Bir Sezonun Arkasından

2009-2010 Afyonkarahisar Süper Amatör Futbol Sezonu geçen hafta sonu oynanan karşılaşmalarla sona erdi. Bana göre Afyon süper amatör ligi hiç heyecanlı ve zevkli geçmedi. Şampiyon üç hafta önceden belli oldu. Ligden düşen takımlar haftalar öncesinden belli olduğu bir lig tatsız tuzsuz Emirdağsporumuz’un şampiyonluğu ile bitmiş oldu.
Afyon süper amatör ligi her yıl 12 takımla sezona başlıyor. Bu yılda öyle başlayacak diye bekliyorduk. Nedenini bilmediğim bir sebepten Afyon gençlik spor katılım payını yatırdığı halde, maçlar başlamadan ligden çekildi. Ligin bitmesine 5-6 hafta kala Çay Çağlayan Belediye spor da ASKF Başkanlığına dilekçe vererek ligden çekildiğini açıkladı.  Döger Belediye Spor ise Sandıklı Belediye spor ve Emirdağ spor maçlarına çıkamadığı için ligden otomatik olarak düştü. Böylelikle ligden üç takım da düşmüş, düşen takımlar haftalar öncesinden belli olduğundan, ligin alt tarafının bir anlamı kalmadı. Şampiyonluk mücadelesi vereceğini beklediğim Dinar Belediye spor, Afyon Demirspor hatta İhsaniye Belediye spor ise ligden erken kopunca, Şampiyonluk mücadelesi de Emirdağ spor ile Sandıklı Belediye spor arasına kaldı. İkinci yarı hiç puan kaybetmeyen Emirdağ spor ligin bitmesine üç hafta kala şampiyonluğunu ilan ederek adeta ligi üç hafta önceden bitirmiş oldu. Ligin son haftalarına kalan son üç maç ise ligde kalan bütün takımlar için formaliteden öteye gitmedi.
Ligden çekilmek ya da bir dilekçe ile belirli bir süre oynayıp ben ligden çekiliyorum demek bu kadar kolay olmamalı. Özellikle maçların yarısından fazlasını oynayıp ligde kalamayacaklarını anladıkları anda ligden çekilen takımlara, ağır cezalar verilmeli. Şampiyonluğa oynayan takımların gol averajlarını etkiledikleri gibi, gol krallığına oynayan futbolcuları da etkilemektedir. Bu takımlarla oynayıp, puan kaybeden takımlara tekrar puanları verilmedi. Ligden düştükten sonra  kalan maçlara çıkamadıklarından rakiplerine üç puan verildi. Ligden çekilen takım düşme potasındaki takımlardan veya şampiyonluğa oynayan takımlardan puan aldılarsa, kalan maçlara çıkmadıklarından diğer rakibe özellikle maçına çıkmadığı takımlar şampiyonluğa veya düşmemeye oynuyorsa otomatik olarak puanı kazanarak rakibine göre  avantaj sağlamıştır.  Böyle takımlar bu yıl olmasa bile önümüzdeki yıllar için büyük sıkıntılar getirebilir. Bu yüzden özellikle sezona başladıktan sonra ligden çekilmek zorlaştırılmalıdır. Küstüm ben oynamıyorum dememeli. Futbolcuların gol krallığına giderken veya diğer takımların kaderleri ile oynamak bu kadar kolay olmamalıdır.
Sezon başında okuyucularımız hatırlayacaktır, bir yazı yazmıştım, Emirdağ spor Afyon süper amatör liginin Barcelonası, Real Madrid’i diye, söylemiştim, aynen çıktı. Nasıl İspanya da Real Madrid’in, Barcelonanın rakibi yoksa, Afyon Süper Amatörde de Emirdağspor’un rakibi yok. Yirmi maç oynamış takım sadece ve sadece iki beraberlik aldı. Bunlarda şansız beraberlikler, Demirspor maçının son dakikalarında kaçırdığımız penaltı, Emirdağdaki oynadığımız İhsaniye Belediye spor maçında kaçırdığımız yüzde yüzlük pozisyonlar gol olsa, yirmi maçın yirmisini de kazanacaktık. En yakın rakibimiz Sandıklı Belediye spor üç yenilgi bir beraberlik aldı, bu üç yenilginin ikisi Emirdağ sporumuzdan, Bu takım Afyon süper Amatörünün Real Madrid’i Barcelonası değilmi?
           
            Gerçekten iyi bir kadromuz var ve bu yıl inşallah hedefimiz olan üçüncü lige çıkacaklar. Futbolcu arkadaşlarımıza da ayrıca sonsuz teşekkür ediyorum. Maaşlarını veya peşinatlarını zamanında alamadıkları oldu, başka ufak tefek problemler oldu hiç bir zaman problem yapmadılar. Çıktılar aslanlar gibi mücadele edip, hak ettikleri şampiyonluğu kazandılar.Bizlere ve Emirdağ halkına bir kez daha böyle bir mutluluğu yaşattılar.Hepsine sonsuz teşekkürler,ayaklarınıza ellerinize kafalarınıza sağlık arkadaşlar.Sizlerden aynı başarıyı inşallah terfi maçlarında da bekliyoruz.

        
                İlçemizde çok fazla sosyal aktivite yok. Sadece hafta sonu çocuğumuzu da alıp götürebileceğimiz Emirdağ spor’un maçları var. Bu takıma sahip çıkılmalı, maddi ve manevi destek verilmelidir. Belediye Başkanımız Cengiz PALA problemleri çözeceğini söylemese belki de terfi maçlarına gidemeyecektik. Bu iş sadece Cengiz PALA’nın desteğiyle veya yönetimin çırpınması ile olmuyor. Bu takım ne Cengiz PALA’nın ne de yönetimin. Herkes elini taşın altına sokmalı, takıma destek olmalıdır.
            
                 Gerçekten iyi bir kadro, takımıza sahip çıkan bir Belediye Başkanımız ve hepimize sahip çıkan taraftar kitlemiz var. Belediye Başkanımız Cengiz PALA’nın sporu sevmesi ve her zaman Emirdağ sporun yanında olması, takımımıza her zaman maddi ve manevi destek vermesi, yönetimle sürekli irtibat halinde olup, bütün sıkıntıları gidermeye çalışıp hepsini çözmesi, takdir edilmesi gerekmektedir. Ben kendi adıma ve yönetim kurulu adına Belediye Başkanımız Cengiz PALA’ya sonsuz teşekkür ediyorum.

Comments are now closed for this entry