NEDEN ?

Ne kadar sık kullandığımız bir kelime.
İnsan çocukluk devresinden itibaren, etki alanı genişledikçe hep sorular sorar. Neden sorusu etrafında olan olayları sorgulamanın adıdır. Hep bir sebep arar insanoğlu.
Kainatta da nedensiz hiçbir şey olmayacağına göre hep ardında bir sebep arar durmadan. Genelde kendi istediği ve isteyerek yaptığı olaylarda bu soruyu sormaz.
Ne var ki başkalarının bu soruyu sormasına sebep olur.
Aslında sorun kendi benliğimizin hep alt yapısında oluşur ve bunu görmeyiz. Kendimize soru sorma zamanı geldiğinde bu kelimeyi sorgulamaya başlarız.
Hatalar zincirinin halkalarını sadece başımız dara düştüğünde anımsamaya başlarız.
İşte bu sorgulama sonucunda ve her olumsuzlukta başımıza bunlar,” NEDEN?” deldi diye düşünür dururuz.
Oysa gerçek yaşamda bir şeylere karar vermeden enine boyuna sorgulayıp ondan sonra hareket etsek belki de bu “NEDEN? “ sorgulamasını yapmamıza gerek kalmayacak.
Başına buyruk ve asi yetişmenin vermiş olduğu enerji ile her şeye  balıklama atlama huyumuzdan dolayı çok sık hata yaptığımızı ancak ve ancak başımız derde girdiğinde anlayabiliyoruz.
Zaman hızla akıp giderken zamanın akış hızında fark etmediğimiz o kadar çok hata var ki, bunları orta yaşları geçtiğimizde anlayabiliyoruz. İşin garip tarafı ise bela geliyorum demez, gelir. Hazırlıklı değilsek yaptığımız yanlışları anımsayamıyorsak, bu durumunda da karşımıza yine “NEDEN?” Kelimesi çıkar.
Çok dinleyip az konuşmak, çok okumak, tezcanlı olmamak, olaylara ve kişilere ön yargılı davranmamak, kısacası oturaklı olmak sanırım bu “NEDEN?” kelimesini çok sık kullanmamızı engelleyebilir. Bu kelime hayat devam ettiği sürece hiçbir zaman gitmeyecek ama insanlar bu sorgulamayı felaketlerle baş başa kalmadan önce yapmış olsalardı ya da davranış biçimlerinde hareket geçmeden önce yapmış olsalardı.
Bu soru bu kadar sıklıkla kullanılmamış olurdu. Hep kötü zamanlarda ve olaylarda sormayız bu soruyu yaşamın içinde iyi şeylerle karşılaştığımız zamanda “NEDEN” deriz.
Bırakın Nedenleri sorgulamayı. Yapılmış olan ya da yapılacak olan her şeyi sorgulayamazsınız. Bazen olayları akışına bırakmak gerekir. İnsanoğlunun aynı hatalara düşmemesini sağlayan bir kelime. Bırakın nedenlere neden olan şeyleri başkaları sorgulasın . Her zaman da yapılan hareketler mantıkla izah edilemez. Neden sorusuna cevap bulunamaz.
Kimileri bu sorunun cevabını alamadıkça hırslanır. İsyan eder. Kimileri de kabullenir sorgulamadan.
Problemlerin çözümü de bu soruyla başlar. Neden ben böyleyim. Neden beni kimse sevmiyor?
Neden beni terk etti? Neden neden?
İnsanın istememesine rağmen olan bazı şeyleri sorgulaması doğaldır.
Neden ben? Neden benim de başkaları gibi…., evet başkaları gibi, peki biz soralım neden başkalarına göre hayatımızı yönlendiririz ki? Neden kendi kararlarımızı kendimiz vermeyiz. ?
İsterseniz bir de Dünyaya olumlu yönden bakalım? Unutmayalım ki, “Bir  işin yapılmasının imkansız olduğunu düşünerek uyursanız, bir başkasının o işi yaparken çıkardığı gürültüyle uyanırsınız.”
Dünya yaşanabilir bir yer olur mu?,Savaşlar kavgalar biter barış olur mu?
İnsanlar birbirlerini gerçekten sevebilir mi?
İnsanlar birbirlerine sırf insan olduğu için Yaradan'ın tarif ettiği şekilde değer verebilir mi?
El ele vererek umut yolunun sevgi yolunda yürürler mi?
 Neden olmasın? Esra BAYRAKTAR

Add comment