Lütfi İhsan Dağ Hakkındaki İddialara Cevap Verdi

Gösterim: 1821

2004 – 2009 yılları arası Emirdağ Belediye Başkanlığı yapan Lütfi İhsan Dağ, seçimden bu yana adına yazılan iddialara cevap verdi.

Öncelikle Jandarma Er Eğitim Taburunun ilçemizden gitmesi beni ve halkımızı derinden üzmüştür. Yerni,nni yüksek okuluna devredilmesi ise hepimizi bir nebze olsun sevindirmiştir. İnşallah ileriki günlerde bölüm sayısı artırılarak; öğürenci sayısında ciddi bir artış olur. Bu konuda emeği geçen herkese teşekkür ederim.

Ben görevim süresince ilçemizi ilgilendiren her konuda; sivil toplum örgütleri, tüm oda başkanları ve tüm yetkililerle birlikte çözüm üretmeye çalıştım. Örneğin, huzur evinin Bakanlığa devredilmesi ve faaliyete geçirilmesiyle ilgili bir heyet oluşturarak; Sn. Bakanımız Nimet Çubukçu’ytu ziyaret ettik. Hep birlikte talebimizi ilettik. Heyette her kesimden görüşten insanlar vardı. Sn. Ahmet Şahbaz, Sn Mustafa Saygın, Halit Aşkar, Mahmut Kocak, Halil Ünlütepe, ve Sn. İbrahim Kızıltoprak, sonuçta bu birlikteliğin gayretiyle huzur evinin bakanlığa devri ve faaliyete geçmesi sağlanmıştır. Huzurevine yapımın da ve faaliyetine geçmesinde katkısı olan herkese ve her kuruma teşekkürü bir borç biliriz.

Jandarma Er Eğitim Taburunun lağvedilmesi konusuna gelinmce; yıllar öncesinden dile getiriliyordu. Konunun doğruluğu öğrenmek ve yapabileceğimiz varsa yapmak için harekete geçtik. Değerli kaymakamamımız bilgisi dahilinde bir heyet oluşturarakİ; Jandarma Genel Komutanlığında bir üst düzey yetkiliden randevu aldım. Tüm oda başkanlarını davet ettim. Hep birlikte 2008 yılı ortalarında Jandarma Genel Koutanlığındaki üst düzeydeki değerli Komutanımızı ziyaret ettik. Bu ziyarette bulunanlar Sn. Ahmet Köycü, Sn. Yılmaz Ünver, Sn. Muzaffer Aşık, sn. Ali Garkın, Sn. Şükrü İbrik ve bendim.

İki albay rütbesindeki komutanımızla konuyu Jandarma Genel Komutanlığında görüştük. Taburun ilçemizin çok önemli olduğunu, kalkacağı konusunda haberler aldığımızı, kalkmaması için neler yapabileceğimizi konuştuk. Değerli komutanlarımız haberin doğru olduğunu, ancak taburun Türkiye çağında yapılan planlama neticesinde lağvedileceğini heyetimize bildirdiler. Heyetimiz tabur lağvedilmemesi için ne yapabiliriz diye fikir sordular. Gerçekten herkes taburun lağvedilmemesi için samimi gayret gösterdi.

Kararın genel kurmay başkanlığı ve milli savunma bakanlığı tarafından onaylandığı ve kesinleştiği söylendi. Heyetimize Türkiye çapında bir planlama olduğu için kararın değişmesinin mümkün olamayacağı anlatıldı. Kararın ne zaman uygulanacağı konusunda bir tarih veremiyorlardı. Komutanlarımıza teşekkür ederek ilçemize geldik. Görüşmeyi Sayın değerli kaymakamımıza ilettim.

Bu üzücü karar Gerçekleşirse; bu kaybı nasıl telafi edebiliriz diye fikir üretmeye ve araştırmaya başladık. Tüm oda başkanları ve yetkililerimizin gayretinden ve iyi niyetinden hiçbir kuşkum yoktur.

Ancak Emirdağ gazetesinde 20.07.2009 tarihindeki başyazıda Sayın Ali Kocaman, Sayın İsmet Güler ve benim ismim zikredilerek bir oda başkanının Genel Kurmay başkanlığından randevu aldığı ve beni davet ettiği, benim bu davete katılmadığım şeklinde ifadeler kullanılmıştır.

Böyle bir randevu alınmamıştır. Alındıysa bile ben davet almadım. Bu haber doğru değildir. Eğer doğruluğunu iddia eden varsa ispat etmelidir. Genel kurmay Başkanlığında randevular kayıtlara geçer. Bunu iddia edenler kayıtları göstersinler.

Bu konuyu bu şekilde gündeme getirenlerin amacı nedir?

İlçemiz yıllarca kısır çekişmeler, siyasi hesaplar yüzünden çok şey kaybetmiştir. Ben görevim süresince ilçemize bir çivi çakan herkese teşekkür ettim. Tüm Belediye Başkanları ilçemize hizmet yapma gayreti içinde olmuşlardır. Hepsi de imkânlar ölçüsünde hizmet vermişlerdir. Zaman kısır çekişme zamanı değildir. İlçemiz için yapılacak hizmetlerde işbirliği yapmak şarttır. Tüm yetkilileri ve halkımızı bu vesileyle işbirliğine davet ediyorum. Ön yargılarımızdan vazgeçmek ve nefisimizi yenmek zamanıdır artık.

İş birliğine örnek olan; herkesin katkısı olan huzur evinin yapımında ve faaliyete geçmesinde emeği geçenlere ayrı ayrı teşekkür ediyor, saygılarımızı sunuyorum.

İnşallah Yüksek okulda bölüm ve öğrenci sayısı ciddi derecede artar. Taburdaki kaybımızı bu şekilde telafi edebiliriz. Emirdağ hepimizin hepimiz gelecekten sorumluyuz. Tüm yetkililere Allah güç ve sabır versin.

Birlikte hayır, ayrılıkta azap vardır.

Tüm sayın Hemşerilerime ve gurbetçi kardeşlerimize en içten saygı ve selamlarımızı sunuyorum.

Lütfi İhsan Dağ

 

Comments are now closed for this entry