Aziziyeden Aşure Bereketi

Gösterim: 2322

Emirdağ ilçesi Aziziye İlköğretim Okulu Okul-Aile Birliği tarafından 21 Ocak 2009 Çarşamba günü saat 10,30’da Aziziye ilköğretim okulu bahçesinde birinci Aşure Günü tertiplendi.

Tertiplenen birinci Aşure gününe Emirdağ Kaymakamı Zekeriya Güney, Belediye Başkanı Lutfi İhsan Dağ, kurum amirleri, okul müdürleri, davetliler ve okul aile birliği üyeleri katıldı.

Okul Müdürü Levent Aytek yapmış olduğu açıklamada;”Okulumuz öğrencilerini, Velilerini, öğretmenlerini, kardeş okullarımızı ve mahalle sakinlerini bir araya getirmek,birlikteliği güçlendirmek,kaynaşmak ve hep birlikte geleneklerimizi paylaşmak için Okul Aile birliğimizce okulumuzda Aşure günü yapmayı uygun gördük.Bu kaynaşmanın devamı için bunu gelenek haline getirmeyi düşünüyoruz.Katılımlarından dolayı herkese teşekkür ederim”dedi.

Aşure, çeşitli tahıllardan oluşan özel bir tatlı çeşidinin adıdır.

Rivayete göre Muharrem'in onunda Nuh aleyhisselamın gemisi sulardan kurtularak Cudi dağında karaya çıkmıştır.

Bu kurtuluşun şükrü olsun için geminin ambarında kalan tahılları çıkarıp özel bir tatlı yaparak gemi sakinleri aralarında paylaşmışlardır.

İşte bu tarihi olayı her yıl on muharremde bir daha hatırlamak niyetiyle aynı tatlı yapılarak eş dost, konu komşu ile yeniden bir kaynaşma ve hediyeleşme vesilesi yapılmaktadır. Böylece hem komşular arasında sevgi ve saygının gelişmesine sebep olmakta hem de tarihte yaşanmış tufan hadisesi ve karaya çıkış olayının mesajı bir daha zihinlerde canlanmaktadır.

Aşure tatlısı bu özellik ve güzelliğinden dolayı asırlar boyu varlığını sürdürmüştür.

 

Image
Emirdag Aziziye İlköğretim Aşure Günü

Comments are now closed for this entry