Olan Yine Halka Oldu

Mustafa Koyuncu Yazıyorum emirdag.com.tr

Dün 19 Mayıs’ı kutladık. Normal şartlarda ilçemiz stadyumunda yapılan kutlamalar bu yıl stadyumdaki çimlendirme çalışmaları nedeniyle Sebze Pazarı’nda yapıldı.

Saat 10.00’da Sebze Pazarında başlayan kutlamalar oldukça coşkuluydu. Ama öyle bir eksik vardı ki sormayın.

Saat 10.00’dan 11.00’e kadar sürdü bayram ama bayram boyunca bayramı seyreden ilçemiz halkı sıcaktan kavruldu. O sıcağın altında gazetelerden şapka yapanlar, şemsiyesiyle sıcağın etkisinden korunmak isteyenler, bu sıcağın altında bayram mı olurmuş diyerek bayram alanını terkedenler ve dahası, orada olanlar bilirler.

30 derece sıcağın altında yüzlerce insan bayram seyretmeye gelmişler. Vatandaş gölgede seyretmek istiyor ama ona da müsaade yok. Şimdi ben buradan tören alanını düzenleyen veya düzenleyenler kimlerse onlara birşeyler sormak istiyorum. Arkadaşlar sizin aklınıza hiç mi gelmedi sıcak olursa bu insanlar ne yapar? Kucağında çoluğuyla çocuğuyla bayram kutlamaya gelenlerin hali ne olur? Veya vatandaşa hiç sormaz mısınız ya biz burada tören yapacağız güneş tepeden vurursa bu iş nasıl olur veya bu işe nasıl bir çözüm buluruz diye? Sanırım kimsenin aklına gelmemiş bu sorular. Gerçekten o güneşin altında tören izlemeye gelenlerin haline üzüldüm. Yazık, çoluğuyla-çocuğuyla genciyle-yaşlısıyla birçok insan tören alanında eziyet çekti.

 

Peki ne olacaktı veya ne olabilirdi diyecek olursanız. Emirdağ’lı sebzecilerden üçer beşer şemsiye isteseydiniz ben vermiyorum diyenin olacağını sanmıyorum. Bunun yanında tuvaletin yanındaki kaldırımların bir kısmı da halka açılabilirdi. Ama geçti olan yine halka oldu ezilen yine halk oldu. Mustafa Koyuncu (Emirdağ Gazetesi  Sorumlu Yazı İşler Müdürü)

Add comment