Üç Aylar ve Regaib Kandili


يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَلْتَنظُرْ نَفْسٌ مَّا قَدَّمَتْ لِغَدٍ وَاتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ خَبِيرٌ بِمَا تَعْمَلُونَ

Muhterem Müslümanlar
Yeni bir üç aylara kavuşmak üzereyiz. Önümüzdeki 16 Temmuz Pazartesi günü Recep ayının birinci günü, Recebin ilk Cuma gecesi olan 19 Temmuz Perşembe akşamı da Regaib kandilidir.
Müslümanlar arasında üç aylar diye adlandırılan Recep, Şaban ve Ramazan ayları ve bu aylardaki kandil geceleri fazilet ve bereketiyle diğer zaman dilimlerinden daha üstün ve feyizli kabul edilmişlerdir.
Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.) Recep ayı gelince “Ey Allahım, Recep ve Şaban’ı bize mübarek kıl; bizi Ramazana ulaştır”(l) diye dua ederlerdi. Yine bu üç aylar hakkında “Recep Allah'ın ayı, Şaban benim ayım ve Ramazan ümmetimin ayıdır”(2) buyurarak bu aylara dikkat çekmiştir.
Muhterem Müslümanlar
Recep ayının ilk Cuma gecesine; Yüce Mevla'nın kullarına, rahmet ve mağfiretinin, lütuf ve ikramının, sevap ve mükâfatının bol bol verildiği gece manasında regaib gecesi adı verilmiştir. Sevgili Peygamberimiz “Beş gece vardır ki o gecelerde yapılan dualar asla
reddedilmez. Bunlar; Recebin ilk Cuma gecesi, Şabanın on beşinci gecesi, Cuma geceleri, Ramazan ve kurban bayramı geceleridir”(3) buyurmuştur.
Değerli müminler
Bu ve benzeri mübarek gün ve geceler mü’minlerin birtakım manevi kazançlar elde etmeleri için büyük fırsatlardır. Bir yıllık zaman içerisine serpiştirilmiş bu
mübarek gün ve gecelerin kıymetini bilelim. Rabbimizin davetine uyalım. Bu günün gündüzünü oruç ile gecesini de gücümüz yettiğince namaz, zikir, dua ve tövbe ile değerlendirelim. Geçmişin muhasebesini yaparak kötü alışkanlıklarımızı terk edelim.
Aziz Mü'minler!
Bu dünyada nasıl yaşarsak, kıyamet gününde Allah'ın huzuruna, öylece varacağız. Yaptığımız iyiliklere sevinecek, kötülüklerden ise pişmanlık duyarak mahcup olacağız. Ancak bu pişmanlık, fayda vermeyecektir. Öyleyse bu feyizli günleri ve geceleri en güzel şekilde değerlendirmeye çalışalım. Hutbemi bir ayet-i kerime meali ile bitiriyorum: “Ey iman edenler! Allah'tan korkun ve herkes, yarına ne hazırladığına baksın. Allah'tan korkun, çünkü Allah, yaptıklarınızdan haberdardır.” (4)
(1) Tirmizi, 4,55
(2) Acluni, Keşfu'1-Hafa, 1/423
(3) El-Fethül Kebir, 2,93
(4) Haşr, 18.

Add comment