Ağız ve Diş Sağlığı

Ağız ve Diş Sağlığı

Allah (cc) Hazretleri bizleri en güzel şekilde yaratmış, yaratılmışların en güzeli ve mükemmeli kılmıştır. Bizler de Rabbimizin; "Kendi elinizle kendinizi tehlikeye atmayınız"(1) emrine uyarak, sahip olduğumuz güzellikleri, vücudumuzu, sağlımızı korumakla mükellefiz. Sıhhatin korunması ve sağlıklı yaşamanın en önemli şartlarından birisi de şüphesiz ki dişlerimizin sağlıklı ve bakımlı olmasıdır. Dişleri çürük ve sağlıksız olan bir insanın sağlığı bozulmuştur veya bozulmaya adaydır. Ülkemizde yapılan bir araştırmaya göre, yirmi yaşına gelen her yüz kişiden 89'unun dişleri çürük. Her 100 kişiden 80'inin diş eti iltihaplıdır. Okul çocuklarının yüzde 67'si diş fırçası kullanmamakta ve yılda her 4 kişiye sadece bir diş fırçası düşmektedir.

O kadar reklama, tanıtıma, eğitime ve teşvike rağmen diş temizliği ve bakımı maalesef istenen düzeye gelmiş değildir. Zaruri bir ihtiyaç, bir sağlık ve bir temizlik olarak görülmediği için de bir alışkanlık haline gelmemiştir. Ayrıca sigara tüketiminin ileri boyutlara varması, özellikle gençler arasında çok yaygın olmasından dolayı da ağız ve diş bakımı hep ihmal edilmiştir.

Unutulmamalıdır ki, vücudumuzun en çok işe yarayan organlarından birisi dişlerimizdir. Dişlerimizin sağlıklı olması ve ömür boyu bize hizmet etmesi için temiz tutulması şarttır. Sahabiler, Peygamberimizi anlatırken onun dişlerinin inci gibi parladığını, tertemiz, bembeyaz ve ışıl ışıl olduğunu söylerler. Dişlerimizin temiz tutulması konusunda Sevgili Peygamberimiz bir hadislerinde, "Yemekten sonra ağzınızı güzelce yıkayıp, temizleyin. Zira benim bu sünnetim, sizin dişlerinizi temizler, dişlerin kuvvetini ve ömürlerini artırır"(2).

Bir başka hadislerinde ise, "İnsanları zora sokmaktan endişe etmeseydim, onlara her namaz vaktinde dişlerini temizlemelerini emrederdim."(3) buyurmuşlardır.

Dişlerimizi iyi temizlemediğimiz, özellikle fırçalamadığımız takdirde, ağzımızdaki mikroplar, dişlerimizin arasına giren yemek artıkları ile birleşir, dişlerimizin üzerinde bir tabaka oluşturur ve yemek artıklarını yiyerek beslenir, salgıladığı asit ile dişlerimizi çürütmeye başlar. Zamanla iyice çürüyen dişlerimiz sıcağa-soğuğa karşı hassaslaşır, iltihaplanır ve dayanılmaz ağrılara sebep olur. Dişlerimizi fırçaladığımız takdirde ise elde edeceğimiz birçok faydan bazıları şunlardır:

* Dişlerimiz sağlıklı ve uzun ömürlü olur. Hayatımız boyu bize hizmet eder. Bir çok hastalıkların oluşmasına mani olur.

* Dişlerimiz çürümez, bize ağrı ve sızı çektirmez.

* Ağzımızda kötü koku olmaz.

* Dişlerimiz daha temiz, daha beyaz olur.

* Etrafımızdaki insanlar üzerinde daha güzel bir izlenim bırakırız. Sevimli oluruz, itici olmayız.

* Çürüyen dişlerimizin tedavisiyle uğraşmaz para harcamayız.

Dişlerimizin sağlıklı olması bizim sağlıklı olmamız demektir. Sağlığımız ve mutluluğumuz için mümkünse her yemekten sonra, hiç olmazsa günde en az iki defa sabah ve akşam düzenli olarak dişlerimizi fırçalayalım ve temizleyelim.

(1) Bakara - 195

(2) Ramuz'ul-Ehadis, S.249

(3) R.Salihin C. 2 S.468. H.No: 1201

Add comment