Ekişehir deki Erdemlilikte Örnek Çiftlik Köylülerim Bölüm II

İLHAMI OZER

Sevgili okuyucularım;

 Bizim Çiftlik Köylüler Eskişehir’de çok önemli toplumsal görevler yüklenmiş insanlardır. Öyleleri vardır ki Eskişehir’de binlerce kişinin hizmetine koşuşturmak durumundadır. Örneğin SUAT ER adında bir Çiftlik Köylümüz Eskişehir Esnaf Halkının, yüreğinde kalın çizgilerle iz bırakmıştır. Yıllardır Eskişehir Esnafının helal oylarıyla ESNAF KEFALET KOOPERATİFİ başkanlığını yürütmektedir. Arka arkaya kaç devredir bu görevi en üstün başarı ile sürdürmektedir. Binlerce esnafın kredisi O’nun imzası ile verilmektedir. Trilyonlarca liraya imza atarak bugüne kadar işini hiç bir şaibeye bulaşmadan getirmiştir. Daha çocukluk devresinde en ince insanlık duygularıyla beslenen birisi olduğu belliydi. Kavgasız-gürültüsüz ve hiç bir kötülük tarafta adı duyulmayan, sade ve anlayışlı bir yapıya sahipti. Köyden çocukluk yaşındayken ayrıldı. Eskişehir’de taksi şoförlüğüne soyundu. Galiba taksi şoförlüğü sırasında halkın dikkatini çekti. İlk ağızda Eskişehir OTOMOBİLCİLER DERNEĞİ BAŞKANLIĞI’na oyla getirildi. Bu hizmeti sırasında nekadar dürüst ve gayretli bir kişiliğe sahip olduğu inancı, bütün yüreklerde yer etti. Sevdi de. Sevildi de. Halk tarafından öylesine takdire mazhar olmuştu ki kendisini birden Eskişehir ESNAF KEFALET KOOPERATİFİ BAŞKANLIĞI’nda buluverdi. Şimdi de yıllardır hem Eskişehir Otomobilciler Derneği Başkanlığı’nı ve hem de Eskişehir Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanlığı’nı, iki başkanlığı birden yürütmektedir. Haydi gel de Suat Er’i Çiftlik Köylülerle birlikte alkışlama... Haydi gel de SUAT Er’le öğüneyim derken heyacanlanma... Haydi gel de köylüsü olduğun için mutlanma... Haydi gel de hakketdiklerinin yanında, milyonda bir bile değeri olmayan bu yazıyı knedisine helal etme. Sevgili dostlarım. SUAT ER BEYEFENDİ şimdi Eskişehir ili’nin Esk. Kef. Koop. Başkanı ve hemde Esk. Otomobilciler Derneği Başkanı’dırlar. O’na oy veren insanlar ‘’ÖMÜR BOYU’’ diyorlar. ‘’AZ BİLE’’ diyorlar. Helal olsun Çiftlik Köylüm helal olsun.  

SUAT ER, gerçek anlamda beyefendidir. Karşısındakinin özünü de, sözünü de ilk bakışda anlayabilen çok ince bir zekaya sahiptir. Her esnafın, her kendisine başvuran şahsın işini, hiç de oyalamaya gerek duymadan anında bitirmek için can atan birisidir. Makamı tarafından görülecek olan işin safsaklanması O’nun insanlık ve görev anlayışı ile ters orantılıdır. SUAT BEYEFENDİ, iş bitiricidir. İşini çarçabuk görüp karşısındakini ferahlattığını hissettiği an, O’nun kavuşmak istediği ilk andır. O, insanlarla mutlanır. O, insanlarla ağlayıp gülmesini bilen birisidir. O, paylaşmadan yanadır. Azını kabullenir, çoğunu size sunmaktan zevk alır. O, egoistlikten, kendi menfaatini gözetmekten, sinsi ve gizli, karanlık hesaplar peşinden koşuşturmaktan, faydacılığı amaçlamaktan nefret eder, utanç duyar.     (3’TE)

 Zaten fitnesi-fesadı olmadığı ve şehir esnafına adam gibi, apaçık, saklısı-gizlisi bulunmayan, SU GİBİ BERRAK HİZMETLER VERDİĞİ İÇİN, kendisi binlerce Eskişehirlinin göz nuru gibi tutulmuştur. SUAT BEYEFENDİ, HALKLA YAN YANA, HALKLA CAN CANA  olan bir yüksek karekter sahibi olduğu için, arka arkaya değil, esnafının dediğibi ‘’ÖMÜR BOYU’’ burada kalasıcanın birisidir. SUAT BEYEFENDİ’nin kazandığı itibarı hangi Çiftlikli Köylüm kazanırsa kazansın ELLERİNDEN ÖPERİM. Koca Türkiye’de böylesi bir numune varmı ki... Suat Bey kardeşim’e dürüstlük ve halk sevgisi eşliğinde yürüdüğü bu yolda başarılar diliyorum. Gözlerinden öpüyorum. Suat Beyefendi, bizim, hepimizin örnek almamız gereken eşi bulunmaz bir kardeşimizdir. Allah yolunu açık etsin. O’nu bu ruh bütünlüğü içinde topluma armağan eden annesini kutluyorum.

 Sağlık bilimi Prof.müz Cengiz Korkmaz gibi bir ünlü hekimimiz daha var. Dünya İnsanlık   Aleminin adını ezberlediği Beyin Uzmanı YAŞAR GAZİGİL gibi O’da Fransa’da BEYİN UZMANI... HASAN YILMAZ... ÇİFTLİK KÖYLÜ... Bizim Köylü... İşte bu hemşehrimiz Fransa’da BEYİN UZMANI OLARAK hekimlik görevini şerefle yürütmektedir. O artık beynelmilel bir hekimlik hüviyeti içinde bulunmaktadır. Dünya’ca ünlü merhum liderlerden Filistinli YASER ARAFAT’ın sağlığı ile ilgilenen ekibin arasında bulunduğunu söylersem hekimlikteki özel yerini kavratmış olacağım. Hasan kardeşim birkaç yıl önce köyümüze geldi. Siz sanırsınız ki komşularınızdan birisinin sade, kendi halinde, sıradan bir çocuğudur. Başı Kafdağı’nın tepesinde birisi değildir. Tevazu, insanların ruhsal yüceliğinin göstergesidir. Misal mi? İşte bizim Cengiz Bey’imiz, işte bizim Suat’ımız, Pakize’miz, Hasan’ımız ve yarında CEYLAN YAVUZ’umuz. Hasan Bey’in Annesi ve Babasını da yürekler dolusu sevgimle kutluyorum. 

Add comment