Hüseyin Turan Hazal

25 Temmuz Cuma Günü saat 19:00 da başlayan şenlikte, ilçemiz sebze pazarını  yaklaşık  5000 Emirdağlı doldurdu. İlk olarak Yıldız Saz grubuyla başlayan geceyi, öneki şenliklerden aşina olduğumuz Aysun Şahin sundu. Kendi tarzı ile halkın coşkusuna coşku kattı. Emirdağ türküleri dinlediğimiz Yıldız Saz Grubunun ardından protokollerin konuşmaları başladı.

Lütfi İhsan DağEmirdağ Belediye Başkanı Lütfi İhsan Dağ , ''Şölenimize gurbetçi şöleni dememizin sebebi, gurbetçilerime verdiğimiz değeri göstermek, onlara birinci sınıf vatandaşımız olduğunu hatırlatmak içindir. Gurbetçilerimiz bizleri yurtdışında başarıyla temsil etmektedirler. Bu şenlik vasıtasıyla yurtiçinde ve yurtdışında yaşayan hemşerilerimizi bir araya getirmek ve onları ilçemize işbirliği ve yatırıma davet etmek içindir'' diye konuştu.

 Emirdağ Kaymakamı Zekeriya Güney ise Emirdağ insanının yıllar önce ekmeğini taştan çıkarmak için yurtiçinZekeriya Güneye ve yurtdışına göç ettiğini hatırlatarak, bu gurbetçilerin her koşulda başarılı olduklarını kaydetti. Organize Sanaiden de bahseden Güney, "alt yapımız hazırlanıyor. şu an Organize sanayimiz yatırım bekliyor." diye ekledi.

 

Brüksel Bölge Hükümeti Devlet Bakanı Emir Kır, Brüksel'de yaşayan Emirdağlıların önemli Emir Kırmevkilerde görev aldıklarını söyledi. 40 yıl önce Emirdağ'dan giden gurbetçilerin her geçen gün artarak, Emirdağ'dan daha çok Brüksel'de yaşayan gurbetçi olduğuna dikkat çeken Kır, şunları kaydetti: ''Ben de aranızdan çıkan ve Avrupa'da siyaset yapan bir hemşerinizim. 40 yıl önce gidilmiş, 40 yıl sonra bakıldığında Emirdağlılar çok önemli yerlere gelmişlerdir. Bunu yaparken de özvatanını unutmadılar, sürekli izine geldiler, aile bağlarını yaşattılar. 5 yıldır bizleri kaynaştırmak için bu tür etkinlikleri düzenleyenlere teşekkür ederim.''

TBMM Başkanlık Müşaviri Cengiz Sağlam gurbetçi halkımıza “Belçika sokaklarında ‘Köpeksiz köy bulup Cengiz Sağlamdeğneksiz gezen’ PKK’lıları bir yudum suda boğan aziz Emirdağlılar bugün de Ermeni Soykırım yalanına orada sonuna kadar karşı durmaktadırlar. Tüm bunlar birlikten doğuyor.”dedi

Ahmet KocaAK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Ahmet Koca ise yurtdışında çalışan gurbetçilerin benliklerini unutmadıklarını bildirdi. Koca, şöyle konuştu: ''Biz siyasiler, seçilmiş olduğumuz bölgelerin hükümdarı değil, hizmetkârıyız. Türkiye'miz elbette zor günler yaşıyor, ancak Tük milletinin kalbinde taht kurmuş insanlar bu tahtan indirilemez. Siyasi partilerin ve siyasetçilerin önüne engel konabilir, fakat halkın kalbinden indiremezler. Emirdağlı hemşerilerimiz sadece Türkiye değil Avrupa'da da başarılı olmuşlardır. Yurtdışındaki hemşerilerimiz benliğini unutmamıştır. Bunun için de ayrıca kendilerini tebrik ediyorum.''

 

Ömer AdarAfyonkarahisar Vali Yardımcısı Ömer Adar, Türkiye'den Avrupa ülkelerine 4 milyona yakın insan gönderildiğini söyledi. Gurbetçilerin uzun yıllar altın yumurtlayan bir tavuk görüldüğünü belirten Adar, şunları kaydetti: ''Emirdağ'a gelmeden önce internette, gurbetçisini düşünen, gurbetçisi için eğlence tertip eden başka bir yer var mı diye baktım. Fakat göremedim. Biz ülke olarak gurbete 4 milyona yakın insan gönderdik. Maalesef uzun süre onları altın yumurtlayan tavuk gibi gördük. Bunun için onlardan özür diliyoruz. Ancak meseleye bu şekilde bakmıyoruz. Yurtdışında çalışan insanları artık kendimizden görüyoruz. Onlardan para yerine bizlerle ticaret işbirliği yaparak yatırım yapmalarını bekliyoruz.''

Konuşmaların ardından  Hazal Sahneye çıktı. 12 yıl müzik hayatın ara veren Hazal sesinden ve güzelliğinden hiçbir şey kaybetmemiş, aksine coşkusu artmış olarak gördük. Geçmişten ve güncel hareketli şarkılardan ve eski slow şarkılardan oluşan repertuarında Emirdağ Türküsü yoktu ama Trakya türküsüyle halkımızı coşturdu. Çocukları sahnenin önüne davet ederek şarkılara eşlkik etmelerini sağladı.

Her yıl olduğu gibi bu yılda havai fişek gösterisi oldu. Alan dar yapılamaz dendi ama son anda verilen kararla havai fişek gösterisi de yapıldı.

Ve Hüseyin Turan, sahnede Kirve şarkısıyla açılışı yapan Hüseyin Turan’ın Emirdağ türküleriyle ve Anadolunun farklı yörelerinden türkülerle halkımızı şenlendirdi. Üstün sahne performansı ile izleyenleri büyüledi.  

Sanatçılarımız Gurbetçilere ve halkımıza unutulmaz bir akşam yaşattılar.

Şenlikle İlgili resim ve videoları yakında sitemizde bulabilirsiniz.