Emirdağ Hayallerine Kavuşuyor

Gösterim: 2293

İlçemiz Kaymakamı Zekeriya Güney Emirdağ'ın yıllardır hayalini kurduğu Organize Sanayi Bölgesiyle ilgili son gelişmeleri aktardı.

Kaymakam Güney Organize Sanayi Bölgesinde 74 parselin yatırımcılara açıldığını kaydetti. Emirdağ Kaymakamı Zekeriya Güney Emirdağ İlçesinde yıllardan beri bir sanayi bölgesinin özleminin duyulduğunu söyledi. Güney; "Organize Sanayisiyle tarım ve hayvancılık faaliyetleri ile uğraşmak zorunda kalan halkımıza sanayileşme ile beraber yeni iş alanları açılabilecek ve ekonomik olarak daha güçlü hale gelmeleri sağlanabilecektir. Emirdağ Organize Sanayi Bölgesi fikri; işte böyle bir düşünce sonucu ortaya çıkmıştır. Bu amaçla yer seçimi için bir komisyon oluşturulmuştur ve Kuruca Köyü Kabirtepe Mevkii Emirdağ Organize Sanayi Bölgesi Alanı olarak belirlenmiştir" dedi.

74 Parsel Yatırımcıya Açıldı

Seçilen bölge'nin Ankara " Afyonkarahisar karayolu ile Eskişehir " Konya karayolunun kesişim noktasında yer aldığını belirten Kaymakam Güney;  "Arazi düşük eğimli bir arazi olup; hafriyat maliyetleri oldukça düşüktür. Yakında yapılacak Polatlı - Afyonkarahisar demiryolu hattına 3 kilometre mesafededir. Gelişmiş ve genç nüfusa sahip bir ilçenin yakınında yer almaktadır. Havaalanlarına ve limanlara yaklaşık 2 - 3 saatlik bir mesafededir. Emirdağ Tapu Sicil Müdürlüğü tarafından Organize Sanayi Bölgemiz adına kayıtlı Kuruca Köyü 601-602-603-633-634-635 Parsel no.lu taşınmazlar ile gerekli imar uygulamaları sonucu arsa vasfıyla toplam 79 parsele ayrılmıştır. 79 adet parselin 5 tanesi İdari ve Sosyal Tesis Alanı Spor Alanı Teknik Hizmet Alanı ve Arıtma Tesisi Alanı olarak ayrılmış olup; kalan 74 adet parsel yatırımcılara açılmıştır.

Yatırımcılar Teşvikten Yararlanacak

İlimizin Yatırımların ve İstihdamın Teşviki Kanunu kapsamında yer aldığını hatırlatan GüneyBu kanun ve ilgili mevzuatı gereği Emirdağ Organize Sanayi Bölgesi adına kayıtlı 74 adet parselin gerçek veya tüzel kişilere "Bedelsiz Tahsisi'nin yanında; yatırımcılar açısından çeşitli avantajlarının da bulunduğunu kaydetti. Güney; "Teşvik kapsamında: Yatırımcılardan Yapı Ruhsatı ve Yapı Kullanma İzin Belgesi harçları alınmayacaktır. Yatırımcılar "Gelir Vergisi Stopajı Teşviki"nden yararlanabileceklerdir. Yatırımcılar 'Sigorta Primi İşveren Paylarında Teşvik'ten yararlanabileceklerdir. Yatırımcılar yüzde 20 oranında 'Enerji Desteği'nden yararlanabileceklerdir' dedi.

6 Parselin Tahsisine Başlandı

Emirdağ Organize Sanayi Bölgesi Müteşebbis Heyeti'nin 31Ağustos 2007 tarih ve 2007 / 6 sayılı kararı ile Emirdağ Organize Sanayi Bölgesi adına kayıtlı 74 adet parselin gerçek veya tüzel kişilere 'Bedelsiz Tahsisine' başlanıldığını belirten Emirdağ Kaymakamı Zekeriya Güney; 'Bu kapsamda 6 adet parselin tahsisi yapılmıştır. Diğer 68 parsel için tahsis başvuruları devam etmektedir. Emirdağ OSB içerisinde faaliyet göstermek isteyen yatırımcılar; bedelsiz arsa tahsisi ile ilgili gerekli evrakları yazımızın sonunda iletişim adresi yazılı Emirdağ O.B. Müdürlüğümüzden temin ederek; başvurularını yapabilirler' dedi.

3 Yıl İçinde Faaliyete Geçmeleri İsteniyor

Bedelsiz arsa tahsisine uygun görülen yatırımcılardan bir an evvel yatırıma inşaata başlamak isteyenler bulunduğu takdirde; altyapı inşaatını beklemeden İmar Planına ve Altyapı Uygulama Projesi'ne uygun olarak inşaata başlayabileceklerini ifade eden Güney; 'Bedelsiz arsa tahsisine uygun görülenlerin yatırımcılar Yapı Ruhsatı alınma tarihinden itibaren 2 yıl içerisinde inşaata başlamalı; yine Yapı Ruhsatı'nın alınmasından itibaren 3 yıl içerisinde de faaliyete geçirmeli ve bunun yanında yapacakları tesislerde en az 10 kişi istihdam etmelidirler' diye konuştu.

Elektrik Şebekesi Kasımda Tamam

Emirdağ Organize Sanayi Bölgesinin 2 etaptan oluştuğunu söyleyen Kaymakam Güney; 'Sanayi ve Ticaret Bakanlığı kredi desteği ve Müteşebbis Heyet Başkanlığımızın sorumluluğu altında kurulan Emirdağ Organize Sanayi Bölgemizin 27 Mayıs 2008 tarihinde yapılan '1. Etap Alanına Ait Altyapı Yapım İşi' ihalesinin yükleniciliğini KMS Proje İnşaat ve Müşavirlik Limited Şirketi almıştır. Altyapı yapım işi dahilinde 1. Etabın yol içme ve kullanma suyu kanalizasyon şebekesi kolektör hattı ve yağmur suyu şebekesi inşaatları başlamış durumdadır. Bu inşaatlar Temmuz 2009 itibariyle tamamlanacaktır. Telekom Şebekesi Enerji Nakil Hattı ve YG ' AG Elektrik Şebeke inşaatı ihalesi 28 Mayıs 2009 tarihinde yapılacak olup; inşaat Haziran ' 2009'da başlayacak ve Kasım ' 2009'da tamamlanacaktır' dedi.

Comments are now closed for this entry