Emirdağ ilçemizin tarihi uzun yıllara dayanmaktadır.

Kurulduğu günden bu yana Yanık türküleri ile âşıkların, Deli battal gibi kahramanların ve âlimlerin şehri olmuştur.

”Havası sert insanı mert’tir”

Herkes hakkında bir şeyler söylese de, kimileri için küçük ve şirin bazıları içinse yaşanması çok zor bir ilçedir.

Benim için ise;Zaman zaman üzüldüğüm bazen de çok mutlu olduğum ama her zaman gurur duyduğum çok özel bir ilçedir Emirdağ.

Yaz’ın Düğün’e, Kış’ın Kömüre Çalışırız.

Yaz’ın bol miktarda olan düğünden 30 tanesine en küçük altın taksan yaklaşık 2.400,00 TL.

Kış’ın üç ton ithal kömür tüketsen bir o kadar da bu tutar.

Kısacası kazancın çoğunluğu düğüne ve kömür’e gider.

Eğitim ve Sağlık konusuna şimdilik değinmeyeceğim.

Emirdağ’ında yaşam hem çok kolay, hem de çok zordur.

Bu zorlukları aşmak da başta ilçemiz yöneticileri olmak üzere hepimize büyük görevler düşmektedir.

Üretim Değil, Tüketim Toplumuyuz

Üretimin az, tüketimin çok olduğu bir ilçede yaşıyoruz.

İlçemiz ekonomisini ayakta tutan çiftçiliğin yanında en önemli faktörlerin başında gurbetçilerimiz, İlçemizde bulunan er eğitim taburu,birçok hemşerilerimizin farkında bile olmadığı orta dereceli okullarda ve Meslek Yüksek Okuluna başka yerlerden gelip okuyan öğrencilerdir.

Karşılıklı Beklentilerimiz Neler?

 Halk Eğitim Merkezimize çeşitli vesilelerle gelen özellikle bu öğrencilerle yapmış olduğum sohbetlerden anladığım kadarıyla ilçemizde yaşamaktan aslında çok fazla memnun olmayan, mutlu olmayan yani mecburiyetten ilçemize gelmişler ancak çok da fazla zararını görmemişler.

Şimdi önce kendime sonra sizlere soruyorum;”İlçemiz dolayısıyla memleket ekonomisine çok önemli katkı sağlayan bu öğrencilerin burada mutlu olup yine buradan mutlu ayrılmaları kadar doğal bir şey olur mu?

Buna hakları yok mu?

Onların Bizlerden Çok Fazla Beklentileri Yok.

İlçemiz de yaşayanlar olarak aynı havayı teneffüs etmekteyiz.

Hangimiz kaba insanların bir arada yaşadığı bir ortamda yaşamak isteriz?

Caddesinde,kaldırımında rahat yürünemeyen,gece güvenle dışarıya çıkılamayan, alışverişlerde fahiş fiyatlarla aldatılan,16,30'dan sonra il merkezine yolcu aracı bulunamayan bir ortamda kim yaşamak ister?

 Birkaç kendini bilmez yüzünden bu ilçede yaşayan düzgün insanlarında hakkının yendiğine inanıyorum.

Kaldı ki, bizimde başka şehirlerde okuyan çocuklarımızın olduğunu düşünürsek onlara dışarıda nasıl davranılmasını istiyorsak, bizde aynı tavrı burada yaşayan öğrencilere göstermeliyiz.

    Kendi lise yıllarımdan hatırlıyorum (1980–1982) daha sonra ilçemize meslek yüksek okulunun açıldığı ilk yıllar geliyor aklıma. El ele gezen öğrenci gençliğini kabullenemeyen, çocuklarımızın ahlakı bozuluyor diyenlerin sesi fazla çıkmış olsa da bugün öğrencilerin bize olan katkılarını görüp onlara daha olumlu yaklaşan ve onların hayatını daha kolaylaştıran bir toplum olduğumuzu görmekte beni ayrıca mutlu ediyor.

       Bizi biz yapan en önemli değerlerimizden biride insani yapımızdır.

    Kim olursa olsun bu bir öğrenci, bir devlet memuru veya Emirdağ'da yaşamak zorunda olan herhangi bir vatandaş, huzurlu ve mutlu bir yaşam isteğine en iyi cevabı verecek olan yine bizler değilmiyiz?

      Bizimde Öğrencilerden Beklentilerimiz Var.

    Bu arada öğrenci arkadaşlarımızın da unutmamasını istediğim çok önemli bir konu var.

Bizler millet olarak örf, adet, gelenek ve göreneklerine bağlı, sevecen, hoşgörülü olduğumuz kadar bunlara sizlerin de saygı duymanızı yaşadığınız çevreye uygun hareket etmenizi bekliyoruz.

         Sizlerin varlığınız bizim için bu kadar önemliyken, yaşadığınız ya da karşılaştığınız sorunların hepsinde tüm Emirdağ’lıları içine alacak şekilde suçlamayın lütfen.

     Çünkü inanın sizin değerlerinize, sizin eğitim ve öğretiminize en az aileniz kadar saygı duyan ve sahip çıkan onurlu bir toplumuz biz.