Yaz Kuran Kurslarının Önemi

 

قُلْ هَلْ يَسْتَوِي الَّذِينَ يَعْلَمُونَ وَالَّذِينَ لَا يَعْلَمُونَ إِنَّمَا يَتَذَكَّرُ أُوْلُوا الْأَلْبَابِ

 
Muhterem Müslümanlar

Kur'an-ı Kerim,  insanlara doğru yolu göstermek üzere gönderilen son ilahi kitaptır. Bir Müslümanın en önemli görevlerinden birisi de, Kur'an-ı Kerim'i okumak ve okutmaktır. Zira Kur'an-ı Kerimden ibadetini yapacak kadar ayet ve sure okuyup ezberlemek her Müslümanın üzerine farzdır. Sevgili peygamberimiz (s.a.v) de: "Sizin en hayırlınız Kur'an-ı Kerimi öğrenen ve onu başkalarına öğretenlerinizdir"(1) buyurarak Kur'an'ı öğrenmeyi ve öğretmeyi tavsiye etmiştir.

 

Aziz Mü’minler

Yine Allah Rasulü (s.a.v.): “Herhangi bir topluluk bir yerde toplanır da, Kur’an-ı Kerim’i okur, aralarında müzakere ederlerse, kalpleri sükunet bulur, rahat ederler. Allah’ın rahmeti onları kaplar. Melekler onları kuşatır. Allahu Teala da onları kendi yanındakiler arasında anar”(2) buyurarak, Kur'an-ı Kerim öğrenmenin ve okumanın, gönüllere huzur, kalplere sürur verdiğini; hanelerimize bereketin ve huzurun gelmesine vesile olduğunu bildirmiştir. Öyleyse her zaman Kur'an okumaya ve onunla amel etmeye ihtiyacımız vardır. Bunun için her sene olduğu gibi, okulların tatile girdiği yaz aylarında çocuklarımızın dinini ve Kur'anını öğrenebilecekleri yaz Kur'an Kursları faaliyete geçecektir.

Değerli Kardeşlerim

Çocuklarımıza, kitapların en yücesi Kur'anı öğretmek bizlere yüce Allah'ın hoşnutluğunu kazandıracak, dünya ve ahirette ikramların kapılarını açacaktır. Kur'an okumayı öğrenmiş ve onun terbiyesi ile büyümüş evlatların anne ve babalarını cennette herkesi imrendirecek mükâfatlar beklemektedir. Sevgili Peygamberimiz: “Kim Kur'an okur ve onunla amel ederse, kıyamet günü anne ve babasına ışığı güneş aydınlığından daha parlak bir taç giydirilir ve yine onun anne ve babasına değeri dünyalara değişilmez iki elbise giydirilir. Onlar: "Bize niçin giydirildi?" diye sorduklarında; kendilerine: çocuğunuzun Kur'an öğrenmesinden diye cevap verilir”(3) buyurmaktadır.

 

Hutbeme bir ayet-i kerime meali ile son veriyorum: “Ey Muhammed de ki; hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu? Doğrusu ancak akıl sahipleri bunları hakkıyla düşünür.”(4)

 

(1) Riyazu’s-Salihin, II, 360.

   (2) Riyazu’s-Salihin, III, 50.

   (3) Ahmed b. Hanbel, Müsned, 3/440

   (4) Zümer, 9.

Add comment