logo east eco cids

Emirdağ ilçesi yurt dışındaki gurbetçisi ile bilinen bir ilçedir. Yurt dışındaki Avrupa ülkelerinde yaklaşık 100 bin Emirdağ nüfusuna kayıtlı gurbetçi yaşamaktadır. Yaşadıkları ülkelerde iş sahasında ve Devlet yönetiminde çeşitli kademelere kadar gelmişlerdir. Bu sebeple Emirdağ ilçesinin Avrupa Ülkeleri ile sıcak diyalogları bulunmaktadır.

Bu ülkelerden zaman zaman çeşitli konular üzerinde heyetler Emirdağ ilçesine, Emirdağ ilçesinden kurulan çeşitli heyetlerde yurt dışında çeşitli temas, inceleme ve işbirliği için birbirlerini ziyaret etmektedir.

Emirdağ ilçesine bir takım ziyaret, inceleme ve işbirliği için gelen Hollanda heyeti 13 Haziran 2008 günü ilk ziyaretini Adayazı İlköğretim Okuluna yaptılar.

Adayazı İlköğretim Okulu ile Hollanda Rotterdam şehrinde bulanan Fridtjof Nansen Okulu ile 2006 yılında Eco Kids  (Çevreci Çocuklar ) Projesini birlikte yürütmek için kardeş okul olmuşlardı. Ziyaretin amacı projeyi genişletebilmektir. Bu proje ile çevreye karşı duyarlılık, kültürel paylaşım konularında iş birliği yapmaktır.

Adayazı ilköğretim Okulunda yapılan görüşmelerin ardından Emirdağ Kaymakamı Zekeriya Güney ve Emirdağ Belediye Başkanı Lutfi İhsan Dağ ayrı olarak makamlarında ziyaret edildi.

Ziyaret sırasında Hollanda’daki Okullar ile Emirdağ İlçesindeki Okullar arasında ortak yürütülecek projelerin geliştirilmesi, öğrenciler ve öğretmenler arasında karşılıklı ziyaretlerin yapılması konuları üzerinde duruldu.

Ziyaret sırasında Hollanda Eco Kids Vakfı yöneticisi Ton Van Rossum tarafından Emirdağ Kaymakamı Zekeriya Güney ve Belediye Başkanı Lutfi İhsan Dağ’a Hollanda da sevilerek tüketilen peynirli bisküvi hediye edildi.

Heyete Emirdağ Belediye Başkanı Lutfi İhsan Dağ tarafından Emirdağ ilçesinin sembolü olan topak ev hediye edildi