Emirdağ’da Sorunlar Çözüme Ulaşmıyor!

Sevgili okurlarım uzun zamandan bu yana yazılarıma ara vermiştim şimdi tekrar siz okurlarımla sitemizde buluşacağım, yine yazılarım Emirdağ hakkında olacak ve eleştiriye açık bir şekilde yorumlarınızı bekleyeceğim.

Emirdağ için yapılan web sitelerini ve Emirdağ gazetelerini sürekli yakından takip ediyorum. Gerçi değişik hiç bir haber yok, hepsinin haberi aynı sadece site isimleri değişik, siz okurlarımdan da bu siteleri ziyaret edenler mutlaka vardır.

Konular Belediye Başkanı şunu yaptı, Belediye Başkanı şurdaydı, Belediye Başkanı bu toplantıdaydı yani sitelerin hepsi Emirdağ Belediye Başkanının kendisine yapılmış niteliğinde, ama dikkat ettiğim tekşey Belediyenin yaptıklarını yazıyorlar yapamadıklarını yazan bir Emirdağ sitesi yok! Burada amacım siyaset yapmak değil, Emirdağ için çalışmak, Emirdağ’a faydalı olmak.

Bir tane köprü ışıklandırmış, bir iki tane yol asfaltlamış. Yani bunlar zaten yapılacak olan şeyler kim Belediye Başkanı olsa mutlaka yapılacak ama Emirdağ halkının ve Emirdağ Belediyesinin görmezden geldiği büyük sorunlar var bunu sizlerde çok iyi biliyorsunuz.

1-Emirdağ’da otogar yok otogar yapımı için yapılan bir calışma da yok, bu büyük bir sorun! İnsanlar yollardan biniyor otobüslere yazıhaneler yol üstünde ayrica yol üstünde olması çok tehlikeli. Bundan ziyade gördüğüm bir tane yazıhanenin karşısında kahvehane var diğerinin de yanında kahvehane var. Yani ailemizle bu yazıhanelerde otobüs saati beklemek büyük bir sorun oluyor,  neden gecenlerde bir tane yazıhanede isim kullanmak istemiyorum otobüs saatini bekliyordum, iki tanede bayan vardı yazıhanenin önünde ve kahvehaneden çıkanlardan çoğu sözle taciz ettiler bayanları. Yazıhanelerin önünden yolcuları bindirip indirirken trafik kapanıyor , yolcuların yanlarında çocuklarda var yanlışlıkla yola çıksalar alın size trafik kazası. Bugüne kadar olmamış olabilir, bundan sonra olmayacak diye birşeyde yok. Köylerden gelen yolcularda aynı şekilde rahatsız oluyor neden buna bir çözüm bulunamıyor?

2-Emirdağ Belediye Baskanı, Emirdağ iktidardan maddi yönden fazlasıyla yararlanıyor diyor, görünen köy kılavuz istemez size soruyorum ne kadar faydalandı Emirdağ, ben birsey göremedim sizler gördünüz mü?

3-Bunu her defasında yazıyorum yine yazacağım. Belediye esnaflara dur diyemiyor, herkes istediğini istediği fiyattan satmaya çalışıyor. Belediye Başkanı esnaflar icin toplantı yapıyor hicbir esnaf bu toplantıya katılmıyor sonrada esnaf kan ağlıyor gurbetçiler alışveriş yapmıyor diye! Bunu birde haber yapıyorlar, niye alışveriş yapalım sizden? Sizin sattığınızın üçte bir fiyatına alıyoruz başka yerden, biz parayı kolay kazanmıyoruz ki

size kolayca verelim.Şimdi gurbetçide kalmadı Emirdağ’da çoğu esnaf siftahsız dükkan kapatıyormuş sen çin malı bir gömlege 50 lira dersen daha dükkanı da kapatırsın.

4- Gurbetçi Eskişehir'de Kalıyor

İlçemiz kamuoyunda birçok kişi tarafından dile getirilen 'artık Belçika'daki gurbetçilerin büyük çoğunluğu Emirdağ'a ev yaptırmıyorlar, Emirdağ'da belli bir süre kalıp Eskişehir'e gidiyorlar. Evlerini Eskişehir'e döşüyorlar, Eskişehir'de ikamet ediyorlar' sözlerinin doğruluğu da ispatlanmış oldu. Son birkaç yıldır özellikle yeni nesil gurbetçilerimizin büyük bölümü Eskişehir'den daire alıyorlar ve izinlerinin büyük çoğunluğunu Eskişehir'de geçiriyorlar.

Özellikle yeni ev yapımı konusunda gurbetçilerimizin Eskişehir'i tercih etmelerinin sebepleri arasında ilçemizdeki Mimar ve Mühendislerin başlattığı yeni uygulamaların da etkisi olduğu düşünülüyor.

Yazımı sonlandırıyorum daha çok sorunumuz var ama bunlar göze görünmüyor bir tane Emirdağ web sitesinde. Belediye Başkanının yaptıklarını yazan bir yazara yapılan yorum,

“Neden yapılmayanları yazmıyorsunuz?”

Yazarın cevabı:

 “Sizi ilgilendirmez, ister okuyun ister okumayın, umrumda değil diyor.”

İyi bir yazar hiçbir zaman okurları ile polemiğe girmez. Yorumlarınızı bekliyorum sağlıcakla kalın sessiz kalmayın.

Harun Ekşi

www.emirdagyenikoy.com

Add comment