Kurbanlıklar Pazara İndi

Gösterim: 2837
Kurbanlıklar

Kurban bayramının gelmesiyle kurbanlık yetiştirenleri bir telaş aldı. 6-7 ayır kurban için hazırladıkları hayvanlarını satma zamanı geldi. Kimileri Emirdağ hayvan pazarını seçerken kimileride riski göze alarak geceleri hayvanlarının başında uyuyarak İstanbul’un yolunu tuttu. Emirdağ hayvan pazarı artık Kuban Bayramının 2. gününe kadar açık her gün gidip kurbanlık alabilirsiniz. Çiftçilerimizin önemli gelir kaynaklarından birisi olan kurbanlıklar yıl içinde çok ucuza verdikleri hayvanları artık para edecek.

Fiyatlar ise gecen yıla oranla biraz yükselmiş. Geçtiğimiz yıl 150-450 arasında olan kğçük baş koyun ve keçi, bu yıl 200 ile 500 arasında değişiyor. 2-3 yaşında bakımlı bir koç ortalama 400 ytl civarında, büyükbaşlarda da aynı oranda artış var geçtiğimiz 1200 ytl civarında olan başlangıç fiyatı bu yıl 1500 den başlıyor 4000 ytl ye kadar çıkıyor. Küçükbaşta fiyatlar satıcının inisiyatifinde olsada büyük başta daha adil bir şekilde kilo ile satılıyor. Kilo fiyatı da canlı hayvan da 5 ytl ile 6 ytl arasında değişiyor.

Öte yandan aldığımız bilgiye göre, kendi mülk ve bahçelerinde, kurbanlarını kesmek isteyenlere çevre ve insan sağlığına uygun olması koşuluyla izin verilecek. Köyler dışında, park, cadde, sokak, meydan, yol gibi kamuya açık yerlerde kurban kesimi gerçekleştirenler hakkında yasal işlem yapılacak.


Comments are now closed for this entry