Evet ha gitti ha gidiyor aman sahip çıkın gitmesin derken tabur sonunda ilçemizden ayrılıyor. Haber ciddi bir kaynaktan yani taburun en geç Eylül ayında ilçemizden ayrılacağı kesin. Tabi Belediye Başkanı veya başka birileri bu işle ilgilenir bu işin önüne geçebilir mi bu sorunun cevabını da önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Taburun ilçemizden ayrılmasıyla ilçemizde büyük bir ekonomik boşluk olacağına inanıyorum. Esnafın yedinci ayı bekleyişi daha bir büyüyecek taburun gidişiyle. Taburun Emirdağ ekonomisi için çok önemli olmadığını da söyleyenler de var ama en azından yemin törenlerinde Emirdağ ekonomisine olan katkısını kimse yadırgayamaz.

Ve herkesin merak ettiği doğrusu benim de merak ettiğim soru "Şayet tabur giderse yerine ne gelecek veya taburun yeri ne olacak". Kimileri diyor fakülte getirilsin, kimileri diyor yüksekokula verilsin, kimileri diyor park-bahçe yapılsın. Ama devlette bu işler öyle kolay yürümüyor. Bir sürü bürokratik engel var. Keşke tabur giderse yerine bir eğitim fakültesi gelse... Ama geçtiğimiz aylarda ben bu konuyu ilçemizdeki yüksekokuldaki bir öğretim görevlisiyle görüştüm. Dediğine göre Emirdağ'a fakülte getirilmesi mümkün değil. Sebepleri de var. Yurt yok diyor Sayın Hocam, Emirdağ'a bir fakülte getirilirse bunu diğer ilçeler de talep eder ki bu AKÜ'nün Rektörü için zor bir durum diyor. Tabi YÖK'ün bu işe onay vermesi gerekiyor diyor. Birkaç ilçede fakülte var ama YÖK oraları da kapatmaya çalışıyor diyor. Yani bir sürü engel var bu işin önünde. Başka ne yapılabilir taburun yerine yüksekokula verilsin deniliyor bilmiyorum bu olur mu olmaz mı? Ve daha başka bir sürü yapılsın, edilsinler.

 

 

Sonuç olarak buradan taburun gitmesi önemli bir kayıp bence. Ama bu kayıp bir avantaja da dönüştürülebilir. Nasıl dönüştürülür diyorsanız taburun yerine taburdan daha çok ekonomik girdi sağlayacak veya Emirdağ'a daha faydalı olacak bir tesis haline getirilebilir taburun olduğu yer. Ama tabur gittiği zaman, gittiğiyle kalırsa ne olacak? Emirdağ yine büyük bir kan kaybına uğramış olacak. Umudum eğer tabur giderse bunun yerine Emirdağ'a taburdan daha fazla ekonomik girdi sağlayacak veya Emirdağ'a daha faydalı olacak bir tesisin yapılması...

Saygılarımla...  

Mustafa Koyuncu