23 Nisan 2008 etkinlikler kapsamında komposizyon dalında birinci olan Emirdağ İlköğretim okulu 8-A Sınıfı Öğrencisi Özlem Çakmak'ın yazısı :
Özlem Çakmak emirdag.com.tr

GELECEK BİZİZ

Her bahar ayında kalbim bir farklı çarpar, hele de 23 Nisan’a yaklaştıkça. Baharın gelişiyle ağaçların tomurcuklanması gibi, demokrasinin filizlenip Türkiye’min her karış toprağına yayıldığı bugün de nasıl çarpmaz insan olanın kalbi?

 

Çocuk olmanın sevincini, heyecanını, TBMM’nin amacı ve Türkiye’nin güzelliğini bugünde 23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramında anlarım.

          

            23 Nisan’da dünyanın dört bir yanından gelen çocuklarla bayramımız kutlarız. Atatürk bugünü tüm dünya çocuklarına armağan etmekle ne güzel bir iş yapmıştır ki büyüklüğünü günümüzde daha iyi anlıyoruz. Bütün dünya çocuklarının kaynaşıp arkadaş olduğu, insanlığın temelini attığı dostluk, arkadaşlık ve sevginin doyasıya yaşandığı 23 Nisan’dır bugün.

          
           
Bütün dünya çocuklarına armağan edilen tek bayram bizim bayramımızdır. Günümüzde birçok çocuk çocukluğunu yaşamıyorsa da çocuk olduğunu bilincinde ve çocukluğunu doya doya yaşamak istiyor. Savaş tanklarına taş atmakla, mermi sesleri ile uyanmakla ve her nefeste kendini bilmez bir kurşunun boynuna isabet etme korkusuyla yaşayan çocuklar sizce çocukça şeyler mi yaşıyor?
 

            Yaşlarının, bünyelerinin kaldıramayacağı bu olayların, tüm dünya çocuklarının o minicik kalplerini üzmeye ne hakkı var? Yaşıtlarının doyasıya yaşadıkları çocukluklarını onlar da yaşayamazlar mı? Çok mu şey istiyorlar büyüklerinden?

Dünya büyükleri, küçük bir elma şekerinin yaratacağı mutluluğu yoksa bu çocuklardan esirgiyor mu?

 

            Atatürk ne güzel bir düşünceye sahipmiş ki çocukluk duygularını unutmadan dünya çocuklarına bu güzel günü armağan etmiş. Her yıl yaşanan bu bayram umuyorum ki her yıl büyüyen kardeşlik ağıyla insanlığa ders verir ve bir gün bile olsa dünyada tüm çocuklar mutlu olur.

           

            Bu bayramın tüm dünya çocuklarını mutlu etmesi ve ilk pamuk şekerini alan çocuğun gülümsemesini tüm dünya çocuklarının yüzünde görmek dileğiyle…

 

23 Nisan Bayram’ınız Kutlu Olsun