Tek Ses Tek Yürek ama…

Evet... Bir Çılgın Adam yazımız çok ses getirdi… Tükenmez Kalem’in bu cesur tavrına methiyeler düzenler de oldu, Başkan Pala’ya yalakalık yağcılık yaptığımızı söyleyenler de…3.şahısların bu yazıyı yazdığını düşünenler de oldu, kimliğini neden gizliyorsun diye serzenişte bulunanlar da… Tabii yerel bir gazeteye sürmanşet olmaktan ve Başkan Pala’nın “Bir gün herkes bizi anlayacak” açıklamasından kendimizi kurtaramadık… Herkese teşekkürler… Yazımızın mesajlarının doğru yerlere ulaştığını da görüyor gibiyim… Bence zaten köşede yazmak köşe başı tutmak değil de kamuoyunu inandığınız doğrulara yönlendirmek olmalı… Tabii doğru düşünüyorsanız… Hayır… Hayır… Açıklamıyorum Tükenmez Kalem kim söylemiyorum… Nedeni kimseye bağlı ya da tabi kalmak istememem… Yani geçen yazımda övgüyle bahsettiğim Başkan Pala’nın partisi AK Parti’nin demokratik açılımını acımasızca önümüzdeki günlerde eleştirmek istiyorum… Aslında iyi niyetle de olsa “Neden öyle yazdın?” Diye kimsenin gözümün içine bakmasını ve dostlarımın etkisi altında kalmayı hiç istemiyorum… Bu da Tükenmez Kalem’in profesyonelliğe sığmayan duygusal yanı… Kıyasıya eleştirebilirsiniz…  Demek ki sen kalemini de satarsın diye bağırıp çağırabilirsiniz… Onun bunun uşağı diye yüzümüze tokat çakabilirsiniz… Ne derseniz deyin ben yaptığım işi biliyorum… Doğruluğuna inanıyorum anlayış göstereceğinizi tahmin ediyorum… Köşemize yerel gündemde alkış alanlar ve eleştirilenler bölümünü de ekliyoruz… Çok ilginizi çekeceğinden eminim… Bu hafta biraz eleştirel yaklaşıyoruz konulara… Bakalım nasıl tepkiler gelecek… Tek Ses Tek Yürek… Evet… Emirdağ tarihinin ilk birliktelik projesi ve başarıya doğru emin adımlarla koşuyor… Sayın Kaymakamımız ve Sayın Başkanın kampanyayı çok iyi yönettiğini de söylemeden geçemeyeceğim… Bu kampanyaya önümüzdeki günlerde önemli yardımların olacağını da hissediyorum… Ancak anlamsız ve yakışıksız bir şekilde bu proje üzerinden siyasi prim yapma isteği içinde olanlar da gözlerden kaçmıyor… Dikkat edilmeli çünkü bu projede şehrin liderlerinin dışında kendine yer edinmek isteyenler kampanyayı geriye götürecektir. Kaymakam ve Belediye Başkanı gece-gündüz çalışmalarını Emirdağ halkına mal ederken, oda başkanlarımız ısrarla bu kampanyada birlik ve beraberlikten söz ederken bazı 3.şahısların çıkıp her toplantıda konuşma yapması, ön plana çıkma hevesi ileride düşündükleri siyasi hayatları için referans oluşturma gayretleri rahatsızlık verici noktaya yaklaştı. (Hemen belirteyim Dr. Ceylan Kayalı’ yı işaret ettiğimi düşünenler varsa yanıldılar.) Gönüllü yapılan işlerde bu kadar ön plana çıkmaya çalışmak bana pek etik gelmiyor… Bu dengeyi korumaya çok özen gösteren Kaymakam GÜNEY’i, Başkan PALA’yı ve tüm oda başkanlarını takdir ediyorum.
Göze girme çabası mı diye düşünmeden geçemiyorum. Ama ne için, kim için, kimin gözüne girmek, kimin gözünde yükselmek? Ya da bu anlamsız ve yakışıksız çabalar insanı yükseltir mi? Mesela siyasete girecekseniz size referans olur mu?
Kusura bakmayın ama olmaz… Olmaz… Herkesin az çok emeğinin olduğu Kaymakam, belediye başkanı ve siyasilerin onca çabasının olduğu oda başkanlarının bütçelerini zora sokarak yardım yaptığı şehrin kenetlendiği bu projeye bir yerinden tutunup size prim yaptırmazlar… Üstelik bu sizin ilk vukuatınız değilse insanlar sizin iyi niyetinize inanmazlar… Bir şeye sevdalı olmak karşılık beklememektir. Hem Emirdağ sevdalısı olup hem kendi geleceğinize dair referanslar oluşturma çabasında olursanız sizi alkışlamazlar. Sevdalı olmak yerini bilmektir.
Peki burada bu işin kontrolden çıkmaması için kime görev düşüyor? Önce sayın Kaymakama ve Başkana, sonra oda temsilcilerine… Bir de tabii basına… Çünkü biz fotoğraf vermeye çok meraklı bir milletiz… Bu işlerde basın uyanık davranmalı diye düşünüyorum… Bu kampanya kapsamında İlçe Kaymakamı Zekeriya GÜNEY ve Belediye Başkanı Cengiz PALA başta olmak üzere oda başkanlarını, emeği geçenleri ve yardımda bulunanları tebrik ediyorum… İlginizi çekti mi bilmem ama Başkan Pala, Abdil Demiral ve Muzaffer Âşık arasındaki uyumlu çalışmalar Emirdağ’ı çok ciddi anlamda ileri götürüyor.
Evet… Bir sonuca bağla derseniz bence Emirdağ’da bir şeyler değişiyor, bir şeyler yapılıyor taş taş üstüne konuluyor yani beklediğimiz özlem duyduğumuz bir hava yakalandı… İstikrarın yakalanmasına da az kaldı diye düşünüyorum… Değişim sancılı olur ama sonucu güzel olacak gibi duruyor… “Çocuklar inanın inanın çocuklar güzel günler göreceğiz güneşli günler” diyor ya Emirdağ için de bence öyle… Tabii güzel şeyler olurken gündemi suni olarak değiştirmeye yönelik haber yapan bazı magazinci yerel basın mensubu arkadaşlarımızı da oyuna gelmemeleri konusunda uyarmadan edemiyorum.
Mesela Emirdağ’ın kurtuluş günü 22 Eylül mü değil mi? Hadi tartışın gerçek gündemi unutun! Emirdağ’ı Afyonkarahisar’dan alıp Eskişehir’e bağlayalım mı? 86 yıllık masalı başa sarıp tekrar tekrar kalem kavgası yaratalım mı? Çok kolay ya bu iş. Üstelik de taburun yerinin AKÜ’ye devredildiği günlerde bu haberleri yaparsanız ben altında bir şeyler arıyorum maalesef… Affedersiniz ama belki Öküz altında buzağı arıyorum… Belki de ben kötü niyetliyim ya da çok komplo teorisi üretiyorum… Ama şu gerçekleri de iyi biliyorum…Üniversiteye 4000 öğrenci geldiğinde Emirdağ kurtulur, baraj faaliyete geçip verimli ovalar sulanmaya başladığında Emirdağ kurtulur, OSB’de bacalar tüttüğünde Emirdağ kurtulur. En büyük düşmandan kurtulur hem de… Tanıştırayım: Adı işsizlik… Kolay yoldan para kazanmaya çalışanlar bilmez tabii… Bana göre Emirdağ tam da bu günlerde Kurtuluş mücadelesi veriyor. Hatta olmak ya da olmamak mücadelesi… Ve herkese görev düşüyor… Sağlıcakla kalın… ALKIŞ ALANLAR:  
1.    Tek Ses Tek Yürek Platformuna Yardım Yapan DEĞERLİ EMİRDAĞLILAR VE GÖNLÜ EMİRDAĞLILAR
2.    “Emirdağlıyım… Emirdağ’ı seviyorum” baskılı t-shirtleri bastıran EMİRDAĞ BELEDİYESİ
3.    Küfürsüz tezahüratlarıyla Suat GÖZEL(KAHRO) liderliğindeki FANATİK SEBZECİLER
4.    Emirdağspor’a 5000 TL yardım eden genç işadamı HÂKİM DİNÇ

ELEŞTİRİ ALANLAR:
1.    Tek Ses Tek Yürek Platformunu siyasi basamak olarak gören sözde Emirdağ Sevdalıları
2.    Tek Ses Tek Yürek Platformuna hala yardım yapmayan zenginlikleriyle yalnızca lüks yaşama önem veren “Banane Üniversiteden” diyen sözde Emirdağ Sevdalıları
3.    Polemiklerle beslenip gerçek gündemden uzaklaşan sözde Emirdağ Sevdalısı Basın Mensupları
4.    Emirdağspor maçlarına “Bu hafta mağlup olsunlar da köşeye sıkıştırıp başta Başkan Pala ve Kadir Bilal olmak üzere bu işe gönül verenleri yerden yere vuralım” umuduyla gelen sözde Emirdağ Sevdalıları

Tükenmez Kalem

Add comment