Kainata dikkatlice baktığımızda görüyoruz ki; Yüce Rabbimiz hiçbir şeyi nizamsız gayesiz yaratmamıştır. En küçük sinekten en büyük yıldızlara kadar; her şeyin yaratılmasında hikmet ve gayeler olduğu gibi, gece ve gündüzün peşpeşe gelmesinde ve mevsimlerin değişmesinde de hikmetler vardır.

Özellikle bahar mevsiminde esen rüzgar ve yağan  yağmurla Rabbimiz bizlere haber veriyor ki: “Allah rüzgarları gönderendir. Onlarla bulutları harekete geçirir. Allah onları dilediği gibi yayar ve yoğunlaştırır. Nihayet yağmurun onların arasından çıktığını görürsün. Onu kullarından dilediklerine uğrattığı zaman birde bakarsın ki sevinirler. Oysa onlar kendilerine yağmur yağdırılmadan önce kesin bir ümitsizliğe kapılmışlardı.”(1) Ayette de bildirdiği üzere Rabbimiz bizlere yağmuru bir rahmet olarak göndermektedir. Bahar mevsimi bizlere nimetlerin bolca verildiği bir mevsimdir. Kış mevsiminde kupkuru olan tohumlar ve ağaçlar bahar mevsiminde yeşerip hayatlanarak bizlere Allahın nimetlerini takdim ediyorlar. Bizlere de bu gönderilen nimetlere şükretmek düşüyor.

Bahar mevsimi bizlere aynı zamanda Ahireti ve haşri hatırlatır. Kur’an-ı Kerim’de: “Allah’ın rahmet eserlerine bir bak! Yeryüzünü ölümünden sonra nasıl diriltiyor. Şüphe yok ki O, ölüleri de elbette diriltecektir. O her şeye hakkıyla gücü yetendir.”(2) buyrularak, kış mevsiminde ölen bitkiler nasıl baharla birlikte canlanıyorsa, meyve öldüğünde kuru çekirdeği toprağa atılıyor ve Allah ona nasıl hayat veriyorsa; insan da öldüğünde toprağa gömülür, yine mevsimi geldiğinde ölmüş olan insanlar haşirde ihya edilip diriltilecektir.

Bahar mevsiminde Rabbimizin bizlere verdiği sayısız nimetleri düşünüp şükredelim. Bizlere nimet olarak verilen yağmur, rüzgar, dolu gibi nimetlerin arkasındaki rahmeti bazen göremesek de Allah’a şükredelim. Rabbimizin kurumuş çekirdeklere hayat verdiği gibi bizleri de ölümden sonra diriltip bize hesap soracağını düşünüp ona göre hareket edelim.(1) Rum, 48-49    
(2) Rum, 50