Gurbetçilerimiz ve Esnaflarımız Konulu Röportajımız

Gösterim: 3505

Emirdağ da yaz ayları gurbetçiler geleceği dönemde her zaman konuşulan ve tartışılan konu  “ Gurbetçiler alışverişi neden başka il ve ilçelerde yapıyor” dur. Konu Hakkında 18 Yıl Gurbetçi olarak Emirdağ’a gelen ve 15 yıldır Esnaflık Yapan Ahmet Eryörük ile yaptığımız röportajımız

Emirdag.com.tr : Ahmet Bey Sizi tanıyabilirmiyiz?

Ahmet Eryörük: Aslen Emirdağ’ın Dereköy’ündenim. 1970 yılında Emirdağ’da doğdum 6 yaşında iken Almanya’ya ailemle yerleştik.  18 yıl ikamet ettikten sonra 18 yıl aradan sonra 1994 yılında kesin dönüş yaptık. 15 yıldır da Emirdağ’da esnaflık yapmaktayım.


Emirdağ.com.tr : Öncelikle Gurbetçilerimizde şu ön yargı var. “Kışın fiyatlar düşüyor. Yazın biz gelince yükseliyor.”  Bu doğrumudur?

Ahmet Eryörük: Hayır kesinlikle değil. Yıllar önce yapılan bir olayı bu günlere mal etmemek gerekir. Zira eskiden satıcı firma sayısı az müşteri çoktu. Artık Emirdağ da serbest piyasa ve çok sayıda firma kendisi arasında rekabet etmektedir. Kışın kaça satıyorsa yazında aynı fiyattan satışımız devam ediyor.

Emirdağ.com.tr : Peki Gurbetçimizin ön yargısını nasıl kırarız?

Ahmet Eryörük : En önemli etken fiyat etiketidir. Fiyat etiketi olmadan ben bile şüpheye düşerim. Bu nedenle bütün esnaflarımız kesinlikle fiyat etiketini tüm ürünlerine uygulamalıdır.

Emirdag.com.tr:  Yıllarca Gurbetçilerimiz Emirdağ’daki fiyatların çevre ilçelere göre pahalılığından bahsediyorlar. Bunu nasıl çözeriz?

Ahmet Eryörük : Fiyat etiketi çözüldükten sonra gerisi kendiliğinden gelecektir. Sonuçta Avrupa da bir markette pahalı olan ürün diğerinde ucuz olabiliyor. Bu nedenle çevre ilçelerde ürünler kıyaslanacaksa aynı kalite ve marka da olmalıdır. Burada gümüş yüzüğün gramı Emirdağ da 5 lira ise İstanbul da da aynıdır değişmez. Ama imitasyon ürünü 3 Liraya satabilirler. Buna dikkat etmek gerekir.

Emirdag.com.tr : Son olarak eklemek istediğiniz nelerdir?

Ahmet Eryörük : Sonuçta gurbetten gelen vatandaşlarımız amcamız, dayımız, kardeşimiz  onları kandırmak kendimizi kandırmak olur. Esnaf arkadaşlarımı duyarlı olmaya davet ediyor En kısa sürede fiyat etiketlerini uygulamalarını ve bu düzenlemeyi de Emirdağ Belediye Zabıta ekiplerinin de kontrol etmelerini istiyorum.  Gurbetçi vatandaşlarımıza da şimdiden Sıla dönüş yolculukları ve tatillerinin hayırlı geçmesini diliyorum.

 

Comments are now closed for this entry