Gurbetçi Festivali Ve Emirdag Yemekleri Yarışması

Gösterim: 3578
sukrusaglam.jpg

İlçemizde geleneksel hale gelen gurbetçi senliklerinin kapsamının genişletilerek bir Emirdag Gurbetçi Festivali haline getirilmesi çalışmalarını gayet olumlu bulmakla beraber; bu çalışmalara fikir babında bazı teklifler sunmak isterim.

Gurbetçi festivalinde Emirdag yöresi yemek yarışmaları da dâhil edilmelidir. Bu yarışmaya halk veya ilçede bulunan okullar arasından seçilecek yetenekli örgencilerin katilimi sağlanabilir.

Emirdag yöresi yemeklerinden(Emirdağ güveci, dolgulu köfte, katmer, togga, tutmaç, tarhana ……) oluşacak menüyü yarışmacılar hazırlayıp  yöresel kıyafetler giymiş olan garsonlar tarafından Jüri üyelerinin beğenisine sunarak festivale bir renk getirilebilir. Yarışmada dereceye giren yarışmacılara verilecek ödülleri sponsor kuruluşların  başkanları tarafından takdim edilerek  sponsor firmalar teşvik edilebilir.

Ayrıca basta Belçika, Almanya,Fransa,Hollanda ve diğer ülkelerdeki Emirdag yöresi yardımlaşma dernekleri ile iletişime geçip Emirdag Gurbetçi Turnası tertip edilerek Avrupa daki gençlerimiz ile Emirdağ’daki gençlerimizi kaynaştıracak bir Futbol Turnuvası tertip edilebilir.

Festival süresince yöremiz halk oyunlarından oluşan oyunlarımızın örgencilerimiz tarafından günün belirli saatlerinde Cumhuriyet Meydanin da icra edilerek ilçemizin sosyal olarak canlanması sağlanabilir.

Basta TRT-INT kanalı veya bölgesel yayın yapan TV kanalları ile anlaşılıp Festival televizyonlardan canli yayınlanabilir.

 

SÜKRÜ SAGLAM

Comments are now closed for this entry