Huriye Saraçtan Ekizce Köyüne Büyük Jest

Gösterim: 2161

Emirdağlı eğitimci ve yazarımız olan Huriye Saraç ilk görev yeri olan kitabında da belirttiği leblebiciler (Ekizce)köyüne büyük bir jest yapıyor.

Köy çocukları Kütüphaneleri oluşturma, Kültür-Sanat ve dayanışma Derneği başkanı Mesut Tim ile 12 Mayıs akşamı Emirdağ’a gelen Huriye Saraç’la Öğretmenevinde görüştük. 

Huriye Saraç “ Emirdağ leblebiciler köyü benim ilk göz ağrım oldu. 1 yıl çalıştım ama orada insanlarımızın saflığını ve okumaya açlığını gördüm. 60 yıl sonra böyle bir jestim az bile.” Dedi.

Köy çocukları Kütüphaneleri oluşturma, Kültür-Sanat ve dayanışma Derneği, kendisine amaç olarak Türkiye’de Tüm köylere Atatürk Çocukları Kütüphanesi kurmayı hedeflemiş.  Dernek Başkanı Mesut Tim, Huriye Saraç vasıtasıyla da Emirdağ Ekizce köyünü seçtiğini belirtiyor. Mesut Tim “ Öğretmen Benisa’yı okuduğum da bu yöreyi ve insanlarını çok merak ettim. Ona bir kütüphane kurabileceğimizi söyledim. Oda ilk görev yeri olan leblebiciler köyünü seçti. Yarından itibaren çalışmalara başlayıp gurbetçilerin geldiği dönemde Temmuz ayında açılışını yapmayı düşünüyoruz. 3,000 kitaplık bir kütüphane olacak. İçerisinde Roman, öykü, şiir, kaynak kitaplar, felsefe kitapları, dilbilim kitapları ve kültür sanat dergileri bulunacaktır.” dedi

Huriye Saraç, etrafına öğretmen arkadaşlarını toplayarak 3 saat görüştü. Eski günleri anımsadı. Kitabı hakkında eleştirileri alan Saraç “Kitabım bu yöre de geçtiği için istediğiniz yönünü eleştirebilirsiniz. Ben yaşadığım günleri kendi penceremden görünen yönünü yansıttım.” Dedi.  En etkin eleştiri Öğretmen Benisa değil de Huriye Saraç’ın kendisine yapılan eziyetlere bir öğretmen olarak neden izin verdiği oldu.Görüşmenin sonunda Huriye Saraç ve öğretmenler temmuz ayında kütüphane açılışında buluşmak üzere ayrıldılar. Huriye Saraç ve Mesut Tim 13 Mayıs Çarşamba günü Emirdağ Ziraat Odası Başkanı Ahmet Köycü ile Ekizce Köyünde keşif yaparak kütüphane için yer seçimini yaptılar.

Comments are now closed for this entry