Oruç Tutmanın Fazileti

 

Muhterem Müslümanlar

Allah’ü Tealanın biz kullarına emrettiği bütün ibadetlerin, pek çok faydaları vardır. Tabi ki bizler sadece Allah’ın rızasını umarak ibadet yaparız. Ancak bu sayısız faydalar bize Rabbimizin nimetinin sınırsızlığını ve rahmetinin büyüklüğünü göstermektedir. Oruç ibadeti de sayısız faydalar kazandırır insana. Hutbemde orucun faydalarından birkaçına değinmek istiyorum. Orucun bir faydası insanı kötülüklerden alıkoymasıdır. Peygamber Efendimiz (s.a.v.): “Oruç bir kalkandır, o halde oruçlu kötü söz söylemesin. Kendisi ile tartışıp kavga etmek isteyen kimseye iki defa ‘ben oruçluyum’ desin”(1) buyurarak bu hususu ifade etmişlerdir. 

 Değerli Mü’minler 

Oruç aynı zamanda ahlakımızı da güzelleştirir. Oruç tutmaktaki amaç, imsak ile iftar arasında aç kalabildiğimizi kanıtlamak değil, ruh ve bedenimizi kötü söz ve davranışlardan temizleyip arındırmaktır. Sevgili Peygamberimiz: “Çok oruç tutanlar var ki, onlara tuttukları oruçlardan sadece açlık ve susuzluk kalır. Çok gece ibadet edenler vardır ki, onlara da bundan kalan sadece uykusuzluktur”(2) buyurmuşlardır. 

Aziz Mü’minler

 Oruç bizlere sabırlı olmayı, insanlara karşı merhametli olmayı öğretir. Oruç tutmakla bir süre nimetlerden uzak kalan kimse, bunların değerini anlar. Sahip olduğu nimetleri daha iyi korumayı, israf etmemeyi ve nimetleri kendisine veren Allah’a şükretmeyi öğrenir. Rabbimizin verdiği sayısız nimetlere karşılık olarak O’na şükretmemiz, bizlerin en önemli görevidir. Verilen nimetlerin kıymetlerini bilmek ve Allah’a ibadet etmek en güzel şükürdür. Biz şükredersek Rabbimiz de nimetlerini artıracağını vaat etmiştir.

 Ayrıca hayatında açlığın ne olduğunu bilmeyen varlıklı bir kimse, yoksulların çektiği açlık ve sıkıntıyı da gereği gibi anlayamaz. Fakat tutacağı oruç bu kimseye açlığın ne demek olduğunu anlatacak ve yoksulların sıkıntılarını yüreğinde daha iyi hissetmesini sağlayacaktır.

 Hutbemi bir hadis-i kutsi ile bitirmek istiyorum. Allah’ü Teala buyuruyor ki: “Ademoğlunun bütün amelleri kendinedir. İyilikler on katından yediyüz katına kadar karşılık görür. Sadece oruç müstesna. Şüphesiz o benim içindir. Onun mükafatını da ancak ben veririm. Oruçlu yemesini içmesini ve şehvetini benim için terk etmiştir. Oruçlu için iki sevinç vardır. Birincisi iftar ettiği zaman, ikincisi Rabbine kavuştuğu zamandır. Oruçlunun ağız kokusu, Allah katında misk kokusundan daha güzeldir.”(3)

 (1) Buhari, Savm, 8.

 (2) İbn-i Mace, Sıyam, 21.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Add comment