emirdag.com.tr el öpmeMuhterem Müslümanlar!

Rahmet ayı Ramazanı geride bırakarak, en büyük mutluluk ve sevinç günlerimizden birine ulaşmış bulunuyoruz. Bizi, bu mübarek güne ulaştıran Yüce Rabbimize sonsuz hamd ve senalar olsun. Mübarek Ramazan Bayramı, bütün Müslümanlara kutlu olsun. Yüce Rabbimiz bu mübarek günü, güven, esenlik, barış ve huzura vesile kılsın.

 

Değerli Müminler!

Ramazan ayının huzur, rahmet ve mağfiret ikliminden geçerek, sabahın şu erken saatlerinde Rabbimizin huzurunda toplanmanın sevincini hep birlikte yaşıyoruz.

Bayramlar neşe, sevinç, sevme ve sevindirme günleridir. Toplumların birlik ve beraberlik duygularının zirveye ulaştığı, dayanışma ve kaynaşmanın daha yoğun yaşandığı müstesna zaman dilimleridir. Bu bakımdan bu günlerde başta anne ve babalarımız olmak üzere büyüklerimizi, hastalarımızı, komşularımızı, akraba ve dostlarımızı ziyaret etmeliyiz. Bu vesile ile fakirleri, yetimleri kimsesiz çocukları
sevindirmeliyiz. Dargın olanları barıştırmalıyız.

Değerli Müminler!

Bayramlarımız, millet olarak kimliğimizin önemli bir parçasıdır. Bu bakımdan bayramı, güzel geleneklerimizden uzaklaştırarak, sıradan bir tatil fırsatı gibi değerlendirmeye itibar edilmemelidir. Çağımızın yoğun ve karmaşık yaşantısında, fazla vakit ayıramadığımız; akraba, eş, dost, hasta ve komşu ziyaretlerini, hiç olmazsa bayram vesilesiyle gerçekleştirmeli, akrabalık, dostluk ve komşuluk bağlarını koparmamalıyız.

Küçük hediyelerle de olsa çocukların sevindirilmesi, bayramların gereklerindendir. Çocuklarımız, bayram vesilesiyle kendilerine değer verildiğini hissetmeli ve bayramın ayrıcalığını fark etmelidirler.

Bu mübarek bayram gününde, dünyanın çeşitli bölgelerinde zulüm, işgal, sömürü ve işkence altında inleyen insanlar için dua ederken, vatanımızda özgür bir şekilde yaşamanın ne kadar büyük bir nimet olduğunu bir kez daha hatırlamalıyız. Bu vatanı bize
emanet eden aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi bu vesileyle rahmetle anmalı ve nesillerimizi onlara yakışır şekilde yetiştirmeliyiz.

Hutbemi bir ayet mealiyle bitiriyorum: “Müminler ancak kardeştirler. Öyleyse kardeşlerinizin arasını düzeltin ve Allah'tan korkun ki rahmete eresiniz.”(1)


(1) Hucurat, 10.