Bayram Esnafı Memnun Etmedi

Gösterim: 2133
Emirdağ Esnaf

Emirdağ ilçesinde faaliyetini sürdüren birçok esnaf bu bayram umduğunu bulamadı.

Emirdağ Uzun çarşıda uzun yıllardır hazır giyim üzerine işyeri bulunan Hayati Cumhur Kahya Kurban Bayramı alış-verişi ile ilgili olarak yapmış olduğu açıklamada şöyle dedi;

”Emirdağ İlçesinde esnaflık yapmaktayım. Geçen zaman içerisinde günlük hâsılatımızın en zayıf olduğu bayramlardan birini yaşıyoruz. Ramazan bayramından sonra satışlarımız durma noktası geldiği için ümidimizi Kurban bayramına bağlamıştık. Vatandaşımızın her geçen gün alım gücü ya da giyinmeye ayırdığı bütçesi azalmakta olup insanlar zorunlu ihtiyaçlarını almaya çalışmaktadır. Kışlık odun, kömür ihtiyaçlarının yanında bütçelerinin büyük bir kısmını Kurban kesimi için ayırdıklarından giyim lüks hale gelmektedir. Birçok esnaf kirasını ödeyemez, bağkur’nu yatıramaz duruma gelmiştir. Bayramda da umduğunu bulamayan esnaf kepenk kapatmak zorunda kalacaktır” dedi.

Emirdağ ilçesinde haftanın Salı günleri kurulan halk pazarı, bayramın 2.gününe denk gelmesi nedeniyle 07 Aralık 2008 Pazar gün kuruldu. Bayram arifesi nedeniyle genelde Emirdağ’lı esnafın yaygı açtığı halk pazarı esnafı normal zamanda 1 Ytl olan meyve çeşitlerini, 75 Ykr'a maliyetine verdiklerini belirttiler.

Kurban Bayramının en gözde mekânlarından olan Hayvan pazarında büyük baş hayvan 2 tane varken, sayılı miktarda küçükbaş hayvanı kalan satıcılar fiyatlarının geçen seneki fiyatlarda olduğunu eğer ellerindeki mallarını satamazlarsa kış’ın besleme maliyetinin yüksek olduğu için zarardan kar etmek için uygun fiyatlara sattıklarını belirttiler.

Comments are now closed for this entry