“Vay beeeeee!” dedim kendi kendime, “böyle bilmezdim ben Bolvadin”i, bizler (Emirdağ) derin uykudayken Bolvadin atı alıp, Üsküdar’ı geçeli çok olmuş….

Emirdağ’ın şimdiye kadar ne yaptığı, geçmişteki hataları vb. konuları defalarca irdelemenin bu saatten sonra çok da fayda getireceği kanısında değilim. Bu yüzden “pişmanlıkları” bir tarafa bırakarak, yanı başımızdaki Bolvadin’e bir göz atalım istedim… 

“Neden Bolvadin’den örnek verdiniz?” diyen okuyucularımız olacak şüphesiz ama ne demişler: “Üzüm üzüme baka baka kararır”. Neden olmasın ‘Birgün belki biz de Bolvadinlileşebiliriz’

Konuya bir fıkra ile başlıyoruz. Vesselam her şakanın altında bir gerçek yatar… Aşağıda okuyacağınız fıkra da yüzlerimizde hafiften tebessüm bıraksa da, daha sonra derin derin düşüncelere dalacaksınız. O yüzden dikkatle okumanızı tavsiye ediyorum.

Demirel: “Bolvadinli Beklesin Bana Önce Emirdağlı’yı Getirin, İstekleri kolaydır”

Ankara Kulislerinde anlatılagelen bir fıkra var, ne kadarı doğru bilemeyiz ama Emirdağlı ile Bolvadinli’nin farkını dolayısıyla “Biz nerede yanlış yapıyoruz” sorusunun cevabını ortaya koyacak cinsten:

-Rivayete göre Dönemin Başbakanı Süleyman Demirel’e  ilçelerindeki sıkıntıları anlatmaya giden heyetin içinde Emirdağlı ve Bolvadinli de vardır. Demirel, özel kalem müdürüne sorar, kimler var görüşmek isteyen? Birkaç isim sayıldıktan sonra derler: “Emirdağlılar ve Bolvadinliler de var”. Bunu duyan Demirel kısa bir duraklamadan sonra konuşur: “Önce Emirdağlı gelsin içeri, ya atama işi vardır ya torpil… Bolvadinli gelirse şimdi fabrika ister, yol ister, işimiz uzun sürer”.

Evet, Bolvadinli şimdiye kadar yol istedi, fabrika istedi, alt yapı istedi, yatırım istedi ve de aldı. Nasıl aldığını bilmiyoruz ama ya istemeyi biliyor ya da almayı hiç şüphesiz.

Peki Bolvadin Belediyesi’ni Emirdağ Belediyesi’nden farklı kılan neler?

Hepimizin yakından tanıdığı Bolvadin var ya hani komşu ilçemiz, hani birbirlerine ne kadar tutkun olduklarını duyduğumuz, hani en güzel yatırımların ne yapıp edip ilçelerine gelmesini sağlayan…. İşte O Bolvadin Belediyesi yani “Bizim Bolavadın” hakkında kısa bir araştırma yapmak için www.bolvadin.bel.tr adresine göz attım. Edindiğim bilgileri sizlerle paylaşmak istedi “Görün bakalım ‘Elin Bolavdınlısı’ neler yapmış neler…

 

Ne kadar acıdır ki Bolvadin bizim gelecekte yapmayı planladığımız projelerin çoğunu hayata geçirmiş bile: Şeffaf Belediyecilik anlayışı, turizme endeksli termal kaplıca hizmeti, gençler için kültürel, sosyal, eğitim hizmetleri, İlçe tarihine katkı sağlayacak “Tarihi Kentler Birliği’ne üyelik, “Her Bolvadinliye Bir Ağaç” adı altında bir kampanyası, ilçenin muhtelif yerlerine şu ana kadar 38 bin ağaç dikimi, İmar projelerinin hayata geçirilmesi ve daha neler neler…

 

Bolvadin Belediyesi’nin resmi web sitesine girince ne kadar harcama yapılmış, ne kadar gelir elde edilmiş, paralar nerelere harcanmış, hangi projeler hayata geçirilmiş vb. birçok bilgiyi bulmak gerçekten şaşırtıcı. Belki www.emirdag.bel.tr adresine da bakarak bazı bilgilere ulaşabilirim dedim ama nafile. Bizim resmi belediye sitemizde maalesef detaylı bilgilere ulaşmak mümkün değil, üzülerek belirteyim ki teknolojide de bizi geçmişler.

ŞEFFAF BELEDİYECİLİK HİZMETİ’NE ÖRNEK:

“Bolvadin Belediyesinin 2006 yılı Gelir ve Gider Bütçe 17.000.000.00 YTL  olup, Bütçe  Giderleri hesabından 14.596.147,39 YTL ödenmiştir. Bütçe geliri olarak 11.071.244,55 YTL gelir sağlanmıştır” Gelirlerine baktığımızda

HAZİNE YARDIMI(İller Bankası)................................................................:5.909.290,19YTL

DEVLET KATKISI.(Spor Toto dan gelen).....................................................:295.500,00 YTL

KAPLICA  HİZMETLERİ..............................................................................:735.696,21 YTL  olduğunu görüyoruz. İller Bankası’nda alınan miktara bakın ve de kaplıca hizmetlerinden elde ettikleri gelirlere. Emirdağ’ın böyle bir gelir tablosunu göreniniz oldu mu?

Bütün bu rakamlardan ve kıyaslamalardan ziyade aramızdaki benzerliklerin de bir o kadar fazla olmasına rağmen neden Bolvadin Belediyesi gelişmişlik seviyesinde bizden çok daha ileride?

-İki ilçede aynı coğrafi bölgede, benzer iklim ve jeopolitik konuma sahip.

-Nüfus bakımından iki ilçenin de aralarında pek fark yok

-Kuruluş tarihleri ve isimlerini alış şekilleri benzer

-Halkın yöresel, kültürel yapısı birbirine yakınlık gösteriyor

Buna benzer örnekleri daha da fazlalaştırabiliriz.

Konuya ilişkin bir fıkrayı da sizlerle paylaşmak istiyorum

Görüldüğü gibi aynı anda yarışa başlayıp bitiş çizgisine farklı anlarda ulaşan yarışmacılar gibi neden Emirdağ gerilerde kalırken Bolvadin ilk sıralarda yer alıyor?

Bu kadar benzerlik içinden bu kadar farklılık nasıl çıkıyor. Neden Bolvadin’le kıyaslama yaptığıma gelince önce en yakınımızdan başlayalım dedim. Üzüm üzüme baka baka kararır ya belki bizde birgün “Bolvadinleşmeye, Bolvadinlileşmeye” başlarız…Tabii öz değerlerimizi kaybetmeden.

 

EMİRDAĞLI YANLIŞI NEREDE YAPIYOR?

Emirdağlı yanlışı ilk başta Türkiye gerçeğine yüz çevirerek yapıyor. Nedir bu gerçek? Hiç kuşkusuz “Türkiye’de artık ideolojilerin bittiği, particiliğin bittiği gerçeği” Yıllardır tutturmuşuz aynı nakarat, aynı ezgi “Benim partim çok yaşa, benim davam çok yaşa”   Hala neden anlamıyor ki Emirdağ’ın yarayan kanası boşu boşuna ideoloji peşinde sürüklenerek kaybedilen gerçekler. Türkiye’de çok şey değişti, Emirdağlı’nın deve kuşu misali kafasını kuma gömmekten ziyade, kafasını kaldırmasının vakti geldi.

Şimdi sizlere yakın siyasi tarihimizden örnekler vererek Türkiye’yi yönetmeye aday partilerin bile ideolojileri bir tarafa bıraktığını göstermek istiyorum.

Mesela CHP’den başlayalım. CHP, türban, tarikat ,Kur’anı Kerim açılımları gibi ideolojisine ve yıllardır sürdürdüğü seçim propagandası ve seçmen kitlesine göre “radikal”, “hayretleri içinde bırakan” değişikliklere imza atmadı mı?

Sayın okuyucularımız maksadımız CHP’yi eleştirmek değil, kuşkulara yer bırakmamak maksadıyla bir de AKP’den örnek verelim. Erbakan’ın öncülüğünde başlatılan dini ağırlıklı seçmene hitap eden  “Milli Görüş” formalitesi ve Fazilet saflarından gelen vekillerin çoğunlunda olan vekillere İktidara gelen AKP Alevilere, Kürtlere, yönelik açılımlar yaparak şaşırtmadı bizleri? Ve Milliyetçiliğe vurgu yapan MHP’nin Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Bir nevi İmralı’dan yönlendirilen” DTP’nin vekili Sakık’la tokalaşmadı mı?

 

SEÇİMİ KAZANDIRACAK EN KRİTİK SORU?

Gördüğünüz üzere Türkiye’de partiler bile, particiliği bir kenara bırakarak gerçekleri görmeye başladı. Hal böyle iken bizler “şu partiliyim, başkasına oy vermem, ben bu davanın adamıyım” gibi sözleri bir tarafa bırakarak tercihimizi “İlçemiz için en iyisini göz önüne alarak” yapmalıyız.

Zor olacağını biliyorum kafanızdan particiliği geçici bir süreliğine silin ve düşünün: Emirdağ’ın en öncelikli sorunu ne?

Yıldan yıla nüfus kaybına uğrayan, AB’ye Türkiye’den bile önce girmiş olan bu ilçenin yanı başındaki Bolvadin’e göre geri kalmasının NEDENİ iç çekişmeler, yatırım ve  hizmet getirecek olan partinin değil de yıllardır zihinlerimizde kök salmış, kazanmasa da nasıl olsa ‘benim partim, seçmen hakkımı kullanmalıyım’ anlayışıyla boşa atılan oy’lar, boşa giden gelecekler….

Yerel seçimlerde oy kullanacak Emirdağlılar’ın yapacağı tercih kendilerine belki çok zarar vermeyebilir ama kendilerinden sonraki kuşağa?

Hani büyüklerimiz hep söyler ya “Aman çocuğum ben yandım sen yanma, bak bu hataları yapma!” Geçmiş zamanın çocuk Emirdağlısı olan sizler artık büyüdünüz. Şimdi karar sırası size geldi. Siz de aynı nasihatleri vereceksiniz yıllar sonra cocuklarınıza, yiğenlerinize, torunlarınıza

Alın size sandığa gitmeden aklınızın bir köşesine not edebileceğiniz bir soru:

Siz nasıl bir Emirdağ’da yaşamak istiyordunuz? Ya Onların nasıl bir Emirdağ’da yaşamasını isterdiniz?

Seçimde seçmeni etkileyebilecek en önemli propaganda her zamanki gibi Bitmek tükenmek bilmeyen” vaadlerdir. Vaadlere karnı doymuştur tahmin ediyorum Emirdağlı’nın. Şimdi sorgulaması gereken Hangi aday neyi, niçin, nasıl vaad ediyor? Vaadleri ne kadar inandırıcı? Vaadlerini yerine getirebilecek imkanı var mı? Temsil ettiği partinin Genel Başkanı’nın inandırıcılığı halkı üzerinde ne kadar etkili? Temsil ettiği partinin hali hazırdaki durumu ne?

 

Evet, şimdi pusula elinizde, eliniz tam pusulaya doğru giderken “Büyüklerinizin tavsiyesini; çocuklarınızın, yiğenlerinizin umutlarını, kendinizin aslında bir kişi olmadığını lütfen mührü basmadan bir kez daha düşünün!