22 Eylül Emirdağımızın Kurtuluş Günü Kutlanmalı

Gösterim: 2426
22 Eylül Kurtuluş Günü

İlçemiz 16 Ağustos 1921’de düşman işgaline maruz kalmış ve 22 Eylül 1921’de de bu işgalden kurtulmuştur. 37 gün düşman işgalinde kalan Emirdağ ve köyleri bu dönemde basılmış, kıymetli eşyaları gasp edilmiştir. Emirdağ ve çevresinde yaklaşık 22 köy tamamen yerle bir edilmiş. 24 köyde kısmen yağmalanmıştır.

Kurtuluş günü dönemin Aziziye kazası Belediye Başkanlığının aldığı kararla kutlanmaya başlar. (1923)

1970 li yıllara kadar devam eden kutlama 30 Ağustos zafer bayramına yakınlığı nedeniyle kutlanmaktan vazgeçilir. Fakat kurtuluş için verilen çabalar unutulmamalı hatta tiyatro yapılarak temsili insanlarımıza seyrettirilerek o günlerin anlam ve önemi aşılanmalıdır.

Resimde görülen yer Emirdağ Meydanı Belediye önüdür. 1968 yılında çekilen bu resimde istiklal gazilerimiz atlarıyla birlikte protokolde yerini alır. Şiirler ve konuşmaların ardından atlarıyla meydanda dolaşırlardı. Soldan sağa gazilerimiz Çavuş Tahir Ünal, Hidayet oğlu Habil (babasının yerine gelmiştir),Çolak Nuri Keskin ve Afacan.

Bir örnek ise Çanakkale Ezine ilçesidir. Ezine de bizim gibi 22 Eylül de kurtulmuş ve 86 yıldır bu günü gururla kutlamaktadır.

Comments are now closed for this entry