Bugün Anneler Günü. Dünyada her dilden her dinden tüm insanlar anneler gününü kutlarlar. Hangi mezhepten olunursa olsun bakış açışı aynıdır Anneler özeldir.

Başta kendi Annem olmak üzere bütün annelerin ve anne adaylarının gününü kutluyorum. Analık emek demek, özveri demek en önemlisi hayat demektir. Yaşamınızı borçlu olduğunuz annenizi unutmayın ve bir gün değil her gün hatırlayın.

 Ülkemizde Türk Kadınlar Birliği her yıl ailesi için özellikle çocukları için büyük fedakârlıklara katlanan annelerden birini yılın annesi seçer. Bana göre bu yılın ve gelecek yılların annesi BENİM ANNEM…

Merak ettim Anneler Günü nasıl kutlanmaya başlamış diye. Annesini kaybeden bir genç kızın hikayesi ile başlamış;

 “Amerika'nın Filedelfiya eyaletinde 9 Mayıs 1966 günü Jarvis isimli bir kızın annesi öldü. Annesini çok seven Jarvis'in üzüntüsü aylarca sürdü. Hayatla kimsesi kalmayan Jarvis ölüm olayına bir türlü alışamadı. Yaşama küstü. Canlılığını, yaşama sevincini yitirdi. Yemedi, içmedi bir ara ölmeyi bile düşündü. Jarvis'in bu durumunu yakından izleyen komşusu Jarvis'le arkadaş oldu. Bir gün yaşlı komşu söyleşi sırasında Jarvis'e «İnsanlar doğar, yaşar, ölür. Bu bir doğa kanunudur.» dedi. Bu iki cümle,

Jarvis'i çok etkiledi. Ölümün de doğmak, yaşamak gibi bir doğa olayı olduğunu düşündü. Ancak bu doğruyu bulmak Jarvis'in annesine olan sevgisini azaltmadı. Aradan geçen süre içinde ölüm sözcüğünün soğukluğu gitti. Yerine anne sevgisinin sıcaklığı geldi. Artık Jarvis annesini gözyaşları ile değil, severek anmaya başladı. Acıları azaldı. İçinde arı, duru bir sevgi oluştu. Aradan bir yıl geçti. Bu süre içinde Jarvis, hemen her gün annesinin mezarına çiçekler götürdü. Jarvis'in annesinin ölüm yıldönümünde bütün arkadaşları eve geldi. O gün Jarvis arkadaşlarına:

— Geçen bir yıl içinde çektiğim acılar bana şunu öğretti “Dünyada anne sevgisinin yerini dolduracak hiçbir sevgi yoktur. Yılın bir gününü annelere ayıralım. O günü annelerimizle ilgili anılarla dolduralım. Böylece annelerimize olan sevgi borcumuzu ödeyelim” dedi. Arkadaşları Jarvis'in önerisini çok beğendiler. Birlikte hemen kentin Belediye Başkanına gittiler. Başkan onları dinledi. Öneriyi içtenlikle benimsedi. Daha sonra bu öneri gazetelere, yazarlara anlatıldı. Jarvis ve arkadaşlarının çalışmaları kısa sürede sonuç verdi. Amerika Birleşik Devletleri Kongresi mayıs ayının ikinci pazar gününün Anneler Günü olarak kutlanmasını kararlaştırdı.”

O günden sonra Anneler Günü her yıl kutlanıyor. Annelerin özverisinden, kıymetinden bahsediliyor. Bazen insan sözle telaffuz edemediklerini yazarak anlatmaya çalışır. İşte o anlardan biri kalemin bile yetersiz kaldığı an. Anneler sayfalar dolusu anlatılabilecek varlıklardır. Her şeyi hak edenlerdir. Siz bu özel günde o özel kadına ne alırsanız alın inanın bana en önemlisi sizsiniz. Sizi dünyaya getiren, nefes almanızı sağlayan 9 ay taşıyan ve hangi yaşta olursanız olun eğer annenize yakışır bir evlat olduysanız işte en güzel armağan.

Teşekkür ederim Anneciğim beni bu yaşıma getirdiğin için, sevgini eksik etmediğin için, senden uzakta olduğum zamanlarda bile hep varlığını hissettirdiğin için TEŞEKKÜRLER. SENİ ÇOK SEVEN KIZIN…..

Sevgiyle Kalın…..

Esra BAYRAKTAR