Üç Aylar

Üç aylar dediğimiz Recep, Şaban, Ramazan ayları peş peşe gelen, içinde  kutlu gecelerin bulunduğu, manevi derecesi pek yüksek, rahmet ve bereket aylarıdır. Bu aylar Yüce Rabbimizin bize ikram etmiş olduğu  fırsat aylarıdır.

Hayatın çeşitli sıkıntıları ve imtihanlar neticesinde yıpranan ve yorgun düşen ruhlarımız bu mukaddes zaman dilimlerinde yenilenme fırsatı bulur. Üç ayların içindeki mübarek geceler bir kaybı olanın karanlıkta onu kandille aramasına benzetilmiş ve bu maksatla tarihimizde onlara ‘kandil geceleri’ denilmiştir.

Peygamber Efendimiz (sav) üç aylara kavuştuğu zaman şöyle dua etmiştir: “Allah’ım Recep ve Şaban aylarını hakkımızda hayırlı ve mübarek kıl ve bizi Ramazan ayına ulaştır.”(1) Yine Resulü Ekrem Efendimiz başka bir hadisi şeriflerinde “Recep Allah’ın, Şaban benim, Ramazan’da ümmetimin ayıdır.”(2) buyurmuşlardır. Bu mübarek zaman dilimleri Kâinatın sahibi Cenab-ı Hak tarafından bizlere verilmiş büyük bir ganimettir. Bu aylar ve içindeki müstesna geceler adeta Yüce Rabbimizin bizi bağışlaması için bir bahanesidir. Bizler de bu mübarek ayların değerini bilip, hürmet göstermeli, bu manevi atmosferden olabildiğince istifade etmeliyiz.

 

Muhakkak her gün ve her ay Allah’ındır. Ama bazı gün ve ayların mübarek ve önemli oluşu  Allah-ü Teala’nın onlara değer vermesindendir. Hal böyle olunca bizler de bu aylarda nefis muhasebesi yapmalı, günahlarımıza tevbe etmeli, kendimiz, ailemiz ve bütün Müslümanlar için dua etmeliyiz. Peygamber Efendimiz bir hadis-i şeriflerinde şöyle buyurmuşlardır. “Beş gece vardır ki o beş gecede yapılan dua geri çevrilmez, kabul olunur. Bunlar: Recep ayının ilk Cuma gecesi (Regaip gecesi), Şabanın 15. gecesi (Beraat Gecesi), Cuma geceleri, Ramazana Bayramı gecesi ve Kurban Bayramı gecesidir.”(3)

Önümüzdeki Çarşamba (24 Haziran) günü mübarek üç aylar girmektedir. Bir gün sonrası Perşembeyi Cumaya bağlayan akşam da Regaib kandilidir. Regaib arzu edilen değerler, feyiz, bereket demektir. Bu gece Yüce Rabbimiz kendisine yönelen kulları  bağışlar, onlara bol bol  ihsanlarda bulunur. Bu kandil gecesinde nafile namaz, varsa kaza namazı kılmalı, Peygamber Efendimize salavatlar getirmeli, Kuran okumalı, din kardeşlerimizle, akrabalarımızla tebrikleşmeli  ve bütün  Müslümanlar için dua etmeliyiz.

Mübarek üç ayları ve Regaib kandilinizi şimdiden tebrik ediyor, Yüce Rabbimizden bizleri bu mübarek gün ve geceler hürmetine af ve mağfiretine kavuşturmasını niyaz ediyorum.

 

(1) Ahmed b.Hanbel, Müsned, 1/259                                                                         

(2) Camiü’s-Sağir; c.4, s.18                                                

(3) Cami üs Sağir c.3 s.454    

Add comment