fen Lisesi kazandıran Dersane geleneğini devam ettirdi.

  Afyon Süleyman Demirel Fen Lisesini kazanan Ercan Akgün'de Belediye Başkanımız Cengiz PALA tarafından ödüllendirildi.

 • Belediye İftar Cadırı Canlı Yayına Çıkıyor

  Emirdağ Belediyesi İftar Çadırının düzenli ve amacına yakışır işlemesi Emirdağ halkı kadar bölge halkının da ilgisini çekmeye devam ediyor. Bölgemizin en güçlü ve dinamik sesi KANAL 3 ve Emirdağ Belediyesi'nin iş birliği ile bu akşam uzaklar yakın olacak. Emirdağlılar gurbetteki hemşerileri ile Kanal 3 aracılığıyla buluşacak. İftar yemeği ile birlikte Kanal 3 Televizyonu Emirdağ Belediyesi İftar Çadırından canlı yayına başlayacak.

 • PAZARCILARDAN SEBZE PAZARI'NDA İFTAR YEMEĞİ

  bilal İlçemiz Belediyesinin bu yıl Askeriye'nin bahçesinde verdiği iftar yemeğinin yanısıra ilçemiz sebzecileri de sadece Pazartesi günleri ilçemiz Sebze Pazarı'nda iftar yemeği vereceklerini belirttiler.
  İlçemiz sebzecilerinden Kadir Bilal ve Yücel Erdönmez'in öncülüğünde verilecek olan yemeğe katılımın da oldukça yüksek olması bekleniyor.
  Konuyla ilgili olarak kısa bir açıklama yapan Sebzeciler Derneği Başkanı Yücel Erdönmez şunları kaydetti : "Şu hayır mübarek günlerin yüzü suyu hürmetine Allah rızası için biz de Emirdağlı sebzeciler olarak Sebze Pazarı'nda sadece Pazartesi günleri iftar yemeği vermeye karar verdik.
  Bu yemek Sebzeciler Derneği tarafından değil de ilçemizdeki sebzeciler tarafından verilmektedir. Sebzeci arkadaşlarımızın tamamının bu yemekte az veya çok tuzu vardır.  Buradan arkadaşlarımıza ayrıca katkılarından dolayı teşekkür ediyorum. Amacımız ise; şu hayır mübarek günlerde insanların hayır duasını almaktır. Bu yemeği sadece Pazartesi günleri vereceğiz yani ilkini bugün vereceğiz geriye zaten 2 pazartesi kalıyor o iki Pazartesi günü de iftar yemeği vereceğiz. Yani toplamda 3 gün yemek vermiş olacağız. 
  ERDÖNMEZ : "TÜM EMİRDAĞ HALKI YEMEĞİMİZE DAVETLİDİR"
  Bunun yanısıra tüm Emirdağlı hemşehrilerimizi, Emirdağ halkını bu yemekte görmekten ve onları Sebze Pazarı'nda ağırlamaktan büyük bir mutluluk duyacağız herkes yemeğimize davetlidir.
  Yemekte emeği geçenlere ve yemeğimize katılanlara şimdiden teşekkür ediyor, herkese hayırlı Ramazanlar diliyorum" dedi.
  BİLAL : "EMİRDAĞ HALKINI BURADA AĞIRLAMAKTAN MUTLULUK DUYACAĞIZ"
  Yine konuyla ilgili kısa bir açıklama yapan Kadir Bilal ise : "Bizler Emirdağlı sebzeciler olarak Allah rızası için böyle bir yemek vermeye karar verdik. Bunun yanında pazarcı esnafının Pazartesi günü yaşadığı mağduriyeti de bir nebze de olsa önlemiş olacağız. Burada oruç tutan birçok pazarcı arkadaşımız Pazartesi günleri iftar zamanında sıkıntı yaşıyordu. Böylece bunu da önlemiş olacağız. Ayrıca velinimetimiz olan Emirdağ halkını da burada ağırlamak bizlere ayrı bir mutluluk verecektir" dedi.

 • Ramazan Özel Programı Coşkuyla Kutlandı

  ramazan etkinliğiBirkaç yıldır ilçemiz Belediyesi tarafından düzenlenen Ramazan etkinliklerinin birincisi geçtiğimiz Cumartesi günü ilçemiz Askeriye bahçesinde yapıldı.
  Düzenlenen etkinliğe ilçemiz Belediye Başkanı Cengiz Pala ve Eşi , İlçe Milli Eğitim Müdürü Gıyaseddin Taş, AKP İlçe Başkanı Hüseyin Duran, Belediye Meclis Üyelerinden Mesut Ünal ve ilçemiz halkı katıldı.
  Saat 21 civarında başlayan gecenin sunuculuğunu M.Emin Kalender yaptı. Gece, Avrupa'da ikamet eden Emirdağlı hemşehrilerimizden Hafız Muhammed Ali Kaya'nın Kur'an-ı Kerim okumasıyla başladı.
  PALA : "EMİRDAĞ'DA GÜZELLİKLERİ BOZMAYA ÇALIŞANLAR VAR"
  Kaya'nın Kur'an-ı Kerim okumasının ardından sahneye ilçemiz Belediye Başkanı çağrıldı ve Başkan kısa bir konuşma yaptı. Pala, konuşmasına herkesin Ramazan ayını kutlayarak başladı. Daha sonra ise Pala, Emirdağ'da birçok güzelliğin yaşandığını belirterek bu güzellikleri bozmaya çalışanların olduğunu belirtti. Bulunduğu makamın vebalinin çok büyük olduğunu söyleyen Pala; yine bazı mesajlar vererek "kimsenin hakkını kimseye yedirmemeye çalışıyoruz" dedi. Pala konuşmasını "Allah herkesin gönlüne göre versin" diyerek noktalarken tekrar geceye katılanların Ramazan-ı Şeriflerini kutladı.
  22 ALBÜM SAHİBİ HASAN DURSUN SAHNE ALDI
  Son olarak ise sahneye 22 albüm sahibi Hasan Dursun çıktı. Dursun, ilk olarak geceye katılanları selamlayarak, "Allah hepinize 1 umre, 1 de Hacc sevabı versin" dedi. Daha sonra Dursun ilk olarak "Geldim Sana" isimli eserini seslendirdi.
  DURSUN, PALA'YA VE DURAN'A ALKIŞ İSTEDİ
  Seslendirdiği eserden sonra Belediye Başkanı Cengiz Pala ile Korel Termal Otel'deki bir davette karşılaştıklarını belirtti. Pala'nın kendisini Emirdağ'a davet ettiğini belirten Dursun bu sırada Başkan Pala'ya halktan bir alkış istedi. Dursun, Başkan Pala'ya seslenerek size bir telefon kadar yakınım dedi. Emirdağ'da bulunmaktan duyduğu mutluluğu dile getiren Dursun daha sonra da AKP İlçe Başkanı Hüseyin Duran için de bir alkış istedi.
  Almanya'nın Hamburg şehrinden buraya geldiğini belirten Dursun, ikinci olarak da Hac'ca gidenler ve gidemeyenler için "Kadir Mevlam" isimli eserini seslendirdi.
  İŞTE DURSUN'UN ANLATTIĞI İLGİNÇ HİKAYE
  Dursun bu eserden sonra bir hikaye anlattı. Hikayesinde; Almanya'da bir fabrikada işçi olarak çalışan bir Türk'ün Hac'ca gitmek için patronundan izin istediğini, patronun işçiye izin vererek "Muhammed (SAV)'e benden selam götür" dediğini, işçinin bu selamı götürdüğünü ve gayri müslim olan patronun da Muhammed (SAV)'e işçinin selamı ilettiği gün Muhammed (SAV)'in rüyasına girdiğini ve kendisine "Selamını gönderdin kendin neden gelmedin?" dediğini gayri müslim olan patronun da bununla beraber müslüman olduğunu belirtti. Dursun'un bu hikayesinden sonra birçok kişi hikayeyi alkışladı.
  Hikayenin ardından gece yine Dursun'un ilahi ve eserleriyle devam ederek son buldu. Gecede ayrıca belediye tarafından ücretsiz çay servisi yapıldı.

 • İhtiyaç Sahibi Ailelere Yardımlar Sürüyor

  gıdaEmirdağ Belediyesi mübarek Ramazan ayı münasebetiyle kentte bulunan ihtiyaç sahibi vatandaşlara gıda yardımı yaptı.Emirdağ Belediyesi bünyesinde bulunan Gıda Bankası vasıtasıyla Ramazan ayında da ihtiyaç sahibi vatandaşlara kuru gıda yardımında bulundu. Emirdağ Belediyesinin kendi imkanları ve  Emirdağlı İşadamlarımızın katkılarıyla toplanan Ramazan özel yardım paketleri belediye personeli tarafından ihtiyaç sahibi ailelerin evlerine kadar götürülerek veriliyor. Belediye Başkanı Cengiz Pala ve Belediye ekipmanlarınca yapılan çalışmalar neticesinde  ihtiyaç sahibi aileleri tek tek ziyaret edilerek yardım paketleri teslim ediliyor.

  Başkan Pala; “Belediye bünyesinde oluşturduğumuz gıda bankasından ihtiyaç sahibi ailelere ramazan paketleri veriyoruz. Burada amacımız toplumun her kesimiyle bir şeyleri paylaşmak. Bizde bu mübarek ayda vatandaşlarımızı sevindirmek istedik,ayrıca bize bu konuda yardımını esirgemeyen Emirdağlı İşadamlarımıza çok teşekkür ediyorum.''dedi.

 • Emirdağ Belediyesi Ramazan Etkinlikleri Birincisi Bu gün

  hasan dursun emirdağEmirdağ Belediyesince organize edilen ve Ramazan aylarında yaılan etkinlere bu yılda devam ediliyor.

  6 Ağustos Cumartesi günü saat 20.40 da gerçekleşecek program Eski Askeriye Düğün salonunda yapılacak. Tasavvuf Müziği Sanatçısı Hasan Dursun'un sahne alacağı program da Neyzen ve Sema gösterileri olacak.

  Yapılacak programa Tüm Halkımız davetlidir.

 • Osb de Fabrikalar Emirdağ İçin Yükseliyor

  Emirdağ Dörtyol Mevkii, Kuruca Köyü girişinde bulunan Emirdağ Organize Sanayi Bölgesi'nde yer tahsisi yapılan firmaların inşaat çalışmaları tüm hızıyla sürüyor.
  Abdil Demiral:2 Yıl İçerisinde Gurbetçi Ye Dayalı Ekonomi Sona Erecek
  Emirdağ Ticaret odası Başkanı Abdil Demiral OSB deki gelişmeler hakkında "Hepimizin bildiği gibi Emirdağ'ın ekonomik faaliyeti Yurtdışında bulunan gurbetçi hemşerilerimizin döviz girdisi ile ayakta durmaktadır. Bu kadar döviz girdisi olan bir ilçede bu potansiyel yeteri kadar değerlendirilemedi.Sanayi'ye dönük yatırımlar yapılamadı sadece kişisel ticaret ile şimdiye kadar gelindi.
  Avrupa'daki ekonomik krizler ve eski teknoloji Türkiye'yi önümüzdeki yıllarda daha da önemli hale getirecektir. Yıllarca Gurbetçiye dayalı Emirdağ ekonomisi yerini sanayi'ye bırakacak.
  Emirdağ artık sanayileşiyor. Önümüzdeki iki yıl içerisinde OSB de bacalar tütmeye başlayacak. Önümüzde çok güzel bir fırsat var Emirdağ Organize Sanayi Bölgesinde henüz yer almamış yatırımcıları buraya yatırım yapmaya davet ediyoruz."dedi.
  Osb Müdürü Akın: Emirdağ’ın Geleceği Parlak
  Emirdağ OSB Müdürü İnşaat Müh. Alper Akın, Emirdağ’ın geleceğinin parlak olduğunu söyledi. OSB alanında bulunan 74 parselden 10 parsel yer kaldığını, yer tahsisi yapılan firmaların inşaat faaliyetlerinin hızla sürdüğünü,23 parsel yer tahsisi yapılan Ülker grubunun 2012 de ilk etapta dondurulmuş gıda üzerine faaliyetine başlayacağını belirtti.
  Emirdağ’da Ticaret Hayatı Ve Emirdağ Organize Sanayi Bölgesi
  1. Emirdağ Hakkında Genel Bilgiler
  A- Emirdağ’ın Jeopolitik Konumu:
  Emirdağ, Afyonkarahisar ilimize bağlı bir ilçedir. Emirdağ il merkezine 70 km. başkent Ankara’ya ise 190 km. uzaklıktadır. Ekonomik yönden gelişimini tamamlamış Bursa, Eskişehir, Konya gibi vilayetlere oldukça yakın bir mevkide yer almakta olup; iki önemli liman kenti olan İzmir ve Antalya’ya da yaklaşık 350 km. mesafededir. Ticari hayatta çok önemli yere sahip iç pazarlara yakın bir yerde bulunmaktadır.
  B- Nüfus ve Demografik Yapı:
  İlçe merkezi yaklaşık 22.000 kişilik bir nüfusa sahip olmakla birlikte; yurtdışında 120.000, Eskişehir’de 110.000 ve diğer şehirlerde yaklaşık 50.000 Emirdağlı ikamet etmektedir. Bu haliyle ekonomik anlamda önemli bir potansiyele sahiptir.
  C- Başlıca Gelir Kaynakları:
  Emirdağ’ın başlıca gelir kaynakları arasında, tarım ve hayvancılık faaliyetleri yer almakla beraber; ilçe merkezinde yaşayan halkımız geçimini büyük oranda ticari faaliyetlerden sağlamaktadır. Tahmin edilebileceği üzere, Emirdağ gibi yerleşim yerlerinde ticaret ve ticari faaliyetler hayati öneme sahiptirler.
  Toplam nüfusun % 50' si kırsal alanda yaşamaktadır. İlçedeki tarım faaliyetleri, büyük ölçüde modern tarım makineleri ile sürdürülmektedir. En önemli gelir kaynaklarından birisi pancardır. Yine buğday, arpa, fiğ, haşhaş gibi ürünler; diğer illere satılan ürünlerimizdir. Emirdağ Emirdağ da yılda 67.250 ton buğday, 65.000 ton arpa üretimi yapılmaktadır. İlçede hayvancılık ve tarım müştereken sürdürülmektedir. Ova köylerinde küçükbaş ve büyükbaş, dağ köylerinde ise genelde küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapılmaktadır. Emirdağ da 15.509 adet büyükbaş, 70.000 adet küçükbaş hayvan mevcuttur.
  D- Eğitim Durumu:
  Emirdağ da 47 adet İlköğretim Okulu, 8 lise, 1 meslek yüksekokulu (Afyon Kocatepe Üniversitesine bağlı), 1 adet de Halk Eğitim Merkezi bulunmaktadır. Emirdağ’ın eğitim düzeyi çevre ilçelerden yüksek olup; vasıflı eleman yetiştirilmesi konusunda lise düzeyinde eğitim veren Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi mevcuttur.
  Emirdağ ilçe merkezinde bulunan Jandarma Er Eğitim Taburu’nun ve Eğitim Alanı’nın bulunduğu bölgenin, Afyon Kocatepe Üniversitesi’ne devri yapılmış durumdadır. Buna binaen; mevcutta 4 bölümü bulunan Emirdağ Meslek Yüksekokulu’na; Okul Öncesi Öğretmenliği, Yapı Denetimi, Turizm ve Otelcilik, Aşçılık bölümleri eklenerek bölüm sayısı 8’e çıkarılmıştır. Bununla birlikte; 4 yıllık meslek yüksekokullarını da Emirdağe kazandırma çabaları yoğun bir şekilde devam etmektedir.
  2. Emirdağ’da Ticari Hayat
  Emirdağ’da çok sayıda küçük ve orta büyüklükte işletme bulunmaktadır. Bunun yanı sıra; büyüklü küçüklü 10 kadar da fabrika bulunmaktadır. Toplamda 400 kadar işçiye istihdam sağlayan fabrikalarımız, ihracatta önemli bir yere sahip olmayı başarmışlardır. Organize Sanayi Bölgesi’nde de, inşaatı süren 2 fabrika binası daha bulunmaktadır.
  1960’lı yıllarda başlayan Avrupa’ya göç nedeniyle, ilçede ticaret hayatı özellikle belli aylar üzerinde yoğunlaşmış durumdadır. Özellikle Jandarma Er Eğitim Taburu’nun Emirdağden ayrılması, bu yoğunluğu arttıran ve ticari kaynakları iyice kısıtlayan bir etkiye neden olmuştur. Bu nedenle kış ayları oldukça durgun geçmekte; yaz aylarında Avrupalı hemşerilerimizin gelmesiyle ticari hayat canlanmaktadır.
  İlçede ticari hayatın en önemli destek unsurları, ticaret ve sanayi kolları temsilcilerinin kurmuş oldukları odalardır.
  3. Emirdağ Ticaret Ve Sanayi Odası
  Emirdağ Ticaret ve Sanayi Odası 1963 yılında kurulmuş olup; kurulduğu günden bugüne kadar ilçenin ve üyelerin menfaatlerini korumak ve üyelerinin gelişmelerini sağlamak için çalışmaktadır. Meslek ahlakını korumak ve geliştirmek, aynı zamanda ticaretin kamu yararına uygun bir şekilde yapılmasını sağlamak; Oda’nın öncelikli amaçlarından birisidir. Oda personeli, üyelerin ihtiyaç duydukları her türlü bilgi ve belgeyi vermekte; işlemlerini süratle sonuçlandırmaktadır. Ticaret ve sanayi alanlarındaki fuar, organizasyon ve eğitimler üyelere bildirilmektedir. Üyelerin yapısal ve güncel sorunlarının çözülmesi için faaliyette bulunulmaktadır. İlçe ekonomisinde güvenli ve istikrarlı bir gelişim ortamı sağlanmasının önemini bilmekte ve bu doğrultuda hareket etmektedir.
  7 meslek gurubu bulunan Ticaret ve Sanayi Odası’nın, 1776 üyesinin 750’si aktif olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. Ayrıca Emirdağ Ticaret ve Sanayi Odası, Emirdağ Organize Sanayi Bölgesi’nin de % 30 payla kurucu ortağıdır.
   

 • Emirdağ'da Bir İlk Sbs De Türkiye Birincisi

  sena velioglu05 Haziran da yapılan 7.sınıf seviye belirleme sınavında öğrencilerimizden Sena Velioğlu 90 sorunun tamamını doğru cevaplayarak 500 tam puanla TÜRKİYE BİRİNCİLİĞİ elde etti. Dersane Müdürü Şerif Ece: Yoğun geçen bir çalısma sonucunda başarıyı elde ettiklerini söyledi. Ayrıca Ferda Kocabaş 90 soruda 1 yanlış yaparak 495 puan elde etti . Öğrencilerimizi başarılarından dolayı kutluyor ve öğrencilerimizin başarılarının devamını diliyoruz, dedi.

 • Başkan Pala Geleneği Bozmuyor

  belediye iftarEmirdağ Belediye Başkanı Cengiz PALA kendisine ait bir geleneği daha bozmadan sürdürüyor. Belediye Başkanı olduğu dönemden itibaren Ramazan Aylarında her akşam iftarını ailesi ve Belediye Çalışanları ile birlikte Emirdağ Belediyesi İftar Çadırında vatandaşlarla birlikte yapan  Pala bu yıl da bu geleneği sürdürüyor. Her akşam vatandaşlarla birlikte iftar yaparak buradaki manevi havayı tenefüs ettiğini ve bundan büyük keyif aldığını dile getiren Başkan Pala "Biz fakir fukuranın garip gurebanın halini evimizden makamımızdan bakarak anlayamayız. Bizlerin burada iftar yapması ihtiyacı olan vatandaşımızın da bize daha rahat ulaşabilmesine vesile oluyor. Hamd olsun kalplerde yanan manevi yangınları ve kocaman yürekleriyle Emirdağlılar bana tarifi imkansız iftar yemekleri yaşatıyor." dedi.

 • Orucun Ferdi ve Sosyal Faydaları

  orucİslam dininde ibadetler, sevabı Allah’tan beklenerek ve sadece O’nun rızasını kazanmak için yapılır. Ancak kullar her ne kadar sadece Allah rızası için ibadet etseler de ibadetlerin fert ve toplum üzerinde bir takım olumlu katkıları vardır. Kalplerin sükûnete ermesi, nefsin tezkiyesi, nimetin artması, ferdî ve içtimâî hassasiyetlerin artması, toplumsal barışın ve dayanışmanın sağlanması bunlardan sadece bir kaçıdır.

  İşte bu açıdan bakıldığında oruç ibadetinin de birçok ferdî ve sosyal faydaları vardır. Oruç, bizi dünyada kötülüklerden sakındıran, günah olarak sayılan her türlü tutum ve davranıştan uzak tutan, ahirette cehennemden koruyan ve günahlarımızın bağışlanmasına vesile olan çok önemli bir ibadettir. Orucun biz Muhammed Ümmetine farz kılınmasını ve hikmetini açıklayan Bakara suresi 183. ayette şöyle buyrulmuştur: “Ey iman edenler! Kötülüklerden sakınmanız için oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi size de farz kılındı.” Bu konuda sevgili Peygamberimiz de şu müjdeyi vermektedir: “Kim inanarak ve mükâfatını Allah’tan bekleyerek Ramazan orucunu tutarsa geçmiş günahları bağışlanır.”(1)

  Oruç bize daima Allah’ı hatırlatır ve sorumluluk duygumuzu geliştirir. Oruç tutarak, ahlakımızı güzelleştirir, kalbimizi kötü duygu ve düşüncelerden temizler, başta eşimiz ve çocuklarımız olmak üzere başkalarına fenalık ve haksızlık yapmaktan kaçınırız.

  Oruç, insana dinin yarısı olarak tarif edilen sabırlı olma alışkanlığını kazandırır. Oruç tutarak belirli bir zaman yeme içme ve cinsel arzularına karşı koyan kişi, hayatta karşısına çıkabilecek güçlüklere kolaylıkla sabreder, acı ve sıkıntılara dayanma kabiliyeti kazanır, iradesi güçlenir.

  Allah’ın Rasûlü orucun sağlığımız açısından kıymetine de “Oruç tutunuz, sıhhat bulursunuz”(2) buyurarak dikkat çekmişlerdir. Belirli bir süre yeme ve içmeden uzak durmanın sindirim sistemine faydalı olduğu bu gün artık neredeyse herkesçe bilinen bir gerçektir. Ramazan ayında farz olan oruçla bu alışkanlığı kazanan Müslümanlar, senenin geri kalan bölümünde de nafile oruç tutarak Peygamberimizin bu nasihatinden faydalanmış olurlar.

  Oruç, merhamet ve yardım duygularını da geliştirir. Hayatında açlık nedir bilmeyen varlıklı bir kimse yoksulların çektiği açlık ve sıkıntıyı gereği gibi anlayamaz. Fakat bu kişi oruç tutarsa açlığın ne olduğunu anlar ve fakirlerin sıkıntılarını yüreğinde daha iyi hisseder, onlara karşı şefkat ve merhamet duyguları uyanır. Ayrıca yarım hurmayla bile olsa başkalarını oruç açtırmak insanlarda paylaşma duygularını geliştirir.

  Hz. Peygamber (sav)’in “Sahur yemeği yiyin; çünkü sahurda bereket vardır.”(3) hadisinde dile getirdiği üzere oruç tutulan evlere bereket yağar.

  Bu rahmet ayında tuttuğumuz oruç, bize inşallah bütün bu sayılan güzellikleri de kazanmamızı sağlar. Bunun için Allah Rasûlü (sav)’in şu uyarısını aklımızdan hiç çıkarmayalım: “Kim (oruçlu olduğu halde) yalanı ve yalanla amel etmeyi terk etmezse Allah’ın onun aç ve susuz kalmasına ihtiyacı yoktur.”

  (1) Buharî, Savm,7
  (2) Keşfü’l Hafa, II/ 33
  (3) Riyazü’s Salihin, II/495, H.No.12
  (4) Buharî, Savm,8

 • Emirdağsporda Yeni Sezon Hazırlıkları Başladı

  Yeni sezon hazırlıklarına bu hafta başlayacaklarını bildiren Emirdağ Spor Teknik Direktörü Aydın Yalabık transferde de sona yaklaştıklarını söyledi. Bölgesel Amatör Lig takımlarından Emirdağ Spor’un Teknik Direktörü Aydın Yalabık, Kırmızı Beyazlı takımın yeni sezon hazırlıklarına birkaç gün içerisinde başlayacağını söyledi.Transferde sona yaklaştıklarını belirten Aydın Yalabık "Geçen sezon Uşak Belediyespor’da bir başarı yakalamıştık; ama sonunu getiremedik. Bizim yapamadığımızı Sandıklı Belediyespor gerçekleştirdi. Sandıklı Belediyespor’a 3. Lig’de başarılar diliyorum.

  Yeni sezonda Emirdağ Spor’un başarısı için çalışacağız ve bu başarıyı en üst seviyede yakalamak için mücadele edeceğiz. Emirdağ’da heyecanlı bir ortam var. Sportif anlamda gerçekten bir açlık var. Emirdağ Spor’u profesyonel ligi çıkararak bu açlığı gidermek istiyoruz." diye konuştu. Şu ana kadar 10’a yakın futbolcuyu renklerine kattıklarını kaydeden Aydın Yalabık bazı futbolcularla görüşmelerin sürdüğünü ve önümüzdeki günlerde bu futbolcuları da renklerine kattıktan sonra transferi kapatacaklarını söyledi. Kırmızı Beyazlı ekipte yeni sezona hazırlıklarının ise bu hafta içerisinde start alacağı bildirildi.

 • Ahmet Ocak Denizbank'a Müdür Oldu

  Ahmet OcakDenizbank Emirdağ Şubesi’ne Emirdağlı müdür atandı. Daha önce özel bir banka’da olan Emirdağlılara uzun yıllar hizmet eden Ahmet Ocak, Denizbank Emirdağ şube müdürlüğüne atandı. 1975 yılında Emirdağ’a bağlı Çatallı köyünde doğan Ocak, 2001 yılında Akbank Emirdağ şubesinde mesleğe başladı. 2010 yılında müdür yardımcısı olarak Kütahya’da çalışan Ocak, Temmuz 2011’den itibaren memleketine hizmet vermeye başladı. Çukurova Üniversitesi Muhasebe ve Afyonkarahisar Kocatepe Üniversitesi İktisat bölümü mesunu olan Ahmet Ocak " Hemşerilerime tekrar hizmet verecek olmak beni heyecanlandırıyor. Sizlerin bir kardeşi, sizin çocuğunuz olarak elimizden gelenin en iyisini yapmaya hazırım" dedi.

 • Ramazan Topu Ecdadımızı Sofralara Getiriyor

  ramazan topuOsmanlıdan günümüze iftar vaktinde gelenek haline gelen Ramazan topu teknolojinin gelişmesi ile Türkiyenin heryerinde olduğu gibi Emirdağda ses bombasına bıraktı. Lakin iftar vakitlerinde top sesinin gelmesi insanların kulaklarına aşina olduğundan ses bombasıda insamız için yeterli oluyor.Bu sene eskilerine nazaran net bir şekilde patlama yaparak bizlere kültürel geçmişimizde kısa sürelide olsa bir seyahat haline sokuyor.Belediye Başkanı Cengiz Pala;''Osmanlıdan bu yana gelen geleneksel kültürümüzü devam ettirerek halkımızın o günleri yaşamaları ve o gunlerin ramazanında ki iftar tadını bir nebzede olsa hissedebilmeleridir.Aynı zamanda bizlere nasıl ecdadımız bu mirası bıraktı ise inşallah bizde bizden sonra gelecek olan nesillerimize bu kültürü bırakarak onların bu durumdan zevk alabilmelerini sağlamaktır''dedi.

 • Emirdağ'da Pide Fırınları Denetlendi

  pideciler denetleme Emirdağ ilçesinde Ramazan ayının ilk günü ilçede faaliyet gösteren pide fırınları denetlendi.
  Emirdağ belediyesi Zabıta ekiplerince ve İlçe Tarım Müdürlüğü görevlilerince 01 Ağustos 2011 Pazartesi günü Pide fırınlarına yönelik denetimlerine ağırlık verildi.
  Fırınlara yönelik kontrollerinin Ramazan ayında daha da sıklaşacağını kontrollerin aralıksız devam edeceğini dile getiren yetkililer; “Hiç kimsenin halkımızın sağlığıyla oynamasına müsaade etmeyiz” denildi.
  Emirdağ’da 300 gram ramazan pidesinin fiyatı 1.00 TL.

 • Fen Lisesini En Çok Kazandıran Dersane Kocatepe

  kocatepeİlçemizde bulunan Kocatepe Dershanesi Sbs de üstün başarı sağladı. Fen Lisesine 8 öğrenci gönderen Dershane, 3 Öğrencisini Sosyal Bilgiler Lisesine, 22 öğrencisini Anadolu Öğretmen Liselerine, 24 Öğrencisini Anadolu Liselerine ve 22 öğrencisini diğer sınavla öğrenci alan Liselere gönderdi. Afyon Fen Lisesine Ömer Koşar, Ercan Akgün, Burdur Fen Lisesine Can Berk Durmuş, Bilecik Fen Lisesi Leyla Şevik, Mehmet Şenkal, Yalvaç Fen Lisesi Dilek Çelik, Tokat Erba Fen Lisesi Öznur İmre, Bozöyük Fen Lisesi Melike Sönmez yerleşti. 79 öğrencisini Sbs de kazandıran dershanemizi kutluyor başarılarının devamını diliyoruz.

 • Emirdağ Belediyesi İftarları Açık Hava da

  İftar yemeği emirdağGeleneksel Emirdağ Belediyesi, İftar yemeğini geçtiğimiz senelere nazaran çadırda değil de sıcakların fazla olmasından dolayı açık alanda vermeyi tercih etti.

  Ramazan ayı boyunca her gün 200-250 ihtiyaç sahibi vatandaş, Emirdağ belediyesi tarafından kurulan çadırda oruçlarını açacak. Emirdağ Belediye Başkanı Cengiz Pala iftar verilecek alana giderek gerekli kontrolleri yaptıktan sonra şu açıklamalarda bulundu  " Belediyemizin ve bazı gönüllü Emirdağlı hemşerilerimizin birlikte  yapmış olduğu çalışmada Askeriye Bahçesinde Ramazan boyunca  her gün 200-250 vatandaşımıza iftar saatinde yemek dağıtımı yapılacak. Buraya ayırdığımız bütçemizle 30 gün boyunca yardıma muhtaç vatandaşlarımıza yemek vermeye devam edeceğiz. İhtiyaç sahiplerine ayrıca Ramazan'a özel Belediyemiz tarafından gıda yardımı da yapılacaktır. Bunun için İhtiyaç sahiplerinin Belediyemiz Zabıta Amirliğine Nüfus Cüzdanı Fotokopileri ile birlikte müracaat etmelerini rica ederiz. İnsanların yeşillerin arasında doğal ortamda akşam üzeri serin esen bir atmosferde iftarlarını açarken bizlere sadece Allah razı olsun demeleri yeter.''dedi.
   

 • Gurbetçilerimiz Dönüyor

  emirdağlıAğırlık olarak Belçika bulunan gurbetçilerimiz için pazartesi günü işe başladı. 1 Temmuzda okulların kapanmasıyla Türkiye'ye akın eden gurbetçiler için hüzün dönüşü başladı. özellikle bu yıl Ramazan'ın 1 Ağustosda başlaması nedeniyle temmuz ayında yoğunlaşan gurbetcilerimizin büyük bir bölümü 1 Ağustoda işbası yaptı..
  Önceki yıllarda haziranda gelmeye başlayan gurbetci vatandaşlarımız Eylül ayının sonuna kadar ilçemizde tatillerini geçiriyorlardı. Zaman geçtikçe izinler azaldı ve yoğun iş temposu ve Ramazan ayınında yaz dönemine denk gelmesi gurbetcilerimizi bu yıl temmuz ayı sonu ve ağustos ayı başı itibariyle gönderiyoruz.

 • Hoşgeldin Ya Şehri Ramazan

  ramazanSıcak hava ve 16 saate varan oruç, bizim hayatımızın daha düzenli olmasını, planlı yaşamayı, sabrı, tefekkürü öğretecek. Ramazan bizim Rabb'imize (cc) olan bağlılığımızı pekiştirecek. Ramazan ayı insanı planlı programlı davranmaya iten bir ay. Gündemimizin ana maddesi ister istemez sabah ve akşam ezanı oluyor. Ezanı, camiyi, namazı hissetmeyen, gündemine almayan da "Allah-ü Ekber" sesini bekliyor. Yani bir yerde maneviyat frekanslarını almaya hazır bir vaziyette bulunuyor. İşte bu havayı yakalamak ve iyi değerlendirmek gerekir. Demir tavında dövülürmüş. Kalp, almaya hazır hale gelmişse onu boş çevirmemek gerekir.

  Ramazan'ın havasını yakalamak adına da gayret etmeli, en ufak fırsatları büyük adımlara çevirebilme maharetini sergilemeliyiz. Ramazan'a 'merhaba' derken aynı zamanda "iman ve selamete" de 'buyurun' diyebilmeliyiz. Hayat insanı hırpalıyor, bazen bütün enerjisini alıp götürüyor. Artık hiçbir şey size zevk vermiyor, yaşama amacını unutmuş, rüzgârın kâh o yana kâh öbür yana savurduğu bir insana dönmüşseniz; Ramazan'ı önümüze çıkan önemli bir fırsat olarak görebiliriz. Çünkü Ramazan bereketiyle, samimiyetiyle, neşe ve bütün güzelliğiyle geliyor. Sahur ve iftarların başlamasıyla sanki ortalık efsunlanıyor, hayrına verilen yardımların, yemeklerin ardı arkası kesilmiyor.

  Milyonlarca insan yakın saatlerde sahura kalkıyor, oruç tutuyor, iftar ediyor, teravihe gidiyor. Bir ay boyunca yüreklerin topluca attığı gerçekten hissediliyor. Yani Ramazan bize yüreklerin bir arada atması için akort fırsatı tanıyor.

  Ramazan demek aynı zamanda tempo demektir. Adımlar düzenli atılmalı, randevular saatinde yapılmalıdır. Bu da bizi düzenli bir hayata zorlar. Saatleri değil dakikaların hesabını yaparız. İftar yemeği, akşam namazı ve ardından teravih bir programın ürünüdür. Günlük hayata Kur'an okumak, tesbihat yapmak, namaz kılmak daha fazla girer. Her şey daha anlaşılır ve daha yaşanılır bir hayat içindir. Allah'a olan bağlılık pekiştirilir, "Ya Rab! Her günümüzü Ramazan kıl!" diye dualar edilir. Ramazan'a hazırlanmak, Ramazan'a hoş geldin demek istiyoruz.

  Emirdağ ve Bruksel İçin İmsakiyelere ulaşmak için tıklayınız.

 • Bacı Sultan Karacalar Köyü'ndeki Etkinliklerle Anıldı

  İlçemize bağlı Karacalar Köyü'nde yer yıl düzenlenen Bacı Sultan'ı anma etkinlikleri bu yıl da unutulmadı.
  Bacı Sultan'ın 46. yıldönümü dolayısıyla Karacalar'da düzenlenen anma etkinliklerine Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu'nun yanısıra, ilçemiz Kaymakamı Vekili Fatih Kaya, Afyon Garnizon Komutanı Halit Çakır, İl Jandarma Alay Komutanı Okçin Akşit, il Emniyet Müdürü İsmail Türkmenli, Brüksel Bölge Bakanı Emir Kır, Gent Belediye Başkan Yardımcısı Resul Tapmaz, Schaerbeek Belediye Başkan Yardımcısı Sait Köse katıldılar.
  Anma etkinliklerinde ise ev sahipliğini Karacalar Köyü Muhtarı Nurettin Şahbaz yaptı. Bunun yanısıra köyden ve ilçemizden anma etkinliklerine yüzlerce insan katıldı.
  Karacalar Köyü'ndeki türbenin önünde karşılanan Vali Balkanlıoğlu ve beraberindekilere önce Bacı Sultan Türbesi gezdirilerek türbeyle ilgili bilgiler verildi.
  Anma etkinliklerinde önce davetlilere yemek ikramında bulunulurken protokole de etkinlikler başlamadan önce yemek ikramında bulunuldu. Protokol yemekte tarhana, etli pilav, sarma, bamya, karpuz ve kavun ikram edilirken Vali Balkanlıoğlu yemeklerin çok güzel olduğunu belirterek Muhtar Şahbaz'a teşekkür ederek ellerinize sağlık dedi.
  Daha sonra anma etkinliklerinin başlaması için Vali ve beraberindeki heyet etkinliklerin yapılacağı alana geçti.
  Anma etkinliklerinin sunuculuğunu Ahmet Şahbaz yaptı. Etkinlikler saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Daha sonra Hafız Kadir eşliğinde Kur'an-ı Kerim okunarak Türkçe açıklamasına yer verildi.
  Anma etkinliklerinin açılış konuşmasını ise Abdulkadir Şahbaz (Kadir Aga) banttan yaptı. Kadir Aga'nın banttan yaptığı konuşma sonrası Ahmet Şahbaz ve davetlilerden bazıları da gözyaşlarına hakim olamadı.
  Daha sonra sahneye Aşık Yoksul Derviş çıktı. Yoksul Derviş davetlilere sazıyla beraber hoşgeldiniz dedi.
  Yoksul Derviş'ten sonra deyişler ve semah'ın ardından program Yaren Esin'in şiirleriyle devam etti. Ardından Yrd. Doç. Dr. Kamil Sarıtaş  Efendimiz ve Efendimizle Hak Halili, Bacı Sultan ve Abdulkadir Şahbaz'ın gönül bağını anlattı. Program Zeynep'in Selavat'ı şerifiyle devam etti.
  Daha sonra etkinlikler yine şiirler, semah gösterileriyle devam etti. Son olarak ise İllallah Semahının ardından dua ve kapanışla program son buldu.
  Düzenlenen etkinliklere köy halkının ilgisinin oldukça yoğun olduğu gözlendi.

 • Beb yardımları Dağıtımı Başladı

  bebBelçika'nın Gent kentinde kurulan BEB (Belçika Emirdağ Birliği) tarafından Ramazan öncesi ilçemizdeki ihtiyaç sahibi vatandaşlara gıda yardımı yapılacak.

  Konuyla ilgili olarak bilgi veren BEB yetkilileri Ramazan öncesi bu yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacağını belirttiler. BEB'in yetkilileri toplam 250 adet yardım paketi hazırlattıklarını ve bu yardım paketlerinin ilçemizin merkezindeki, beldelerindeki ve köylerindeki ihtiyaç sahibi vatandaşlara ulaştırılacağını dile getirdiler. İhtiyaç sahipleri konusunda mahalle muhtarlarından ve vatandaşlardan bilgi aldıklarını belirten BEB yetkilileri 250 paket yardımın yetersiz gelmesi durumunda da takviye paketler hazırlatabileceklerini belirttiler. 
  BEB, geçtiğimiz yıl da Ramazan ayında ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza benzer şekilde yardımda bulunmuştu.
 • Toptaş Emirdağı Ziyaret Etti

  ahmet toptasGeçtiğimiz Cuma günü CHP İl Başkanı Nevzat Ercan ve CHP Milletvekili Adayı Tuğrul Akkuş'la beraber ilçemizi ziyaret eden CHP Afyon Milletvekili Ahmet Toptaş, Emirdağ'ın kendisi için özel bir önemi olduğunu belirterek Emirdağlılara kapısının ve gönlünün 24 saat açık olduğunu dile getirdi.
  Cuma günü öğleden sonra ilçemizi ziyaret eden Toptaş'a CHP İl Başkanı Nevzat Ercan, CHP Milletvekili adayı Tuğrul Akkuş'un yanısıra CHP İlçe Başkanı Mehmet Pala ve bir grup CHP'li eşlik etti.
  Toptaş ilçemizdeki ilk ziyaretini CHP İlçe Başkanı Mehmet Pala'ya yaptı. Mehmet Pala'dan sonra Belediye Başkanı Cengiz Pala'yı Belediye Başkanlığı makamında ziyaret eden Toptaş burada yaptığı Başkan Pala'ya şunları söyledi : "Buraya Emirdağ'ın sorunları dinlemek ve sorunların çözümünde nasıl bir katkımız olur onu konuşmaya geldik. Emirdağ halkı ayrı bir halk. Emirdağ'a yapacağımız küçük bir katkı sağlayacağımız küçük bir fayda bile bize büyük bir mutluluk getirir. Emirdağ bugün hakettiği yerde değil , Emirdağ'ı hakettiği yere getirmek için bize düşen her neyse yapmaya hazırız. Ayrıca bizim gönlümüz ve kapımız Emirdağlı'lara her zaman açıktır.
  Hizmet konusunda biz şöyle düşünüyoruz. Bir yere hizmet gelsin de kim getirirse getirsin. Hizmeti yapan hizmeti getiren her kimse başımızın üzerinde yeri var. Ben Emirdağ'ı çok severdim hatta bana Emirdağlı mısın diye soranlar bile oluyor. Emirdağ'ın kendine has türküleri var, insanları çok güzel. Emirdağlılara kapım ve gönlüm 24 saat açık" dedi.
  Belediye Başkanı Cengiz Pala ise CHP Milletvekili Toptaş'ın  ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek Toptaş'a teşekkür etti. Daha sonra ise Emirdağ'da yapılması planlanan yayla turizmi ile ilgili Toptaş'a bilgiler verdi. Pala, hizmet konusunda Toptaş ile birlikte ortak proje ve çalışmaların olabileceğini belirtti. Pala, bunun yanında Toptaş'la beraber iyi projelere imza atacağız dedi.
  "HALKA HİZMETTEN BAŞKA KAYGIMIZ YOK"
  Toptaş ve beraberindeki heyet daha sonra ilçemiz Ziraat Odası Başkanı Ahmet Köycü"yü makamında ziyaret etti. Toptaş, burada ise; "Bizim halka hizmetten başka kaygımız yok" diyerek hükümetin son olarak açıkladığı hububat alım fiyatlarının çiftçiye faydadan çok zarar sağladığını belirtti.
  Ahmet Köycü ise Toptaş'a ziyaretinden dolayı teşekkür ederek çiftçinin sorunları ile ilgili olarak Toptaş'a bilgiler vererek "Çiftçimizin dertlerine çare bekliyoruz" dedi.
  Toptaş daha sonra ilçemizdeki diğer sivil toplum örgütü temsilcilerini ziyaret ederek ilçemizden ayrıldı.

 • 30 Ağustos Zafer Bayramının 88. Kutladık

  Tüm yurtta olduğu gibi Emirdağ ilçesinde de 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 88. yıl dönümü düzenlenen törenlerle kutlandı.
  30 Ağustos 2010 Pazartesi günü saat 09,00’da Emirdağ Cumhuriyet meydanındaki törende günün anlam ve önemini belirten konuşmayı, İlçe Jandarma Komutanı J.Üstğm. İnanç Marım yaptı.Marım konuşmasında;”30 Ağustos Zafer Bayramını kutlamanın haklı gururu ve sevincini yaşıyoruz.Büyük taarruz Türk milletini bağımsızlığını tekrar kazanabilmesi ve varlığını sürdürebilmesi için Mustafa Kemal’in önderliğinde binbir yokluk içinde sürdürülen mücadelenin son aşamasıdır. 1922 yılı Ağustosuna kadar, hazırlıklar tamamlandı.Gazi Mustafa Kemal'in başkomutanlığını yaptığı ordumuz, 26 Ağustos 1922 günü başlayan Büyük Taarruz,30 Ağustos 1922 günü tarihe Başkomutanlık Meydan muharebesi olarak tarihe geçmiştir.Düşman kesin yenilgiye uğratılmıştır” dedi.
  Emirdağ Metin Zülbiye Sarı Anadolu Lisesi öğrencisi tarafından okunan şiirden sonra Atatürk anıtına çelenkler sunuldu.Çelenk sunma töreninden sonra Saygı duruşu yapılıp,İstiklal Marşımızın okunması ile Cumhuriyet meydanında yapılan program sona erdi.
 • Öğretmen Atamaları Ertelendi

  KPSS'deki kopya iddialarıyla ilgili yeni gelişme. Milli Eğitim Bakanlığı yazılı bir açıklama yaparak öğretmen atamalarının ileriki bir tarihe ertelendiği duyuruldu.

  Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu ile YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, Milli Eğitim Bakanlığı'nda bir araya geldi. Çubukçu, KPSS'deki iddialar ile ilgili yazılı açıklama yapılacağını söyledi.

  Özcan, bugün KPSS-2010 ile ilgili iddialar konusunda yoğun bir çalışma temposu geçirdi.

  YÖK Denetleme Kurulu Başkanı Mustafa Solak ve YÖK üyeleriyle YÖK'de toplantı yapan Özcan, denetleme Kurulunun iddialara ilişkin soruşturma raporunu inceledi.

  Özcan, daha sonra Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu'yu makamında ziyaret etti.

  YÖK Başkanı Özcan, Bakanlıkta bulunduğu sırada Milli Eğitim Bakanı Çubukçu, Bakanlıktan ayrıldı ve yaklaşık 1,5 saat sonra yeniden Bakanlığa geldi.

  Çubukçu, burada gazetecilerin, "YÖK Başkanı Özcan size KPSS ile ilgili YÖK Denetleme Kurulunun hazırladığı raporu sundu mu?" sorusuna "1 saate kadar yazılı açıklama yapacağız" yanıtını verdi.

  MEB daha sonra yazılı bir açıklama yaparak, öğretmen atamalarının ileriki bir tarihe ertelendiğini duyurdu.
  Bakanlıktan yapılan açıklama;

  30.000 Öğretmen Alımının Ertelendiğine İlişkin Basın Açıklaması

  30 AĞUSTOS 2010

  BASIN AÇIKLAMASI

       Bilindiği üzere 2010 Ağustos ayında Bakanlığımıza bağlı eğitim kurumlarının öğretmen ihtiyacını karşılamak amacıyla, 18-27 Ağustos 2010 tarihleri arasında 96 branşta, ilan edilen 30.000 öğretmen kadrosuna, KPSS puan üstünlüğü esas alınarak 31 Ağustos 2010 tarihinde elektronik ortamda atama yapılacağı duyurulmuştur.

       Başvurunun devam ettiği süreçte yazılı ve görsel basında 2010 KPSS sınavında usulsüzlükler yapıldığına ilişkin haberlerin yer alması üzerine ÖSYM Başkanlığınca sınavla ilgili yapılan değerlendirmelerde; mevcut bilgi ve belgelerde 2010 – KPSS Eğitim Bilimleri sınavında usulsüzlük yapıldığına ilişkin kesin bir bulguya rastlanmadığı, konunun Cumhuriyet Savcılığına intikal ettiği, ancak sınavın tümüyle iptal edilmesine gerektirecek bir durumun oluşmayacağı kanaati belirtilmiştir.

       Bu değerlendirmeler çerçevesinde yeni eğitim- öğretim yılının 20 Eylül 2010 tarihinde başlayacağı, eğitim öğretim çalışmalarının aksamaması, öğretmen ihtiyacı ve atama bekleyen öğretmen adaylarının durumu dikkate alınarak; söz konusu duyuruya ilişkin işlemlerin sonuçlandırılacağı kamuoyu bilgisine sunulmuştu.

       Ancak sınava ilişkin yapılan ihbar ve şikâyetler hakkında Cumhuriyet Başsavcılığınca açılan soruşturmanın yanısıra Yüksek Öğretim Denetleme Kurulu Başkanlığınca da kapsamlı bir soruşturma başlatılmıştır. YÖK Denetleme Kurulu Başkanlığınca henüz soruşturma tamamlanmamakla birlikte, hazırlanan 30.08.2010 tarihli soruşturma ön raporunda ulaşılan deliller neticesinde; sınavın bütünlüğünü etkileyebilecek bir durumun ortaya çıkma ihtimali belirtilmiştir.

       Başvuruda bulunan öğretmen adayları açısından telafisi güç hukuki ihtilafların yaratılmaması amacıyla durum netleşinceye kadar öğretmen atamalarının ileri bir tarihe ertelenmesi uygun bulunmuştur. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Emirdag.com.tr ® 2007

Top Desktop version