Emirdağ’ın  ‘’Kurtuluş Günü’’yle ilgili uzun bir süreden beri yazılar yazmakta, araştırmalar yaparak bunları sosyal paylaşım sitelerinde, gazete ve dergilerde yayımlamaktayız.. Bu konuda hazırladığımız  ‘’Kurtuluş Savaşı’nda Emirdağ ‘’ kitabını da 2013 yılında ilgililerin beğenisine sunduk. Aynı yıl, Emirdağ Cumhuriyet Meydanı’nda bilgi, belge ve fotoğraflarlar oluşan bir blok-foto sergisi düzenledik. Halkın çok yakın ilgi ve alakasına, teşvik ve tebrikine mazhar olduk. Yine aziz şehitlerimiz için Çarşı Camii’nde mevlit okutup şehitliklerimizi ziyaret ettik. Konuyla ilgili akademisyen ve yazarlardan oluşan bir heyet tarafından Emirdağ’ın İstiklal Savaşı’nda verdiği şanlı mücadeleyi anlattık. Bütün bu etkinlikler Emirdağ kamuoyunda geniş yankı buldu. Emirdağ’da ilk defa yapılan bu etkinliklere pek çok sivil ve resmi kurum ve kuruluş destek verdi.
 Mart 2015’te Eskişehir Kent Belleği Müzesi’nde Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle ‘’Milli Mücadele’de Emirdağ ‘’ adı altında bir sergi açtık. Sergiye genç yaşta kaybettiğimiz  eğitimci Hulusi Türkseven’in aziz hatırasına armağan ettik. Bu sergimiz de Eskişehir kamuoyunda çok geniş yankı buldu. Yerel ve ulusal basın günlerce bu konuyu işledi.  Yerel televizyonlarda bu şanlı mücadelemiz tarafımızdan anlatıldı.
Bu kez aynı sergiyi Emirdağ Kaymakamlığı ve Emirdağ Kent Konseyi’nin istekleri doğrultusunda Emirdağ’da açtık. Yine öğrenciler ve halkımız tarafından ilgiyle karşılanan sergi sonunda tarafımızdan bir konferans verilerek ilçemizin kurtuluş mücadelesi bilgi ve belgeler sunularak anlatıldı. Bütün bu çalışmaları özel gayret ve çabalarımızın yanında bize destek veren kurum ve kuruluşların teşvikleriyle gerçekleştirmeye çalıştık. Gönlümüz isterdi ki, bütün Emirdağ halkını ilgilendiren bu şanlı direnişimizin başta Belediyemiz olmak üzere sahip çıkılarak yapılmasıydı. Bazı beldeler kendilerine tarih bulmakta zorlanırken biz her nedense hazinelerimizi görmemezlikten gelmekteyiz.
Tarih, sana, bana göre deyişleriyle yorumlanamaz. Sana-bana göre tarih olmaz, tarih öğle güneşi gibi açık ve bellidir. Görevlilere düşen, halkın kültürel zenginliğini yapılacak etkinliklerle paylaşmaktır. Bir insanın bütün her şeyi bilmesinin mümkün olamayacağının idrakiyle, konunun yapılmış araştırma ve incelemelere bakarak gereğinin yerine getirilmesidir. Yetkili ve sorumlu olanlar sorunu çözer, açıklığa kavuşturur, onu kırk düğüm haline getirmez.
   Şehit ve gazilerimize vefa göstermenin yolu budur. Şehitlerimizi cennetin gül bahçelerinde hüzünlendirmemek için kurtuluş günümüzü Emirdağ’ın bütün kurum ve kuruluşlarıyla anmak bir görev ve sorumluluk, bir vefa ve değerbilirlik olarak görülmelidir.  Atalar der ki ; ‘’Devlet mansıbı bir güvercinliktir, konan göçer.’’ Zaman çabuk geçer, su akar, yatağını bulur.