Emirdağda Düğün Bereketi

Gösterim: 4556
Düğünler

Emirdağ ilçesinde Temmuz ve Ağustos aylarında yurt içi ve yurt dışından gelen gurbetçilere paralel olarak düğünlerinde sayısı da artmaktadır.

 

Halk düğünleri ikiye ayırmış. Sünnet düğününe küçük düğün, evliliğe büyük düğün demektedir.

 

Sünnet düğünleri genel olarak evlerin önünde yapılırken, evlilik düğünleri evlerin önünde ve düğün salonlarında yapılmaktadır.

 

Sünnet ve evlilik düğünlerinin ilçe ekonomisine önemli katkısı bulunmaktadır. Düğünlerin hemen hepsi yemekli olmaktadır. Emirdağ’da bu iki ay süresinde ilçe merkezinde ortalama günlük 25 olmaktadır. Köylerle bu sayıda önemli artış görülmektedir.

Emirdağ’da yapılan her düğünde kuyumcu, hazır giyim, gıda sektörü başta olmak üzere, masa, sandalye, aydınlatma Aşçıiçin projektör kiralanmaktadır. Her düğünde aşçı, bulaşıkçı, Video kameracılar ve fotoğrafçılar ayarlanıp matbaalarda davetiyeler basılmaktadır.

 

 

Özellikle düğün çalgısı ve yemeği için ilçe dışından da ekipler getirilerek hizmet satın alınmaktadır.

 

Düğünlerden nasibini alan birde seyyar satıcılar vardır. Dondurma ve balon satıcıları hemen her gün tüm sokakları gezerek müziğin geldiği yerleri ziyaret ederek bir kenarda satışlarını yapmaktadır.

 

Birçok aile ve sektör iki ay yoğun olarak yapılan düğünlerin bereketi ve birikimi ile bir sonraki yıla kadar idare etmeye çalışmaktadır.

 

Comments are now closed for this entry