BULGUR ZAMANI

Burhanettin ÇilHarman sonu değirmenlik buğdaylar kuyu başında yıkanır, kurutulur ve değirmenlerde un öğütmeye gidilirdi. Çoçukluğumda su değirmenleri tercih edilirdi. Bolvadin Özburun Kasabası, Değirmenler Deresi’ne giderdik, ekmeği, katmeri çok güzel olurdu. Değirmen evinde iki üç gün sıra beklenir, burada yeni dostlar edinirdik.Tereyağlı, varsa, içi kavurmalı serçe gözlü (üzerinde damlacıklar oluşan) bulgur pilavı pişirir, yufka ekmeğin üzerine dökerdik, süzülmüş torba yoğurdundan koyuca ayran yapar, dostluk içinde yerdik.Değirmen damının muhabbeti çok güzel olurdu.Sıramız gelince unumuzu öğütür, yeni yılda buluşalım diye vedalaşıp ayrılırdık.
Bulgur kaynatma işi, Emirdağımızın önde gelen has geleneklerinden birisidir.Ev hanımları bu konuda pek seçici olurlar, özlü sarı buğdayın çakmak taşı gibi iri olanını tercih ederler.Hangi köyün buğdayı diye sorarlar. Bulgurluk buğday ayrılır, yıkanır kazana

atılır, kaynatılır kurutulurdu. Soku taşında kızlar, delikanlılar karşılıklı ahşap tokmaklarla bulguru döver, kabuğundan ayrılmasını sağlardı. Gençler burada dini bir uğruna genç kızların hatırına tokmak sallar, terler, mutlu olurlardı.Bu iş tek beygir koşularak soku taşı yerine, dibek taşında da yapılmaktadır.Dövme işinden sonra bulgur savurulur, kabuğundan ayrılmış olur.Yine genç kızlar, gelinler toplanır, bulgurun taşı ayıklanır, bundan sonra türküyle güle oynaya taş değirmende bulguru çekerler, bulguru bir tarafa düğürü bir tarafa ayrılır, sarma, dolma, dolgulu köfte düğürden yapılır.Bulgur çeken kızlara ev sahibi önceden hazırlık yapar, yemek verir.
Bulgur çekme işi, akşamdan sonra yapılır, lüks lambaları, gece fenerleri yakılır.Giyinmiş süslenmiş kız alayı toplanırdı.Delikanlılar, çarşıda pazarda hangi evde bulgur çekileceğini birbirine söyler ve akşamdan sonra kahvehaneden topluca kalkar, gelirlerdi. Ev sahibinin izniyle kızlara yakın bir yerde sıralanır, hem türkülerini dinlerler hem de kızları seyrederlerdi. Arada bir, karşılıklı koşalaşırlar, hoş vakit geçerirlerdi. Güz gelince, her yıl bunlar yapılır ve bir aydan fazla devam ederdi.

Add comment