Belçika Milletvekili Özdemir’den Ziyaret

Gösterim: 3585

Batı Avrupa´da ki ilk ve tek başörtülü,  aynı zamanda en genç milletvekili olarak Belçika Meclisine giren Mahinur Özdemir  tatili geçirmek üzere geldiği Emirdağ ilçesinde Doğan Haber Ajansı Temsilcisi Murat Şahbaz’ı bürosunda ziyaret ederek Belçika’daki Türklerin sorunları ile ilgili söyleşide bulundu.

Bürüksel Milletvekili Mahinur Özdemir, Murat Şahbaz’la görüşmesinde Belçika ve Türkiye gündemiyle ilgili bilgiler verdi. Özdemir “Belçika birçok ırkı barından minik bir Avrupa ülkesi fakat ırkçılık gittikçe artıyor. Her gün binlerce rahatsız edici mailler alıyorum.” dedi. Temsilcimiz Şahbaz’ın Türkiye siyaseti hakkındaki düşüncelerini sorduğu Özdemir  “Burası benim memleketim, siyaset alanım değil, bu nedenle Türkiye de işleyiş ve partiler hakkında bir yorumum yok” Belçika da ırkçılılık artıyor ama Türkler bu konuda sessiz kalıyorlar.  Arapların bizden sayıca az olmalarına rağmen 20 vekilleri var. Türklerin neredeyse 2 katı olmalarına rağmen birlik olunmadığından dolayı 6 vekilimiz var. Ben oy alırken her kesimden oy aldım ve bu sayede meclise girdim. Ben Türk olduğum kadar Belçikalıyım. Tüm Emirdağlı hemşerilerimin sorunları benim sorunumdur. Bana oy veren ve oy vermeyen tüm hemşerilerimin temsilcisiyim.” dedi.

Temsilcimiz Murat Şahbazın türban ile ilgili sorusuna ise “İnsanlar farklı yönlere çekiyorlar.Benim başımdaki türbanla prim yapmaya çalışanlar var. Onun için türban ile ilgili konuşmak istemiyorum. Bu benim inancımın gereğidir. Hiçbir art niyet aranmasın.” dedi.

Son Olarak Özdemir “Emirdağ, benim memleketim ve her yıl olduğu gibi bu yılda iznimi burada geçirmeye geldim. Gurtbetçi vatandaşlarımız yönündeki projelerinde Belediye Başkanımız Cengiz Pala’ye elimden geldiği kadar yardımcı olacağım.” Dedi.

Comments are now closed for this entry