"Ana-Kız Okuldayız" Kampanya Toplantısı Yapıldı

Gösterim: 2469
Anakız Okuldayız

 Başbakan Tayip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan himayelerinde başlatılan "ANA-KIZ OKULDAYIZ" kampanyası kapsamında bir tanıtım toplantısı düzenlendi.

Emirdağ Kaymakamı Zekeriya Güney başkanlığında Anadolu Öğretmen Lisesi toplantı salonunda yapılan toplantıya daire amirleri, merkez mahalle ve köy muhtarları katıldı.

Toplantının açılış Konuşmasını Emirdağ Kaymakamı Zekeriya Güney yapmış olduğu konuşmada şunları söyledi;" Emirdağ ilçemizde Halk Eğitim Merkezi personelince Okuma-yazma bilmeyen vatandaşlara yönelik yapılan alan çalışmasında ilçemiz merkez ve köylerinde 3367 vatandaşımız' ın okuma-yazma bilmediği tespit edilmiştir.

Bunlardan;15-45 yaş arasında 419,46-50 yaş arasında 209,51-55 yaş arası 253,56-60 yaş arası 330,61 yaş ve üstü 2156 hemşerimizin okuma-yazma bilmediği tespit edilmiştir.

İlçemiz genelinde önceki yıllarda okuma-yazma bilmeyen hemşerilerimize karşı yürütülen çalışmalarla önemli bir sayıda hemşerimiz okur-yazar hale gelmiştir.

Şimdi hedefimiz bu sayıyı mümkün olduğunca en aza indirebilmektir. Burada hepimize büyük görevler düşmektedir. Kampanyanın yürütülmesinde bizlere düşen her türlü göreve hazırız" dedi.

Halk Eğitim Merkezi Müdür Yardımcı Serdal Kökçü yapmış olduğu konuşmada şunları söyledi;" Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü olarak, yıllardır, gerek ilçe merkezi, gerek köy, belde ve belediyelerimizde, okullarımız, öğretmenlerimiz ve muhtarlarımızla birlikte okuma yazma bilmeyen vatandaşlarımıza yönelik alan taraması yapmaktayız.Bu doğrultuda son yedi yıl içinde tespit edilen 601 vatandaşımız okuma yazma kurslarına devam ermiş ve kurslarımızı başarıyla tamamlamışlardır.

Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü olarak bu kurslarımızı iki bölüme ayırıyoruz.İlki, birinci kademe olarak adlandırdığımız, 100 saatlik okuma yazma kurslarımız,Diğeri ise 180 saatlik İkinci kademe yetişkin eğitimi kurslarımız. Hiç okula gitmemiş, okuma yazma bilmeyen vatandaşlarımızı, talepleri durumunda, öncelikle birinci kademem okuma yazma kursuna alıyoruz.Bu kursumuzu başarıyla tamlamayan vatandaşlarımızı yine talepleri doğrultusunda ikinci kademe yetişkin eğitimi kursuna alıyoruz.Birinci kademe okuma yazma kurslarımızda sınıf sayı sınırımız yok.Yani bir vatandaşımız Halk Eğitim Müdürlüğümüze gelerek " ben okuma yazma bilmiyorum, fakat kurs almak istiyorum " dediği vakit mümkün olan en kısa zamanda, vatandaşımızın adresini de dikkate alarak hiçbir ücret talep edilmeden kursumuzu açıyoruz.

İkinci kadem kursumuzda ise yönetmeliğimiz gereği en az 10 kişilik sınıf oluşturmamız gerekiyor.

Sonuç olarak: okuma yazma bilmeyen bir vatandaşımız, Müdürlüğümüze gelerek 100 saatlik 1. kademe okuma yazma kursunu başarıyla bitirdikten sonra, 180 saatlik 2.kademe okuma yazma kursuna başlayabilir.

Bu kursumuzda başarıyla tamamladıktan sonra yine Halk Eğitim Merkezinde kayıtları yapılan Açık Öğretim Lisesine müracaat edebilirler.Bu duruma güzel bir örnek verelim.2 yıl önce okuma yazma bilmeyen Aykut FINDIK adında bir vatandaşımız azmi ve başarısı sayesinde bu yıl açık öğretim lisesi birinci sınıf öğrencisi olmuştur.

  Toplantımıza sebep olan Ana  - Kız Okuldayız Okuma Yazma Kampanyası kapsamında köy, köy, mahalle ,mahalle, isim isim hazırlanan alan tarama listeleri şuan elimizde, yada toplantı bitiminde imza karşılığı dağıtılacaktır."dedi.

Evrakların doldurulması ile ilgili yapılan açıklama ile toplantı sona erdi

Comments are now closed for this entry