Muhterem Müslümanlar

Her anı değerli ve boşa geçmemesi gereken Müslüman'ın hayatında ahiret adına çok kıymetli zaman dilimleri vardır. Bunlardan bir tanesi de Ramazandır. Evet, insanlar kendilerine gelecek bir misafire günler öncesinden nasıl hazırlık yapıyorlarsa, bizler de senenin belli bir döneminde misafirimiz olan Ramazan ayına aynı şekilde hazırlık yapmalı ve o güzide misafiri elimizden geldiğince memnun etmeye çalışmalıyız. Evlerimizi, ailelerimizi ve çevremizi o güzide misafire hazır hale getirmeliyiz.


Muhterem Mü'minler

Hiçbirimizin elinde gelecek seneki Ramazan’a kavuşma garantisi yoktur. Öyleyse feyiz ve bereket dolu bu ayı hayatımızın son Ramazanıymış gibi değerlendirmeli ve ahiret için bir sermaye görmeliyiz. Müslüman, Allah'a kulluk ettiği ve ona yaklaştığı ölçüde yükselir. O'na isyan ettiği nispette de alçalır. Bu sebeple şimdiden hazırlık yaparak tövbe ve istiğfarla manevi kirlerimizden temizlenmeli ve oruç tutmaya hazır hale gelmeliyiz. Yüce Rabbimiz her derde deva verdiği gibi, bütün kötülüklerden korunma yollarını da bize göstermiştir. Bir ayet-i kerimede: “Ey iman edenler!  Sizden öncekilere farz kılındığı gibi, sizin üzerinize de oruç farz kılındı, ta ki korunasınız”(1) buyurarak orucun bu yönüne dikkatimizi çekmiştir. Yine Peygamber Efendimiz: "Oruç bir kalkandır"(2) buyurmuşlardır.

 

Kalkan insanı düşmandan koruduğu gibi, oruçta müslümanı dünyada günah işlemekten, ahirette de cehennem ateşinden koruyan bir vasıtadır.

 

Değerli Kardeşlerim

Geliniz bu Ramazan’da yeni bir sayfa açalım. Bu ayı fırsat bilip Yüce Yaratıcımıza karşı kulluğumuzu ispat edelim. Hayatımıza çeki düzen vermeye çalışalım. Bundan sonraki hayatımızda da sanki hergün Ramazanmış gibi hareket ederek kulluğumuzu, ibadetimizi devam ettirelim. Böyle mübarek gün ve geceleri en iyi şekilde değerlendirmeye çalışalım.

Hutbeme bir hadis meali ile son vermek istiyorum: “Kim inanarak ve mükafatını yalnızca Allah’tan bekleyerek Ramazan orucunu tutarsa, geçmiş günahları bağışlanır.”(3)

   (1) Bakara, 183.

   (2) Buhari, Savm, 2.

   (3) Buhari, Savm, 7.