Emirdağ çiftçisine Hizmet veren Tek adam

İlhami Özer

İlçemiz Emirdağ’da ekmek kapısı olarak hala toprağı biliyoruz. Halkımız, yıllık kazancının oran itibarı ile çoğunu, çiftçilikten elde etmektedir. Görülmektedir ki son birkaç yıldan beri de kurak yıllar yaşadığımız için ve de girdilerin pahalanması yüzünden, çiftçimizin kazancı yüz güldürü durumdan çıkmıştır. Son yıllarda tarımla uğraşanlarımız suskunluk içindedir. Bedbindir. Gelişimci ve girişimci bazı çiftçilerimiz, ürün değişimi ile toprağın diline göre hareket ederek, kendisini kurtarmaya çalışmaktadır. “Hayırlısı…” diyerek çiftçi, kaderciliğe razı olmaktadır.

 

            Emirdağ’da çiftçilerimizin dayanağı haline gelmiş bulunan bir ODASI var. Ziraat Odası… Emirdağ’da ki bu kurum, gerçekten örnek çalışmaları ile Türkiye’de bir benzeri daha olmayan ilerlemelerle, Emirdağ çiftçisine çok gerekli hizmetler sunmaktadır. Emirdağ Ziraat Odası Başkanlığı, son yıllarda çiftçinin en acil ve enAhmet Köycü önemli işlerinde, çiftçiye destek olmaktadır. Denilir ki en örnek işleri başarı ile yürütmektedir. Sen–ben kavgasına özenmeden, ayırım-kayırım gibi, hiç kimseye yararı olmayan KÖR DUYGULARA yer vermeden, Emirdağ Ziraat Odası hizmet yönünde doğrusu ALMIŞ BAŞINI GİDİYOR. Herkesin gıpta ettiği, beğendiği, memnun olduğu ve güvendiği bir hal ile koşturup durmaktadır. Kabul etmek gerektir ki oda işinin, böylesine güzel, verimli, güven içinde, herkesi memnun eder biçimde yürümesinden, Ziraat Odası Başkanı Sayın AHMET KÖYCÜ ve oyla seçilen ekibinin payları söz konusudur. Onlar halkın gözünde birer dürüstlük timsali gibi yer kapmışlardır. Kendilerini her zaman candan kutluyorum.,

 

1981 yılında Oda Başkanlığına seçilen AHMET KÖYCÜ, o günden bu yana aynı görevi hiçbir ŞAİBEYE yer vermeden sürdürmektedir. Önceki yıllarda, kiralık, küçücük, daracık yerlerde oda başkanlığı yürütülürken, bugün çiftçiye çok yakışan bir yerde görev yapmaktadır. Artık Emirdağ Çiftçisi, beş yıldızlı otel odaları gibi yerlerde yatıp kalkmakta ve hasta sarisini, böylesine güzel yerlerde rahat ettirmektedir. Oda Başkanı, yememiş-içmemiş, Emirdağ çitçisine görülmedik biçimde bir büyük mekan yaptırmıştır. Bu mekan, Emirdağ çiftçisinin verdiği kuruş-kuruş aidatlarla yapılmıştır. Çiftçinin kuruşunun boş yere, keyfi yere harcanmadan kullanılması, işte böylesine bir eserin doğmasına sebep olmuştur. Artık çiftçi yemeğini de burada, kendi evinde yemektedir. Hastasını da burada yatırıp keyfine bakmaktadır. Böyle bir büyük eserin doğmasına işte yılların başkanı AHMET KÖYCÜ sebep olmuştur. Siz O’nu benim gibi tebrik etmek, kutlamak istemez misiniz?... Kim ne derse desin Ziraat Odasının bu eseri belki bin yıllar yapanın adını ve yüreğini zikredecektir.

 

YETMEZ Mİ?...

 

            400 m2 alan üzerine inşa edilmiş bulunan bu çiftçi yuvasındaki hizmetler, gelişigüzel yürütülmemektedir. Büyük bir sorumluluk ve disipline edilerek görevlendirilmiş bilinçli, personel tarafından özenle yürütülmektedir. Yemeğinde, çayında, kahvesinde kimsenin hatalı davranışına rastlanılmamaktadır. Layüsel, kendi bildiğine iş yürütmeye çalışanlara, orada yer yoktur. Orada herkes işinin başında ve isteyerek hizmete koşuşturmaktadır. Bu eğitim, oradaki hizmet erbabına, ezberlettirilmiştir. Ziraat Odasındaki personele “ Ya Hizmet, Ya Hizmet” parolası ile iş verilmektedir. Orada başkesen de, işkesen de yoktur. Elbette bu eğitimin özünü personeline aşılayan, Ziraat Odası BAŞKANI ve EKİBİDİR.

 

            Ziraat Odası burada yalnız yemek, yatak, çay-kahve gibi küçük işlerle vakit geçirmemektedir. Yatakhanenin, yemekhanenin, kahvehanenin bitişiğinde çiftçiye her an gerekli olan bir takım zirai ilaçlar da sunulmaktadır. Artık Emirdağ çiftçisi, kendisine gerekli tüm zirai ilaçları kendi evinden edinmektedir. Hem de soyulmadan. Aşırı kar kıskacında kalmadan. Küçük bir ilave ile karsız satış bir düzenekle kendisini en acil ve en önemli ilaç ve gübresini temin etmektedir. Hülasa öylesine güzel bir çark kendiliğinden dönmektedir ki, çiftçi nasıl beğenmesin?...

 

            Emirdağ Ziraat Odasının gelişimci ve girişimci bir başkanı var. Yukarda saydığım binaları, işyerlerini ve tüm sosyal tesisleri çiftçiye kazandırmakla yetinmemiştir. Çiftçiyi “daha-daha” diyerek birtakım yeniliklere kavuşturmuştur. Bu yeniliklerin mülkiyeti de, alet-edevatı da, çalışan aklı başında personeli de, Emirdağ Çiftçisine aittir. Bu aidiyeti kazandıran AHMET KÖYCÜ ve ekibine tüm çiftçilerimiz müteşekkirdirler.

 

            Emirdağ Ziraat Odası Başkanı yeniliklere doymamaktadır. Doyacağı da yoktur. Şimdilerde, daha yenilerde, Emirdağ çiftçisine daha başka yeni hizmetlerde sunmaktadır. Şöyle ki:

 

            Çiftçi için kendi tesisleri içinde, Toprak Tahlil Laboratuarı kurarak, çiftçiye en gerekli işlevlerden birisini sunmuştur. Tahlil işlemlerini bu tesislerde yaptıran çiftçi, toprağın dilini kavramış olacaktır. Hangi toprak hangi bitkiyi sevip üretmek istemektedir. Tahlil sonunda toprak çiftçiye bunları söylemektedir. Şimdi Emirdağ çiftçisi, toprağının sesini de, dilini de Ziraat Odasının Gerçekleştirdiği tesislerde öğrenerek, kendisine daha çok para kazandıracak olan bitkiyi ekecektir. Etraf kazalardan, köylerden gelenlere de bu hizmet verilerek her alandaki çiftçi, memnun edilmektedir. Bu yenilik YETMEZ Mİ?...

 

            Emirdağ Ziraat Odası, Emirdağ’a çok yerde görülmeyen bir kalıcı hizmet daha getirmiştir. O da şudur. TOHUM ELEME VE MISIR KURUTMA İŞİ…

 

             Çiftçi önceki yıllarda birtakım ilkel yollarla bu işini görüyordu. Ama şimdi öyle değil. Sanki kendi evinde kendi işini görür gibi çarçabuk mekanik olarak elemesini yapıyor. Hem koskoca avlulu olan eleme yerine ise her vasıta ile gidebilir, istediğin miktarda ürünü eletebilirsin. Ayrıca Mısır Kurutma Tesisleri çok önemli bir işi bitirmekte olup, Emirdağ çiftçisi için, teknik donanımlı ciddi bir tesistir. Ziraat Odası Başkanı AHMET KÖYCÜ ve ekibine biz de bu gerekli bulguları uyguladığı için teşekkür ediyoruz.

 

            Ziraat Odası Başkanı AHMET KÖYCÜ bey, bütün bu çiftçi ve Emirdağlı çiftçinin yararına inandığı işler için çok azimli. Emirdağ çiftçisine laik olduğu işlevleri yapabildiği için çok da sevinçli. Emirdağ Ziraat Odasının mülk edindiği tesisleri görünce, insan hayran kalıyor. Tane tane kuruşların, birike birike ne büyük işler yarattığının da bir güzel göstergesi oluyor. Çar-çur edilmeden çiftçi lehine kullanılan bu gelirler, hem çiftçi lehine dönüşüyor, ve hem de kaliteli insanlara iş sağlaması bakımından çok önemli iş merkezi oluyor.

 

            Emirdağ Ziraat Odası Başkanı yenice Emirdağ çiftçisine bir önemli eser daha kazandırmış. SİLAJ PAKETLEME TESİSİ…

 

            Ziraat Odasının çiftçiye kazandırdıklarını özet olarak bile size anlatmağa kalksam sayfalar yetmez. Biz kısaca başkalarına da örnek olması düşüncesiyle yapılanları birer cümle ile belirtmeğe çalıştık. Ama son sözü, yani SİLAJ PAKETLEME İŞİNİN ÖZÜNÜ KENDİSİNE BIRAKIYORUM. AHMET BEY bu hususta, yani silaj paketleme işinin çalışmalarını anlatırken DEDİ Kİ:

 

            “2008 yılında faaliyete geçen vakumlu silaj paketleme makinemiz ile yeni bir hizmete daha başlayan odamız, bu hizmeti ile ilimizde ilk, ülkemizde de ilk odalardan birisi olmuştur. Bilindiği gibi hayvan beslenmesinde çok önemli bir yeri olan ve çiftçilerimiz tarafından bu önemi anlaşılmaya başlanan silajlık yem, çok değerli bir besin maddesidir. Silaj, biçimden hemen sonra havasız şartlarda saklanmaz ise bozulup çürümekte ve besleyici özelliğini kaybetmektedir. İşte biz, çiftçimize bu önemli hizmeti sunmaya başladık. Bunda da başarılıyız.”

 

            Emirdağ Ziraat Odası Başkanı Sayın AHMET KÖYCÜ BEY ve ekibine söylenecek söz yok. Anladım ki Türkiye genelinde ne görürlerse onu ilk önce Emirdağ çiftçisine ulaştırma düşünceleri var. Kolaylıklar… Başarılar… Böylesi ayrıcalıklı hizmetler sunmakta ustalaşmış olan ODA BAŞKANINA başarılar diliyorum. Emirdağ Çiftçisine Hizmet Veren Tek Adam Hüviyeti, AHMET KÖYCÜ’YE doğrusu çok da yakışıyor. Devam Başkan… Sen işini yürütmeğe bak. Alkışımızı sana HELAL EDİYORUZ.

 

                                                                                                                      Saygılarla…

Add comment