Yorgun Dede

Gösterim: 2790

Yorgun Dede’nin fetihten kalma bir yadigar olduğu söylenir.O,Emir dağlarının koruyucusu ve bekçisi Emir Dede’nin can yoldaşıdır.Yorgun Dede,Adaçali’nin zirvesine çikamadigi için yorgun kalmis ve orada vefat ederek,vefat ettigi yere gömülmüstür.Halk,yorgun Dede ile Emir Dede’nin kutsal günlerde toplarla,isiklarla haberlestiklerine inanirlar.

Adaçali’nin zirvesindeki ardiç agaçlarini yok olmaktan dallarina baglanan çaputlar kurtarmistir.Onlar birer dilek agacidir.Belki de o dileklerin tilsimi ve gizliliginden dolayi insanlar bunlara kiyamamistir.Dileklerin hikayesini dinlemek herhalde çok ilginç olurdu.Ama dogrusu,dileklerin sahsi olmasi sebebiyle gizli kalmasidir.

Adaçali zirvesinden ovaya ve daglara dogru bakildiginda Emirdag’in bütün köylerini tek tek sayabilirsiniz.Bir de bahar,yaz ve kis mevsiminde çikarsaniz,gözünüzün alabildigince gördügünüz renklerin sirrini kavramaya baslarsiniz.sari,yesil ve beyazin uzak ve yakin görünümü insani gerçekten etkiler.Ve sonra anlariz ki,Türkmen gönlü neden yüksek tepeleri ve neden yalçin daglari tercih etmektedir.Ulularin mezarini neden yükseklere yapmaktadir ,anlariz . Çünkü o ruh ve gönül,yüksekte durmakla hakim olma ve hükmetme suuruna ulasmistir.Türkmen ruhu yüce dag baslarinda bulutlarla arkadas olur.Gögün bosluguna açtigi kollari kanat olur da âlemi bir hosluk içinde temasa eder.

Baharin ilk habercileri kuzular .Yarimca’da « döl almaya » giden sürü sahiplerinin sevinçleri ile karsilanirdi.Bahar ,bereketin ve bollugun yaylaci Türkmenler arasindaki adidir. « Döl giderlerdi. Çocuklarin en büyük zevki çobanlardan kuzu olup olmadigini sormak ve heybelerini kontrol etmekti.Kuzulayan  koytunlarin ilk sütüne Agiz,pisirildiginde peynirimsi bir biçime girer,üzerine toz seker dökülerek yenilirdi. 

Adaçali ‘da otlayan hayvanlarin sütlerinde kekremsi bir tad olurdu.O tad hayvanlarin yedigi ve piren denilen ottan ileri gelirdi.Aksam üstleri hayvanlarini karsilamaya gelen çocuklar,Ofis önünü senlikli bir hale getirirdi.

Degisen ekonomik ve kültürel yapi,Adaçali’nin fonksiyonunu da yeniden sekillendirdi.Insanlar artik bu tepeye bir sevdali guibi bakabiliyormu ?Bilemiyorum .Adaçali’nin onu tanidiktan sonra baslayan dostlugu,sevgisi yillar boyunca sürecek ,Zira, « insan yasadigi yere benzer »düsturunca Adaçali biraz Emirdaglidir.Onlar birbirine çok benzer.Distan çiplak,içten zengin.Distan gururlu,içten mütevazi bir dost….Distan sade,içten muhtesem.

O’nu tanimaya çalisin,seveceginizden eminim.

Comments are now closed for this entry