Üç Aylar ve Regaib Kandili

Cuma Hutbesi

Üç aylar dediğimiz Recep, Şaban, Ramazan ayları peş peşe gelen, içinde kutlu gecelerin serpiştirildiği, manevi derecesi pek yüksek, rahmet ve bereket aylarıdır. Bu aylar Yüce

Rabbimizin bize ikram etmiş olduğu fırsat aylarıdır. Hayatın çeşitli sıkıntıları ve imtihanlar neticesinde yıpranan ve yorgun düşen ruhlarımız bu mukaddes zaman dilimlerinde yenilenme fırsatı bulur. Asırlardır ecdadımız bu mübarek üç aylara büyük önem vermişlerdir. Bu üç ayların içindeki mübarek geceler, bir kaybı olanın karanlıkta onu kandille aramasına benzetilmiş ve bu maksatla tarihimizde onlara "kandil geceleri" denilmiştir.

Rasulullah Efendimiz (sav) üç aylara kavuştuğu zaman şöyle dua etmiştir: "Allah’ım Recep ve Şaban aylarını hakkımızda hayırlı ve mübarek kıl, bizi Ramazan ayına ulaştır."(1) Yine Resul-ü Ekrem Efendimiz başka bir hadis-i şeriflerinde; “Recep Allah’ın, Şaban benim, Ramazan da ümmetimin ayıdır”(2) buyurmuşlardır.

Bu mübarek zaman dilimleri kainatın sahibi Cenab-ı Hak tarafından bizlere verilmiş büyük bir ganimettir. Bu aylar ve içindeki müstesna geceler adeta Yüce Rabbimizin bizi bağışlaması için bir bahanesidir. Bizler de bu mübarek ayların değerini bilip hürmet göstermeli, bu manevi atmosferden olabildiğince istifade etmeliyiz.

Muhakkak her gün ve her ay Allah’ındır ama bazı gün ve ayların mübarek ve önemli oluşu Allah-u Teala'nın onlara değer vermesindendir. Hal böyle olunca bizler de bu aylarda nefis muhasebesi yapmalı, günahlarımıza tövbe etmeli, kendimiz, ailemiz ve bütün Müslümanlar için dua etmeliyiz. Peygamber Efendimiz bir hadislerinde şöyle buyurmuştur: "Beş gece vardır ki, o beş gecede yapılan dualar geri çevrilmez, kabul olunur. Bunlar; 1- Recep ayının ilk cuma gecesi (Regaib gecesi). 2- Şaban'ın 15. gecesi (Beraat gecesi) 3- Cuma geceleri. 4- Ramazan Bayramı gecesi. 5- Kurban Bayramı gecesi."(3)

Önümüzdeki 3 Temmuz gecesi üç ayların ilk kandili olan Regaib gecesidir. Regaib; arzu edilen değerler, feyiz, bereket demektir. Bu gece Yüce Rabbimiz kendisine yönelen kulları bağışlar, onlara bol bol ihsanlarda bulunur. Bu kandil gecesinde nafile namaz, varsa kaza namazı kılmalı, Peygamber Efendimize salavatlar getirmeli, Kur'an okumalı, din kardeşlerimizle tebrikleşmeli ve bütün Müslümanlar için dua etmeliyiz. Hutbemi bir ayet mealiyle bitiriyorum: "Ve sana ölüm gelinceye kadar Rabbine ibadet et"(4)

 

(1) Ahmed b. Hanbel, Müsned, I, 259

(2) Camiü’s-Sağir, c.4, s.18

(3) Camiü’s-Sağir, c.3, s.454

Add comment