İlçemiz Belediye Başkanı Cengiz Pala öncülüğünde ‘danışma ve fikir alışverişi’ toplantılarının ikincisi Pazartesi günü gerçekleşti.

Toplantıya bir önceki toplantıya katılan Ahmet Şahbaz, Şükrü İbrik, Cengiz Arıkanlı ve Ziraat Bankası Müdürü dışındaki banka müdürleri katılmadı.

01 Haziran 2009 Pazartesi günü İlçemiz Belediyesi Meclis salonunda saat 17,30’da başlayan toplantının konusu ‘gurbetçiler’di.

Toplantının amacı hakkında kısa bir açıklama yapan Belediye Başkanı Cengiz Pala : ‘Emirdağ İlçemiz yurt içi ve özellikle yurt dışında yaşayan gurbetçilerimizin çok olması ile tanınmaktadır. İlçemizden 1960’lı yıllardan itibaren yurtdışına başlayan göç olayı halen devam etmektedir. İlçemizin en büyük şansı yurt dışına giden gurbetçilerimiz öz vatanını ve ilçemizi unutmamışlardır. Her yıl binlerce hemşerimiz ülkemize ve ilçemize gelerek özellikle ekonomiye önemli katkı sağlamaktadırlar. Ziyaretlerin yanında yatırımlarını da Türkiye’de yapmaktadır. Belirli zamanlarda gelmelerine rağmen her gurbetçimizin en az bir evi bulunmaktadır. Olmayanlar da yapma çabasındadır.

Öncelikle şu konuya değinmek istiyorum. Gurbetçi gâvurcu değildir, onlar bizlerin canlarıdır. Sizlerden özellikle rica ediyorum gâvurcu kelimesini kullanmayalım. Gavurcu diye bir şey yok. Gurbetçi diyebiliriz veya başka birşey diyebiliriz. Onlar da bizim hısım, akrabamız, kardeşlerimizdir. İlçemize yapacakları ziyaretleri sırasında onları dört yol mevkiinde kuracağımız topak ev ile karşılayıp, ayran, bükme, katmer ikram edeceğiz. Onları davul-zurna ile karşılayacağız.

Başkan Pala Trafik Konusuna Değindi

 

Pala ilçemizdeki trafik sorununa da değinerek ‘Emirdağ’da 15 gün içinde trafik sorunu kalmayacak eğer 15 gün sonra Emirdağ’da trafik sorunu olursa benden hesap sorun’ dedi. Pala yurtdışından gelen hemşerilerimizin yedinci ayda çok rahat otopark bulacaklarını bununla ilgili çalışmaların da devam ettiğini belirtti.

Başkan Pala yedinci ay boyunca esnafların fiyatlarının sık sık kontrol edileceğini de belirterek bu konuda zabıtalarımız da gerekeni yapacaktır’ dedi.

Toplantı esnasında Başkan Pala ısrarla yurtdışından gelen hemşerilerimiz için Emirdağ’ı yeniden cazip hale getireceğiz mesajı da verdi. 

Başkan Pala konuşmasına şöyle devam etti : ‘Yurtdışından gelen hemşerilerimizin ilçemizde karşılaşacağı sorunları iletmeleri için bir de komisyon kuracağız. Bu komisyon sorunlarının çözümüne yardımcı olacak, yol gösterecektir.

"Kurallara uymalarını rica ediyorum"

Yurtdışından gelecek olan hemşerilerimizden tek beklentimiz yurt dışında uydukları gibi burada da başta trafik olmak üzere kanun ve kurallara uymalarıdır. Özellikle rastgele park etmemeli. Yol üzerine araçlarını bırakmamalılar. Park için ayrılan yerlere araçlarını park etmelerini rica ediyoruz.

Esnafımıza yönelik olarak denetim ekipleri oluşturuldu. Bu ekipler 08 Haziran 2009 Pazartesi’den itibaren denetimlerini sıklaştırıp yaz boyunca devam ettireceklerdir. Toplantıya katılımlarınız için teşekkür ederim’ dedi.

Katılımcılar karşılaşılan sorunlar ve çözüm yolları üzerindeki fikirlerini ileterek toplantı tamamlandı.