İlçe Halk Eğitimi Planlama Ve İşbirliği Toplantısı Yapıldı

Gösterim: 2455
Halk Eğitim iş birliği

Emirdağ ilçesinde Milli Eğitim Bakanlığı, Yaygın Eğitim Kurumları yönetmeliği gereği yapılması gereken İlçe Halk Eğitimi Planlama ve İşbirliği toplantısı 17 Eylül 2008 Çarşamba günü saat 15,00’de Emirdağ Kaymakamı Zekeriya Güney başkanlığında Emirdağ İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü toplantı salonunda yapıldı.

Yapılan toplantıya ilçede görev yapan Kamu kurum-kuruluş yetkilileri, Merkez ve Belde Belediye Başkanları ile mahalle muhtarları katıldı.

Toplantıya Saygı duruşu yapılıp, İstiklal Marşımız söylenerek başlanıldı.

Toplantının açılış konuşmasını Emirdağ Halk Eğitim Merkezi Müdürü Nurettin Diker yaptı. Diker yapmış olduğu konuşmada şunları söyledi;” Emirdağ Halk Eğitim Merkezin 1967 yılında ilçemizde faaliyetine başlamıştır. Merkezimizde Okuma-yazma, Sosyal-Kültürel, Meslek Edindirme kurslarının yanında Açık İlköğretim ve Lise kayıt-kayıt yenileme işlemleri de yapılmaktadır

Kurumumuzun açmış olduğu kurslar zorunlu olmayıp, gönüllülerin katıldığı kurslardır.

01 Eylül 2007–31 Ağustos 2008 tarihleri arasında ilçemiz merkez, köy ve kasabalarında 161 kurs açılmış olup bu kurslardan da 5859 hemşerimiz hizmet almıştır.

Gelişen teknolojiye yönelik kurslarda katılım fazla olurken, açmak için çok çaba sarf ettiğimiz bazı yöresel kursları da talep olmadığı için açamadık.

Emirdağ Halk Eğitim Merkezi olarak güçlü yönlerimiz;

1-Kitle iletişim araçlarını iyi kullanmaya çalışıyoruz.

2-Kurumumuzun ilçe merkezin de olması ulaşım açısından önemli bir avantaj sağlamaktadır.

3-Uyum içerisinde çalışan mesai arkadaşlarımızın olması kurumumuz için önemli bir avantaj sağlamaktadır.

4-Başta Sayın Kaymakamımız olmak üzere ilçemiz yöneticilerinden ve halkımızdan tarafından kurslarımıza her türlü destek verilmektedir.

5-Mevcut kurum binamız merkezimizde açtığımız kurslarımız için yeterlidir.

Zayıf Yönlerimiz;

1-Altı yönetici kadromuzdan dört tanesinin boş olması,5 öğretmen normumuzun boş olması bazı faaliyetlerimizi kısıtlamaktadır.

2-Mevcut binada kış’ın ısınma sorunu yaşıyoruz. Yeni binada bu sorunu yaşamayacağımızı umuyoruz.

3-Mahallelerde açmış olduğumuz kurslar için kurs yeri bulmakta zorlanıyoruz.

Yaygın eğitim kurumları yönetmeliğinin ilgili maddeleri gereği yapmış olduğumuz toplantıya ve Halk Eğitim Merkezimize vermiş olduğunuz her türlü destek için teşekkür ederim”dedi.

Emirdağ Kaymakamı Zekeriya Güney yapmış olduğu konuşmada şunları söyledi;”İlçemiz genelinde Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünce açılan kurslardan 5859 hemşerimiz yararlanmıştır. Halk Eğitim Merkezi personelimiz kısıtlı personel imkanlarına rağmen önemli kursların açılmasını sağlamış, yaz döneminde de gelen talepler doğrultusunda tatil yapmadan kurslar açmışlardır. İlçemizde bulunan 3.Jandarma Er Eğitim Taburu, İlçe Jandarma Karakolu ve Cezaevi başta olmak üzere işbirliği içinde okuma-yazma, kalorifer ateşçiliği, arı yetiştiriciliği gibi işbirliğinde meslek edindirme kursları açılmıştır.

Halka yönelik açılan meslek edindirme ve dil kursları dünyanın her yerinde geçerli olabilecek kurslardır. Kurslarımızın daha çok kitlelere ulaşmasında biz yöneticilere de büyük görevler düşmektedir. İlçe Halk Eğitimi Planlama Toplantısına katılımınızdan ve kurslarımıza vermiş olduğunuz desteklerden dolayı teşekkür ederim”dedi.

İlçe genelinde açılmasında fayda görülen kurslar için görüş alış-verişinde bulunularak toplantı tamamlandı.

Comments are now closed for this entry