İlköğretim Davası, Toplum Olmak, Ulus Olmak Davasıdır

Gösterim: 4211
Kuzey Kubilay Kilci

Emirdağ ilçesinde İlköğretim Haftası Etkinlikleri çerçevesinde 19 Eylül 2008 Cuma günü saat 11,00’de Atatürk İlköğretim Okulunda İlköğretim Haftası Kutlama Programı düzenlendi.

Düzenlenen programa Emirdağ Kaymakamı Zekeriya Güney, Belediye Başkanı Lutfi İhsan Dağ,Emirdağ  Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Öner, İl Milli Eğitim Müdürü Hidayet Yıldırım, İl Milli Eğitim Şube Müdürü A.Fevzi Fevzi KaradumanÖzdemir, İl Genel Meclis Üyeleri , öğrenci velileri ve davetliler katıldı.

Programın açılış konuşmasını Atatürk İlköğretim Okulu Öğretmeni Kuzey Kubilay Kilci yaptı. Kilci yapmış olduğu konuşmada İlköğretim haftası çağdaş eğitimin gerçeklerinin konuşulduğu, ilköğretimin, okuma-yazma’nın öneminin kişiye ve topluma sağladığı yararların anlatıldığı bir haftadır” dedi.

Emirdağ İlçe Şube Müdürü Fevzi Karaduman yapmış olduğu konuşmada şunları söyledi;”Sample Image Yeni bir eğitim öğretim yılının  henüz başındayız..Herkeste tatlı bir telaş var. Uzun bir yaz tatilin ardından öğretmenlerimiz öğrencileri ile birlikteler. Ellerimiz tekrar kalemle kağıtla tebeşirle buluştu. Velilerimiz çocuklarını okula hazırlamanın telaşı içindeler. Ailesinden ayrı kalan çocuklarımız yeni yuvalarına alıştılar. Geçen yıl olduğu gibi birinci sınıfa başlayan yavrularımız bir hafta erken okuluna kavuştular.

Millî Mücadele Hareketi”nin başarılmasından sonra, Türkiye'yi çağdaş uygarlığa ulaştırmayı ve diğer ülkeleri de geçmeyi hedefleyen Atatürk,.” Eğitimdir ki bir milleti ya hür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır; ya da milleti esaret ve sefalete terk eder.” diyerek millet için eğitimin önemini çok güzel bir şekilde özetlemiştir. Bu amaçla ülkede okuma yazma seferberliği başlatmış. Memleketin her yerine okullar açtırmıştır.

Küresel ısınmada denen bu felaketlere yine kendimiz sebep olmaktayız. Bilinçsizce tüketilen enerji ve çevreye verdiğimiz zarar sonucu güzel dünyamız yaşanmaz hale gelmeden, sizleri bu konuda daha hassas olmaya davet ediyorum. Hem kendiniz hem de çevrenizdeki büyük küçük herkesin bu konuda sorumluluğu olduğunu ve bu Hidayet Yıldırımdeğerlerin insanlığın ortak malı olduğu da unutulmamalıdır.

Sözlerimi bitirirken Ünlü Fransız Komutana ait olduğu söylenen sözleri biraz değiştirerek diyorum ki “ Eğitim, eğitim, eğitim.” Eğitim varsa parada var, eğitim varsa kalkınma var, eğitim varsa huzur var, kısacası fertleri eğitimli toplumda her şey var demektir. Yeni eğitim öğretim yılımızın hepimize ve milletimize hayırlı olmasını diler, saygılar sunarım”dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Hidayet Yıldırım yapmış olduğu konuşmasında şunları söyledi;”OKS – ÖSS çalışmalarında üstün başarı gösteren İlçelerimizi ve Okullarımızı tek tek ziyaret ederek, tebrik ediyoruz. Bu gün ise; İlköğretim Haftası Kutlamaları etkinlikleri çerçevesi içerisinde düzenlenen program için Emirdağ Atatürk İlköğretim Okulu’na geldik. Hemen hemen her gün bir ilçemizi ziyaret ediyoruz. İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak İlçelerimizin, okullarımızın, kurumlarımızın yanında olduğumuzu beyan ediyoruz. İlköğretim Haftasının öğretmenlerimize, öğrencilerimize, İlimize, vatanımıza hayırlı olmasını diliyorum. “ dedi.

Program Aziziye İlköğretim Okulu Folklor ekibinin gösterisi, Atatürk İlköğretim okulu 4.sınıf öğrencilerinin fülüt dinletisi ve öğrencilerin okuduğu şiirlerle son buldu.

Comments are now closed for this entry