Logo East 2. Etap Projesi Başladı

Gösterim: 2966
Logo East

Geçtiğimiz hafta sonu ilçemize gelen, kardeş ilçemiz Hollanda Haarlem Kentinden gelen üst düzey yöneticiler  ve proje sorumluları 30 Ekim Perşembe günü Emirdağ belediyesinde bir konferans verdi.

 

1. Etap da Katı Atık Yönetimi Ve Dönüşümü için kollar sıvanmış. Okullarda öğretmenlere, çevre belediye yetkililerine konunun önemi hakkında bilgilendirilmiş Afyonkarahisar Belediyesince proje hayata geçirilmişti. Yaklaşık 7,500,0000 Ytl ye mal olan projede katı atıkların dönüşümü hayata geçirildi. Bu sayede 5 çeşit atık dönüşümü yapılacak. 1-plastik, 2-kağıt, 3-cam 4-tıbbı 5-Hastane atıklarını dönüştürmek ve cevre zararını bertaraf etmekti.

 

2. Etap seminerine Haarlem heyeti Rien BOTERMAN -Proje Koordinatörü-, Rinus HAAS -Spaarnelanden NV Yöneticisi-, - ve Edith Van Ewijk -Amsterdam Üniversitesi Araştırma Görevlisi- yer Logo East Katı Atıkalıyor. Projede yer alan Emirdağ Heyeti ise; Şükrü Alper AKIN -Proje Koordinatörü,  Afyondan Mine YAPAR -Çevre Uzmanı Arzu ENGİN -Afyon Kocatepe Üniversitesi Araştırma Görevlisi-, Dilek KARACA -Çevre Hizmetleri Birliği Çevre Mühendisi-, Hilal ÜLKÜTANIR -İl Özel İdaresi Çevre Mühendisi ve proje sorumlusu olarak her okuldan bir öğretmenimiz katıldı.

 

2. Etap projede Zararlı Katı Atıkların Kontrolü ele alındı. Zararlı atıklar “Patlayıcı, parlayıcı, kendiliğinden yanmaya müsait, suyla temas halinde parlayıcı gazlar çıkaran, oksitleyici, organik peroksit içerikli, zehirli, korozif, hava ve su ile temasında toksik gaz bırakan, toksik ve ekotoksik özellik taşıyan ve Müsteşarlıkça tehlikeli ve zararlı atık olduğu onaylanan atıkları” olarak tanımlandı.

Bertaraf etmek için (R.G. 15.9.1998/23464) Katı atıkların; konut, işyeri gibi üretildikleri yerlerde geçici olarak biriktirilmesi, bu yerlerden toplanması, taşınması, geri kazanılması gibi işlemlerden sonra, çevre ve insan sağlığı açısından zararsız hale getirilmesi gerekiyor. Bunun yanında ekonomiye katkı sağlanması amacıyla kompostlaştırma, enerji kazanmak üzere yakma ve/veya düzenli depolama işlemlerinin tümünü kapsıyor.

İşleme tesisi de  Geri kazanma tesisi, kompost veya yakma tesisi gibi katı atıklardan tekrar kullanılabilir madde veya enerji elde etmek, katı atıkların hacmini küçültmek ya da çevreye zararını azaltmak maksadı ile kurulan, inşa edilen tesis ve yapıları olarak ele alındı.

Proje önümüzdeki günlerde çevre belediyelerce de görüşülüp en kısa sürede hayata geçirilmesi için girişimlerin başlamasına kararı alındı. Saat 10:00 da başlayan konferans verilen öğle yemeğinin ardından sat 17:00’ye kadar devam etti.

Comments are now closed for this entry