Su ve Su Kaynaklarını İsraf Etmeme

Su bütün canlıların hayatlarını devam ettirebilmeleri için gerekli olan maddelerden biridir. Su, hayatın özü ve devamı için olmazsa olmaz şartıdır. Bir yerde su varsa hayat var, su yoksa hayatta yoktur. Bundan dolayıdır ki, tarih boyunca medeniyetlerin oluşmasında birinci unsur su olmuştur. İnsanlar bir yere yerleşmek için su aramış ve suyun bulunduğu yerlerde şehirler ve medeniyetler kurmuştur. Kısacası; su eşittir hayat demektir.

Yüce Rabbimiz bütün canlılar için son derece önemli olan bu değerli nimeti her canlının ihtiyacını giderecek ölçüde yaratmıştır. Ancak dünyadaki diğer kaynaklar gibi, su ve su kaynakları da sınırsız değildir. İçme, kullanma ve tarım için hizmetimize sunulan suyun dengesiz ve israf edilerek kullanılması ve su kaynaklarının kirletilmesi büyük sıkıntıların meydana çıkmasına sebep olacak önemli bir tehlikedir. Faydalanmamız için bizlere ikram edilen bütün nimetler aynı zamanda birer emanettirler. Bu emanetlerin korunması her Müslüman’ın dini ve insani vazifesidir. Çünkü bu emanetlere verilen zarardan dolayı ortaya çıkacak kötü sonuçtan ilk önce zarar verenin kendisi etkilenir.

Nitekim Yüce Rabbimiz “İnsanların kendi işledikleri (kötülükler) sebebiyle karada ve denizde bozulma ortaya çıkmıştır. Dönmeleri için Allah yaptıklarının bazı (kötü) sonuçlarını (dünyada) onlara tattıracaktır”(1) buyurarak bu noktaya işaret etmektedir.

Hiçbir Müslüman’ın dünya nimetlerinden istifade ederken sınırsız ve sorumsuz bir tüketim anlayışıyla hareket etme hakkı yoktur. Yüce Rabbimizin “Yiyiniz, içiniz fakat israf etmeyin; çünkü Allah israf edenleri asla sevmez”(2)  emrine uymalı, su ve su kaynaklarını çok dikkatli kullanmalıyız. Peygamber Efendimiz abdest almada bile gereğinden fazla su kullanılmasını israf kabul ederek, günlük hayatımızda suyu tasarruflu kullanmayı emretmiştir. Nimetin kıymetini en iyi bilmesi gereken Müslümanlar olarak bizler; bahçe sulama, araba yıkama, tıraş olma, banyo yapma hatta diş fırçalama gibi en küçük işlerimizde bile suyu tasarruflu kullanmaya azami dikkat etmeliyiz.

Şunu da unutmamalıyız ki; suyun ölçüsüzce israf edilmesi ve su kaynaklarının bilinçsizce kirletilmesi sadece israf değil; aynı zamanda tüm bu nimetlerin yaratıcısı ve sahibi olan Allah’a karşı da büyük bir nankörlüktür.

 (1) Rum, 41. (ayet metninin tercümesi)

(2) Araf, 31.

Add comment