Mimar Ve Mühendislerden Basın Açıklaması

Gösterim: 1717

İlçemiz gündemini uzun zamandır meşgul eden ilçemizdeki mimar ve mühendislerin fiyat uygulamasıyla ilgili olarak ilçemizdeki Mimar ve Mühendisler tarafından bir basın açıklaması yapıldı.

Açıklamada şu satırlara yer verildi:

"Kamuoyunda son günlerde inşaat yapmanın aşırı pahalı ve zor olduğu, mühendislik fiyatlarının yüksek olmasından inşaat yatırımlarının azaldığı yönünde bazı fikirler oluşmuştur. Yanlış veya eksik bilgilerden kaynaklandığını düşündüğümüz bu söylentilerin önüne geçmek ve kamuoyunu detaylı bir şekilde bilgilendirmek adına bu ortak basın açıklamasını yapma zorunluluğumuz doğmuştur.

İnşaat yaptırmak isteyen bir vatandaşımızın bir projesinde Jeoloji Mühendisi-Jeofizik Mühendisi, İnşaat Mühendisi, Mimar, Elektrik Mühendisi, Makine Mühendisi ve TUS Muhendisi olmak üzere en az 6 mühendis çalışmakta, proje ve etüd yapmakta, imza atmakta, fatura kesmekte, vergi vermekte, bina ömrü boyunca fenni sorumluluğu yüklenmekte ve en önemlisi halkımıza büro ve çalışanları ile hizmet sunmaktadır.

Bu hizmetlerin ücret karşılığı da sanıldığı gibi değildir, hatta bize göre oldukça komiktir. Örneğin 100 metrekareden 2 katlı bir binanın proje fatura bedeli 9950 TL.'dir. Bu rakamdan önemli ölçüde de indirim yapan arkadaşlarımız vardır. Eğer hiçbir indirim yapmadan bu ücreti 6 mühendise paylaştırsanız bile her bir mühendise bir proje için 1600 TL. brüt para kalmaktadır. Bunun içerisinde proje indirimleri, kdv, vergi, ssk, oda vize harcı, çizim ve kırtasiye masrafları, inşaatın kontrol masrafları, ömür boyu sorumluluk riski vardır. Eğer bu masrafları da düşmeyi denerseniz mühendise proje net geliri 400 TL. gibi bir rakam kalmaktadır. Bu ise ayda 1-2 proje ile yetinmeye çalışan bürolarımızın kira, vergi, stopaj, elektrik, eleman gideri ve masraflarını dahi karşılamamaktadır."

Comments are now closed for this entry