Bir Teslimiyet İfadesi Kurban

emirdag.com.tr kurban

Muhterem Müslümanlar

Bizleri yoktan var eden, bizlere hayat ve hidayet veren, hayatımız ve ölümümüz, elinde olan, her an ve her zaman kendisine muhtaç olduğumuz Allah'a karşı ibadet ve kulluk etmekle mükellefiz. İşte bu ibadetlerden birisi de Kurbandır. Kurban Allah'a yaklaşmanın, Allah yolunda fedakarlıkta bulunmanın yollarından biridir. Allah sevgisinin, O'na sadakatin mali bir ibadet olarak dışarıya yansımasıdır. Kurban bir teslimiyettir. Hz. İbrahim ile Hz. İsmail Rablerine öyle bir teslim olmuşlardı ki, biri evladını sırf Allah rızası için kurban etmekte, diğeri de Allah'ın emrine canı pahasına uymak için kurban olmaktaydı.

 

Değerli Müminler

Kurban bayramında keseceğimiz kurban üzerimize vaciptir. Yani gücü yeten her Müslüman bu ibadeti yerine getirmekle görevlidir. Nitekim Sevgili Peygamberimiz hadislerinde şöyle
buyurmaktadır, “İnsanoğlu Allah nezdinde kurban gününde kurban kesmekten daha sevimli bir iş yapmamıştır”(1). “Kurban kesmeye gücü yettiği halde kurban kesmeyen kimse namazgâhımıza yaklaşmasın”(2).

Kıymetli Kardeşlerim

Her şeyden önce şu hakikat hiçbir zaman unutulmamalıdır: Rabbimizin bizlere emrettiği ibadetlerde bildiğimiz ve bilmediğimiz sayısız hikmetler güzellikler bulunmaktadır.

Ancak İbadetler yalnız Allah rızası için yapılır. Kurbanın hikmetleri arasında öncelikle kulun Rabbine olan teslimiyetini görürüz. Kul kendisinin aciz olduğunu ve her şeye muhtaç bulunduğunu, verilen bütün nimetlere şükür etmesi gerektiğini hatırlar. Kurban sayesinde insan Yüce Yaratanına yaklaşır.

 

Aziz Müslümanlar

Kurban sadece kişinin şahsi hayatında değişiklikler gerçekleştirmez. Kurban sayesinde toplumsal olarak bir çok kazançlar elde ederiz. Kurban toplumda kardeşlik, yardımlaşma, fedakarlık ve dayanışma ruhunu geliştirir. Toplumda adalet duygularının sağlamlaşmasına ve fertlerin birbirlerinin halini daha iyi anlamasına yardımcı olur.

Bu duygu ve düşüncelerle Yüce Rabbimizden Kurban bayramına hayırlarla ulaşmayı ve keseceğimiz kurbanların kendi katında makbul olmasını niyaz ediyorum. Hutbemi bir ayet mealiyle bitiriyorum: “Şunu unutmayın ki, kurbanların ne etleri, ne de kanları asla Allah'a ulaşacak değildir. Lakin O'na ulaşacak tek şey takvanızdır.”(3)

Add comment