Evliliğin Önemi ve Düğünlerimiz


وَمِنْ آيَاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَكُم مِّنْ أَنفُسِكُمْ أَزْوَاجاً لِّتَسْكُنُوا إِلَيْهَا وَجَعَلَ بَيْنَكُم مَّوَدَّةً وَرَحْمَةً إِنَّ فِي ذَلِكَ لَآيَاتٍ لِّقَوْمٍ يَتَفَكَّرُونَ

Muhterem Müslümanlar
İslam dini Müslümanların evlenip yuva kurmalarına büyük önem verir. Kur'an-ı Kerim'de, “O’nun (varlığının ve kudretinin) delillerinden biri de: Kendilerine ısınmanız için, size içinizden eşler yaratması, birbirinize karşı sevgi ve şefkat var etmesidir. Elbette bunda, düşünen kimseler için ibretler vardır”(1) buyrulmuş, Hz. Peygamber de muhtelif hadislerinde evliliğin önemine dikkat çekmiş, “Ey gençler sizden evlenmeye güç yetirenler evlensin"(2) buyurmuştur.
Dinimizde gayr-i meşru ve nikâhsız beraberlikler çirkin görülüp yasaklanmış, evlilik teşvik edilmiştir. Peygamberimizin şu hadisi bu teşvikin en güzel ifadelerindendir: “Nikâh benim sünnetimdendir. Kim benim sünnetime uymazsa benden değildir.” (3)
Muhterem Müslümanlar
Düğünler, yeni bir yuva kurmanın sevinç ve mutluluğunun akraba ve komşularla
paylaşılmasıdır. Mutlu bir hayatın başlangıcı olan düğünlerimiz, Yüce Allah'ın rızasına uygun olmalıdır. Peygamberimiz (s.a.v) de düğünlerin neşe ve coşku içerisinde yapılmasını uygun görmüş, israfsız ve sade düğünler yapılmasını tavsiye etmiştir.
Günümüzde yapılan düğünler gereksiz masraflarla zorlaştırılmakta maddi imkanı olmayan kişiler evlenememekte veya büyük bir düğün borcu altına girmekle taraflar zorlanmakta, hatta kız ve erkek tarafı arasında tartışma ve huzursuzluklar çıkmaktadır. Evliliğin sıkıntıya değil, huzur ve mutluluğa kavuşturması hedeflenmelidir. Bu denli sıkıntılar vermekten kaçınılmalıdır.
Değerli Mü'minler
Mümin, bütün davranışlarında olduğu gibi evlenirken ve düğün yaparken de dinimizin koymuş olduğu sınırlara riayet etmelidir. Haram olan içecekleri içmekten ve içirmekten, kadın erkek karışık hayasızca yapılan eğlencelerden uzak durmalıdır. Düğünlerde; havai fişek atma, ateşli silahları kullanma; israf olmasının yanı sıra meydana gelen yaralanmalar hatta can kayıpları sebebiyle dinimizin yasakladığı ameller arasına girmektedir. Bu hususta Yüce Allah bizleri şöyle uyarmaktadır: “Ey iman edenler! Allah'ın size helal kıldığı iyi ve temiz şeyleri (siz kendinize) haram kılmayın ve Allah'ın koyduğu sınırları da aşmayın. Zira Allah haddi aşanları sevmez."(4)
Sevgili Peygamberimiz (a.s.)'in evliliğin kolaylaştırılması hususunda söylediği şu hadisi şerif ile hutbemize son verelim: “Nikahın en hayırlısı, kolay ve külfetsiz olanıdır.” (5)

(1) Rum, 21.
(2) Buhari, Nikah, 3.
(3) İbn-i Mace, Nikah, 1.
(4) Maide, 87.
(5) Ebu Davud, 2, 591.

Add comment