Duygu Sömürüsü

Toplumda maddî hırs arttıkça, çıkar elde edebilmek için değişik yöntemler aramaya girmiş beyinler ve insanî kişilik de değişime uğramış.

Onurmuş, gururmuş, bunlar ya cepteki paranın, ya da bankadaki hesabın üzerine yapıştırılmış.

Dilenci, adı üstünde dilenci. Bu meslek bazıları için çocukluktan başlıyor, bazıları ise çağa ayak uydurmuş, çalışsın-çalışmasın bunu meslek edinmiş.

Rüşvet alırken bile dil, dilenci ağzına dönüşmüş.

Slovakya gümrüğüne girdiğimde, sırtına geçirdiği ünifoma bile hırpaniliğini gizleyememiş gümrük memuru, rüşvet istemiyor da,

"-Komşu, bi çorba parası," diyor. Durumu önceden bildiğimden ve hazırlıklı olduğumdan bir 5 € toka ediyorum, geçiyorum. Biliyorum ki, cebinde ancak benzin parası olan ya da bozukluğu olmayanlar 'yok' deyince, otomobillerinin bagajındaki tüm eşyalar indirtilecek, saatlerce bekletilecek, cebinde 5-10 € bulundurma tedbirini almayanlar  en küçük paraları olan 20-50 €'yu toka etmek zorunda kalacaklar.

İşi bitirecek olan kişi, imzayı atacak atmasına da,

"-Yahu arkadaşım, sana söylüyorum sadece. Kafam karışık, onun için işlere bakamıyorum. Senin evrak da ister istemez bekliyor. Çocuğun kredisini yatıramadım."

Ya da arabaya, eve, bakkala, çakala olan borçları vardır. Zavallı, zordadır. İlgilenmenizi istiyor…

 

Delikanlı çalışıyormuş. Evli ve iki çocuğu varmış. Asgari ücer alıyormuş ve ev kirasını yatıramıyormuş. Sosyal yardım talep ederken öyle mahzun, çömüş bir duruşu ve ağlayan gözleri var ki… Ona acımayıp da kime acıyacaksınız? Meğer bu delikanlı bir devlet dairesinden çalacağını çalmış o zamana kadar. Sattığı para hırsına yetmemiş olmalı, şimdi sosyal yardım talep ediyor.

Bu hırsı, sırtındaki güvenlik görevlisi üniformasının soyulmasına sebep oldu. Çoluğu-çocuğu kira ödüyor mu bilmem ama kendisi cezaevine kira ödemiyor.

 

Bilhassa parçalanmış ailelerdeki çocuklar:

"-Yurt paramı yatıramadım,"

"-İnternetim kapanacak,"

"-Okul harcı için bin lira lazım,"

"-…………………….. ,"

"-………………………………….. ."

Boşanmış ana-babanın aralarında iletişim yoksa, her ikisi de para yağdırma yarışına giriyor. Ana olsun, baba olsun çocuğu bu şekilde kendisine bağlayacak. Biraz daha uyanık olanları, ama ile dayıları da sokuyor çarkın içerisine.

 

Sonuçta ne mi oluyor?

Ne olmasını bekliyorsunuz ki; hiç bir şey…

Add comment